لیمو و لیموترش در رژیم کتوژنیک

آیا لیمو در رژیم کتوژنیک مجاز است؟

انواع مختلفی لیمو وجود دارد:

  • لیمو ترش یا Lime که سبز و کوچکتر است
  • لیمو خاکی یا Lemon که زرد و بزرگتر است
  • و لیمو شیرین

 لیمو ترش و لیمو خاکی کربوهیدرات کمی دارند که آنها را به یکی از بهترین میوه ها برای خوردن در حین پیروی از رژیم کتوژنیکتبدیل می کند. اما مقدار کربوهیدرات لیمو شیرین بیشتر است.

لیمو همچنین سرشار از ویتامین C و حاوی مقادیر کمی ویتامین A، منیزیم و پتاسیم است. لیمو یک سم زدای طبیعی است و مشخص شده که به کاهش التهاب کمک می کند، پس برای افرادی که از رژیم کتو پیروی می کنند، مهم است.

علاوه بر این، اسیدیته لیمو آن را به افزودنی عالی برای سس سالاد یا گوشت تبدیل می کند و به ایجاد طعم و مزه کمک می کند. بنابراین به طور کلی، لیمو یک انتخاب عالی برای یک رژیم غذایی کتو پسند است.

لیمو و لیمو ترش در رژیم کتوژنیک

چند عدد لیمو می توانید در کتو مصرف کنید؟

در رژیم کتوژنیک، نمی‌توانید مقدار نامحدودی لیمو مصرف کنید فقط تا زمانی که در حد مجاز کربوهیدرات روزانه شما باشد. 

اگر از لیمو به عنوان چاشنی یا چاشنی در غذای خود استفاده می کنید، نباید تأثیر نامطلوبی روی شما بگذارد، اما اگر مقدار زیادی آب لیموی تازه فشرده مصرف می کنید، باید در حد اعتدال انجام دهید.

اما مصرف ۱ تا ۲ عدد لیمو ترش یا خاکی در رژیم کتوژنیک مجاز است. 

آیا لیمو کتوز را می شکند؟

نه، ۱ تا ۲ عدد لیمو ترش کتوز را نمی شکند. لیمو مقدار کمی کربوهیدرات را تامین می کند، اما زمانی که در حد اعتدال مصرف شود، ارزش غذایی آن شما را از کتوز خارج نمی کند. لیمو دارای چندین فواید مثبت برای سلامتی است، مانند تامین ویتامین C و افزایش هیدراتاسیون.

لیمو را می توان در رژیم غذایی خود گنجاند تا طعم و تنوع بیشتری به آن اضافه شود. هنگامی که به مقدار متوسط ​​به دستور العمل ها اضافه می شوند، بعید است که مصرف کربوهیدرات شما را به اندازه ای افزایش دهند که بر کتوز شما تأثیر منفی بگذارد.

علاوه بر این، لیمو حاوی خواص کاتابولیک است که ممکن است به کاهش گرسنگی و هوس کمک کند و آن را به یک رژیم غذایی کتوژنیک سالم تبدیل کند.

آیا می توانم در حین استفاده از کتو آب لیمو بنوشم؟

بله، اما مقدار کم (۱ تا ۲ عدد لیمو ترش) می توانید در حین استفاده از کتو آب لیمو بنوشید. لیمو میوه‌ای کم کربوهیدرات است و هر کدام فقط ۲.۶ گرم کربوهیدرات و ۰.۳ گرم فیبر دارد. این باعث می شود که آنها یک انتخاب ایده آل برای یک نوشیدنی کتو پسند باشند.

در واقع، بسیاری از آنها به آب لیمو به عنوان راهی بدون کالری برای طعم دادن و شیرین کردن نوشیدنی های خود بدون تکیه بر شیرین کننده های مصنوعی روی می آورند. برخی حتی دریافتند که نوشیدن آب لیمو به دلیل اثرات آبرسانی و سم زدایی آن به سرکوب گرسنگی و هوس های خود کمک می کند.

بیشتر بخوانید
آیا شیر در رژیم کتوژنیک است؟ کربوهیدرات های موجود در شیر و انتخاب های کتو

علاوه بر این، آب لیمو منبع ویتامین C و سایر آنتی اکسیدان ها است که به محافظت از سلول های شما در برابر آسیب و التهاب کمک می کند. بنابراین، نوشیدن آب لیمو می تواند راهی عالی برای تامین سوخت و هیدراته بدن در رژیم کتو باشد.

از چه میوه هایی در کتو اجتناب کنیم؟

هنگام پیروی از یک رژیم کتوژنیک، بهتر است از مصرف همه میوه ها به مقدار معمول خودداری کنید. میوه ها سرشار از قند و کربوهیدرات هستند، بنابراین برای رژیم کتوژنیک مناسب نیستند. آنها همچنین انرژی زا هستند و می توانند به سرعت شما را از کتوز خارج کنند.

آیا خوردن لیمو خاکی خام خوب است؟

خوردن لیمو خاکیخام به طور کلی توصیه نمی شود، زیرا لیمو خاکی خام خطراتی دارد که ممکن است بیشتر از فواید آن باشد. لیمو خاکی بسیار اسیدی است و می تواند باعث تحریک پوست و دهان شود و منجر به درد و التهاب شود.

زمانی که لیمو خاکی خام به مقدار زیاد مصرف شود، می تواند باعث ناراحتی معده و همچنین حالت تهوع و استفراغ شود. علاوه بر این، دانه های لیمو خاکی ممکن است حاوی ترکیباتی باشند که در صورت مصرف برای انسان سمی هستند.

از سوی دیگر، لیموخاکی خام می تواند برخی از فواید تغذیه ای را به همراه داشته باشد. لیمو منبع عالی ویتامین C است که برای سیستم ایمنی قوی و پوستی سالم مهم است. لیمو همچنین حاوی مقادیر کمی پتاسیم است که برای تنظیم فشار خون و کمک به هضم غذا ضروری است.

برای کسانی که به مزایای سلامتی لیمو علاقه مند هستند، ممکن است بهتر باشد آن را به روش های دیگر در رژیم غذایی خود بگنجانند – اضافه کردن آب لیمو به آب یا چای گیاهی، و همچنین استفاده از آن در دستور العمل ها به عنوان یک سس طعم دار یا به عنوان یک ماده در پخته.

این به شما امکان می دهد از مزایای لیموی خام بدون اینکه بدن خود را در معرض عوارض جانبی احتمالی قرار دهید، استفاده کنید.

لیموترش برای کتو بهتر است یا لیموخاکی؟

لیموخاکی نسبت به لیمو ترش کتوژنیک دوست‌تر است. لیموخاکی ویتامین C بیشتری دارد و محتوای کربوهیدرات کمتری دارد که در رژیم کتوژنیک مطلوب تر است.

لیمو ترش مقدار بیشتری کربوهیدرات دارد، بنابراین اگر می‌خواهید از یک رژیم غذایی کتوژنیک سخت پیروی کنید، لیموخاکی انتخاب بهتری است. علاوه بر این، لیموخاکی اسیدی تر است، که باعث می شود از آن به عنوان طعم دهنده یا چاشنی استفاده شود.

برای مثال، اگر قصد دارید از لیمو برای سس سالاد استفاده کنید، لیموخاکی انتخاب بهتری خواهد بود. در نهایت، هر دو را می توان در یک رژیم کتوژنیک در حد اعتدال لذت برد.

چه چیزی نمی تواند کتوز را بشکند؟

کتوز به طور معمول یک حالت متابولیک طبیعی است که در آن بدن به جای کربوهیدرات از چربی به عنوان منبع انرژی استفاده می کند. این حالت متابولیک را می توان از طریق تغییرات رژیم غذایی، مانند کاهش شدید مصرف کربوهیدرات و مصرف بیشتر چربی به عنوان منبع انرژی، القا کرد.

بیشتر بخوانید
کتوژنیک و نقرس

به طور کلی، هر چیزی که حاوی کربوهیدرات نباشد و منجر به افزایش سطح انسولین نشود، کتوز را نمی شکند. این شامل چیزهایی مانند پروتئین ها، چربی ها، آجیل ها، دانه ها و سبزیجات غیر نشاسته ای است.

این غذاها همگی برای یک رژیم غذایی متعادل مهم هستند و می توان آنها را در حین کتوز در حد اعتدال مصرف کرد. علاوه بر این، نوشیدن آب، دمنوش‌های گیاهی و نوشیدنی‌های حاوی الکترولیت می‌توانند به جبران الکترولیت‌ها کمک کرده و به شما در دریافت مواد مغذی لازم برای یک سبک زندگی سالم کمک کنند.

توجه به این نکته مهم است که برخی از غذاها می توانند شما را از کتوز خارج کنند. اینها به طور کلی شامل غذاهای شیرین و نشاسته ای، غذاهای فرآوری شده، غلات و برخی میوه ها و سبزیجات است. خوردن بیش از حد این غذاها می تواند باعث افزایش سطح قند خون و انسولین شود، بنابراین مهم است که در زمان کتوزیس مراقب انتخاب های غذایی خود باشید.

به همین ترتیب، الکل در هنگام کتوز توصیه نمی شود زیرا می تواند باعث افزایش سطح قند خون شود.

به طور کلی، هر چیزی که حاوی کربوهیدرات نباشد و منجر به افزایش انسولین نشود، نباید کتوز را بشکند. خوردن مقادیر متوسط ​​پروتئین سالم، چربی و سبزیجات غیر نشاسته ای به حمایت از رژیم کتوژنیک شما کمک می کند، در حالی که اجتناب از غذاهای فرآوری شده با کربوهیدرات بالا و الکل می تواند به حفظ بدن در کتوز کمک کند.

چه غذاهایی شما را از کتوز خارج نمی کند؟

غذاهای مختلفی وجود دارد که شما را از کتوز خارج نمی کند و به شما این امکان را می دهد که در حالت چربی سوزی کتوز باقی بمانید و از انواع وعده های غذایی خوشمزه لذت ببرید. اینها شامل وعده های غذایی با چربی و پروتئین بالا هستند، مانند:

– غذاهای دریایی و ماهی، مانند ماهی قزل آلا، ماهی خال مخالی و ماهی تن

– مرغ و تخم مرغ

– محصولات لبنی کم کربوهیدرات مانند پنیر، ماست پرچرب، خامه غلیظ و خامه ترش

– گوشت مانند گوشت گاو و بره

– مغزها و دانه ها، مانند بادام، گردو، دانه کتان و دانه چیا

– چربی های سالم مانند آووکادو، کره و روغن نارگیل

– جایگزین های کتو دوست بدون لبنیات، مانند ماست نارگیل و شیر نارگیل

– میوه ها و سبزیجات کم کربوهیدرات مانند انواع توت ها، سبزیجات چلیپایی و سبزیجات برگ دار

– غذاهای تخمیری و ترشی مانند کلم ترش و کیمچی.

علاوه بر این، می‌توانید منابع پروتئین گیاهی با حداقل فرآوری‌شده مانند تمپه، توفو و ادامام را در وعده‌های غذایی خود و همچنین خوراکی‌های کتوپسند بدون شکر، مانند ژلاتین بدون شکر و شکلات تلخ بگنجانید. 

با تمرکز بر وعده‌های غذایی با چربی بالا، پروتئین متوسط ​​و کربوهیدرات کم، در کتوز باقی می‌مانید و به بهره‌برداری از مزایای این وضعیت متابولیک ادامه می‌دهید.

بیشتر بخوانید
طرز تهیه سینه مرغ کبابی آبدار کتوژنیکی

آیا می توانم در رژیم کتو روزی ۲ لیمو بخورم؟

بله، شما می توانید دو لیمو در روز مصرف کنید، اما مهم است که عوارض جانبی احتمالی آن با معده خالی را در نظر بگیرید. خوردن زیاد لیمو می تواند منجر به سوزش سر دل، مشکلات معده یا فرسایش دندان شود. علاوه بر این، لیمو بسیار اسیدی است و حاوی اسید سیتریک است که می تواند مینای دندان شما را از بین ببرد.

اگر قرار است به صورت روزانه لیمو مصرف کنید، حتماً بلافاصله پس از آن دهان خود را با آب بشویید و آب لیمو را از طریق نی بنوشید تا تماس اسید با دندان به حداقل برسد.

چند عدد لیمو در روز می توانم برای کاهش وزن مصرف کنم؟

این به سلامت کلی شما و همچنین شرایط پزشکی موجود بستگی دارد. به طور کلی، توصیه می شود مصرف روزانه مرکبات ترش مانند لیمو را به دو وعده در روز محدود کنید.

با این حال، نباید زیاد آبلیمو مصرف کنید، زیرا می تواند به دندان های شما آسیب برساند. 

علاوه بر این، مهم است که قبل از مصرف هر گونه مرکبات برای کاهش وزن با پزشک خود صحبت کنید. مصرف بیش از حد مرکبات به دلیل سطح بالای اسیدیته آنها می تواند منجر به سندرم روده تحریک پذیر یا ناراحتی معده شود.

همچنین شناخته شده است که لیمو با برخی داروها تداخل دارد، بنابراین قبل از گنجاندن آن در برنامه غذایی خود با یک متخصص مراقبت های بهداشتی مشورت کنید.

در نهایت، تا زمانی که توصیه های پزشک خود را دنبال کنید و میزان مصرف لیمو را در حد متوسط ​​نگه دارید، باید بتوانید از لیمو برای کاهش وزن به شیوه ای ایمن و سالم استفاده کنید.

آیا می توان با خوردن لیمو وزن کم کرد؟

اگرچه بیشتر ما لیمو را به عنوان یک میوه ترش و نه یک غذای کاهش وزن می دانیم، اما درست است که با خوردن لیمو می توانید وزن خود را کاهش دهید. لیمو حاوی کالری بسیار کمی است و ویتامین ها و مواد معدنی مهمی مانند ویتامین C و پتاسیم را برای بدن شما فراهم می کند.

لیمو همچنین یک ادرارآور طبیعی است، به این معنی که به حذف وزن آب از بدن کمک می کند. نوشیدن آب با لیموی تازه می تواند به شما کمک کند برای مدت طولانی تری احساس سیری کنید و وسوسه خوردن میان وعده های ناسالم را کاهش دهید.

نوشیدن منظم آب لیمو نیز می تواند به سم زدایی بدن کمک کند، زیرا لیمو حاوی خواص ضد عفونی کننده و ضد باکتری قوی است. در نهایت، افزودن لیمو به وعده های غذایی می تواند به کاهش چربی های ناسالم و سایر غذاهایی که به کاهش وزن آسیب می زند کمک کند.

در مجموع، لیمو مطمئنا می تواند به کاهش وزن به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی سالم و متعادل و ورزش منظم کمک کند.

بیشتر بخوانید
دستور تهیه سالاد بروکلی گل کلم (10 دقیقه!)

آیا آب لیمو کبد شما را سم زدایی می کند؟

بله، آب لیمو می تواند به سم زدایی کبد شما کمک کند. آب لیمو حاوی آنتی اکسیدان هایی است که به محافظت از سلول های بدن کمک می کند و محتوای بالای ویتامین C آن به حمایت از سیستم ایمنی کمک می کند. نوشیدن آب لیمو، کبد را برای تولید صفرا تحریک می کند و به دفع سموم ناخواسته به عنوان بخشی از فرآیند طبیعی سم زدایی کبد کمک می کند.

آنزیم های موجود در آب لیمو می توانند به تجزیه سموم در بدن و حل شدن بیشتر آنها کمک کنند، بنابراین می توان آنها را راحت تر از بین برد. آب لیمو به قلیایی شدن بدن، متعادل کردن سطح pH و محافظت در برابر آسیب رادیکال های آزاد کمک می کند.

از آنجایی که آب لیمو یک ادرار آور است، می تواند به دفع سموم از بدن و بهبود عملکرد کبد کمک کند. بنابراین، نوشیدن روزانه آب لیمو می تواند به کبد کمک کند تا عملکرد و عملکرد مطلوب خود را حفظ کند.

آیا لیمو کربوهیدرات یا قند دارد؟

بله، لیمو هم کربوهیدرات و هم قند دارد.

لیمو ترش یا Lime حاوی ۱۰.۵ گرم کربوهیدرات و  2.8 گرم فیبر یعنی ۷.۷ کربوهیدرات خالص در ۱۰۰ گرم است و لیمو خاکی Lemone حاوی ۹.۳ گرم کربوهیدرات و  2.8 گرم فیبر یعنی ۶.۸ کربوهیدرات خالص در ۱۰۰ گرم است.

اما لیمو شیرین حاوی ۱۱.۹ گرم کربوهیدرات و  2.3 گرم فیبر یعنی ۹.۶ کربوهیدرات خالص در ۱۰۰ گرم است

آیا لیموترش کربوهیدرات بالایی دارد؟

نه، لیمو کربوهیدرات بالایی ندارد. کربوهیدارت لیمو بسیار کمتر از سایر میوه ها مانند موز و پرتقال است. همچنین لیمو کم کالری است.

۱۰۰ گرم لیمو ترش ۳۰ کالری، ۱۰۰ گرم لیمو خاکی ۲۹ کالری و ۱۰۰ گرم لیمو شیرین ۴۳ کالری دارد.

با این حال، لیمو سرشار از ویتامین C و منبع عالی فیبر رژیمی است. ویتامین C موجود در لیمو به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند و به حفظ سلامت پوست کمک می کند. فیبر رژیمی موجود در لیمو می تواند به حفظ نظم و هضم سالم کمک کند.

مطلب مرتبط:

میوه های مجاز در رژیم کتوژنیک

توجه

این مطلب توسط دکتر روشن ضمیر متخصص تغذیه و رژیم کتوژنیک تهیه شده است. در صورتی که تمایل به دریافت رژیم کتوژنیک تخصصی که مشخصات زیر را دارد:

  • رژیم متناسب با شرایط شما
  • شامل بیش از ۱۵ صفحه رژیم به شکل pdf
  • توضیحات کامل و مفصل صوتی
  • پشتیبانی و ارتباط مستقیم با خود دکتر (شماره دکتر را خواهید داشت و هر سوال یا مشکلی داشتید میتوانید بپرسید)
  • گزارش هفتگی و درصورت لزوم تغییر رژیم جدید بطور رایگان

۵/۵ - (۱ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه