فواید و مضرات خوردن برنج سرد مانده در یخچال

این مقاله به بررسی فواید و خطرات مصرف برنج سرد شده می پردازد.

فواید مصرف برنج مانده در یخچال و سپس گرم شده

سرد کردن نشاسته پخته شده باعث ایجاد نشاسته رتروگراد که یک نوع نشاسته مقاوم در برابر آنزیم های گوارشی است، می شود.

بدن قادر به هضم نشاسته مقاوم نیست. اما باکتری های موجود در روده می توانند آن را تخمیر کنند، بنابراین به عنوان یک ماده پری بیوتیک یا غذایی برای باکتری ها عمل می کند.

یک مطالعه با هدف تعیین تأثیر سرد کردن برنج سفید پخته شده بر محتوای نشاسته مقاوم و پاسخ گلیسمی (میزان افزایش قند خون) در افراد سالم انجام شده است.

نتایج نشان داد وقتی برنج سفید پخته شده به مدت ۲۴ ساعت در ۴ درجه سانتیگراد سرد شود و سپس دوباره گرم شود، محتوای نشاسته مقاوم نسبت به برنج تازه پخته شده ۲.۵ برابر افزایش می یابد.

بیشتر بخوانید
فلفل سرانو همه چیزهایی که باید بدانید

محققان سپس میزان افزایش قند خون را روی ۱۵ فرد سالم ارزیابی کردند. همانطور که انتظار می رفت، نتایج نشان دادن برنج پخته شده سرد شده، باعث افزایش قند خون کمتری نبست به برنج پخته تازه شد.

بنابراین خوردن برنج سرد و دوباره گرم شده نسبت به برنج تازه پخته، ممکن است با افزایش نشاسته مقاوم، به کنترل قند و کلسترول خون کمک کند.

فرایند تخمیر نشاسته مقاوم توسط باکتری های روده، اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه (SCFAs) تولید می کند ، که بر روی دو هورمون ضد اشتها که هورمونهایی ضد دیابتی و ضد چاقی شناخته می شوند یعنی GLP-1 و PYY تأثیر می گذارند و ترشح آنها را افزایش می دهند.

بیشتر بخوانید
پستو مشخصات تغذیه، مزایا، ذخیره سازی

خطرات خوردن برنج سرد

خوردن برنج سرد شده و دوباره گرم شده، خطر مسمومیت غذایی با باسیلوس سرئوس را افزایش می دهد، که ۱۵ تا ۳۰ دقیقه بعد از مصرف برنج باعث درد شکم، اسهال یا استفراغ می شود.

چگونگی سرد کردن و نگهداری برنج مهم است

اکثر باکتری های بیماری زا مانند باسیلوس سرئوس در دمای ۴ تا ۶۰ درجه سانتیگراد رشد می کنند، بنابراین، اگر بگذارید برنج در دمای اتاق خنک شود، اسپورهای این باکتری که ممکن است در برنج باشند جوانه می زنند و به سرعت تکثیر می شوند و تولید سمومی می کنند که باعث بیمار شدن می شود.

بیشتر بخوانید
بهترین روش برای نگهداری پیاز

گرچه هر کسی که برنج آلوده مصرف کند ممکن است دچار مسمومیت غذایی شود، اما افرادی مانند کودکان ، افراد مسن یا زنان باردار ممکن است احتمال عفونت بالاتری داشته باشند.

در حقیقت در پخت و پز، اسپورهای باسیلوس سرئوس از بین نمی برد، چند نکته مهم در مورد چگونگی نگهداری و سرد کردن برنج پخته بایستی رعایت کرد:

برنج باقیمانده در دمای اتاق نباید بیش از ۲ ساعت بماند. اگر چنین است ، بهتر است آن را دور بریزید.

برای سرد کردن برنج پخته شده، اگر مقدارش زیاد است، با تقسیم آن در چند ظرف کم عمق، اجازه دهید سریعتر در عرض ۱ ساعت خنک شود. برای سرعت بخشیدن به این فرایند ، ظروف را در آب سرد قرار دهید.

بیشتر بخوانید
فواید نوشیدن آب گرم چیست؟

حتماً برنج را در دمای یخچال (زیر۵ درجه سانتیگراد) نگه دارید.

برنج خود را حداکثر ۳-۴ روز در یخچال نگه دارید.

اگر برنج را دوباره گرم می کنید، مطمئن شوید که کاملا گرم شده است.

۴.۷/۵ - (۳ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

6 دیدگاه دربارهٔ «فواید و مضرات خوردن برنج سرد مانده در یخچال;

 1. سلام وقت بخیر ببخشید آقای دکتر من همیشه برنج را در یخچال نگهداری کرده و همیشه سرد میخورم یعنی هیچ وقت گرمش نمیکنم اگه شب هم برنج درست کنم اول توی یه ظرف میزارم تو یخچال که سرد بشه بعدا استفاده میکنم یعنی خوردن برنج گرم را دوست ندارم
  آیا این عمل من در حال ویا آینده برای من کدام مشکلات ویا بیماری را به وجود می آورد
  ممنونم میشم اگه جواب دهید

  پاسخ
 2. سلام برنج پخته شوده در پلاستیک و در فریزر نگهداشته باشد بعد از فریزر در بیاوریم و با همان پلاستیک در یخچال بماند چند روز و گرم کنیم ضرر دارد یا نه ممنون میشم جواب بدین

  پاسخ
 3. سلام آقای دکتر .عصر بخیر .اقای دکتر من امروز برنج با گوشت دیشب ک تا صبح بیرون یخچال بود بعد صبح گذاشتمش تو یخچال ظهر گرمش کردم ینی زیاد گرمم نبود خوردم .ایا مشکلی برام پیش میاد؟خواهشا جواب بدین .ممنون .اگه لطف کنین درمانشم بگید .با تشکر

  پاسخ
 4. سلام.
  من معمولا دچار ناراحتی و درد استخوان و مفاصل هستم.
  چکاپ هم کردم و مشکلی نداشتم
  مادرم اصرار دارد که این درد و ناراحتی من مربوط به خوردن برنج است
  آیا این گفته ایشان ممکن است صحت داشته باشد؟
  ممنون میشوم جواب بدهید.

  پاسخ

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه