انواع پسوریازیس خفیف: درمان، و علائم

پسوریازیس یک بیماری التهابی پوستی است که می تواند به طرق مختلف ظاهر شود. انواع مختلف پسوریازیس می تواند از نظر شدت، محل و شکل متفاوت باشد.

پسوریازیس یک بیماری التهابی پوستی است. انواع مختلفی از پسوریازیس وجود دارد که می تواند از نظر شدت، محل روی بدن و ظاهر فیزیکی متفاوت باشد. خوشبختانه، درمان های زیادی وجود دارد که می تواند کمک کند.

در این مقاله نگاهی به انواع مختلف پسوریازیس و نحوه تاثیر آن بر افراد می اندازیم.

پسوریازیس یک بیماری پوستی است که باعث می شود سلول های پوست خیلی سریع تشکیل شوند. از آنجایی که این سلول‌ها سریع‌تر از بدن رشد می‌کنند که سلول‌های پوست موجود را از بین ببرد، لکه‌های ضخیم و پوسته‌دار ایجاد می‌شوند.

در پوست‌های روشن‌تر، پسوریازیس معمولاً به صورت لکه‌های صورتی یا قرمز با پوسته‌های سفید نقره‌ای ظاهر می‌شود. در پوست های تیره تر، پسوریازیس بیشتر به صورت لکه های بنفش با پوسته های خاکستری یا به رنگ قهوه ای تیره ظاهر می شود.

انواع مختلفی از پسوریازیس وجود دارد. بیشتر انواع پسوریازیس خفیف تا متوسط ​​هستند. با این حال، برخی از انواع پسوریازیس می تواند شدید باشد.

انواع شرایط عبارتند از:

افراد مبتلا به پسوریازیس در ابتدا ممکن است فقط به یک نوع پسوریازیس مبتلا شوند، اما ممکن است در زمان بعدی به نوع دیگری از پسوریازیس مبتلا شوند.

در حالی که علائم یک فرد با آن متفاوت خواهد بود نوع پسوریازیس اکثر افراد مبتلا به پسوریازیس ترکیبی از موارد زیر را تجربه خواهند کرد:

 • خارش پوست
 • نواحی سوزش، درد یا دردناک روی پوست
 • لکه های پوست ضخیم با پوسته های قابل مشاهده
 • لکه های پوسته پوسته کوچک
 • مفاصل متورم یا سفت

پسوریازیس اغلب یک بیماری مادام العمر و علائم مرتب مجددا عود می کنند. این بدان معنی است که ممکن است در دوره های خاصی شدت آنها افزایش یافته و در دوره های دیگر کاهش یابد. مردم از این دوره های تشدید علائم به عنوان شعله ور شدن یاد می کنند.

شعله ور شدن می تواند از نظر شدت و مدت متفاوت باشد.

پسوریازیس پلاکی

پسوریازیس پلاکی که با نام پسوریازیس ولگاریس نیز شناخته می شود، باعث ایجاد مناطقی از پلاک روی پوست می شود و شایع ترین شکل پسوریازیس است. دور و بر ۸۰-۹۰٪ افراد مبتلا به پسوریازیس دچار پسوریازیس پلاکی می شوند.

بیشتر بخوانید
پسوریازیس: 12 درمان خانگی و نحوه جلوگیری از محرک ها

پلاک یک ناحیه ضخیم شده از پوست است. در پوست‌های روشن‌تر، اغلب ظاهری سفید یا نقره‌ای و پوسته‌دار دارد و در پوست‌های تیره‌تر ممکن است به صورت لکه‌های بنفش با پوسته‌های خاکستری ظاهر شود.

پسوریازیس پلاکی معمولاً خفیف تا متوسط ​​است اما می تواند شدید باشد. به طور معمول، پسوریازیس پلاکی خفیف کمتر از ۳% از بدن، پسوریازیس پلاکی متوسط ​​۳-۱۰٪ و موارد شدید ۱۰٪ یا بیشتر را پوشش می دهد.

علائم

علائم پسوریازیس پلاکی از فردی به فرد دیگر متفاوت است. این علائم می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • مناطقی از ضایعات پوستی خشک پوشیده شده با فلس های نقره ای
 • پلاک هایی که خارش یا سوزش دارند
 • مشکلاتی که روی ناخن ها تاثیر می گذارد

نواحی پلاک ممکن است در هر جایی از بدن ظاهر شوند اما بیشتر در زانوها و آرنج ها دیده می شوند.

درمان

درمان پسوریازیس پلاکی خفیف یا متوسط ​​بسته به علائم فردی فرد متفاوت است. با این حال، درمان خواهد شد به طور معمول شامل استفاده از پمادهای موضعی در مناطق آسیب دیده و در برخی موارد قرار دادن پوست در معرض نور ماوراء بنفش می شود.

پسوریازیس پوست سر

پسوریازیس پوست سر معمولاً در پوست سر افراد رخ می دهد. با این حال، می تواند روی پیشانی، پشت سر، پایین گردن و پشت گوش نیز ظاهر شود.

پسوریازیس پوست سر در میان افراد مبتلا به پسوریازیس شایع است. در ایالات متحده، تقریبا ۴۵-۵۶٪ افراد مبتلا به پسوریازیس پسوریازیس پوست سر دارند.

فرد مبتلا به پسوریازیس پوست سر می تواند به طور همزمان در سایر قسمت های بدن خود پسوریازیس داشته باشد.

علائم

پسوریازیس پوست سر علائم بسیاری با پسوریازیس پلاکی دارد، اما ممکن است منجر به موارد زیر نیز شود:

 • تکه های پوست ضخیم روی پوست سر
 • پوسته های شوره مانند روی پوست سر
 • خارش و خونریزی پوست سر
 • یک پوست سر خشک
 • ریزش موقت مو در حین عود

درمان ها

درمان پسوریازیس پوست سر اغلب شامل بیش از یک روش در یک زمان است. مانند پسوریازیس پلاکی، پزشک یک برنامه درمانی را با توجه به نیازهای بیمار تنظیم می کند.

گزینه های درمانی پسوریازیس پوست سر عبارتند از:

 • شامپوها و پمادهای دارویی
 • درمان با نور UV
 • تزریقات
 • درمان پوست سر
بیشتر بخوانید
پسوریازیس پوست سر چیست؟

پسوریازیس روده ای

پسوریازیس روده ای با نقاط و لکه های قرمز، بنفش یا تیره که در سراسر پوست پخش می شوند مشخص می شود. نقاط و لکه ها به ضخامت پلاک ها در پسوریازیس پلاکی نیستند.

این نوع پسوریازیس اغلب در دوران کودکی یا جوانی و پس از عفونت ظاهر می شود.

علائم

پسوریازیس روده ای به طور معمول باعث می شود لکه هایی روی پاها، بازوها و بالاتنه ظاهر می شوند. با این حال، ممکن است روی صورت، پوست سر و گوش نیز ظاهر شوند.

در موارد شدید پسوریازیس روده ای، ممکن است صدها مورد از این لکه ها وجود داشته باشد و ممکن است اکثر ناحیه آسیب دیده را پوشش دهد.

درمان ها

پزشکان معمولاً کرم ها و پمادهای موضعی را به عنوان اولین قدم برای درمان پسوریازیس روده توصیه می کنند. این درمان ها ممکن است به کاهش تورم و کاهش خارش کمک کند.

از آنجایی که این بیماری می تواند به دنبال عفونت هایی مانند گلودرد استرپتوکوکی ظاهر شود، پزشک ممکن است آنتی بیوتیک را برای درمان عفونت در کنار رفع علائم پسوریازیس توصیه کند. در برخی موارد، آنها همچنین ممکن است به بیمار پیشنهاد کنند که تحت نور درمانی قرار گیرد.

پسوریازیس معکوس

پسوریازیس معکوس به صورت لکه های تغییر رنگ ظاهر می شود اغلب یافت می شود در چین های پوست، مانند زیر بغل و کشاله ران. افراد مبتلا به پسوریازیس معکوس اغلب اشکال دیگری از پسوریازیس را در جای دیگری از بدن خود دارند.

علائم

در پوست سفید، پسوریازیس معکوس به صورت علائم قرمز روشن یا صورتی ظاهر می شود. در پوست سیاه یا قهوه ای ممکن است قرمز، بنفش یا تیره تر از ناحیه اطراف ظاهر شود.

مناطقی از بدن که بیشتر تحت تأثیر پسوریازیس معکوس قرار می گیرند عبارتند از:

 • زیر بغل
 • کشاله ران
 • زیر سینه ها
 • پشت زانو

درمان

مناطقی از بدن که اغلب تحت تأثیر پسوریازیس معکوس قرار می‌گیرند، نسبت به سایر نواحی پوست نازک‌تری دارند. این می تواند درمان این نوع پسوریازیس را دشوارتر کند.

پزشک معمولاً پمادهای استروئیدی موضعی را برای کاهش التهاب توصیه می کند. از آنجایی که چین‌های پوستی محل‌های شایع عفونت قارچی هستند، ممکن است به فرد توصیه کنند که از درمان‌های ضد قارچ و ضد قارچ نیز استفاده کند.

بیشتر بخوانید
پسوریازیس در مقابل درماتیت سبورئیک: چگونه تفاوت را تشخیص دهیم

پسوریازیس پوسچولار

پسوریازیس پوسچولار یک نوع شدید و نادر پسوریازیس است. باعث التهاب گسترده پوست و تاول های سفید یا زرد رنگ حاوی چرک می شود.

علائم

تاول های پسوریازیس پوسچولار می توانند به یک ناحیه از بدن محدود شوند یا به طور کلی ظاهر شوند. هنگامی که تاول ها از بین رفتند، پوست ممکن است پوسته پوسته شود.

فرد مبتلا به پسوریازیس پوسچولار همچنین ممکن است تجربه کند:

نوع خاصی از پسوریازیس پوسچولار به نام پوسچولوز پالموپلانتار باعث ایجاد تاول در کف دست و کف پا می شود. این تاول ها به صورت میخ دار شکل می گیرند. با گذشت زمان، تاول ها قهوه ای می شوند و پوسته پوسته می شوند.

درمان

با توجه به نادر بودن این وضعیت، کمبود مبتنی بر شواهد وجود دارد دستورالعمل های درمانی. در نتیجه، متخصصان پزشکی ممکن است ترکیبی از پمادهای موضعی، داروهای خوراکی و درمان‌ها را توصیه کنند.

آنها همچنین ممکن است بین داروها و درمان ها چرخه بزنند تا موثرترین گزینه را پیدا کنند و خطر عوارض جانبی را کاهش دهند.

فرد مبتلا به پسوریازیس پوسچولار خفیف ممکن است بتواند این بیماری را با پمادهای موضعی تجویزی درمان کند. با این حال، کسانی که علائم گسترده تری دارند ممکن است نیاز به درمان در بیمارستان داشته باشند.

پسوریازیس اریترودرمیک

در حالی که بیشتر انواع پسوریازیس خفیف یا متوسط ​​هستند، پسوریازیس اریترودرمیک شدید است و می تواند یک اورژانس پزشکی تهدید کننده زندگی باشد.

این نوع پسوریازیس التهابی را می پوشاند ۸۰-۹۰٪ از بدن. این باعث ایجاد یک بثورات پوستی و بسیار دردناک می شود که شبیه سوختگی است.

پسوریازیس اریترودرمیک یک بیماری نادر است و  ۱-۲.۲۵٪ افراد مبتلا به پسوریازیس را تحت تأثیر می گذارد.

علائم

برخلاف علائم انواع پسوریازیس خفیف، علائم پسوریازیس اریترودرمیک معمولا جدی هستند. آنها ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • ناحیه گسترده ای از پوست ملتهب و تغییر رنگ
 • پوستی که به صورت ورقه ای جدا می شود
 • خارش شدید، درد یا سوزش
 • ضربان قلب سریعتر
 • تب یا کاهش دمای بدن
 • تورم در پا یا مچ پا

افرادی که پسوریازیس اریترودرمیک دارند مستعد عفونت هستند. آنها همچنین ممکن است مشکلات جدی دیگری از جمله نارسایی قلبی و ذات الریه را تجربه کنند.

بیشتر بخوانید
پسوریازیس در پا: علائم، علل و درمان

درمان ها

افراد مبتلا به پسوریازیس اریترودرمیک اغلب در بیمارستان بستری می شوند و ممکن است نیاز به درمان اورژانسی داشته باشند. این ممکن است شامل جایگزینی مایعات و داروهای سیستمیک باشد که بر کل بدن تأثیر می گذارد.

بسته به شدت بیماری، یک متخصص پزشکی ممکن است توصیه کند رتینوئیدهای خوراکی که داروهایی هستند که از ویتامین A مشتق شده اند و می توانند رشد سلول های پوست را کند کرده و تورم را کاهش دهند داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی که باعث کاهش پاسخ سیستم ایمنی بدن می شود.

درمان بیولوژیکی همچنین یک دوره درمانی بالقوه است. بیولوژیک ها سیتوکین ها را هدف قرار می دهند که مولکول های سیگنالی هستند که به حرکت سلول ها به محل های التهاب کمک می کنند. با سرکوب یا مهار این سیگنال ها، بیولوژیک ها می تواند شدت التهاب ناشی از پسوریازیس اریترودرمیک را کاهش دهد. 

در موارد خفیف، درمان متمرکز برای علائم پسوریازیس اریترودرمیک ممکن است شامل کرم‌ها و پمادهای استروئیدی موضعی، پانسمان‌های مرطوب و حمام بلغور جو دوسر باشد.

اغلب انواع پسوریازیس دارای شدت خفیف تا متوسط ​​هستند. این استثنا پسوریازیس اریترودرمیک است که می تواند یک اورژانس پزشکی تهدید کننده زندگی باشد.

پسوریازیس از نظر ظاهر و علائم متفاوت است، اما بیشتر رویکردهای درمانی مشابه هستند. طبق گفته‌ها، معمولاً افراد مبتلا به پسوریازیس خفیف می‌توانند علائم خود را با استفاده از درمان‌های موضعی مدیریت کنند.

با این حال، اگر فردی علائم متوسط ​​تا شدید داشته باشد، پزشک ممکن است درمان‌های بیولوژیکی جدیدی را تجویز کند. اینها می توانند به درمان علت زمینه ای تغییرات پوستی کمک کنند و ممکن است تعداد شعله ور شدن و شدت علائم را کاهش دهند.

افرادی که مشکوک به پسوریازیس هستند باید قبل از شروع درمان با پزشک خود مشورت کنند. افرادی که علائم پسوریازیس اریترودرمیک دارند باید فورا به دنبال مراقبت های پزشکی باشند.

Source link

۴.۵/۵ - (۴۰ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

1 دیدگاه دربارهٔ «انواع پسوریازیس خفیف: درمان، و علائم;

 1. سلام
  بنده بعد از ۲۴ سال ۹۰ درصد از بدنم بهبود پیدا کرده از پسوریازیس
  والان حالم خیلی خوبه
  روش درمان من توسط یک قطره خوراکی توسط یک آقای دکتر بوده باز کسی سوالی درباره این قطره داشت تماس بگیرد تا راهنمایی کنم
  بقایی هستم ۰۹۳۵۴۷۳۰۰۳۰

  پاسخ

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه