چه چیزی باعث پوسته شدن پوست نوک انگشتان می شود؟

پوست نوک انگشتان ممکن است پوسته پوسته یا ترک بخورد که می تواند ناراحت کننده و نگران کننده باشد. لایه برداری پوست در نوک انگشتان غیرمعمول نیست، زیرا اغلب موارد لایه برداری پوست در دست ها، پاها یا لب ها رخ می دهد.

در حالی که لایه برداری پوست معمولاً دلیلی برای نگرانی جدی نیست، می تواند با چندین بیماری همراه باشد، بنابراین تشخیص سریع مهم است.

لایه برداری پوست در نوک انگشتان نیز می تواند با سایر مشکلات پوستی مانند بثورات پوستی، خارش یا خشکی همراه باشد.

در این مقاله به ۱۰ علت شایع لایه برداری پوست در نوک انگشتان و زمانی که ممکن است نیاز به مراجعه به پزشک باشد، می پردازیم.

چه چیزی باعث پوسته شدن پوست نوک انگشتان می شود؟

علل لایه برداری پوست در نوک انگشتان

لایه برداری پوست در نوک انگشتان می تواند ناشی از عوامل محیطی یا شرایط زمینه ای باشد.

محیطی

علل محیطی لایه برداری پوست بیشتر از مشکلات داخلی، بیرونی است. این دسته می تواند شامل آب و هوا و مکیدن انگشت در کودکان باشد.

۱. شستن مکرر دست ها

شستن دست ها ممکن است منجر به لایه برداری پوست در نوک انگشتان شوددر  شستن مکرر دست ها با صابون ممکن است باعث کنده شدن و ترک خوردن نوک انگشتان شود.

خشکی پوست یک بیماری شایع است و می تواند پوست را پوسته پوسته و ترک بخورد. خشکی پوست اغلب به دلیل شستن مکرر دست ها با صابون ایجاد می شود.

در حالی که شستن مکرر دست ها برای کاهش انتشار باکتری های مضر مهم است، استفاده از صابون روغن های محافظ پوست را از بین می برد. هنگامی که این روغن ها از بین بروند، پوست دیگر نمی تواند رطوبت خود را حفظ کند و باعث خشکی پوست یا درماتیت صابونی می شود.

به افرادی که به دلیل شستن مکرر دست‌ها دچار لایه‌برداری پوست در نوک انگشتان خود می‌شوند، توصیه می‌شود دست‌های خود را فقط در صورت لزوم بشویند، پس از آن مرطوب کنند و از خشک کردن پوست با حوله‌های کاغذی خشن خودداری کنند.

بیشتر بخوانید
آکنه - تشخیص و درمان

۲. آب و هوا

شرایط آب و هوایی بسیار خشک نیز می تواند پوست را خشک کرده و باعث پوسته شدن یا ترک خوردن آن شود. این می تواند در هوای خشک زمستانی اتفاق بیفتد، به خصوص اگر شخصی هنگام گذراندن وقت در خارج از منزل دستکش گرم نپوشد.

۳. آفتاب سوختگی

آفتاب سوختگی از طریق اشعه ماوراء بنفش (UV) به پوست آسیب می رساند. پوست ممکن است قبل از شروع به پوسته شدن یا پوسته پوسته شدن قرمز، گرم، دردناک و حساس شود.

در حالی که بیشتر آفتاب سوختگی ها خفیف هستند و در عرض یک هفته برطرف می شوند، اما می توانند خطر ابتلا به سرطان پوست را نیز در افراد افزایش دهند.

فرد مبتلا به آفتاب سوختگی باید از نور خورشید دور بماند و از لوسیون هایی مانند آلوئه ورا استفاده کند تا پوست خود را در حین بهبودی مرطوب نگه دارد.

۴. مکیدن انگشت

مکیدن انگشت یا شست در کودکان نسبتاً رایج است، اما می‌تواند منجر به زخم‌های دردناک و پوسته شدن پوست نوک انگشتان شود. در حالی که اکثر کودکان این عادت را ترک می کنند، ممکن است در ابتدا نیاز به تشویق و نظارت داشته باشند.

مانند جویدن ناخن، برخی از بزرگسالان نیز ممکن است در هنگام استرس یا از روی عادت انگشتان خود را بمکند یا بجوند.

۵. مواد شیمیایی

دور و بر ۱۳ میلیون نفر در ایالات متحده مشاغلی دارند که ممکن است پوست آنها را در معرض مواد شیمیایی مضر قرار دهد. این شامل مشاغل کشاورزی، ساخت و ساز و تولید می شود.

بیشتر بخوانید
آبسه پوستی: علل، تشخیص و درمان.

بسیاری از محصولات پاک کننده، صابون ها و حلال ها نیز دارای مواد شیمیایی هستند که می توانند پوست را خشک یا تحریک کنند.

افرادی که به طور مرتب در معرض مواد شیمیایی هستند باید حتما لباس محافظ بپوشند و مرتب دست های خود را بشویید و مرطوب کنید.

شرایط زمینه ای

طیف وسیعی از شرایط پزشکی زمینه ای می تواند باعث کنده شدن پوست نوک انگشتان شود، از جمله:

۶. اگزمای دست

اگزمای دست یک بیماری شایع است که اطراف را تحت تاثیر قرار می دهد ۱۰ درصد از جمعیت ایالات متحده به درماتیت دست نیز معروف است.

اگزمای دست ممکن است باعث لایه برداری پوست نوک انگشتان شوداگزما یا درماتیت دست ممکن است باعث کنده شدن پوست در نوک انگشتان شود.

اگزمای دست ممکن است به دلیل ژنتیک یا تماس با یک آلرژن یا محرک ایجاد شود.

افرادی که در صنایع خاصی کار می کنند بیشتر در معرض ابتلا هستند. این صنایع عبارتند از:

 • تمیز کردن
 • پذیرایی
 • مراقبت های بهداشتی
 • آرایشگری
 • مکانیک

۷. کراتولیز لایه بردار

کراتولیز لایه بردار یک بیماری شایع پوستی است که باعث لایه برداری می شود. این است احتمال بیشتری دارد در ماه های تابستان رخ می دهد و اغلب جوانان را تحت تاثیر قرار می دهد.

تاول های سطحی پر از هوا می توانند روی نوک انگشتان ظاهر شوند و سپس ترکیده و نواحی کنده شده را به جا بگذارند. این نواحی می توانند قرمز، خشک و ترک بخورند، اما معمولاً خارش ندارند.

در حالی که علت دقیق آن ناشناخته است، کراتولیز لایه بردار ممکن است با قرار گرفتن در معرض مواد محرک مانند صابون، مواد شوینده و حلال ها تشدید شود. فرد ممکن است با استفاده از صابون‌های ملایم و بدون مواد شیمیایی سود ببرد و از برخی محصولات پاک‌کننده اجتناب کند.

۸. پسوریازیس

پسوریازیس یک بیماری پوستی است که باعث ایجاد لکه های قرمز و ملتهب پوست می شود. این است بیشتر رایج روی آرنج، زانو، پوست سر و قسمت پایین کمر نسبت به نوک انگشتان، اما می تواند در هر جایی از بدن ظاهر شود.

بیشتر بخوانید
کرم حلقوی: علائم، درمان، تشخیص و موارد دیگر

پسوریازیس یک بیماری خود ایمنی است، به این معنی که سیستم ایمنی بدن به اشتباه به سلول های سالم پوست حمله می کند. مسری نیست.

فرد مبتلا به پسوریازیس ممکن است شعله ور شدن پسوریازیس را تجربه کند، که زمانی است که وضعیت بدتر می شود. شعله ور شدن می تواند توسط بسیاری از عوامل خارجی از جمله آسیب، رژیم غذایی، رطوبت و استرس ایجاد شود.

هیچ درمانی وجود ندارد اما درمان برای تسکین علائم پسوریازیس شامل کرم ها یا پمادهای مخصوصی است که روی پوست اعمال می شود، کورتیکواستروئیدهای موضعی و فتوتراپی.

۹. درماتیت تماسی آلرژیک

درماتیت تماسی آلرژیک زمانی رخ می دهد که فرد چیزی را لمس کند که به آن حساسیت دارد. به عنوان مثال، اگر فردی به نیکل حساسیت داشته باشد، در صورت لمس نیکل ممکن است پوستش تحریک شود، ترک بخورد یا پوسته پوسته شود.

همچنین برخی از سموم طبیعی مانند پیچک سمی، بلوط سمی و سماق سمی نیز همین اثر را دارند.

۱۰. بیماری کاوازاکی

بیماری کاوازاکی یک بیماری نادر است که عمدتا تاثیر می گذارد کودکان زیر ۵ سال قابل توجه ترین علامت دمای بالا است که بیش از ۵ روز طول می کشد. بیماری کاوازاکی همچنین می تواند باعث لایه برداری پوست در نوک انگشتان شود.

بیماری کاوازاکی باید در بیمارستان درمان شود و می تواند عواقب جدی داشته باشد، بنابراین تشخیص فوری ضروری است. عوارض قلبی در اطراف رخ می دهد ۵ درصد از موارد، و ۱ درصد موارد کشنده است.

بیشتر بخوانید
دستگاه لیزر اشنایدر پلاس بهتره یا تیتانیوم؟

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

اکثر موارد لایه برداری پوست در نوک انگشتان خفیف است و به راحتی در خانه با مرطوب کننده و با اجتناب از عوامل تحریک کننده قابل درمان است. با این حال، برخی از آنها ناشی از شرایط پزشکی زمینه ای است که باید توسط پزشک تشخیص داده شود.

اگر فردی تجربه کرد باید با پزشک صحبت کند:

 • علائم عفونت
 • لایه برداری بیش از ۲ هفته طول می کشد
 • لایه برداری که با درمان های محافظه کارانه بهبود نمی یابد
 • علائمی که با گذشت زمان بدتر می شوند

ممکن است فردی آلرژی هایی داشته باشد که از آن اطلاعی نداشته باشد، اما پزشک اغلب می تواند با آزمایش پچ این آلرژی ها را تشخیص دهد.

جلوگیری

نکات ساده و تغییراتی در سبک زندگی وجود دارد که فرد می تواند برای جلوگیری از لایه برداری پوست یا ترک خوردن نوک انگشتان از آن پیروی کند. این شامل:

 • شستن دست ها با آب گرم به جای آب داغ
 • پوشیدن دستکش هنگام شستن ظروف یا استفاده از محصولات پاک کننده
 • پوشیدن دستکش گرم بیرون در هوای سرد
 • استفاده از مرطوب کننده بعد از تماس نوک انگشتان با آب

کرم دست برای پوست خشک، اگزما و پسوریازیس برای خرید آنلاین در دسترس هستند، اما ممکن است بخواهید ابتدا با یک متخصص بهداشت مشورت کنید تا مطمئن شوید که موردی که دریافت می کنید برای شما مناسب است.

Source link

۵/۵ - (۳ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

1 دیدگاه دربارهٔ «چه چیزی باعث پوسته شدن پوست نوک انگشتان می شود؟;