دی هیدروتستوسترون چیست؟

طاسی با الگوی مردانه که به آن آلوپسی آندروژنیک نیز گفته می شود، یکی از شایع ترین دلایلی است که مردان با افزایش سن، موهای خود را از دست می دهند.

زنان نیز ممکن است این نوع ریزش مو را تجربه کنند، اما این ریزش بسیار کمتر است. حدود ۳۰ میلیون زن در ایالات متحده در مقایسه با ۵۰ میلیون مرد به این نوع ریزش مو مبتلا هستند .

اعتقاد بر این است که هورمون های جنسی در بدن مهم ترین عامل زمینه ای برای ریزش مو با الگوی مردانه هستند.

دی هیدروتستوسترون (DHT) یک آندروژن است. آندروژن یک هورمون جنسی است که به ایجاد ویژگی‌های جنسی «مردانه» مانند موهای بدن کمک می‌کند. اما همچنین می تواند باعث شود موهای خود را سریعتر و زودتر از دست بدهید.

What You Need to Know About DHT and Hair Loss

درمان هایی وجود دارد که با هدف قرار دادن خاص DHT، شروع طاسی با الگوی مردانه را کاهش می دهد. بیایید در مورد نحوه عملکرد DHT، ارتباط DHT با موهای شما و تستوسترون، و اینکه چه کاری می توانید انجام دهید تا طاسی الگوی مردانه را متوقف کنید یا حداقل به تأخیر بیندازید، بحث کنیم.

DHT چه کاری انجام می دهد؟

DHT از تستوسترون مشتق شده است. تستوسترون هورمونی است که هم در مردان و هم در زنان وجود دارد. این و DHT آندروژن ها یا هورمون هایی هستند که در هنگام بلوغ به ویژگی های جنسی مردان کمک می کنند. این صفات عبارتند از:

 • یک صدای عمیق
 • افزایش موی بدن و توده عضلانی
 • رشد آلت تناسلی، کیسه بیضه و بیضه ها با شروع تولید اسپرم
 • تغییر در نحوه ذخیره چربی در بدن شما

با افزایش سن، تستوسترون و DHT فواید زیادی برای بدن شما دارند، مانند حفظ توده عضلانی کلی و ارتقای سلامت جنسی و باروری.

مردان معمولاً تستوسترون بیشتری در بدن خود دارند. حدود ۱۰ درصد از تستوسترون در همه بزرگسالان با کمک آنزیمی به نام ۵-آلفا ردوکتاز (۵-AR) به DHT تبدیل می شود.

هنگامی که DHT آزادانه در جریان خون شما جریان می یابد، سپس می تواند به گیرنده های روی فولیکول های مو در پوست سر شما متصل شود و باعث کوچک شدن آنها و کاهش توانایی آنها در حمایت از موهای سالم شود.

و پتانسیل DHT برای آسیب رساندن به موهای شما فراتر است. تحقیقات DHT، به خصوص سطوح بالای غیرعادی آن را با موارد زیر مرتبط می‌دانند:

 • بهبود آهسته پوست پس از آسیب
 • پروستات بزرگ‌شده
 • سرطان پروستات
 • بیماری عروق کرونر قلب

داشتن DHT خیلی کم

سطوح بالای DHT می‌تواند خطر ابتلا به برخی بیماری‌ها را افزایش دهد، اما داشتن DHT بسیار کم نیز می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی در رشد جنسی شما در دوران بلوغ شود.

DHT پایین ممکن است باعث تاخیر در شروع بلوغ برای همه جنس ها شود. در غیر این صورت، DHT پایین به نظر نمی رسد تأثیر زیادی بر زنان داشته باشد، اما در مردان، DHT پایین ممکن است باعث موارد زیر شود:

 • رشد دیرهنگام یا ناقص اندام های جنسی، مانند آلت تناسلی یا بیضه ها
 • تغییر در توزیع چربی بدن که باعث ایجاد بیماری هایی مانند ژنیکوماستی می شود
 • افزایش خطر ابتلا به تومورهای تهاجمی پروستات

چرا DHT بر افراد متفاوت تأثیر می گذارد

تمایل شما به ریزش مو ژنتیکی است، به این معنی که در خانواده شما منتقل شده است.

برای مثال، اگر شما مرد هستید و پدرتان طاسی با الگوی مردانه را تجربه کرده است، احتمالاً با افزایش سن الگوی طاسی مشابهی را نشان خواهید داد. اگر در حال حاضر به طاسی با الگوی مردانه تمایل دارید، اثر کاهش فولیکول DHT بارزتر است.

اندازه و شکل سر شما نیز ممکن است به سرعت کاهش فولیکول های DHT کمک کند.

ارتباط DHT با طاسی

موها در همه جای بدن شما از ساختارهای زیر پوست شما به نام فولیکول ها رشد می کنند که اساساً کپسول های کوچکی هستند که هر کدام حاوی یک رشته مو هستند.

موهای درون یک فولیکول معمولاً یک چرخه رشد را طی می کنند که حدود دو تا شش سال طول می کشد. حتی اگر موهای خود را بتراشید یا کوتاه کنید، همان موها از ریشه موهای موجود در فولیکول دوباره از فولیکول خارج می شوند.

در پایان این چرخه، مو وارد مرحله ای می شود که به عنوان یک مرحله استراحت شناخته می شود و در نهایت چند ماه بعد می ریزد. سپس، فولیکول یک موی جدید تولید می کند و چرخه دوباره شروع می شود.

سطوح بالای آندروژن‌ها، از جمله DHT، می‌تواند فولیکول‌های موی شما را کوچک کرده و همچنین این چرخه را کوتاه کند و باعث شود موها نازک‌تر و شکننده‌تر به نظر برسند و همچنین سریع‌تر ریزش کنند. DHT همچنین می تواند باعث شود که پس از ریزش موهای قدیمی، فولیکول های شما رشد موهای جدید را طولانی تر کند.

برخی از افراد بر اساس تغییرات در ژن گیرنده آندروژن (AR) آنها بیشتر مستعد این اثرات DHT بر روی موهای سر هستند. گیرنده های آندروژن پروتئین هایی هستند که به هورمون هایی مانند تستوسترون و DHT اجازه می دهند به آنها متصل شوند. این فعالیت اتصال معمولاً منجر به فرآیندهای هورمونی طبیعی مانند رشد موهای بدن می شود.

اما تغییرات در ژن AR می تواند پذیرش آندروژن را در فولیکول های پوست سر شما افزایش دهد و احتمال ریزش مو با الگوی مردانه را افزایش دهد.

DHT در مقابل تستوسترون

تستوسترون فراوان ترین و فعال ترین آندروژن در بدن مردان است. این مسئول بسیاری از فرآیندهای جنسی و فیزیولوژیکی است، از جمله:

 • تنظیم سطح هورمون آندروژن در سراسر بدن
 • تنظیم تولید اسپرم
 • حفظ تراکم استخوان و توده عضلانی
 • کمک به توزیع چربی در بدن
 • تنظیم خلق و خو و احساسات شما

DHT شاخه ای از تستوسترون است. DHT همچنین در برخی از عملکردهای جنسی و فرآیندهای فیزیولوژیکی مشابه تستوسترون نقش دارد، اما در واقع بسیار قوی تر است. DHT می تواند مدت طولانی تری به گیرنده های آندروژن متصل شود و تأثیر تولید تستوسترون را در سراسر بدن افزایش دهد.

چگونه DHT را کاهش دهیم

داروهای زیادی برای ریزش موی مرتبط با DHT وجود دارد، و بسیاری از آنها ثابت شده‌اند که به طور خاص تولید DHT و اتصال گیرنده را هدف قرار می‌دهند. دو نوع اصلی وجود دارد:

 • مسدود کننده ها اینها از اتصال DHT به گیرنده های ۵-AR، از جمله گیرنده های موجود در فولیکول های مو که می توانند به DHT اجازه دهند فولیکول ها را کوچک کند، جلوگیری می کند.
 • بازدارنده ها اینها تولید DHT در بدن شما را کاهش می دهند.

فیناستراید

فیناستراید (Proscar، Propecia) یک داروی خوراکی و فقط با نسخه است. در یک مطالعه در سال ۲۰۱۲ روی ۳۱۷۷ مرد، حداقل ۸۷ درصد میزان موفقیت ثبت شده است که عوارض جانبی کمی دارد.

فیناستراید به پروتئین های ۵-AR متصل می شود تا از اتصال DHT به آنها جلوگیری کند. این به جلوگیری از اتصال DHT به گیرنده های روی فولیکول های مو کمک می کند و از کوچک شدن آنها جلوگیری می کند.

ماینوکسیدیل

ماینوکسیدیل (Rogaine) به عنوان یک گشادکننده عروق محیطی شناخته می شود. این بدان معنی است که به گشاد شدن و شل شدن رگ های خونی کمک می کند تا خون راحت تر از آن عبور کند.

این معمولا به عنوان یک داروی فشار خون استفاده می شود. اما زمانی که ماینوکسیدیل به صورت موضعی روی پوست سر شما استفاده شود، می تواند به رشد مو کمک کند.

بیوتین

بیوتین یا ویتامین H یک ویتامین B طبیعی است که به تبدیل برخی از مواد غذایی و مایعاتی که مصرف می‌کنید به انرژی برای بدن کمک می‌کند.

بیوتین همچنین به تقویت و حفظ سطح کراتین، نوعی پروتئین موجود در مو، ناخن و پوست کمک می کند. تحقیقات در مورد اینکه چرا بیوتین برای سطوح کراتین بدن شما مهم است، قطعی نیست. اما یک مطالعه در سال ۲۰۱۵ نشان می دهد که بیوتین می تواند به رشد مجدد مو کمک کند و از ریزش موهای موجود جلوگیری کند.

شما می توانید بیوتین را به عنوان یک مکمل خوراکی مصرف کنید، اما در زرده تخم مرغ، آجیل و غلات کامل نیز وجود دارد.

پوست پیگئوم

Pygeum گیاهی است که از پوست درخت گیلاس آفریقایی استخراج می شود. این معمولاً به عنوان یک مکمل گیاهی به صورت خوراکی در دسترس است.

این به دلیل توانایی مسدود کردن DHT به عنوان یک درمان بالقوه مفید برای بزرگ شدن پروستات و پروستاتیت شناخته شده است. به همین دلیل، تصور می‌شود که یک درمان احتمالی برای ریزش موی مرتبط با DHT نیز باشد. اما تحقیقات بسیار کمی برای حمایت از استفاده از پوست درخت پیگیوم به عنوان یک مسدود کننده موفق DHT وجود دارد.

روغن دانه کدو تنبل

روغن دانه کدو تنبل یکی دیگر از مسدود کننده های DHT است که موفقیت آمیز بودن آن نشان داده شده است.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۴ روی ۷۶ مرد مبتلا به طاسی با الگوی مردانه نشان داد که پس از مصرف ۴۰۰ میلی گرم روغن تخم کدو هر روز به مدت ۲۴ هفته، ۴۰ درصد افزایش میانگین موهای سر را نشان داد.

کافئین

تحقیقات بسیار کمی در مورد اینکه آیا کافئین می تواند باعث رشد مو شود یا خیر وجود دارد. اما یک مطالعه در سال ۲۰۱۴ نشان می دهد که کافئین می تواند به جلوگیری از ریزش مو کمک کند:

 • بلندتر شدن موها
 • افزایش فاز رشد مو
 • ترویج تولید کراتین

ویتامین B-12 و B-6

کمبود ویتامین های گروه B، به ویژه B-6 یا B-12، می تواند باعث تعدادی از علائم از جمله نازک شدن مو یا ریزش مو شود.

ویتامین‌های B مواد مغذی ضروری برای سلامت کلی شما هستند، و در حالی که مصرف مکمل‌های B-12 یا B-6 ممکن است به بازیابی موهای از دست رفته کمکی نکند، می‌توانند با بهبود جریان خون در فولیکول‌های پوست سر، موهای شما را ضخیم‌تر و سالم‌تر کنند.

عوارض جانبی مسدود کننده های دی هیدروتستوسترون

برخی از عوارض جانبی مستند مسدود کننده های DHT عبارتند از:

 • اختلال در نعوظ
 • انزال خیلی زود یا طولانی مدت برای انزال
 • ایجاد چربی اضافی و حساسیت در اطراف ناحیه سینه
 • کهیر
 • احساس بیماری
 • استفراغ
 • تیره شدن و ضخیم شدن موهای صورت و بالاتنه
 • نارسایی احتقانی قلب ناشی از احتباس نمک یا آب، به ویژه با ماینوکسیدیل ممکن است

سایر علل ریزش مو

DHT تنها دلیلی نیست که ممکن است شاهد نازک شدن یا ریزش موهای خود باشید. در اینجا چند دلیل دیگر برای ریزش موهای خود آورده شده است.

آلوپسی آره آتا

آلوپسی آره آتا یک بیماری خود ایمنی است که در آن بدن شما به فولیکول های مو در سر و سایر نقاط بدن شما حمله می کند.

اگرچه ممکن است در ابتدا متوجه تکه‌های کوچکی از موهای از دست رفته شوید، اما این وضعیت در نهایت می‌تواند باعث طاسی کامل روی سر، ابروها، موهای صورت و موهای بدن شما شود.

لیکن پلان

لیکن پلان یکی دیگر از بیماری های خود ایمنی است که باعث می شود بدن به سلول های پوست شما از جمله سلول های روی پوست سر حمله کند. این می تواند منجر به آسیب فولیکول شود که باعث ریزش موهای شما می شود.

شرایط تیروئید

شرایطی که باعث می شود غده تیروئید شما بیش از حد (پرکاری تیروئید) یا خیلی کم (کم کاری تیروئید) برخی از هورمون های تیروئید تولید کند که به کنترل متابولیسم شما کمک می کند، می تواند منجر به ریزش موی سر شود.

بیماری سلیاک

بیماری سلیاک یک بیماری خودایمنی است که در پاسخ به خوردن گلوتن، پروتئینی که معمولا در غذاهایی مانند نان، جو دوسر و سایر غلات یافت می‌شود، باعث اختلال در عملکرد گوارشی می‌شود. ریزش مو از علائم این بیماری است.

عفونت های پوست سر

شرایط مختلف پوست سر، به ویژه عفونت های قارچی مانند کچلی کچلی – که به آن کرم حلقوی پوست سر نیز می گویند – می تواند پوست سر شما را پوسته پوسته و تحریک کند و باعث ریزش مو از فولیکول های عفونی شود.

موهای بامبو

موهای بامبو زمانی اتفاق می‌افتد که سطوح تارهای موی شما نازک، گره‌دار و تکه‌دار به نظر می‌رسند، نه صاف. این یک علامت رایج بیماری است که به عنوان سندرم نترتون شناخته می شود، یک اختلال ژنتیکی که منجر به ریزش بیش از حد پوست و رشد نامنظم مو می شود.

خلاصه

DHT یک عامل شناخته شده و اصلی ریزش مو با الگوی مردانه است که هم با استعداد ژنتیکی طبیعی شما برای ریزش مو و هم به فرآیندهای طبیعی در بدن شما مرتبط است که باعث ریزش مو با افزایش سن می شود.

بسیاری از درمان های ریزش مو برای رفع DHT در دسترس هستند، و کاهش ریزش مو ممکن است باعث شود در زندگی روزمره خود نسبت به ظاهر خود اطمینان بیشتری داشته باشید. اما ابتدا با یک پزشک صحبت کنید، زیرا ممکن است همه درمان ها برای شما ایمن یا موثر نباشند.