چسب ترانس درمال چسبی است که به پوست شما می چسبد و حاوی دارو است. دارو از پچ در طی یک دوره زمانی به بدن شما جذب می شود. اگر ترجیح می‌دهید قرص یا تزریق نداشته باشید، ممکن است پچ گزینه راحت‌تری برای مصرف برخی داروها باشد.

از چسب های ترانس درمال برای رساندن طیف وسیعی از داروها به بدن استفاده می شود. برخی از داروهایی که بیشتر در پچ ها استفاده می شوند عبارتند از:

 • فنتانیل برای تسکین درد
 • نیکوتین برای کمک به ترک سیگار
 • کلونیدین برای درمان فشار خون بالا

استفاده از چسب های ترانس درمال آسان است، اما برای اینکه آنها به خوبی کار کنند، مهم است که از آنها به درستی استفاده کنید. این مقاله دستورالعمل ها و گرافیک های گام به گام در مورد نحوه اعمال و استفاده از پچ ترانس درمال را ارائه می دهد.

دستورالعمل های گام به گام

می‌توانید از این دستورالعمل‌ها برای اعمال چسب ترانس درمال روی بدن خود استفاده کنید. اگر والدین یا مراقب هستید، می‌توانید از آن‌ها برای اعمال پچ روی یک کودک یا بزرگسال دیگر نیز استفاده کنید.

علاوه بر چسب ترانس درمال، به آب و صابون نیز نیاز خواهید داشت.

مهیا کردن

 1. تمام دستورالعمل‌هایی را که به همراه پچ شما ارائه می‌شود، بخوانید. دستورالعمل ها به شما می گویند که پچ را کجا قرار دهید، چه مدت آن را بپوشید و چه زمانی آن را بردارید و تعویض کنید.
 2. دستانت رو با آب و صابون بشور. اگر آب در دسترس نیست، می توانید به جای آن از ضد عفونی کننده دست استفاده کنید.
 1. اگر چسب قدیمی روی بدن خود دارید که حاوی همان دارو است، آن را بردارید. این کار را با کندن یک لبه چسب با انگشتان خود انجام دهید و سپس به آرامی بقیه چسب را بیرون بکشید. وصله را از وسط تا کنید و دو طرف چسبنده را به هم فشار دهید. پچ استفاده شده و تا شده را در یک سطل زباله در بسته بیندازید.
 2. تصمیم بگیرید که پچ جدید را کجا قرار دهید. دستورالعمل های پزشک و برچسب دارو یا برگه بسته بندی باید اطلاعاتی در مورد محل قرار دادن آن ارائه دهد. به عنوان مثال، تکه های خاصی باید روی قسمت بالای سینه یا قسمت فوقانی بازو اعمال شود. بقیه باید در قسمت پایین شکم یا لگن قرار گیرند.
 1. پوست را آماده و تمیز کنید تا هرگونه آلودگی، لوسیون، روغن یا پودر را از بین ببرید. پوست را با آب گرم به تنهایی یا با صابون شفاف تمیز کنید. از صابون های معطر یا صابون های حاوی لوسیون خودداری کنید. پوست را با یک حوله تمیز یا حوله کاغذی خشک کنید.
 2. بسته را با پارگی یا استفاده از قیچی با دقت باز کنید. از پاره شدن یا بریدن خود پچ خودداری کنید. اگر پچ را پاره یا بریدید، از آن استفاده نکنید. همانطور که در مرحله ۳ در بالا آمده است، پچ آسیب دیده را دور بیندازید.
 3. پچ را از بسته بندی خارج کنید. پوشش محافظ روی وصله را طبق دستورالعمل پچ بردارید. مراقب باشید که قسمت چسبنده پچ را لمس نکنید. توجه داشته باشید: اگر آستر محافظ پچ شامل دو قسمت است، ابتدا یک قسمت از آستر را جدا کنید. قسمت چسبنده چسبنده را روی پوست بمالید و فشار دهید. بعد، قسمت دوم آستر را پوست کنده و کل پچ را به سمت پایین فشار دهید.
 4. چسب را به سمت پایین، روی ناحیه تمیز پوست قرار دهید. با استفاده از کف دست، چسب را فشار دهید تا مطمئن شوید که چسب محکم به پوست شما چسبیده است.
بیشتر بخوانید
علل و درمان جوش های روی پا

اعمال پچ

 1. از انگشتان خود برای فشار دادن لبه های چسب استفاده کنید. پچ باید صاف، بدون برآمدگی یا چین باشد.

در حال تمام شدن

 1. بسته بندی پچ را در سطل زباله دربسته دور بیندازید.
 2. دست های خود را به خوبی با آب و صابون بشویید تا هرگونه دارویی از بین برود.
بیشتر بخوانید
خارش مچ پا: علل، بثورات، و درمان

نکات مفید

این نکات را دنبال کنید تا به پچ شما به خوبی کار کند.

پچ را با دقت قرار دهید

هنگام قرار دادن وصله، نقطه ای را انتخاب کنید که پچ به خوبی بچسبد. از پوستی که:

 • بریدگی یا زخم باز دارد
 • چین ها
 • عرق می کند
 • زیاد مالش می شود
 • موهای زیادی دارد (در صورت نیاز موهای آن ناحیه را با قیچی کوتاه کنید)
 • اخیراً تراشیده شده است (سه روز پس از اصلاح قبل از استفاده از چسب روی ناحیه ای صبر کنید)
 • با یک کمربند یا درز لباس پوشانده می شود

دستورالعمل ها را دنبال کنید

به خاطر داشته باشید که پوست در همه جای بدن شما یکسان نیست. حتما پچ را طبق دستور پزشک یا بسته بندی قرار دهید.

قرار دادن چسب روی پوست خیلی نازک یا خیلی ضخیم می تواند باعث شود بدن شما مقدار زیادی یا خیلی کم دارو را جذب کند. این می تواند منجر به افزایش عوارض جانبی یا جلوگیری از عملکرد خوب دارو شود.

چرخش مکان ها

پزشک شما ممکن است به شما پیشنهاد کند که مکان هایی را که پچ خود را در آن اعمال می کنید، بچرخانید. این به این دلیل است که قرار دادن یک چسب جدید در همان محل قبلی ممکن است پوست شما را تحریک کند.

بیشتر بخوانید
6 مکمل مفید برای اگزما

هنگام چرخش تکه ها، در همان ناحیه بدن بمانید. به عنوان مثال، اگر به شما گفته شد که از چسب فقط روی باسن و پایین شکم خود استفاده کنید، مکان های چسب را در آن نواحی بچرخانید.

وصله ها را روی هم قرار ندهید

اگر همزمان از بیش از یک پچ استفاده می کنید، آنها را روی هم قرار ندهید. و یک وصله را روی دیگری قرار ندهید. تمام قسمت چسبنده باید در تماس مستقیم با پوست شما باشد.

مراقب تکه های شل باشید

اگر پچ شل شد یا افتاد، به دستورالعمل های پزشک یا دستورالعمل های برچسب مراجعه کنید. به طور کلی، برای یک چسب شل، می توانید از کف دست خود برای فشار دادن وصله روی پوست استفاده کنید.

اگر یکی از لبه های چسب شل شد، از نوار چسب یا فیلم چسبنده برای محکم کردن لبه شل استفاده کنید. اگر پچ کاملاً افتاد، سعی نکنید آن را دوباره اعمال کنید. آن را دور بیندازید و یک پچ را در زمان برنامه ریزی شده بعدی خود اعمال کنید.

مهم است که مطمئن شوید وصله ایمن باقی می‌ماند – یک وصله شل می‌تواند به سایر افرادی که با آنها در تماس نزدیک هستید، از جمله کودکان، بچسبد.

پچ را خیس نکنید

به راحتی می توانید طبق معمول دوش بگیرید و پچ را خیس کنید. با این حال، چسب را برای مدت طولانی زیر آب نگذارید. این می تواند باعث شل شدن یا افتادن آن شود.

بیشتر بخوانید
لیکن اسکلروزوس: علائم، علل، و درمان.

تکه ها را با دقت نگهداری کنید

تکه های استفاده نشده را با احتیاط ذخیره کنید و موارد استفاده شده را دور بریزید. هر دو چسب استفاده شده و استفاده نشده حاوی یک داروی فعال هستند، بنابراین آنها را از کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.

از پدهای گرمایشی خودداری کنید

در جایی که پچ می‌زنید از پد گرم کننده روی بدن خود استفاده نکنید. گرما می تواند باعث شود پچ داروی خود را سریعتر آزاد کند. و این می تواند باعث مصرف بیش از حد شود.

عیب یابی

اگر وصله ای به پوست شما نمی چسبد، از چسب برای محکم کردن آن استفاده نکنید. با خیال راحت پچ را طبق دستور بالا دور بریزید و از یک پچ جدید استفاده کنید. مطمئن شوید که پوستتان بعد از شستن کاملا خشک شده است.

اگر بعد از برداشتن چسب پوست شما قرمز یا تحریک شده است، نگران نباشید – این طبیعی است. اما اگر پوست در عرض یک تا سه روز شروع به بهبودی نکرد، با پزشک خود تماس بگیرید.

با پزشک خود صحبت کنید

چسب های ترانس درمال می توانند راهی آسان و موثر برای دریافت دارو باشند.

اگر پس از خواندن این مقاله هنوز در مورد نحوه استفاده از آنها سؤالی دارید، با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.