درمان برفک دهان در بزرگسالان و کودکان

درمان  برفک دهان  در بزرگسالان و همچنین کودکان، اغلب با  درمان‌های خانگی ساده  برای درمان موارد خفیف این نوع عفونت قارچی آغاز می‌شود. که می توانند علائم خارش و سوزش را کاهش دهند، که همچنین ممکن است با تمیز نگه داشتن دهان بهبود یابد.

برفک دهان که به عنوان کاندیدیازیس دهان نیز شناخته می شود، ممکن است با اقدامات ساده ای مانند مصرف نوشیدنی ها، خوردن ماست فعال یا مصرف قرص های پروبیوتیک برطرف شود. در صورت لزوم، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است داروهای ضد قارچ دیگری نیز تجویز کند.

این مقاله توضیح می‌دهد که چگونه درمان‌های خانگی می‌توانند کمک کنند، و تعدادی از درمان‌ها را برای امتحان فهرست می‌کند. همچنین به این موضوع می پردازد که چرا ممکن است برای موارد جدی تر نیاز به مراجعه به یک ارائه دهنده داشته باشید و هم داروهای بدون نسخه و هم داروهای تجویزی که ممکن است به عنوان گزینه های درمانی ارائه شوند.

درمان های خانگی برای برفک دهان

درمان های خانگی برفک دهان

علائم کلاسیک برفک – یک پوشش سفید در داخل دهان، درد هنگام غذا خوردن و از دست دادن چشایی – معمولاً خود به خود ناپدید می شوند. حتی برفک دهان در نوزادان اغلب پس از یک یا دو هفته از بین می رود. 

برخی از درمان‌های خانگی که خارش و سوزش را تسکین می‌دهند، می‌توانند برای بزرگسالان و همچنین کودکان آرام‌بخش باشند: بستنی، بستنی، سوپ‌های خنک، اسموتی‌ها و نوشیدنی‌های یخ خرد شده.  

درمان های خانگی برای درمان آفت دهان عبارتند از:

 •  برای تسکین، آب نمک گرم  را شستشو دهید. می توانید با مخلوط کردن ۱/۲ قاشق چای خوری نمک در ۱ فنجان آب گرم، یکی را درست کنید. مطمئن شوید که بچه ها بعد از اتمام کار، آبکش را بیرون می ریزند.
 • تمیز نگه داشتن دهان بخش مهمی از درمان برفک است. بعد از غذا خوردن و بعد از مصرف دارو، دهان خود را با آب بشویید، مگر اینکه داروها برای مقابله با مخمر، دهان شما را بپوشانند.
 • با استفاده از یک مسواک نرم، دندان ها، لثه ها و زبان خود را دو بار در روز مسواک بزنید. دندان های مصنوعی خود را تمیز نگه دارید و هر روز آن ها را ضد عفونی کنید. اجتناب از دهانشویه های مبتنی بر الکل؛ ممکن است احساس سوزش را بدتر کنند.

ماست با کشت فعال حاوی  لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس  (باکتری پروبیوتیک) است که می تواند مخمر را در دهان شما بیرون کند.  با پزشک اطفال خود مشورت کنید تا در مورد اینکه آیا باید آن را به نوزاد یا کودک کوچک بدهید، مشورت کنید.

برفک دهان و دندان مصنوعی

افرادی که از دندان مصنوعی استفاده می کنند در معرض افزایش خطر ابتلا به برفک دهان هستند. این یک علت شایع برفک دهان در بزرگسالان است که با تمیزی ضعیف دندان مصنوعی و اقدامات بهداشت دهان بدتر می شود.   اگر از پروتزهای مصنوعی استفاده می کنید، حتماً آنها را طبق دستور بپوشید و تمیز کنید.

درمان های بدون نسخه

 قرص ها و نوشیدنی های  پروبیوتیک بدون نسخه  با لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس  می توانند به بازگرداندن باکتری های دوست به دهان و دستگاه گوارش کمک کنند. 

این گزینه ها می توانند در موارد خفیف برفک دهان که پس از استفاده از آنتی بیوتیک ایجاد می شوند، مناسب باشند. به عنوان یک امتیاز، آنها به بازیابی باکتری ها در دستگاه روده شما کمک می کنند، که اغلب پس از درمان آنتی بیوتیکی ضروری است.

نسخه ها

در تعیین نحوه درمان برفک دهان یا برفک کودک، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما سن، شرایط سلامتی، شدت عفونت و اینکه آیا عفونت به سرعت گسترش می یابد را در نظر می گیرد. 

رایج ترین داروها برای درمان برفک دهان شامل موارد زیر است.

مایسلکس (کلوتریمازول)

کلوتریمازول  یک داروی موضعی است که به عنوان پاستیل تجویز می شود. ۷  دارو زمانی که قرص پاستیل به آرامی طی ۲۰ تا ۳۰ دقیقه در دهان حل می شود، تحویل داده می شود. معمولاً پنج بار در روز مصرف می شود. برای کودکان زیر ۳ سال توصیه نمی شود.

مایکوستاتین (نیستاتین)

نیستاتین  معمولاً به شکل قرص یا دهانشویه مایع نیز تجویز می شود. برای نوزادان و نوزادان، آن را با یک سواب پنبه یا انگشت اعمال می شود. دارو باید مستقیماً روی مخمر اعمال شود. این دارو تا چهار بار در روز برای افراد در تمام گروه های سنی داده می شود.

با نیستاتین مایع، دارو را می‌چرخانید و می‌بلعید. برای نوزادان، می توانید از یک پد گاز استریل برای مالیدن دارو بر روی تکه های سفید رنگی که مخمر فعال دارند استفاده کنید. برخی افراد گزارش می دهند که نیستاتین طعم تلخ یا اسیدی دارد، بنابراین از داروساز خود بخواهید طعمی مانند نعناع فلفلی به آن اضافه کند تا خوش طعم تر شود.

میکونازول

در حالی که نیستاتین برای نوزادان جوان تر ترجیح داده می شود، ژل Miconazole (که در نواحی آسیب دیده اعمال می شود) ممکن است برای نوزادان بزرگتر از ۴ ماه استفاده شود.

همچنین به نظر می رسد که میکونازول به عنوان درمانی برای برفک دهان در بزرگسالان از نیستاتین مؤثرتر باشد، اگرچه نتایج در مورد میکونازول و سایر ضد قارچ های مورد استفاده در افراد مبتلا به HIV تقریباً یکسان بود. 

Oravig ، یک قرص میکونازول، برای افراد ۱۶ سال به بالا در دسترس است. صبح روی لثه بالای دندان نیش گذاشته می شود و در طول روز به آرامی حل می شود.

دیفلوکان (فلوکونازول)

فلوکونازول  یک درمان قوی تر برای برفک دهان است و معمولاً به عنوان یک درمان خط دوم در زمانی که نیستاتین مؤثر نیست استفاده می شود. ۹  برای افرادی که تحت شیمی درمانی هستند، اغلب به شکل قرص که یک بار در روز مصرف می شود، تجویز می شود.

عوارض جانبی رایج فلوکونازول شامل سردرد، حالت تهوع و سرگیجه است، اما معمولاً خفیف هستند. در برخی موارد، فلوکونازول ممکن است برای جلوگیری از برفک دهان در طول درمان سرطان تجویز شود.

گزینه های دیگر

اگر این داروهای تجویزی مؤثر نباشند، یا خطر عفونت قارچی سیستمیک وجود داشته باشد، ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما ممکن است از سایر  داروهای ضد قارچی از جمله آزول‌ها و  اکینوکاندین‌ها استفاده کند. ۱۰  این داروها به صورت داخل وریدی (IV به معنی ورید) داده می شوند و عبارتند از:

 • ایتراکونازول
 • پوزاکونازول
 • وریکونازول
 • آمفوتریسین B

برای تسکین علائم، یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی ممکن است دهانشویه ای را تجویز کند که ترکیبی از چندین دارو است. از آن به عنوان  دهانشویه جادویی یاد  می شود و اغلب برای برفک دهان که در طول  شیمی درمانی ایجاد می شود تجویز می شود . چندین فرمول مختلف در دسترس است، و این به عهده ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی است که تصمیم بگیرد کدام داروها و در چه دوز مصرف شود.

هرگز سعی نکنید خودتان داروها را در خانه مخلوط کنید. این کار را به یک داروساز بسپارید.

درمان برفک و مقاومت دارویی

گاهی اوقات، برفک دهان در بزرگسالان می تواند جدی باشد و ممکن است برای درمان موارد پیچیده تر به داروهای ضد قارچ قوی تری نیاز باشد. با این حال، محققان دریافته‌اند که برخی از  سویه‌های کاندیدا  که باعث ایجاد این عفونت‌های مخمری می‌شوند، به ویژه در افراد دارای نقص ایمنی، در حال ایجاد مقاومت در برابر این داروها هستند. 

خلاصه

برفک دهان یک عفونت مخمری است که یک پوشش سفید در دهان ایجاد می کند. بستنی ها و نوشیدنی های سرد می توانند به رفع علائم کمک کنند و پروبیوتیک ها ممکن است به مبارزه با مخمر کمک کنند.

اگر برفک دهان به برخی از درمان های خانگی پاسخ ندهد، پزشک ممکن است داروهای دیگری مانند ضد قارچ ها را تجویز کند. در این میان، تمیز نگه داشتن دهان با مسواک زدن دندان ها، لثه ها و زبان دو بار در روز بسیار مهم است.

بیشتر بخوانید
8 علت برآمدگی زبان

سوالات متداول

 • آیا برفک دهان خود به خود از بین می رود؟

  بله، موارد خفیف برفک دهان گاهی اوقات خود به خود ناپدید می شوند. با این حال، اگر  نوزاد شما برفک دهان دارد ، بسیار مهم است که با پزشک اطفال خود مشورت کنید . می تواند بین نوزادان و مادران منتقل شود.

 • چگونه می توان به سرعت از شر برفک دهان خلاص شد؟

  تمیز نگه داشتن دهان با مسواک زدن دو بار در روز به رفع علائم برفک کمک می کند. نشان داده شده است که استفاده از دهانشویه ساخته شده از آب لیمو، جوش شیرین و سرکه سیب به رفع آن کمک می کند. داروهای تجویزی ممکن است برای موارد شدید مورد نیاز باشد.

پیوند منبع

۲/۵ - (۱ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه