۴.۹/۵ - (۱۰۱ امتیاز)

رژیم کتوژنیک عوارضی دارد

بعضی از عوارض رژیم کتوژنیک علائم ورود به کتوز هستند. از جمله علائم ورود به کتوز؛ کاهش وزن، تکرر ادرار، آنفولانزا کتوئی، گرفتگی عضلات، کاهش اشتها، افزایش سطح انرژی و تمرکز ذهنی و بوی بد دهان می‌باشد.

عوارض رژیم کتوژنیک: 7 علائم ورود به کتوز

اما چگونه از عوارض رژیم کتوژنیک و عوارض کتوز جلوگیری کنیم؟ از کجا بدانیم که در کتوز هستیم؟ این دو سوالاتی است که بسیاری از مردم هنگام شروع رژیم کتوژنیک می پرسند.

هنگامی که شروع به رژیم کتوژنیک می کنید، بدن به جای کربوهیدرات ازچربی به عنوان منبع اصلی انرژی خود استفاده می کند.

این یک تغییر اساسی متابولیکی و با عوارض جانبی در رژیم کتوژنیک همراه است که بعضی خوب و بعضی بد هستند. البته همه افراد در رژیم کتوژنیک عوارض جانبی را تجربه نمی کند و خوشبختانه عوارض جانبی منفی کتوژنیک معمولاً موقتی است. در اکثریت قریب به اتفاق، در طی یکی دو هفته اول رژیم از بین می روند.

در اینجا نگاهی می اندازیم به چند مورد از عوارض رژیم کتوژنیک و کتوز برای سلامتی. اما اگر می‌خواهید بدانید آیا رژیم کتوژنیک برای شما مناسب است یا نه مطلب زیر را مطالعه فرمائید در این مقاله توضیح داده شده است که چه کسانی نباید رژیم کتوژنیک بگیرند؟

رژیم کتوژنیک برای چه کسانی ضرر دارد

۱. کاهش وزن

به طور معمول، بدن از گلوکز (قند) به عنوان منبع اصلی انرژی خود استفاده می کند. اما در رژیم های بسیار کم کربوهیدرات، مثل کتوژنیک، بدن شروع به استفاده از چربی بجای قند می کند.

قبل از اینکه بدن به وارد کتوز شود، باید قند ذخیره شده در کبد و عضلات مصرف شود. این اتفاق معمولاً در طی هفته اول شروع رژیم کتوژنیک رخ می دهد.

کربوهیدرات ها برای ذخیره شدن به آب احتیاج دارند، بنابراین با کم شدن ذخایر کربوهیدرات، آب زیادی از دست می رود. یکی از علائم کتوز، کاهش سریع وزن کمی بعد از شروع رژیم کتوژنیک است. بنابراین، بیشتر وزن کم شده در اوایل کتوژنیک آب است نه چربی بدن.

اما اگر برای کاهش وزن، رژیم کتوژنیک گرفته اید، نگران نباشید، چرا که رژیم کتو نسبت به رژیم های کم چرب با اختلاف قابل توجهی عملکرد بیشتری در کاهش وزن دارد. بعد از هفته اول یا حدوداً زمانی که وارد کتوز شدید، کاهش وزن و کاهش چربی رخ می دهد.

در این زمان که این علائم ورود به کتوز را تجربه می کنید، مقدار زیادی آب بنوشید و الکترولیت های مورد نیاز بدن را تأمین کنید تا دچار کمبود آب نشوید.

۲. تکرر ادرار

اکثر افراد هنگام شروع رژیم بسیار کم کربوهیدرات و پرچرب مانند کتوژنیک، طی یک یا دو هفته اول تکررادرار را تجربه می کنند، که می تواند از علائم ورود به کتوز باشد. البته تا زمانی که شما آب کافی می نوشید، این عارضه جانبی کتوز، مسئله مهمی نیست.

۳. آنفولانزای کتوئی

آنفولانزای کتوئی رایج ترین عارضه جانبی رژیم کتوژنیک است. خوشبختانه، آنفولانزای کتوئی موقتی است و باید در طی ۷-۱۰ روز پس از شروع کتو از بین برود.

وقتی کربوهیدرات ها را قطع می کنید، متابولیسم بدن دوره ای را سپری می کند تا چربی را به طور موثر بسوزاند، در نتیجه ، ممکن است دچار آنفولانزای کتوئی شوید که مجموعه ای از علائم شبیه آنفولانزا است که شامل سردرد، خستگی، کمبود انرژی، اسهال خشکی دهان، ولع مصرف قند و مه مغز است.

آنفولانزای کتو معمولاً خیلی سریع بر طرف می شود و ممکن است بتوان به طور کامل از بروز آن جلوگیری کرد. اما این نیز یکی از نشانه ها وعلائم کتوز است.

۴. گرفتگی عضلات

وقتی رژیم کم کربوهیدرات دارید، سطح انسولین در بیشتر مواقع ثابت و پایین است، زیرا کربوهیدراتی مصرف نمی شود که میزان قند خون را افزایش دهند.

کاهش ترشح انسولین باعث می شود کلیه ها سدیم بیشتری دفع کنند البته این کاهش سدیم با افزایش دفع آب نیز رخ می دهد. همچنین الکترولیت های دیگر از جمله منیزیم نیز از دست می رود.

کاهش سدیم و منیزیم می تواند باعث گرفتگی عضلات شود، بنابراین مهم است که میزان این الکترولیت ها را در حد نرمال حفظ کرد. برای اینکار بایستی اینها را جداگانه مصرف نمود بخصوص در دو هفته اول کتوژنیک، یعنی زمانی که بدن در حال سازگار شدن با حالت چربی سوزی است.

بنابراین ، برخلاف توصیه های پزشکی استاندارد ، شما نباید میزان نمک خود را در رژیم کتوژنیک محدود کنید. همچنین مصرف ۴۰۰ میلی گرم منیزیم در روز یا استفاده از مکمل الکترولیت در رژیم، به خصوص اگر گرفتگی عضلات دارید، مفید است.

۵. کاهش اشتها

بعد از ورود به کتوز بعنی زمانی که بدن از کتون ها برای تولید انرژی استفاده می کند، اشتها کم می شود. در این کتون ها باعث سرکوب احساس گرسنگی می شوند.

کتون باعث مهار هورمون اصلی گرسنگی یعنی گرلین ، می شود. در نتیجه اشتها به میزان قابل توجهی مهار می شود، به این معنی که شما با غذای کمتری سیر می شوید.

۶. افزایش سطح انرژی و تمرکز ذهنی

از علائم پس از ورود به کتوز، ممکن است افزایش سطح انرژی باشد. کتون ها یک منبع سوخت خوب برای میتوکندری ها هستند، که در واقع نیروگاه های سلول های بدن می باشند. همچنین مغز نیز براحتی از کتون ها انرژی دریافت می کند.

بسیاری از افرادی که به کتوژنیک روی می آورند تمرکز ذهنی و انرژی بیشتری را در طول روز گزارش می کنند.

۷.بوی بد دهان

بوی بد دهان یا “نفس کتو” از علائم ورود به کتوز در هنگام شروع رژیم کتوژنیک است. نفس کتو بدلیل یکی از اجسام کتونی در کتوز به نام استون است که از طریق نفس خارج می شود.

نفس کتو تا زمانی که بدن شما در استفاده از کتون کارآیی بیشتری پیدا کند ، ادامه می یابد.

۸- بی خوابی

در خصوص بی خوابی در رژیم کتوژنیک مقاله جداگانه ای نوشتم که لطفاً جهت مطالعه به لینک زیر بروید:

بی خوابی در رژیم کتوژنیک ؛ اختلالات خواب در کتو

۹- عوارض گوارشی

عوارض گوارشی در رژیم کتوژنیک، عمدتا یبوست است اما سایر عوارض هم مثل تهوع و اسهال نیز ممکن است در خصوص اسهال در رژیم کتوژنیک مقاله جدا گانه نوشته شده است:

آیا رژیم کتوژنیک باعث اسهال میشود

چگونه از عوارض جانبی منفی کتوز جلوگیری کنیم

یکی دو هفته اول کتو برای برخی از افراد دشوار است. خوشبختانه ، این عوارض منفی موقتی هستند و تقریباً همه آنها با سازگاری متابولیسم بدن به مصرف چربی، از بین می روند.

علاوه بر این ، بسیاری از عوارض جانبی معمول کتوز می تواند توسط موارد زیر کمک و یا از بین برود:

-نوشیدن آب بیشتر

-مصرف نمک خود را افزایش دهید.

-مصرف الکترولیت

-مصرف مکمل های تجویزی

-اطمینان حاصل کنید که به اندازه کافی و طبق رژیم چربی می خورید.

عوارض جانبی منفی کتو معمولاً کم و موقتی است. اکثر مردم متوجه می شوند که پس از چند روز از بین می روند. اما اگر بعد از گذشت مدتی از ورود به کتوز هنوز عوارض جانبی دارید، رژیم کتوژنیک برای شما مناسب نیست. مصرف کربوهیدرات خود را با یک برنامه غذایی جایگزین از سر بگیرید.

چگونه در رژیم کتوژنیک دچار عوارض نشویم؟

انجام مرتب آزمایش  و پیگیری مداوم در طول رژیم کتوژنیک کمک می کند افراد کمتر دچار عوارض شوند.

عوارض رژیم کتوژنیک، یکی از نگرانی های اصلی افرادی است که این رژیم را جهت کاهش وزن سریع بکار می برند. این مقاله به چگونگی کنترل و پیشگیری از این عوارض بر اساس مطالعات علمی می پردازد.

چگونه در رژیم کتوژنیک دچار عوارض نشویم؟

طی دهه‌های گذشته ، شیوع چاقی و دیابت نوع ۲ به طرز چشمگیری در سراسر جهان افزایش یافته است. در این زمینه، رژیم غذایی کتوژنیک بسیار کم کالری اخیراً توجه زیادی را در مدیریت چاقی به خود جلب کرده است.

رژیم کتوژنیک یک رژیم پر چرب ، با پروتئین کافی و کم کربوهیدرات است، که از دهه ۲۰ میلادی برای درمان صرع در کودکان استفاده می شود. دردهه ۱۹۷۰ ، یک مدل رژیم کتوژنیک پر چرب و کم کربوهیدرات به نام “اتکینز” برای کاهش وزن به محبوبیت زیادی رسید.

رژیم کتوژنیک خیلی کم کالری در چاقی شدید ، عوارض جانبی مرتبط با چاقی، بیماری کبد چرب غیر الکلی، صرع مقاوم به دارو و جهت از دست دادن وزن قبل از عمل جراحی چاقی به شرط رعایت اصول آن روش مناسبی است.

رژیم کتوژنیک خیلی کم کالری یک رژیم غذایی است که با محدودیت در مصرف کربوهیدرات روزانه ، معمولاً پایین تر از ۳۰ گرم در روز، افزایش چربی، پروتئین مناسب و کل انرژی روزانه بسته به مقدار ، زیر ۸۰۰ کیلو کالری مشخص می شود.

در رژیم کتوژنیک خیلی کم کالری مصرف پروتئین باید روزانه تقریباً ۱.۲ تا ۱.۵ گرم به ازاء هر کیلوگرم وزن ایده آل بدن باشد. پروتئین می تواند به شکل پروتئین های تخلیص شده از نخود فرنگی ، تخم مرغ ، سویا و یا وی باشد.

برنامه کاهش وزن در رژیم کتوژنیک دارای چند فاز متفاوت است

متاسفانه از آنجا که این رژیم مد روز شده است بسیاری از افرادی که آن را تجویز می‌کنند هیچ تخصصی در رشته تغذیه ندارند و فقط یکسری دستورات غذایی پرچرب و بدون کربوهیدرات را ارئه می‌دهند. البته بعضاً هم با قیمت‌های گزاف و در نهایت یکسری مکمل‌های مورد نیاز. در سایت‌هایی هم که نمونه‌هایی از رژیم های کتوژنیک آورده شده ، همگی ترجمه شده از سایت‌های خارجی بوده، که حتی ترجمه مطلب نیز توسط متخصص تغذیه صورت نگرفته است! بنابراین افراد بایستی آگاه باشند در صورت تمایل به داشتن رژیم کتوژنیک آن را از مراجع ذیصلاح تهیه کنند.

در واقع این رژیم تنها حذف کربوهیدرات و افزایش چربی نیست بلکه تمام موارد باید حساب شده باشند و معمولاً رژیم کتوژنیک توسط متخصص تغذیه طی چند مرحله انجام می شود.

علاوه بر این که، افراد در رژیم کتوژنیک خیلی کم کالری، باید معاینه جسمی شوند، تست‌های آزمایشگاهی نیز به صورت دوره ای باید مورد بررسی قرار گیرند:

معاینات فیزیکی در طول رژیم کتوژنیک:

وزن

فشار خون

ضربان قلب

ترکیب بدن و وضعیت هیدراتاسیون (توسط آنالیز امپدانس بیوالکتریک)

آزمایشات خونی در طول رژیم کتوژنیک:

شمارش کامل خون (CBC)

کراتینین ، BUN ، اسید اوریک

اسید اوریک

گلوکز ، کلسترول ، HDL ، LDL ، تری گلیسیرید

ALT ، AST ، γ-GT ، بیلی روبین

نظارت بر عملکرد کبد و کلستاتیک

سدیم ، پتاسیم ، کلسیم ، منیزیم ، فسفر

β-هیدروکسی بوتیرات (خون یا ادرار)

TSH ، FT4

۲۵-هیدروکسی ویتامین D

ادرار کامل و میکروآلبومینوری

فواید و خطرات رژیم کتوژنیک

خطرات رژیم کتوژنیک

از عوارض جانبی رایج ناشی از محدودیت شدید کربوهیدرات در رژیم های غیر اصولی کتوژنیک به شرح زیر است:

خستگی (ذهنی و عضلانی)

گرفتگی عضلات

حالت تهوع

سرگیجه

دیستمی (بی حسی ، افسردگی ، پرخاشگری)

تحریک پذیری

سردرد

اختلال شناختی (اختلالات حافظه و…) ،

مشکلات دستگاه گوارش: بوی بد دهان (به دلیل کتونمی) ، رفلاکس ، دیسکینزی صفراوی ، یبوست ، پانکراس و غیره

در برخی از جمعیت های انسانی ، به دلیل ژنتیکی ، تحمل کمتری نسبت دریافت چربی بالا دارند و در نتیجه افزایش تری گلیسیرید و کلسترول، افزایش خطر بیماری های قلبی عروقی رخ می دهد.

بدتر شدن و تشدید بیماریهای کلیوی (نارسایی کلیه ، نقرس و غیره) ، عملکرد کبد ، مشکلات استخوانی (از جمله شکستگی شکستگی و پوکی استخوان)

عدم تعادل الکترولیتی که بر پتاسیم ، کلسیم و منیزیم تأثیر می گذارد باعث گرفتگی های دردناک ، تهوع و سرگیجه می شود.

مهمترین خطر بهداشتی رژیم کتوژنیک در کودکان عبارتند از: رشد آهسته، اسیدوز مکرر، شیوع عفونت ها ( اختلال در عملکرد نوتروفیل).

توجه فرمائید که موارد بالا عمدتاً مربوط به رژیم های غیر اصولی کتوژنیک است وگرنه رژیم کتوژنیک تخصصی و اصولی حتی در کودکان مبتلا به تشنج نه تنها باعث بهبود بیماری در اغلب آنها می شود بلکه بدون مشکل خاصی رشد مناسبی هم خواهند داشت.

چندین مسئله در رابطه با پیروی از رژیم کتوژنیک مطرح شده است.

اول از همه این است که خطر سلامتی در طولانی مدت (بیش از ۱ سال) دارد.

سوال جدی دیگر این است که آیا مزایای احتمالی آن ارزش عوارض جانبی آن را دارد.

افراد چاق اختلالات دیگری نیز دارند، که برخی از آنها می توانند در حین کتوز بدتر و تشدید شوند.

یک مسئله جدی دیگر که وجود دارد؛ کتوز در بیماران مبتلا به اختلالات متابولیسم پروتئین و لیپیدها ( اختلالات کلیه ، کبد ، لوزالمعده) است که می تواند تهدیدکننده زندگی باشد.

انتخاب منابع چربی

بسیار مهم است که ۷۰- ۸۰٪ کالری موجود در منوی روزانه از چربی حاصل شود.

اما بیشتر از چربی اشباع شده یا چربی اشباع نشده ؟

توصیه می شود که غذاها با چربی های اشباع نشده: ماهی ، آجیل ، دانه ها ، روغن زیتون ، آووکادو و… مصرف شود. مطلوب است که از منابع اسیدهای چرب اشباع شده ، به ویژه در حد غیر متعارف مانند روغن نارگیل و نخل خودداری شود.

روغن‌های هیدروژنه سرشار از ایزومرهای ترانس هستند که کاملاً نامناسب اند و برای سلامتی خطرناک است.

یک جایگزین سالم تر جایگزینی کربوهیدرات با چربی ها و پروتئین های گیاهی است. این الگوی خوردن می تواند به عنوان یک استراتژی بلند مدت برای دستیابی به طول عمر و حفظ سلامتی در نظر گرفته شود.

خلاصه:

رژیم کتوژنیک ممکن است برای برخی از افراد که در دستیابی به سلامتی و وزن خود مشکل داشته اند، موثر باشد.

با توجه به اهداف و ویژگی های فردی بایستی نسبت دقیق چربی ، کربوهیدرات و پروتئین محاسبه شود. بنابراین اگر شخصی تصمیم به شروع رژیم کتوژنیک گرفت ، توصیه می شود برای نظارت بر هرگونه تغییرات بیوشیمیایی ، با یک متخصص تغذیه مشورت کند.

متخصص تغذیه یک برنامه غذایی ارائه می کند که متناسب با وضعیت سلامتی و خصوصیات فیزیولوژیکی با کفایت دریافت مواد مغذی باشد و دستورالعمل های درستی برای دریافت مجدد کربوهیدرات ها از نظر کمی و کیفی پس از رسیدن به اهداف در نظر می گیرد.

این برای حداقل رساندن خطرات سلامتی ناشی از کتوز طولانی مدت لازم است.

رژیم کتوژنیک برای کاهش وزن چه مزایا و معایبی دارد؟شما میتوانید با اقداماتی، به این فرایند سرعت ببخشید؛ مثل مصرف مکملهای کتون اگزوژن(این مکملها باعث تولید کتون بیشتری در بدن میشوند و علائم آنفلوانزای کتویی را کنترل میکنند.)، روزه گرفتن(fasting) بعد از روز تقلب، ورزش کردن، مصرف روغنهای MCT برای ارتقای بیشتر متابولیسم، مصرف مایعات غیر شیرین مثل آب یا چای و قهوهی ساده برای مقابله با کم آبی بدن و نفخ.

{عوارض رژیم کتو|مضرات رژیم کتوژنیک|عوارض کتوژنیک}افرادی که سالم هستند این رژیم برایشان مشکلی ایجاد نمیکند اما تا زمانی که با بدنشان سازگار شود ممکن است دچار کاهش انرژی، حالت تهوع، اختلالات خواب، کاهش عملکرد ورزشی و مشکلات گوارشی شوند.

زیرا افرادی که دیابت نوع ۲ دارند، بیشتر در معرض بیماری های قلبی-عروقی هستند و چربی های اشباع مضر احتمال بروز مشکلات قلبی را بالا می برد.

{عوارض رژیم کتوژنیک چیست|مضرات رژیم کتو|فواید و مضرات رژیم کتوژنیک}

روش های مختلفی برای ایجاد کتوز و تبدیل چربی به کتون برای تامین انرژی وجود دارد.

اگرچه رژیم کتو برای افراد سالم بیخطر بوده و با بدن سازگاری خوبی دارد اما امکان ایجاد برخی از عوارض جانبی وجود دارد.

معایب رژیم کتوژنیکاین عوارض جانبی آنفولانزای کتوژنیک نامیده شده و معمولا در چندین روز اول اتفاق میافتد. با رژیم کتوژنیک در بدن چه اتفاقی می افتد؟ برای درک بهتر با یک مثال شروع میکنیم.

اگر شما هم قصد دارید این رژیم را امتحان کنید بهتر است ابتدا کاملا با این نوع رژیم آشنا شوید. در ادامه این مقاله با تیجور همراه باشید تا شما را کاملا با این رژیم کنیم.

علائم ورود به فاز کتو

این ممکن است به بدن شما بیاموزد تا قبل از اینکه کاملا کربوهیدرات را حذف کنید، چربی بیشتری بسوزانید. یکی از ویژگی های سلول های سرطانی اینست که از کربوهیدرات یا قند خون برای رشد و تکثیرشان تغذیه می کنند.

اسهال در رژیم کتوژنیکمشاهده نمودید که میوه های رژیم کتوژنیک، حاوی کربوهیدرات پایین هستند و قادرند بدن شما را در وضعیت کتوزیس قرار دهند.

در این رژیم همانطور که گفته شد میزان کربوهیدرات به زیر ۵ درصد میرسد و مصرف چربی بالاتر میرود و این موجب میشود بدن در حالت کتوزیس قرار گیرد.

خطرات رژیم کتوژنیک

جای گرفته است. در رابطه با میوهها و سبزیجات هم میتوانید سبزیجات غیر نشاستهای و میوههایی کم کربوهیدرات مانند هویج، کلم بروکلی، اسفناج، توت و ملون استفاده کنید.

ضررهای رژیم کتوژنیک

انسولین یک “هورمون ذخیره سازی” است که به سلولها سیگنال می دهد تا هر چقدر که قادر هستند انرژی ذخیره کنند، در ابتدا به عنوان گلیکوژن ( که با نام کربوهیدرات ذخیره شده در عضلات ما شناخته می شود) و سپس به عنوان چربی بدن.

بوی بد دهان در رژیم کتوژنیک

احتمال کاهش وزن در هر رژیمی وجود دارد. اما این نوع از رژیم غذایی برای هر بدنسازی خوشایند نخواهد بود.

لاغر هم شدیم. نمیشه که برای همیشه ادامه اش بدیم. تا چه زمانی میتوان رژیم کتوژنیک را ادامه داد؟ رژیم کتوژنیک معمولاً برای اکثر افراد سالم بی خطره ، اما تا زمانی که بدن شما به سازگاری با این رژیم برسه،ممکنه یه سری عوارض جانبی اولیه رو تجربه کنید.

عوارض جانبی کوتاهمدت رژیمهای غذایی کتوژنیک شامل اسهال، یبوست و استفراغ بودند. آیا در رژیم کتوژنیک نیاز است که از غذاهایی با کربوهیدرات بالا مصرف کنیم؟

آیا در رژیم کتوژنیک، حجم عضلات کمتر میشود؟ ۲. آیا عضله هم از دست می دهم؟ دیابت به افزایش قند خون و اختلال در عملکرد انسولین گفته می شود.

مصرف پروتئین باید متوسط باشد، زیرا مصرف بسیار زیاد آن میتواند باعث افزایش سطح انسولین و کاهش سرعت فرآیند کتوز شود. مرحله چهارم: زمانی که سطح کتون در خون به نقطه خاصی میرسد، به حالت کتوز وارد میشوید.

بنابراین منطق این رژیم بر یک چیز استوار است: افزایش تولید اجسام کتونی یا اصطلاحا شروع حالت کتوز!

عوارض رژیم کتوژنیکدر رژیم کتوژنیک افراد میتوانند قبل و بعد از تمرینات خود ۲۰ تا ۳۰ درصد کربوهیدرات مصرف کنند تا بتوانند فعالیت و شدت ورزش خود را افزایش دهند.

حالت تهوع در رژیم کتوژنیکرژیم کتوژنیک در کاهش سطح انسولین مؤثر است. گرفتگی عضلات (بیشتر گرفتگی عضلات پا) یکی از عوارض بس