اریتریتول چیست و آیا در رژیم کتوژنیک مجاز است؟

رژیم کتوژنیک، شیرین کننده های پر کربوهیدرات را محدود می کند و هر کسی که می خواهد شیرینی مصرف کند، به جایگزین های قند نیاز دارد. اریتریتول یک الکل قندی است که در رژیم کتوژنیک معمول است. اما آیا واقعاً در رژیم کتوژنیک مجاز است و چگونه بر سطح قند خون تأثیر می گذارد؟

اریتریتول چیست؟

انواع مختلفی از قندهای الکلی وجود دارد که اریتریتول یکی از آنها است. نه تنها حاوی تنها شش درصد کالری در مقایسه با شکر واقعی است، بلکه طعمی شبیه به شکر واقعی دارد. با کالری کم و کربوهیدرات کم، از تخمیر محصولات غلات، معمولاً ذرت یا گندم تولید می شود.

اریتریتول برای کسانی که به دنبال جایگزین های شکر هستند مناسب است زیرا هنگام جایگزینی شکر در دستور العمل ها یک به یک جایگزین می شود.

آیا اریتریتول گلوکز خون را افزایش می دهد؟

در حالی که زایلیتول (یکی دیگر از قندهای الکلی)، سطح گلوکز را به میزان خیلی کمی افزایش می دهد، اریتریتول این کار را نمی کند. سطح انسولین را نیز افزایش نمی دهد. [۱]

اریتریتول به طور کامل در دستگاه گوارش متابولیزه نمی شود. اگرچه حاوی مقدار کمی کالری است، اما واقعاً به حساب نمی آیند زیرا بدن نمی تواند آنها را تجزیه کرده و جذب کند. [۲]

آیا نگرانی هایی در مورد اریتریتول و وزن وجود دارد؟

از آنجایی که اریتریتول سطح گلوکز یا انسولین را افزایش نمی دهد، در میان افراد مبتلا به دیابت یا کسانی که به دنبال کاهش وزن هستند محبوبیت دارد. همچنین به طور گسترده در دنیای کتو استفاده شده است زیرا کربوهیدرات کمی دارد.

برای بسیاری، اریتریتول بدون عوارض جانبی عمل می کند، به خصوص در مقایسه با سایر الکل های قند. مثلا زایلیتول می تواند باعث نفخ، گاز یا ناراحتی گوارشی شود. اریتریتول در روده متابولیزه نمی شود و در درجه اول در جریان خون جذب می شود – به همین دلیل است که منجر به علائم گوارشی کمتری می شود.

در حالی که اریتریتول تا حد زیادی بی خطر است و باعث ناراحتی اندکی در گوارش می شود، چند جنبه منفی نیز وجود دارد.

  1. از آنجایی که از ذرت یا گندم تخمیر می‌شود، افرادی که واقعاً به این مواد حساسیت دارند، اگرچه نادر هستند، ممکن است علائم گوارشی را در نتیجه مشاهده کنند. در افرادی که آلرژی دارند، وجود اندک این مواد ممکن است منجر به التهاب روده یا سایر مشکلات مرتبط شود. [۳]
  2. تحقیقات روی دانشجویان سال اول دانشگاه نشان داد افرادی که بیشترین چربی شکمی را به دست آورده‌اند سطوح بالاتری از اریتریتول در بدن خود دارند. این بسیار مهم است زیرا بدن می تواند اریتریتول را از قند بسازد، اما از آنجایی که این یک حوزه تحقیقاتی جدید است، پاسخ قطعی در مورد آن وجود ندارد. چرا با مقادیر بیشتری از افزایش چربی همراه بود. [۴]
بیشتر بخوانید
رژیم کتوژنیک چرخه ای یا دوره ای CKD چیست؟ تمام آنچه نیاز است بدانید

به طور کلی، استفاده از اریتریتول با رژیم کتو بی خطر به نظر می رسد، اما مانند بسیاری از موارد، اعتدال می تواند برای جلوگیری از عوارض جانبی ناخواسته ضروری باشد.

مصرف استویا در رژیم کتوژنیک + ۴ شیرین کننده مجاز در کتو

Source link

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه