چرا زبانم گزگز می کند؟

نام پزشکی برای احساس سوزن و سوزن، پاراستزی است. که می تواند تمام قسمت های بدن از جمله زبان را درگیر کند.

در این مقاله، شایع‌ترین دلایل گزگز زبان را بررسی می‌کنیم و علل غیرعادی‌تری مانند میگرن و سکته را بررسی می‌کنیم.

بررسی اجمالی

سوزن سوزن شدن یا بی حسی زبان می تواند ناشی از شرایط مختلف باشد.

احساس گزگز، بی حسی یا سوزن سوزن شدن معمولاً به دلیل از دست دادن حس در اثر فشار یا آسیب به اعصاب است.
فرد ممکن است پس از نشستن طولانی مدت در یک وضعیت ناراحت کننده یا اگر با استراحت روی بازو به خواب می رود، این احساس را تجربه کند. احساس سوزن سوزن شدن در زبان کمتر رایج است که معمولاً از یک تجربه خاص مانند یک واکنش آلرژیک ناشی می شود.
برخی از شرایط پزشکی با از دست دادن حس در زبان مرتبط هستند، بنابراین مهم است که از علائم هشدار دهنده برای شرایط پزشکی جدی مانند سکته آگاه باشید.

علل سوزن سوزن شدن زبان

مواردی وجود دارد که می تواند باعث سوزن سوزن شدن زبان شود، از جمله:

آسیب به عصب در طی یک عمل دندانپزشکی

عصب زبانی مسئول احساس در جلوی زبان است. ممکن است در حین انجام عمل های دندانپزشکی یا جراحی به این عصب آسیب برساند.

چرا زبانم گزگز می کند؟

آسیب به عصب زبانی معمولاً هنگام برداشتن دندان عقل، که به عنوان دندان آسیاب سوم نیز شناخته می شود، در فک پایین رخ می دهد.

این می تواند منجر به احساس بی حسی، احساس سوزش و گاهی اوقات تغییر در طعم غذا یا نوشیدنی شود. ممکن است فقط یک طرف زبان را درگیر کند یا تا لب ها و چانه گسترش یابد.

۹۰ درصد این آسیب های عصبی موقتی هستند، بنابراین فرد باید در عرض ۸ هفته به حالت عادی بازگردد.

بیشتر بخوانید
سوختگی زبان: علل، عوامل خطر و نشانه‌ها.

اگر علائم بیش از ۶ ماه طول بکشد، آسیب عصبی دائمی در نظر گرفته می شود و باید توسط یک متخصص پزشکی درمان شود.

واکنش آلرژیک

سوزن سوزن شدن زبان یکی از علائم بالقوه سندرم آلرژی دهانی است که می تواند توسط برخی میوه ها ایجاد شود.

برخی از افراد ممکن است نسبت به برخی غذاها یا نوشیدنی ها واکنش آلرژیک داشته باشند، به خصوص اگر تب یونجه نیز داشته باشند. این می تواند باعث خارش یا احساس سوزن سوزن شدن در زبان، دهان یا گلو شود.

سندرم آلرژی دهانی می تواند پس از خوردن میوه ها یا سبزیجات خام رخ دهد زیرا پروتئین های موجود در آنها مشابه پروتئین های موجود در گرده است.

واکنش آلرژیک باید به خودی خود برطرف شود، اما مصرف آنتی هیستامین و شستشوی دهان با آب می تواند بهبود را تسریع کند. اجتناب از غذای محرک می تواند از تکرار آن جلوگیری کند.

اگر علائم باعث ناراحتی زیادی شود، بدتر شود یا کهیر ظاهر شود، باید با پزشک مشورت کند.

مردم همچنین باید از علائم آنافیلاکسی آگاه باشند، یک واکنش آلرژیک تهدید کننده زندگی که نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد. علائم آنافیلاکسی می تواند شامل بثورات قرمز، تورم گلو، مشکلات تنفسی، گرفتگی معده و مشکل در بلع باشد.

زخم شانکر

آفت دهان یک زخم دهان کوچک است که می تواند روی لب ها، داخل دهان یا زبان ظاهر شود. می تواند باعث درد یا بی حسی و گاهی اوقات احساس سوزن سوزن شدن در اطراف ناحیه نزدیک شود.

آفت‌ها باید در عرض یک هفته بهبود پیدا کنند، اما استفاده از داروهای بدون نسخه یا دهان‌شویه می‌تواند ناراحتی را تسکین دهد و بهبود را تسریع کند. طیف وسیعی از داروهای زخم شانکر برای درمان در دسترس است.

بیشتر بخوانید
آیا خرابی دندان می تواند باعث ایجاد طعم بد در دهان شود؟

واکنش دارویی

برخی از داروها ممکن است باعث سوزن سوزن شدن زبان به عنوان یک عارضه جانبی شوند، به خصوص اگر دارو از طریق دهان مصرف شود.

یک مثال استازولامید (Diamox) است که برای درمان گلوکوم، اختلالات تشنج، ادم و فلج دوره ای استفاده می شود. پاراستزی یا احساس سوزن سوزن شدن، یک عارضه جانبی شناخته شده است.

وقتی برای افراد دارو تجویز می‌شود، همیشه باید عوارض جانبی مورد انتظار را با مطالعه دقیق بسته‌بندی یا پرسش از پزشک یا داروساز بررسی کنند.

اگر گزگز زبان یک عارضه جانبی شناخته شده است، پس از قطع مصرف دارو باید از بین برود. اگر عارضه جانبی از بین نرفت، یا واکنش شدید بود، فرد باید با پزشک یا داروساز مشورت کند.

سوختگی

سوزش زبان ناشی از غذا یا نوشیدنی داغ می تواند دردناک و ناراحت کننده باشد و ممکن است با بهبود سوختگی منجر به احساس سوزن سوزن شدن شود.

فرد می تواند با شستشوی دهان خود با آب خنک بلافاصله پس از سوزاندن زبان، این ناراحتی را کاهش دهد. در صورتی که زبان بسیار دردناک یا متورم باشد، مصرف داروهای ضد التهابی مانند ایبوپروفن نیز می تواند کمک کننده باشد.

سکته مغزی یا TIA

سکته مغزی ممکن است باعث بی حسی یا سوزن سوزن شدن یک طرف صورت از جمله زبان شود.

سکته مغزی زمانی اتفاق می‌افتد که جریان خون به مغز قطع می‌شود و در نتیجه سلول‌ها آسیب می‌بینند که می‌تواند بر عملکرد عضلات و حافظه تأثیر بگذارد.

حمله ایسکمیک گذرا (TIA) زمانی اتفاق می افتد که جریان خون به مغز برای مدت کوتاهی متوقف شود. این می تواند یک علامت هشدار دهنده باشد که در آینده ممکن است سکته مغزی رخ دهد.

بی حسی یا ضعف ناگهانی در صورت یا بدن یکی از علائم سکته مغزی است، به خصوص اگر فقط یک طرف بدن را درگیر کند. اگر زبان گزگز یا بی حس می شود و علائم دیگری از سکته وجود دارد، می تواند یک هشدار جدی باشد.

بیشتر بخوانید
قیمت ایمپلنت فوری چقدر است ؟

آگاهی از علائم سکته مغزی و دریافت سریع درمان فوری پزشکی بسیار مهم است. راه آسان برای به خاطر سپردن علائم سکته مغزی با FAST است:

  • صورت – یک طرف صورت افتاده است
  • بازوها – ضعف در یک بازو
  • گفتار – که ممکن است نامفهوم باشد
  • زمان بسیار مهم است – اگر کسی این علائم را داشت با اورژانس تماس بگیرید

اسکلروز چندگانه

اعصابی که ملتهب می شوند یا به درستی کار نمی کنند، یکی از علائم رایج مولتیپل اسکلروزیس (MS) است. این می تواند منجر به تحریک، درد یا احساس سوزش و سوزن سوزن شدن شود که به عنوان درد نوروژنیک شناخته می شود.

کم خونی

زبان قرمز و دردناک می تواند نشانه کم خونی ناشی از کمبود ویتامین B12 باشد. علائم دیگر شامل خستگی، رنگ پریدگی پوست، احساس ضعف، کاهش اشتها و کاهش وزن است.

کم خونی وضعیتی است که گلبول های قرمز در بدن را تحت تاثیر قرار می دهد و باعث خستگی مفرط و سطوح پایین انرژی می شود.

برای جلوگیری از مشکلات طولانی مدت باید هر چه سریعتر تشخیص داده و درمان شود.

میگرن

برخی از افرادی که از میگرن رنج می برند ممکن است علائم بصری یا حسی مانند دیدن جرقه های نور قبل یا در حین میگرن را تجربه کنند. به این میگرن با اورا می گویند.

این نوع میگرن همچنین می تواند باعث احساس بی حسی یا سوزن سوزن شدن در زبان، صورت یا بدن شود.

هیپوگلیسمی

یکی از علائم قند خون پایین یا هیپوگلیسمی احساس بی حسی یا گزگز ناگهانی در زبان یا لب ها است.

بیشتر بخوانید
متخصص ایمپلنت در تهران

افراد مبتلا به دیابت به ویژه در معرض خطر هستند، بنابراین باید سطح گلوکز خون خود را بررسی کرده و در صورت احساس سوزن سوزن شدن ناگهانی به دنبال درمان فوری باشند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

سوزن سوزن شدن زبان معمولا در عرض چند روز یا چند هفته از بین می رود، به خصوص اگر در اثر آسیبی مانند سوختگی ایجاد شده باشد.

اگر این احساس برای مدت طولانی ادامه یابد، به لب ها و فک کشیده شود، یا اگر دلیل واضحی برای از دست دادن حس وجود نداشته باشد، فرد باید به دنبال مشاوره پزشکی باشد.

اگر فردی دچار گزگز زبان و سایر علائم شرایط ذکر شده در بالا، یک واکنش آلرژیک مداوم، یا علائم مربوط به یک عمل دندانپزشکی است که بیش از ۶ ماه طول می کشد، باید از پزشک خود مشاوره بگیرد یا در صورت نیاز تحت مراقبت های پزشکی فوری قرار گیرد.

خلاصه

شایع‌ترین علل گزگز زبان معمولاً می‌تواند به یک تجربه خاص، مانند یک عمل دندانپزشکی، واکنش آلرژیک یا سوختگی اشاره شود.

اگر هیچ یک از این موارد اعمال نمی شود، فرد باید علائم دیگری را که می تواند نشان دهنده یک بیماری زمینه ای باشد، در نظر بگیرد.

مردم باید علائم هشدار دهنده سکته مغزی را بدانند، به ویژه اگر آنها یا عزیزانشان در معرض خطر سکته مغزی هستند.

Source link

۴.۵/۵ - (۱۵ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

9 دیدگاه دربارهٔ «چرا زبانم گزگز می کند؟;

  1. قرص اعصاب میخورم هر ماه بعض وقتها پیش میاد گز گز زبان وکندی بهم دست میده چکار کنم رهنمای کنید

    پاسخ
  2. در‌مواقع‌ناراحتی‌و‌عصبانیت‌یک‌طرف‌زبانم کمی‌‌بی‌حس‌میشود‌و سردرد‌شدید‌میگیرم‌‌‌‌علت چیست‌‌‌ممنون‌

    پاسخ