اکثر نوزادان اولین دندان خود را در ۶ ماهگی در می آورند و تا سن ۲ ۱/۲ سالگی یک مجموعه کامل از ۲۰ دندان شیری (شیری) خواهند داشت.

در این زمان، لثه‌های نوزادان در اطراف دندان‌های جدید حساس می‌شوند. ممکن است تورم ایجاد شود که می تواند دردناک باشد. همچنین نوزادان در این دوران در معرض طیف گسترده ای از بیماری های جدید قرار می گیرند. آنها با آنتی بادی های مادری کمتری مسلح هستند، که می تواند به ناراحتی عمومی که تجربه می کنند بیافزاید. این می تواند زمان را برای نوزادان و همچنین برای بزرگسالانی که از آنها مراقبت می کنند دشوار کند.

بر اساس آکادمی اطفال آمریکا، ماساژ درمانی ایمن و موثر برای ناراحتی خفیف دندان درآوردن است.

روغن های ضروری نیز به طور گسترده ای برای کاهش درد و ناراحتی ناشی از دندان درآوردن استفاده می شوند، اما شواهد علمی کافی برای نشان دادن موثر بودن آنها در این راه وجود ندارد. به خاطر داشته باشید که واکنش هر نوزاد متفاوت است.

دندان درآوردن زودهنگام

دندان درآوردن می تواند از ۴ تا ۷ ماهگی شروع شود. از آنجایی که نوزادان جوان حساس هستند، تنها دو روغن ضروری برای استفاده موضعی در این مراحل اولیه توصیه می شود: بابونه و اسطوخودوس.

همیشه اسانس ها را در روغن پایه رقیق کنید. روغن های ضروری را مستقیماً روی پوست نوزاد نمالید. آن را با یک روغن پایه مانند روغن حامل گیاهی مخلوط کنید.

بیشتر بخوانید
سندرم لش-نیهان: علل، علائم و درمان.

بابونه (ماتریکاریا بابونه یا یک آفتاب پرست نجیب)

بابونه به دلیل اثرات آرام بخشی که دارد، رایج ترین اسانس مورد استفاده برای دندان درآوردن است. ماهیت غیر سمی آن همچنین باعث می شود که برای نوزادان در تمام سنین ایمن باشد.

برای استفاده، یک تا دو قطره را در یک بخارساز پر از آب بریزید. روش دیگر، بابونه را با روغن پایه با نسبت رقت ترکیبی کمتر از ۵/۵ درصد اسانس به روغن پایه مخلوط کنید و این ترکیب را در امتداد خط فک کودک ماساژ دهید.

اسطوخودوس (اسطوخودوس آنگوستیفولیا)

اسطوخودوس تسکین دهنده و غیر سمی است، و آن را برای کودکانی که کمتر از ۶ ماه دارند مورد علاقه دندان درآوردن قرار می دهد. اسطوخودوس علاوه بر اینکه یک ضد عفونی کننده طبیعی است، به طور طبیعی آرام بخش است و اثرات آرام بخش آن می تواند دردهای عضلانی را کاهش دهد.

برای استفاده، اسطوخودوس را به نسبت ۵/۵ درصد رقیق کنید و این ترکیب را در امتداد خط فک کودک ماساژ دهید.

نوزادان بالای ۶ ماه

با بزرگتر شدن نوزادان، روغن های ضروری بیشتری برای استفاده روی خط فک و همچنین مستقیماً روی لثه ها در دسترس می شوند.

بیشتر بخوانید
علت پولاکیوری چیست و چگونه درمان می شود؟

زنجبیل (Zingiber officinale)

روغن زنجبیل می تواند به کاهش درد ناشی از آرتریت، خستگی و دردهای عضلانی کمک کند. با این حال، اگر زنجبیل به درستی رقیق نشود، می تواند باعث تحریک شود.

برای استفاده، زنجبیل را در روغن پایه با حداکثر نسبت تا ۲۵/۰ درصد رقیق کنید و این ترکیب را در امتداد لثه های کودک ماساژ دهید.

مرزنجوش (مرزنجوش پونه کوهی)

مرزنجوش می تواند به افزایش گردش خون و تسکین عضلات و درد مفاصل کمک کند. در بزرگسالان، مرزنجوش معمولاً برای کاهش درد ناشی از آرتریت، دردهای عضلانی و روماتیسم استفاده می شود.

برای استفاده، مرزنجوش را در یک روغن پایه به نسبت ۵/۵ درصد رقیق کنید و به آرامی این ترکیب را در امتداد خط فک کودک ماساژ دهید.

نوزادان بالای ۲ سال

دندان درآوردن می تواند تا زمانی که تمام ۲۰ دندان به طور کامل رشد کنند دردناک باشد.

جوانه میخک (اوژنیا کاریوفیلاتا)

جوانه میخک یک مسکن قوی و ضد عفونی کننده است. این معمولا در برخی از آماده سازی های دندانپزشکی در بزرگسالان استفاده می شود و می تواند در کاهش درد ناشی از تنش عضلانی موثر باشد.

جوانه میخک برای برگ میخک و ساقه میخک مطلوب است زیرا کمترین سمیت را در بین این سه دارد، اما همچنان باید با احتیاط از آن استفاده کرد. برای استفاده، جوانه میخک را تا ۲۵/۰ درصد رقیق کنید و این ترکیب را در امتداد لثه کودک ماساژ دهید. جوانه میخک به دلیل قدرت آن نباید برای نوزادان زیر ۲ سال استفاده شود و هرگز نباید بلعیده شود.

بیشتر بخوانید
متوسط ​​طول نوزاد چقدر است؟ نمودار رشد

از آنجایی که برخی از روغن های ضروری نباید در کنار برخی داروها و شرایط پزشکی مورد استفاده قرار گیرند، همیشه قبل از استفاده از روغن های درمانی بر روی کودک خود با پزشک خود مشورت کنید.

اگر باردار هستید، قبل از استفاده از روغن های ضروری برای خود یا کودکتان با پزشک خود صحبت کنید.

برنامه های کاربردی پیشنهادی

سه راه برای ادغام اسانس ها در داروهای رویش دندان وجود دارد.

  1. اولین و رایج ترین روش فشار دادن مستقیم به لثه نوزاد و ماساژ ناحیه لثه است.
  2. روش دوم انجام یک ماساژ ملایم در امتداد خط فک نوزاد برای تسکین لثه های خسته از بیرون است.
  3. روش سوم پخش اسانس رقیق شده در سراسر اتاق است. در حالی که تبخیر اسانس ها اثرات ضد درد نخواهد داشت، اما می تواند اثرات آرام بخش کلی تری داشته باشد.

توصیه های رقیق سازی

روغن های ضروری همیشه باید قبل از استفاده روی پوست رقیق شوند و این به ویژه در مورد نوزادان صادق است. از آنجایی که این روغن‌ها روی نواحی حساس‌تر پوست نوزاد مانند خط فک یا لثه ماساژ داده می‌شوند، روغن‌ها باید با دقت رقیق شوند.

بیشتر بخوانید
تغذیه کودک 9 ماهه: ایده های غذایی و یک برنامه غذایی نمونه

برخی از روغن ها قوی تر از بقیه هستند و باید با نسبت کمتر از ۲۵/۰ درصد اسانس در هر روغن حامل رقیق شوند. روغن های دیگر را می توان با نسبت ۵/۵ درصد اسانس در هر روغن حامل رقیق کرد. مهم است که از نسبت رقت توصیه شده تجاوز نکنید زیرا رقیق سازی نامناسب می تواند منجر به سوختگی شود.

قبل از استفاده، آزمایش پچ را با استفاده از مقدار کمی اسانس رقیق شده روی پا یا بازوی کودک انجام دهید و منتظر بمانید تا ببینید آیا واکنشی وجود دارد یا خیر. اگر هیچ واکنشی وجود نداشته باشد، استفاده از مخلوط روغن به طور کلی بی خطر است. روغن های ضروری را هرگز نباید خورد.