چرا ادرار من سبز است؟

ادرار طبیعی و سالم به رنگ زرد روشن است. اگر به توالت نگاه کنید و شاهد ادرار سبز باشید، احتمالاً نگران خواهید شد یا حداقل تعجب خواهید کرد که چرا ادرار شما سبز است. اغلب، ادرار سبز به دلیل رنگ آمیزی در غذا یا نوشیدنی ایجاد می شود.

دارو همچنین می تواند ادرار شما را سبز رنگ کند. در موارد نادر، ادرار سبز رنگ می‌تواند نشان‌دهنده چیز جدی‌تری باشد، مانند عفونت یا شرایط پزشکی مانند مشکل کبد.

این مقاله به این موضوع می پردازد که چرا ادرار سبز دارید، از جمله اینکه چه زمانی باید به دنبال کمک باشید.

علل احتمالی ادرار سبز

در بیشتر موارد، ادرار سبز دلیلی برای نگرانی نیست. شایع ترین علت سبز شدن ادرار رنگ خوراکی در غذا یا نوشیدنی شماست. در این صورت، ادرار شما باید پس از یک یا دو روز به رنگ طبیعی بازگردد. با این حال، ممکن است دلایل دیگری وجود داشته باشد که باعث می‌شود رنگ عجیب ادرار به اطراف بچسبد، مانند داروها، بیماری‌های کبدی و غیره.

غذا

اگر ادرار شما سبز است، احتمالاً چیزی خورده اید یا نوشیده اید که به تغییر رنگ کمک کرده است. سبزیجات سالم، از جمله مارچوبه، می توانند باعث ایجاد ادرار سبز در برخی افراد شوند.

بیشتر بخوانید
سنگ کلیه: علائم، علل، درمان

با این حال، مقصر رایج‌تر رنگ‌های خوراکی مصنوعی است که به غذاهایی مانند آب نبات، بستنی‌های بستنی یا آیسینگ اضافه می‌شود. اگر ادرار سبز شما ناشی از غذا باشد، در شش ساعت پس از خوردن رنگ بیشتر قابل مشاهده است و به طور کلی ظرف یک روز برطرف می شود.

دارو

بسیاری از داروها حاوی رنگ آبی هستند که می تواند باعث سبز شدن ادرار شود. اگر تغییر رنگ ادرار همزمان با شروع یک داروی جدید رخ داد، با پزشک خود در مورد این عارضه جانبی صحبت کنید. داروهایی که ممکن است باعث ادرار سبز شوند عبارتند از:

عفونت

ادرار سبز می تواند نشانه عفونت دستگاه ادراری (UTI) باشد. ادرار کدر نشانه شایع تری از عفونت ادراری است، اما اگر عفونت ناشی از یک باکتری به نام سودوموناس، ممکن است ادرار سبز داشته باشید. اگر علائم دیگری از UTI مانند احساس سوزش یا افزایش میل به ادرار کردن را تجربه کردید، با پزشک خود صحبت کنید.

هیپرکلسمی خوش خیم خانوادگی

خوش خیم خانوادگی هیپرکلسمی وضعیتی است که در آن بدن نمی تواند سطح کلسیم را تنظیم کند. این می تواند منجر به کلسیم بیش از حد در خون و مقدار کم در ادرار شود که می تواند سبز شود. این وضعیت اغلب بدون علامت است، اما سایر علائم می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • خستگی و ضعف
  • مشکل در تمرکز
  • تشنگی بیش از حد
بیشتر بخوانید
کتون در ادرار: علل و آزمایشات

اگر فکر می‌کنید که هیپرکلسمی خوش‌خیم خانوادگی دارید، با پزشک خود در مورد انجام آزمایش‌های خونی که می‌تواند این بیماری را تشخیص دهد صحبت کنید.

بیماری کبد

بیلی روبین محصول جانبی تجزیه گلبول های قرمز است. در افراد سالم، توسط کبد دفع می شود. اما اگر بیماری کبدی دارید، ممکن است در ادرارتان بیلی روبین وجود داشته باشد. این می تواند باعث سبز شدن ادرار شود.

اگر ادرار سبز شما ناشی از بیلی روبین باشد، ممکن است علائم دیگری از بیماری کبد را تجربه کنید، از جمله:

  • زردی (زردی پوست و چشم)
  • درد شکم، حالت تهوع یا استفراغ
  • خستگی

اگر این علائم را دارید باید به پزشک خود مراجعه کنید زیرا بیماری کبدی جدی است.

چه زمانی باید نگران باشم؟

اگر ادرار سبز رنگ شما ناشی از چیزی باشد که خورده اید، ظرف یک روز از بین می رود. اگر ادرار سبز شما بیشتر طول کشید یا علائم دیگری مانند سوزش در هنگام ادرار، خستگی، ضعف یا حالت تهوع دارید، به پزشک مراجعه کنید.

رفتار

در بیشتر موارد، ادرار سبز نیازی به درمان ندارد. خود به خود از بین خواهد رفت. با این حال، اگر ادرار سبز شما به دلیل یک بیماری پزشکی دیگر مانند عفونت ادراری، هیپرکلسمی یا بیماری کبدی ایجاد شود، باید شرایط زمینه‌ای را درمان کنید.

بیشتر بخوانید
غذاهای پر پتاسیم که باید در بیماری کلیوی اجتناب کنید

خلاصه

در بیشتر موارد، ادرار سبز جای نگرانی نیست. رنگ ها اغلب در غذا یا دارو باعث ایجاد آن می شوند. با این حال، همچنین می تواند نشان دهنده مشکلات پزشکی، از جمله عفونت ادراری، هیپرکلسمی یا بیماری کبدی باشد. اگر علائم دیگری به غیر از ادرار سبز دارید، باید با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید.

صحبت کردن در مورد عادات حمام شما ممکن است ناراحت کننده باشد، اما ادرار یک شاخص مهم برای سلامت شما است. اگر ادرار سبز رنگ بدون دلیل یا طولانی مدت را تجربه کردید، باید با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید تا هرگونه بیماری زمینه ای را رد کنید.

بیشتر بخوانید
نفروکلسینوزیس: علل، علائم و درمان

سوالات متداول

  • آیا ادرار سبز جدی است؟

خیر، در بیشتر موارد، ادرار سبز رنگ جدی نیست. اغلب به دلیل رنگ آمیزی رنگ در غذا، نوشیدنی یا دارو ایجاد می شود. در موارد نادر، می تواند نشان دهنده عفونت یا بیماری جدی باشد، بنابراین اگر علائم دیگری دارید با پزشک خود صحبت کنید.

  • ادرار دیابتی چگونه است؟

وجود قند زیاد در ادرار می تواند ادرار شما را کدر کند. با این حال، دیابت معمولاً دلیلی برای ادرار سبز نیست.

  • وقتی کلیه ها از کار می افتند، ادرار چه رنگی است؟

بیماری کلیه می تواند علائمی از جمله ادرار کف آلود ایجاد کند. ادرار سبز معمولاً به دلیل بیماری کلیوی ایجاد نمی شود، اما اگر در مورد عملکرد کلیه خود نگران هستید، بهتر است به یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مراجعه کنید.

Source link

۳/۵ - (۲ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

4 دیدگاه دربارهٔ «چرا ادرار من سبز است؟;

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه