کراتوآکانتوما (KA) یک تومور سرطان پوست با درجه پایین یا با رشد آهسته است که شبیه یک گنبد یا دهانه کوچک است. KA با وجود شباهت به کارسینوم سلول سنگفرشی (SCC) یا رشد غیرطبیعی سلول های سرطانی در خارجی ترین لایه پوست خوش خیم است. KA از فولیکول های موی پوست سرچشمه می گیرد و به ندرت به سلول های دیگر سرایت می کند.

KA معمولاً در پوست های در معرض آفتاب یافت می شود، مانند پوست در موارد:

 • صورت
 • گردن
 • دست ها
 • بازوها
 • پاها

درمان معمولا شامل جراحی، رادیوتراپی یا تزریق است. بسیاری از پزشکان جراحی را برای برداشتن KA توصیه می کنند زیرا شبیه به SCC سرطانی است. در حالی که KA درمان نشده در نهایت خود به خود بهبود می یابد، SCC درمان نشده می تواند به غدد لنفاوی شما سرایت کند.

به طور کلی، چشم انداز KA خوب است، زیرا یک تومور خوش خیم است. برای آشنایی با علل، خطرات و نحوه محافظت از خود در برابر ابتلا به KA، ادامه مطلب را بخوانید.

کراتوآکانتوما

علائم کراتوآکانتوما چیست؟

علائم KA بصری است و دو تا سه ماه طول می کشد. ظاهر اغلب با یک آتشفشان کوچک مقایسه می شود.

اول، KA به صورت برآمدگی کوچک و گرد نشان داده می شود. سپس به ضایعه یا زخم تبدیل می شود و در عرض چند هفته به اندازه بین ۱ تا ۲ سانتی متر می رسد. این زخم مانند گنبدی با پلاگین ساخته شده از کراتین قهوه ای است که همان ماده مو و پوست است.

اگر کراتین قهوه ای بیرون بیاید، KA شبیه یک دهانه می شود. وقتی خوب شد صاف می شود و جای زخم باقی می ماند.

چه چیزی باعث کراتوآکانتوما می شود؟

علت دقیق KA ناشناخته است. برخی از عواملی که ممکن است در گرفتن KA نقش داشته باشند عبارتند از:

 • قرارگیری در معرض نور خورشید
 • تماس با مواد شیمیایی سرطان زا یا مواد شیمیایی سرطان زا
 • سیگار کشیدن
 • عفونت با برخی از گونه‌های ویروس زگیل، مانند ویروس پاپیلومای انسانی
 • ضربه
 • عوامل ژنتیکی
بیشتر بخوانید
آیا باید موهای ناحیه تناسلی خود را اصلاح کنم؟

KA و SCC از ویژگی های اپیدمیولوژیک بسیار مشابه تشکیل شده اند. این بدان معنی است که آنها با سرعت های مشابه رشد می کنند و علل مشترک دارند. این نشان می دهد قرار گرفتن در معرض نور خورشید باعث KA می شود و یکی از دلایل اصلی SCC قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش (UV) است.

چه کسانی در معرض خطر کراتوآکانتوما هستند؟

ایجاد KA قبل از ۲۰ سالگی نادر است. افرادی که در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به KA هستند افرادی هستند که:

 • قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آفتاب
 • به طور طبیعی پوست روشن دارند
 • سیستم ایمنی بدن را به خطر انداخته اند
 • اغلب از تخت برنزه کننده استفاده کنید
 • بالای ۶۰ سال هستند

مردان نیز بیشتر از زنان در معرض خطر هستند.

ژنتیک نیز ممکن است عاملی باشد. افرادی با اعضای نزدیک خانواده که به نوعی سرطان پوست مبتلا بوده اند، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به KA متعدد هستند. یک مطالعه همچنین رشد خود به خودی KA را دو تا سه ماه پس از جراحی سرطان پوست گزارش کرد.

کراتوآکانتوماهای متعدد

چندین KA ممکن است به صورت تومورهایی با اندازه ۵ تا ۱۵ سانتی متر ظاهر شوند. این یک سرطان پوست غیر ملانومی است که به ندرت متاستاز می دهد، به این معنی که به سایر نواحی بدن سرایت نمی کند. اما همچنان می تواند خطرناک باشد و باید توسط پزشک درمان شود.

بسیاری از افراد با یک ضایعه KA ممکن است در طول زندگی خود بیشتر رشد کنند. اما چندین شرایط نادر می توانند باعث شوند که چندین KA به طور همزمان ظاهر شوند.

این شرایط عبارتند از:

نام شرح علت
سندرم گرزیبوفسکی یا KA فوران عمومی صدها ضایعات شبیه KA در یک زمان روی بدن ظاهر می شوند ناشناس
سندرم Muir-Torre تومورهای KA در ارتباط با سرطان داخلی وجود دارند به ارث برده
چندین اپیتلیوم سنگفرشی خود ترمیم شونده فرگوسن اسمیت سرطان های پوستی عود کننده، مانند KA به طور ناگهانی ظاهر می شوند و اغلب به طور خود به خود پسرفت می کنند و منجر به زخم های حفره ای می شوند. ارثی اما نادر
بیشتر بخوانید
هایپرپیگمانتاسیون چیست؟ آنچه باید در مورد آن بدانید

اگر متوجه تغییر یا رشد لکه رنگی روی پوست خود شدید، با پزشک یا متخصص پوست تماس بگیرید.

کراتوآکانتوما چگونه تشخیص داده می شود؟

ممکن است پزشک شما KA را با نگاه کردن به آن تشخیص دهد، اما به دلیل شباهت زیاد آن به SCC، یک نوع تهاجمی سرطان پوست، ممکن است پزشک شما بیوپسی را ترجیح دهد.

این بدان معناست که پزشک شما می خواهد KA را برای معاینه قطع کند. این فرآیند شامل بی حس کردن KA با یک بی حس کننده موضعی قبل از برداشتن مقدار کافی از ضایعه برای آزمایش با چاقوی جراحی یا تیغ است. سپس نمونه مورد ارزیابی قرار می گیرد تا تشخیص داده شود.

کراتوآکانتوما چگونه درمان می شود؟

KA خود به خود از بین می رود، اما ممکن است ماه ها طول بکشد. پزشک شما ممکن است جراحی یا دارو را برای برداشتن KA توصیه کند.

درمان های حذف

گزینه های درمانی به محل ضایعه، سابقه سلامتی بیمار و اندازه ضایعه بستگی دارد. متداول ترین درمان، جراحی جزئی، تحت بی حسی موضعی، برای برداشتن تومور است. این ممکن است بسته به اندازه KA نیاز به بخیه داشته باشد.

درمان های دیگر عبارتند از:

 • اگر کرایوسرجری داشته باشید، پزشک ضایعه را با نیتروژن مایع منجمد می کند تا از بین برود.
 • اگر الکترودیکاسیون و کورتاژ داشته باشید، پزشک شما رشد را از بین می برد یا می سوزاند.
 • اگر جراحی میکروسکوپی Mohs انجام دهید، پزشک به برداشتن قطعات ریز پوست تا زمانی که ضایعه کاملاً برداشته شود، ادامه خواهد داد. این درمان اغلب برای گوش، بینی، دست ها و لب ها استفاده می شود.
 • پزشکان از پرتو درمانی و اشعه ایکس برای افرادی که به دلایل سلامتی دیگر قادر به انجام عمل جراحی نیستند، استفاده می کنند.
بیشتر بخوانید
چرا مچ پاهای من خارش دارند؟

داروها

اگر کاندیدای مناسبی برای جراحی در نظر نگیرید از داروها استفاده می شود. پزشکان می توانند برای افرادی که ضایعات متعددی دارند دارو تجویز کنند.

درمان های پزشکی شامل:

 • متوترکسات داخل ضایعه
 • تزریق اسید فولیک که سنتز DNA را متوقف می کند و سلول های سرطانی را از بین می برد
  • ۵-فلوئورواوراسیل داخل ضایعه، که تزریقی است که از تکثیر سلول های سرطانی جلوگیری می کند.
  • ۵-فلوئورواوراسیل موضعی
  • بلئومایسین که یک عامل ضد تومور است که چرخه های سلولی را مسدود می کند
  • محلول ۲۵ درصد پودوفیلین
  • آسیترتین خوراکی یا ویتامین A شیمیایی
  • ایزوترتینوئین خوراکی (آکوتان)
  • استروئیدها

این داروها می توانند اندازه و تعداد ضایعات را کاهش دهند و درمان یا جراحی را آسان تر و کمتر تهاجمی کنند. آنها جایگزینی برای جراحی واقعی یا سایر درمان های برداشتن نیستند. در مورد عوارض جانبی این داروها از پزشک خود سوال کنید.

مراقبت در منزل

مراقبت در منزل شامل درمان محل تومور پس از برداشتن آن برای کمک به بهبود پوست در ناحیه است. پزشک دستورالعمل های خاصی را به شما ارائه می دهد، از جمله خشک نگه داشتن ناحیه و پوشاندن آن در حین بهبودی.

پس از برداشتن ضایعه، درمان به طور کامل متوقف نمی شود. پس از ابتلا به KA، تکرار آن معمول است، بنابراین بهتر است مرتباً با متخصص پوست یا پزشک مراقبت های اولیه به جلسات بعدی مراجعه کنید. حفظ عادات سالم برای محافظت از پوست در برابر نور خورشید می تواند به جلوگیری از عود مجدد ضایعات کمک کند.

چشم انداز افراد مبتلا به کراتوآکانتوما چیست؟

KA قابل درمان است و تهدید کننده زندگی نیست. اکثر ضایعات KA تنها در بدترین حالت خود باعث ایجاد اسکارهای زیبایی می شوند.

با این حال، برخی از آنها ممکن است در صورت عدم درمان به غدد لنفاوی سرایت کنند. اگر گسترش یابد، خطرات به طور قابل توجهی افزایش می یابد کمتر از ۲۰ درصد میزان بقای ۱۰ ساله اگر سرطان از یک مکان به مکان دیگر گسترش یابد، کمتر از ۱۰ درصد احتمال بقای ۱۰ ساله وجود دارد.

بیشتر بخوانید
معرفی بهترین روش های درمان زخم سوختگی

افرادی که به KA مبتلا می شوند در معرض خطر بیشتری برای قسمت های بعدی هستند. اگر تومور یا ضایعه KA داشته اید، ویزیت های منظم را با پزشک خود برنامه ریزی کنید تا بتوانید به سرعت رشد KA را در مراحل اولیه شناسایی و درمان کنید. دکتری که می‌بینید می‌تواند یک متخصص پوست یا یک پزشک با تجربه در بررسی پوست از نظر سرطان و ضایعات پوستی باشد.

اگر نگران یک ضایعه یا خال غیر معمول هستید، با پزشک خود قرار ملاقات بگذارید. به همین ترتیب، اگر یک نقطه به طور ناگهانی شکل، رنگ یا شکل تغییر کرد یا شروع به خارش یا خونریزی کرد، از پزشک خود بخواهید آن را بررسی کند.

پیشگیری از کراتوآکانتوما

شما می توانید با محافظت از پوست خود در برابر نور خورشید اقداماتی را برای جلوگیری از KA انجام دهید. دور ماندن از نور خورشید در وسط روز می تواند به کاهش قرار گرفتن در معرض مستقیم خورشید کمک کند. همچنین باید از نورهای UV مصنوعی، مانند نورهایی که از تخت‌های برنزه می‌آیند، اجتناب کنید.

لباس هایی بپوشید که قسمت های زیادی از پوست شما را بپوشاند و ضد آفتاب با حداقل SPF 30 بپوشید. باید مطمئن شوید که ضد آفتاب شما هم نور UVA و هم UVB را مسدود می کند.

همچنین می توانید به طور مرتب پوست خود را از نظر خال های جدید یا در حال رشد یا لکه های رنگی بررسی کنید. اگر در مورد KA نگران هستید، به طور منظم با پزشک یا متخصص پوست خود قرار ملاقات بگذارید تا آنها بتوانند هر گونه تومور KA را تشخیص داده و فوراً حذف کنند.