کیست پیلار چیست؟ اطراف فولیکول های مو

کیست های پیلار در اطراف فولیکول های مو رشد می کنند و معمولاً روی پوست سر ظاهر می شوند. آنها اغلب بی ضرر هستند و ممکن است خود به خود ناپدید شوند.

زنی که در آینه نگاه می کند و سرش را بررسی می کند.

کیست یک توده کوچک پر از مایع است. زیر پوست تشکیل می شوند. کیست ها بسیار شایع هستند و معمولاً هیچ علامت یا عوارض جانبی ندارند.

چندین نام مختلف برای کیست پیلار وجود دارد، از جمله:

  • یک ون
  • کیست تری کیلم
  • کیست ایستموس-کاتاژن

وجود دارد سه نوع اصلی کیست ها: اپیدرموئید، میبومین (شالازیون) و کیست پیلار. کیست پیلار تنها در حدود ۱۰% از جمعیت

بسیاری از کیست های ستونی بدون درمان بهبود می یابند اگر فرد مراقب باشد که به پوست آسیب نرساند. جراح معمولاً می تواند کیست را به راحتی از بین ببرد. با این حال، گاهی اوقات حتی پس از برداشتن، کیست ممکن است دوباره ظاهر شود.

چگونه کیست پیلار را تشخیص دهیم؟

کیست به صورت یک برآمدگی کوچک، گرد یا گنبدی شکل ظاهر می شود. برخی از کیست های پیلار زرد یا سفید هستند. کیست های پیلار معمولاً بین این دو قرار دارند ۰.۵ و ۵ سانتی متر (سانتی متر). از آنجایی که آنها بسیار آهسته رشد می کنند، ممکن است فرد تا زمانی که کیست پیلار به اندازه مشخصی نرسد متوجه کیست پیلار نشود.

کیست های پیلار را می توان با محل قرارگیری آنها که معمولاً روی پوست سر است، شناسایی کرد. آنها در اطراف فولیکول های مو ایجاد می شوند. فولیکول مجموعه ای از سلول ها است که یک لوله یا غلاف در اطراف یک مو تشکیل می دهند.

چون بیشتر موهای بدن روی سر است، ۹۰% کیست های پیلار روی پوست سر رشد می کنند. روی توده تشکیل شده توسط کیست معمولا هیچ مویی رشد نمی کند، که ممکن است تشخیص آن را آسان تر کند.

بیشتر بخوانید
ملانونیشی: خطوط سیاه یا قهوه ای روی ناخن شما

این نوع کیست همچنین نقطه تاریکی در مرکز خود ندارد. پوستی که کیست پیلار را می پوشاند نسبت به کیست اپیدرموئید کمتر شکننده است.

پزشک همچنین می تواند کیست ستونی را به راحتی زیر میکروسکوپ تشخیص دهد. کیست اپیدرموئید با سلول های پوستی و کیست پیلار با کراتین که پروتئین موجود در سلول های پوست و مو است پوشیده می شود.

یک فرد به احتمال زیاد به بیش از یک کیست پیلار در یک زمان مبتلا می شود.

کیست پیلار چه حسی دارد؟

کیست ستونی در لمس سفت احساس می شود. از آنجایی که کیست پر از مایع است، ممکن است با فشار دادن کمی حرکت کند. فشار دادن بیش از حد کیست می تواند باعث درد یا درد شود.

اگر کیست عفونی شود، ممکن است قرمز و حساس شود.

پوستی که کیست پیلار را می پوشاند بسیار ضخیم است و احتمال شکستن یا ترک خوردن آن را کاهش می دهد. با این حال، کیست های روی پوست سر اغلب با یک برس یا شانه گرفته می شوند. این می تواند پوست را بشکند و چرک از کیست نشت کند.

علل و عوامل خطر کیست پیلار

کراتین به تقویت و انعطاف پذیری پوست و مو کمک می کند. سلول‌های کراتین معمولاً هنگام مرگ به سطح پوست حرکت می‌کنند و یا می‌افتند یا شسته می‌شوند.

اگر در عوض، این سلول‌ها به عمق پوست حرکت کنند، می‌توانند تکثیر شوند و کیست پیلار تشکیل دهند. کراتین موجود در کیست شبیه یک خمیر غلیظ سفید یا زرد است.

کیست پیلار می تواند در خانواده ها ایجاد شود. اگر یکی از والدین تحت تأثیر قرار گیرد، وجود دارد ۱ در ۲ این احتمال وجود دارد که یک کودک این بیماری را داشته باشد.

بیشتر بخوانید
علت تغییر صدای ریش تراش

کیست پیلار نیز در زنان بیشتر از مردان شایع است. آنها می توانند افراد از همه قومیت ها و گروه های نژادی را تحت تاثیر قرار دهند و اغلب در بزرگسالان میانسال رخ می دهند.

هیچ فاکتور خطر آشکاری برای کیست پیلار وجود ندارد. با این حال، فردی که فولیکول های مو آسیب دیده یا پوست آسیب دیده دارد، ممکن است بیشتر به آنها مبتلا شود.

نگرانی های کیست پیلار

عوارض کیست پیلار نادر است. با این حال، آنها می توانند شامل موارد زیر باشند:

  • عفونت. اگر باکتری وارد کیست شود، کیست ممکن است عفونی شود. اگر عفونت درمان نشود، می تواند فراتر از کیست اولیه به بافت و استخوان پیشرفت کند.
  • تومور. به ندرت، کیست پیلار به توموری به نام کیست تری کیلمال در حال تکثیر تبدیل می شود. این فقط در حدود اتفاق می افتد ۳% موارد کیست پیلار سلول های کیست تکثیر می شوند و توده رشد می کند و ممکن است زخمی شود. این تومورها به کندی رشد می کنند و معمولا سرطانی نیستند.
  • عود. پس از برداشتن، اسکار ایجاد می شود. با این حال، کیست ممکن است دوباره رشد کند.

تشخیص کیست پیلار

یک پزشک یا متخصص پوست باید هرگونه توده یا برآمدگی روی پوست را بررسی کند. کیست معمولاً جای نگرانی نیست. با این حال، تشخیص درست ضروری است.

یک پزشک یا متخصص پوست کیست را به دقت بررسی می کند. آنها ممکن است در مورد سابقه پزشکی و علائم اضافی بپرسند.

یک دکتر ممکن است انتخاب کند برای استفاده از سی تی اسکن یا ام آر آی برای دیدن اینکه آیا کیست به بافت نرم عمیق تر یا استخوان رسیده است یا خیر.

بیشتر بخوانید
آیا ویتامین E برای موهای شما مفید است؟

اگر پزشک نتواند کیست را از نظر بصری طبقه بندی کند، ممکن است مجبور شود آن را خارج کند و زیر میکروسکوپ بررسی کند تا مطمئن شود که مضر نیست.

درمان کیست پیلار

کیست ها اغلب خود به خود بهبود می یابند. نگه داشتن یک پارچه تمیز و گرم روی کیست می تواند تورم را کاهش داده و به بهبود آن کمک کند.

یک دکتر خواهد شد معمولا برای درمان کیست پیلار عفونی آنتی بیوتیک تجویز کنید.

همیشه نیازی به برداشتن کیست نیست. اگر کیست هیچ علامتی ایجاد نکند، ممکن است فرد تصمیم بگیرد که به دنبال درمان نباشد.

حذف

از آنجایی که کیست‌های پیلار معمولاً روی پوست سر ایجاد می‌شوند، گرفتن آن هنگام پانسمان یا برس زدن مو می‌تواند دردناک باشد. اگر کیست باعث ناراحتی شود، فرد می تواند آن را خارج کند.

قبل از برداشتن کیست، فرد یک بی حس کننده موضعی دریافت می کند. وجود دارد دو روش های حذف:

  • ایجاد یک برش کوچک در پوست برای تخلیه مایع کیست
  • برداشتن کل کیست بدون برش در آن

این روش معمولا سریع است و نیازی به یک شب اقامت در بیمارستان یا کلینیک ندارد.

پزشک معمولاً پس از برداشتن کیست از پانسمان استفاده می کند. معمولاً بهتر است از خیس شدن پانسمان خودداری کنید و هنگام لمس ناحیه آسیب دیده مراقب باشید.

خلاصه

کیست های پیلار معمولا در اطراف فولیکول های مو در پوست سر ایجاد می شوند. آنها مسری نیستند و معمولا بی ضرر هستند. آنها می توانند باعث درد یا ناراحتی در هنگام عفونت شوند. در این مورد، پزشک اغلب دارو تجویز می کند.

بیشتر بخوانید
چه چیزی باعث خارش باسن می شود و چگونه آن را درمان کنم؟

در موارد نادر، آنها ممکن است به تومور تبدیل شوند. با این حال، معمولا سرطانی نیست. یک فرد ممکن است در یک زمان بیش از یک کیست پیلار داشته باشد و ممکن است ناپدید شده و برگردد. در بیشتر موارد، کیست هیچ علامتی ایجاد نمی کند و بدون درمان بهبود می یابد.

در صورت لزوم، پزشک با یک روش ساده کیست را از بین می برد. کیست ممکن است دوباره در همان محل ظاهر شود و در آینده کیست های جدیدی ایجاد شود.

سوالات متداول

آیا می توانید کیست پیلار را بیرون بیاورید؟

فرد باید سعی کند از خاراندن، ترکیدن یا برداشتن کیست خودداری کند. انجام این کار می تواند باعث عفونت ناحیه شود.

قبل از دست زدن به آن ناحیه، شخص باید همیشه دست های خود را بشوید. اگر فردی بخواهد کیست خود را خارج کند، باید از پزشک بخواهد که این عمل را انجام دهد.

آیا کیست ستونی می تواند باعث سرطان شود؟

در موارد بسیار نادر، کیست تری کیلمال در حال تکثیر است می تواند تبدیل شود سرطانی فردی که نگران است ممکن است بخواهد کیست خود را ارزیابی کند.

چگونه از کیست پیلار پیشگیری کنیم؟

پیشگیری از کیست پیلار امکان پذیر نیست. ممکن است بتوان از عود مجدد آن پس از جراحی جلوگیری کرد. اگر پزشک کیست را به طور کامل برداشته باشد، به جای اینکه فقط آن را تخلیه کند، احتمال رشد مجدد کیست کمتر است.

Source link

۵/۵ - (۱ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه