سن حاملگی چیست؟

حاملگی اصطلاحی است که زمان بین لقاح و تولد را توصیف می کند که در طی آن کودک رشد می کند سن حاملگی به طول بارداری اشاره دارد و به طور کلی به صورت ترکیبی از هفته ها و روزها بیان می شود.

سن حاملگی به تخمین تاریخ زایمان احتمالی، اطلاع رسانی به مراقبت و آزمایش مامایی و ارزیابی سلامت نوزاد در بدو تولد کمک می کند. این به عنوان یک دستورالعمل برای تعیین اینکه آیا کودک همانطور که انتظار می رود رشد می کند و چه زمانی باید برخی از غربالگری های قبل از تولد را انجام داد، عمل می کند. نوزادانی که برای سن حاملگی خود کوچکتر یا بزرگتر از حد انتظار به دنیا می آیند ممکن است نیاز به نظارت دقیق تری داشته باشند.

تعیین سن حاملگی

والدین همیشه نمی دانند چه زمانی لقاح اتفاق افتاده است. ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی می توانند تعیین کنند هفته های بارداری با مشاهده چرخه قاعدگی مادر و با استفاده از سونوگرافی. سن حاملگی از اولین روز آخرین قاعدگی (LMP) فرد باردار تا امروز محاسبه می شود. (از لحاظ فنی، سن حاملگی شامل دو هفته قبل از لقاح، قبل از باردار شدن فرد.)

محاسبات تقویمی بر اساس آخرین دوره قاعدگی فرض می کند که فرد باردار یک چرخه منظم ۲۸ روزه دارد. از آنجایی که اغلب اینطور نیست، سونوگرافی جنین به ارائه اطلاعات بیشتر برای اطلاع از سن بارداری کمک می کند. در واقع سونوگرافی سه ماهه اول جنین یا جنین (تا ۷/۶ هفته ۱۳ بارداری) دقیق ترین روش برای تعیین سن بارداری است.

سن حاملگی چیست؟

در سه ماهه اول، سونوگرافی طول از بالای سر تا پایین باسن نوزاد را اندازه گیری می کند. این است طول تاج تاج یا CRL. در مراحل بعدی بارداری، سونوگرافی قسمت‌های خاصی از بدن نوزاد از جمله شکم، سر و … استخوان ران (استخوان ران) برای تایید سن حاملگی و رشد جنین.

بیشتر بخوانید
اکلامپسی چیست؟ فشار خون بالا منجر به تشنج در دوران بارداری

فناوری کمک باروری و سن بارداری

در مواردی که از فناوری کمک باروری (ART) برای باردار شدن استفاده می شود، از سن حاملگی ناشی از ART برای محاسبه تاریخ تخمینی زایمان (EDD) یا تاریخ زایمان استفاده می شود. به عنوان مثال، با لقاح آزمایشگاهی، پزشکان از سن جنین و تاریخ انتقال همراه با سونوگرافی استفاده می کنند تا تعیین کنند که طول بارداری چقدر است.

سن حاملگی در مقابل سن جنین

مهم است که بین آنها تمایز قائل شویم سن حاملگی و سن جنین. در حالی که سن حاملگی با تاریخ LMP شروع می شود، سن جنینی (و سن جنین بعدی) از زمان لقاح شروع می شود، زمانی که اسپرم تخمک را بارور می کند. سن جنین دو هفته عقب تر از سن حاملگی است و سن واقعی جنین را توصیف می کند.

بیشتر بخوانید
آیا خوردن بادام زمینی در دوران بارداری بی خطر است؟

چرا سن بارداری مهم است

سن حاملگی مهم است زیرا به راهنمایی مراقبت های دوران بارداری کمک می کند. این یک نقطه شروع ضروری است که ارائه دهندگان از آن برای موارد زیر استفاده می کنند:

 • رشد جنین را ارزیابی کنید
 • تاریخ زایمان نوزاد را مشخص کنید
 • برنامه ریزی و ارزیابی آزمایشات و غربالگری های قبل از تولد
 • شرایطی که باعث زایمان زودرس و پس از ترم می شود را درمان کنید

حاملگی کامل بین هفته های ۷/۳۹ تا ۷/۶ هفته ۴۰ در نظر گرفته می شود. نوزادانی که بین هفته های ۳۷ ۰/۷ تا ۳۸ ۶/۷ هفتگی متولد می شوند، در نظر گرفته می شوند زودرس و متولدین بعد از ۷/۴۲ هفته پس از بلوغ محسوب می شوند.

سن حاملگی در بدو تولد

در هنگام تولد، وضعیت نوزاد ارزیابی می شود تا مشخص شود که نوزاد چگونه با سن حاملگی خود ارتباط دارد. دکتر به آنها نگاه می کند:

 • وضعیت مو
 • دور سر
 • ارتفاع
 • تون عضلانی
 • وضعیت بدن
 • رفلکس ها
 • وضعیت پوست
 • علائم حیاتی
 • وزن

بر اساس این عوامل و نحوه مقایسه آنها با سن تقویمی، نوزاد برای سن حاملگی (SGA) کوچک، برای سن حاملگی (LGA) بزرگ یا مناسب برای سن بارداری (AGA) در نظر گرفته می شود. از نظر وزن، نوزادان ترم که AGA دارند به طور متوسط ​​بین ۵.۵ پوند تا ۸.۷۵ پوند وزن دارند. نوزادانی که کوچک یا بزرگ هستند ممکن است از نظر عوارض بیشتر تحت نظر باشند.

بیشتر بخوانید
شیرافزاها خوراکی که سینه را افزایش می دهد

سوالات متداول

چگونه سن حاملگی را تعیین می کنید؟

پزشکان از تاریخ آخرین قاعدگی مادر و سونوگرافی سه ماهه اول بارداری برای تعیین سن بارداری استفاده می کنند. در بارداری های حاصل از فناوری های کمک باروری مانند IVF، سن جنین و تاریخ لقاح برای محاسبه سن حاملگی استفاده می شود.

سونوگرافی چقدر در تعیین سن بارداری دقیق است؟

سونوگرافی در اوایل بارداری دقیق ترین راه برای تعیین سن حاملگی است، به خصوص برای افراد باردار با سابقه سیکل های قاعدگی نامنظم.

چه چیزی برای سن بارداری بزرگ است؟

اگر نوزاد در هنگام تولد بیش از ۴۰۰۰ گرم (۸.۷۵ پوند) وزن داشته باشد، برای سن حاملگی (LGA) بزرگ در نظر گرفته می شود. آنها همچنین ممکن است قد بلندتر یا سر بزرگتر از یک نوزاد معمولی هم سن و جنس داشته باشند.

چه چیزی برای سن بارداری کوچک است؟

اگر نوزادی کمتر از ۲۵۰۰ گرم (۵.۵ پوند) وزن داشته باشد، برای سن حاملگی (SGA) کوچک در نظر گرفته می شود. همچنین ممکن است نسبت به نوزادی که وزن مناسبی برای سن بارداری در نظر گرفته می شود کوتاهتر یا کمتر رشد کرده باشند.

بیشتر بخوانید
آیا پسوریازیس من بر بارداری تأثیر می گذارد؟

تفاوت بین سن بارداری و هفته های بارداری چیست؟

سن حاملگی زمانی است که از آخرین دوره قاعدگی فرد باردار (LMP) تا کنون شروع می شود (و در نتیجه شامل دو هفته قبل از لقاح می شود). این به میزان پیشرفت بارداری اشاره دارد. سن حاملگی عددی است که اکثر افراد هنگام توصیف هفته بارداری خود از آن استفاده می کنند. از سوی دیگر، سن جنین از زمان لقاح شروع می شود و فقط سن جنین در حال رشد را توصیف می کند.

سخنی از Rdiet

سن حاملگی ابزار مهمی برای کمک به پزشک یا ماما در ارائه بهترین مراقبت های دوران بارداری در طول بارداری و ارزیابی رشد کودک شما است. همچنین به شما این امکان را می دهد که دنبال کنید هفته به هفته همانطور که کودک شما رشد می کند. به هر حال، چه چیزی می تواند هیجان انگیزتر از این باشد که تصور کنید کودکتان در حال عطسه کردن یا باز کردن چشمانش در رحم مادر است؟

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه