کام نرم چیست؟

در این مقاله به بررسی آناتومی و عملکرد کام نرم می پردازیم. ما همچنین در مورد اینکه چه اتفاقی می افتد زمانی که یک ناهنجاری در کام نرم وجود دارد، می پردازیم.

چیست؟

کام سخت و نرم سقف دهان را تشکیل می دهند. کام نرم در پشت دهان و پشت کام سخت قرار می گیرد که دندان ها و لثه ها را نگه می دارد.

کام نرم حاوی هیچ استخوانی نیست، اما یک ناحیه گوشتی است که در انتهای آن استخوان کوچک است. یوولا برآمدگی گوشتی است که از کام نرم آویزان می شود و زمانی که فرد دهان خود را باز می کند قابل مشاهده است. عملکرد یوولا مسدود کردن حفره بینی هنگام خوردن یا نوشیدن است.

کام نرم چیست؟

کام نرم شامل ماهیچه و بافت است که آن را متحرک و انعطاف پذیر می کند. هنگامی که فرد در حال بلع یا مکیدن است، کام نرم دهان را به طور کامل از گلو جدا می کند که به جلوگیری از ورود غذا به دستگاه تنفسی کمک می کند.

کام نرم به کام عضلانی یا پرده نیز معروف است.

نرم در مقابل سخت کام

کام سخت و نرم با هم سقف دهان را تشکیل می دهند. ماهیچه ها و بافت ها کام نرم پشت سقف دهان را تشکیل می دهند.

بیشتر بخوانید
چه چیزی می تواند باعث درد دهان شما شود و چه کاری می توانید انجام دهید؟

کام سخت در جلوی سقف دهان قرار می گیرد و حاوی استخوان پالاتین است. کام سخت را تشکیل می دهد دو سوم از کام ساختاری را در دهان ایجاد می کند و فضایی را برای حرکت زبان در اطراف ایجاد می کند.

اینفوگرافیک از دهان انسان

عملکرد

کام نرم برای ساختار دهان و چندین عملکرد کلیدی مهم است:

سخن، گفتار

گفتار یک فرآیند بسیار پیچیده است که زبان، لب ها و کام را درگیر می کند. این ساختارها با هدایت جریان هوا از طریق دهان برای ایجاد صداهای خاصی که کلمات را تشکیل می دهند، گفتار تولید می کنند.

اگر فردی دچار شکاف کام یا اختلال کام نرم دیگری باشد، هوا می تواند از طریق بینی خارج شود و روی گفتار تاثیر بگذارد. گفتار ممکن است بینی یا ضعیف به نظر برسد، یا ممکن است فرد برخی صداها را از دست بدهد.

نفس کشیدن

کام نرم دهان و بینی را جدا می کند و به عنوان یک مانع بین دستگاه گوارش و تنفس عمل می کند. این عملکرد به فرد امکان می دهد همزمان نفس بکشد و غذا بخورد. با این حال، افراد قادر به قورت دادن و نفس کشیدن به طور همزمان نیستند.

بلع

هنگامی که افراد قورت می دهند، غذا یا مایعات را از دهان به سمت لوله ای به نام مری حرکت می دهند تا به معده برسند. در حین بلع، بیش از ۳۰ ماهیچه ها و اعصاب با هم کار می کنند تا غذا را به جای بینی یا ریه ها به سمت معده هدایت کنند.

بیشتر بخوانید
شیلیت زاویه ای: علائم، علل، درمان

هنگامی که فرد غذا یا مایعی را می بلعد، کام نرم بالا می رود تا دهانه راه های هوایی را ببندد تا از خروج فشار از بینی جلوگیری کند.

صدمات و بیماری ها

در برخی از شرایطی که کام را تحت تاثیر قرار می دهد، ممکن است فرد در صحبت کردن، شنوایی، بلع و تنفس دچار مشکل شود. در زیر به مشکلات مختلفی می پردازیم که می توانند بر کام نرم تأثیر بگذارند.

شکاف لب و شکاف کام

از جمله شایع ترین ناهنجاری های مادرزادی که در نوزادان رخ می دهد، شکاف لب و شکاف کام است. اغلب مردم هر دو را خواهند داشت. شکاف لب در صورتی رخ می دهد که بافتی که لب را تشکیل می دهد در  هفته چهارم و هفتم در دوران بارداری بین لب نپیوندد، در حالی که شکاف کام در صورتی رخ می دهد که سقف دهان زمانی که دهان در حال رشد است، در هفته ششم و نهم بارداری بسته نشود.

برخی از نوزادان ممکن است تنها بخشی از کام خود را باز داشته باشند، در حالی که سایر نوزادان ممکن است در کل کام دهانی داشته باشند.

بیشتر بخوانید
شستشوی دهان یا غرغره با روغن نارگیل می تواند سلامت دندان های شما را تغییر دهد

شکاف کام می تواند مشکلاتی در گفتار و بلع ایجاد کند زیرا کام قادر به جدا کردن دستگاه تنفسی از دستگاه گوارش نیست. برخی از نوزادان مبتلا به شکاف کام ممکن است بیشتر دچار عفونت گوش، مشکلات شنوایی یا مشکلات دندانی شوند.

جراحان می توانند شکاف کام و لب را عمل کنند و معمولاً قبل از اولین تولد نوزاد این کار را انجام می دهند. با این حال، این احتمال وجود دارد که برای ترمیم کامل شکاف کام و لب، عملیات اضافی لازم باشد.

پزشکان جراحی را برای کمک به تنفس، گفتار، زبان و شنوایی توصیه می کنند. گاهی اوقات کودکان مبتلا به شکاف کام و لب در سنین بالاتر نیاز به مراقبت های ویژه دندانپزشکی دارند.

تومور کام نرم

در برخی موارد، افراد ممکن است دچار یک تومور در کام نرم معمولاً پزشکان تومورهایی را در قسمت جلویی کام نرم که نزدیک‌ترین قسمت به کام سخت است پیدا می‌کنند.

جراحت

افراد می توانند با غذای داغ به کام خود آسیب برسانند.  گزارش موردی فردی که از درد در کام شکایت داشت، خاطرنشان کرد که این فرد کام خود را روی غذای مایکروویو سوخته و روی سقف دهانش زخم ایجاد کرده است.

مانند سوختگی روی پوست، این زخم ها می توانند عفونی شوند، بنابراین متخصصان بهداشت دهانشویه ضدعفونی کننده کلرهگزیدین ۰.۱۲٪ را تجویز کردند. برای اینکه جراحت بهبود یابد، آنها همچنین به فرد توصیه کردند که از سیگار کشیدن، نوشیدن الکل و مصرف غذاها یا نوشیدنی های بسیار داغ یا اسیدی خودداری کند.

بیشتر بخوانید
اباتمنت ایمپلنت دندان

افراد مبتلا به درد کام نرم ممکن است متوجه شوند که شستشوی دهان با آب سرد می تواند به کاهش ناراحتی کمک کند. همچنین مهم است که هنگام مسواک زدن مراقب باشید تا از آسیب بیشتر به کام جلوگیری کنید.

بسته به آسیب، پزشکان همچنین ممکن است در صورت وجود خطر عفونت، آنتی بیوتیک تجویز کنند و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) را برای درد و التهاب توصیه کنند.

خلاصه

کام نرم و کام سخت سقف دهان را تشکیل می دهند. کام نرم در پشت بام قرار دارد و کام سخت قسمت استخوانی سقف است که به دندان ها نزدیک تر است. وظایف اصلی کام نرم کمک به گفتار، بلع و تنفس است.

شکاف لب و شکاف کام از ناهنجاری های مادرزادی شایع هستند. پزشکان می توانند لب و کام را در اوایل زندگی ترمیم کنند و عمل های اضافی می تواند به نوزادان در بلع و تکلم کمک کند.

Source link

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید