شیمی درمانی چیست؟

حقایق کلیدی

  • شیمی درمانی از داروهای قوی برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می کند.
  • شیمی درمانی می تواند به تنهایی برای درمان سرطان یا همراه با انواع دیگر درمان مانند جراحی و رادیوتراپی استفاده شود.
  • شیمی درمانی همچنین ممکن است به سلول های سالم آسیب برساند و باعث ایجاد طیف وسیعی از عوارض جانبی شود که اغلب با داروها و سایر استراتژی های پیشنهاد شده توسط تیم پزشکی شما قابل کنترل است.
  • نوع، دوز و طول شیمی درمانی توصیه شده به نوع و مرحله سرطان، سلامت عمومی و اهداف درمانی شما بستگی دارد.

شیمی درمانی چیست؟

شیمی درمانی کلمه ای است که برای توصیف گروهی از داروهای قوی که اغلب برای درمان سرطان استفاده می شود استفاده می شود. شیمی درمانی برای از بین بردن سلول هایی که به سرعت رشد می کنند – از جمله سلول های سرطانی که معمولاً سریع رشد می کنند – استفاده می شود.

شیمی درمانی چگونه کار می کند؟

بدن شما از میلیاردها بلوک ساختمانی کوچک به نام سلول تشکیل شده است. بافت ها و اندام های مختلف بدن شما از انواع مختلفی از سلول ها تشکیل شده اند. سلول های بدن شما برای تولید سلول های جدید تولید مثل می کنند. هنگامی که شما سالم هستید، این فرآیند تقسیم به شدت کنترل می شود و تنها در صورت نیاز، به عنوان مثال، برای جایگزینی سلول های آسیب دیده یا قدیمی انجام می شود. اگر سلول های شما شروع به رشد و تقسیم به روشی کنترل نشده کنند، ممکن است به سرطان مبتلا شوید.

شیمی درمانی برای هدف قرار دادن سلول هایی که به سرعت رشد می کنند، مانند سلول های سرطانی طراحی شده است. شیمی درمانی به عنوان یک داروی “سیتوتوکسیک” شناخته می شود – به این معنی که برای سلول ها سمی (“سمی”) است (“cyto” به معنای “سلول” است).

شیمی درمانی ممکن است در درمان سرطان به دلایل مختلف مورد استفاده قرار گیرد:

  • شیمی درمانی درمانی برای درمان مستقیم سرطان و تلاش برای از بین بردن آن، معمولاً بدون استفاده از درمان های دیگر، طراحی شده است.
  • شیمی درمانی نئوادجوانت قبل از عمل جراحی برای برداشتن تومور سرطانی، تلاش برای کوچک کردن آن برای آسان‌تر کردن برداشتن آن در حین جراحی استفاده می‌شود.
  • شیمی درمانی کمکی همراه با سایر درمان ها مانند جراحی و رادیوتراپی برای افزایش شانس از بین بردن موفقیت آمیز سرطان استفاده می شود.
  • شیمی درمانی تسکینی معمولاً برای درمان سرطان نیست. می توان از آن برای کاهش اندازه سرطان استفاده کرد که می تواند علائم ناشی از تومور سرطانی را بهبود بخشد یا رشد و گسترش سرطان را محدود کند و عمر را طولانی تر کند. این نوع شیمی درمانی ممکن است برای ماه ها یا سال ها استفاده شود.
بیشتر بخوانید
علائم، انواع و درمان پولیپ چیست؟

شیمی درمانی چگونه انجام می شود؟

بسته به نوع سرطان و میزان گسترش آن، شیمی درمانی می تواند به روش های مختلف انجام شود.

شیمی درمانی اغلب مستقیماً از طریق ورید (به صورت داخل وریدی یا IV) وارد خون شما می شود. اگر چنین باشد، اغلب در یک بیمارستان روزانه یا مرکز درمانی روزانه داده می شود و معمولاً می توانید بین جلسات به خانه بروید. بسته به نوع شیمی درمانی و احساس شما در طول درمان و بعد از درمان، جلسات ممکن است بین کمتر از یک ساعت تا چند ساعت طول بکشد.

اگر دارو فقط برای مدت کوتاهی (حداکثر چند روز) نیاز به تجویز داشته باشد، می‌توان آن را از طریق یک لوله پلاستیکی کوچک (کانولا) که در ورید قرار می‌گیرد، معمولاً در دست یا بازوی شما تجویز کرد. با کمک یک سوزن کوچک در روشی که بسیار شبیه آزمایش خون است، قرار داده می شود.

بیشتر بخوانید
آیا می توان درمرحله 4 سرطان روده بزرگ به بهبودی رسید؟

اگر نیاز به درمان IV برای مدت زمان طولانی‌تری دارید، پزشک یا انکولوژیست شما ممکن است در مورد تجویز «پورت» صحبت کند. این نوع لوله وریدی که می‌تواند هفته‌ها یا ماه‌ها در جای خود بماند و شما را از گرفتن خط IV جدید در هر بار شیمی‌درمانی نجات دهد.

شیمی درمانی را می توان به روش های دیگری نیز انجام داد، به عنوان مثال به صورت قرص یا کرم. همچنین می‌توان آن را در ناحیه خاصی از بدن برای انواع خاصی از سرطان تزریق کرد.

عوارض شیمی درمانی چیست؟

شیمی درمانی از داروهای قوی استفاده می کند که اغلب دارای عوارض جانبی هستند. واکنش هر فرد به شیمی درمانی متفاوت است. ممکن است تعداد زیادی از این عوارض جانبی یا تعداد کمی از آنها را تجربه کنید و آنها را به شدت یا فقط خفیف احساس کنید.

معمولاً افرادی که تحت شیمی درمانی هستند احساس خستگی و خستگی می کنند. از آنجایی که شیمی درمانی روی سلول‌های با رشد سریع تأثیر می‌گذارد، معمولاً عوارض جانبی در پوست، مو، روده و سیستم ایمنی بدن شما ایجاد می‌کند، زیرا سلول‌های این نواحی به ویژه سریع رشد می‌کنند.

این عوارض جانبی می تواند شامل موارد زیر باشد:

برخی از داروهای شیمی درمانی می توانند شانس بیشتری برای آسیب رساندن به نواحی خاصی از بدن شما مانند قلب، ریه ها، مثانه یا سیستم عصبی داشته باشند. این اثرات ممکن است به طور موقت یا دائمی باقی بمانند. از پزشک خود در مورد داروهایی که برای شما توصیه می شود و اثرات خاصی که ممکن است بر بدن شما داشته باشند، بپرسید.

بیشتر بخوانید
کیست پیلونیدال | کیست دنبالچه

داروها و استراتژی های زیادی وجود دارد که می تواند به کاهش عوارض جانبی که ممکن است تجربه کنید کمک کند. به عنوان مثال، پزشک شما می تواند داروهایی برای کمک به حالت تهوع تجویز کند. چیپس های یخ می توانند به تسکین دهان درد کمک کنند، و حتی درمان هایی مانند “کلاه سرد” وجود دارد که می تواند به کاهش ریزش مو کمک کند. تیم پزشکی شما می‌تواند پیشنهادات و توصیه‌های دقیق‌تری در مورد آنچه در دسترس است به شما بدهد تا به شما کمک کند تا حد ممکن در طول درمان راحت باشید.

چه مدت به شیمی درمانی نیاز خواهم داشت؟

نوع خاص، دوز و طول شیمی درمانی شما به عوامل زیادی بستگی دارد، از جمله نوع و مرحله سرطان، سلامت عمومی شما، هدف شیمی درمانی و میزان پاسخ سرطان شما به درمان.

شیمی درمانی معمولاً به صورت “چرخه” انجام می شود. برای مثال، ممکن است یک بیمار ۲ هفته درمان دریافت کند و سپس ۲ هفته استراحت کند، قبل از اینکه این چرخه ادامه یابد. این به بدن شما فرصتی برای بهبودی می دهد و شما و تیم پزشکی تان این فرصت را می دهد که ببینید سرطان شما چقدر به درمان پاسخ می دهد. برای بررسی سرطان و اطمینان از اینکه بدن شما به اندازه کافی بهبود یافته است تا بتواند با دوز بعدی شیمی درمانی کنار بیاید، ممکن است نیاز به آزمایش خون یا اسکن بین دوره های درمانی داشته باشید. تیم پزشکی شما ممکن است بر اساس احساس شما و نتایج آزمایش شما تغییراتی در درمان شما ایجاد کند.

آیا شیمی درمانی بر باروری من تأثیر می گذارد؟

هم در مردان و هم در زنان، شیمی درمانی می تواند با آسیب رساندن به سلول های اندام های تناسلی، مانند تخمک یا اسپرم، بر باروری شما تأثیر بگذارد. گاهی اوقات این سلول ها ماه ها یا سال ها پس از شیمی درمانی بهبود می یابند، اما گاهی اوقات آسیب دائمی است.

بیشتر بخوانید
تومورها: خوش خیم، پیش بدخیم و بدخیم

در زنان، شیمی درمانی ممکن است بر چرخه قاعدگی شما نیز تأثیر بگذارد و باعث شود تا زمانی که تحت درمان هستید، چرخه قاعدگی نامنظم شود یا به طور کامل متوقف شود. در برخی موارد، سیکل شما پس از قطع شیمی درمانی باز می گردد، اما در موارد دیگر به طور دائم متوقف می شود و باعث یائسگی زودرس می شود و باردار شدن طبیعی را غیرممکن می کند.

برخی از افراد تصمیم می گیرند قبل از شروع درمان سرطان اقداماتی را برای حفظ باروری خود انجام دهند. این مراحل می تواند شامل انجماد تخمک، اسپرم یا جنین باشد یا شامل درمان های پیچیده تری باشد.

گزینه های شما به سرطانی که دارید و درمان پیشنهادی پزشک بستگی دارد. ممکن است بخواهید قبل از شروع هر گونه درمان سرطان، در مورد حفظ باروری با تیم پزشکی خود صحبت کنید.

با وجود این، مهم است بدانید که ممکن است در حین انجام درمان سرطان همچنان بارور باشید. شیمی درمانی برای نوزاد متولد نشده که سلول های سریع رشد زیادی دارد خطرناک تلقی می شود، بنابراین ممکن است بخواهید قبل از شروع درمان با پزشک خود در مورد پیشگیری از بارداری صحبت کنید.

Source link

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید. این‌کار به بهبود ارائه مطالب کمک خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه