نوشیدن آبجو اغلب با افزایش چربی بدن، به ویژه در اطراف شکم همراه است. این حتی معمولاً به عنوان “شکم آبجو” نامیده می شود.

اما آیا واقعا آبجو باعث چربی شکم می شود؟ این مقاله نگاهی به شواهد دارد.

آبجو چیست؟

آبجو یک نوشیدنی الکلی است که از غلات مانند جو، گندم یا چاودار تهیه می شود که با مخمر تخمیر شده است.۱).

با استفاده از رازک طعم‌دار می‌شود، که طعم‌دهنده‌ای عالی برای آبجو است، زیرا کاملاً تلخ است و شیرینی قند موجود در دانه‌ها را متعادل می‌کند.

برخی از انواع آبجو نیز با میوه یا گیاهان و ادویه جات طعم دار می شوند.

آبجو در یک فرآیند پنج مرحله ای دم می شود:

  1. مالت سازی: دانه ها گرم می شوند، خشک می شوند و ترک می خورند.
  2. له کردن: دانه ها در آب خیس می شوند تا قندشان آزاد شود. این منجر به یک مایع قندی به نام “مخمر” می شود.
  3. غلیان: مخمر را می‌جوشانند و رازک به آن اضافه می‌کنند تا طعم آن را به آبجو بدهد.
  4. تخمیر: مخمر به مخلوط اضافه می شود و مخمر تخمیر می شود تا الکل و دی اکسید کربن تشکیل شود.
  5. بطری سازی: آبجو بطری شده و به حال خود رها می شود.

قدرت یک آبجو به مقدار الکل موجود در آن بستگی دارد که به عنوان الکل بر اساس حجم (ABV) اندازه گیری می شود. ABV به مقدار الکل در یک نوشیدنی ۳.۴ اونس (۱۰۰ میلی لیتر) اشاره دارد که به صورت درصد بیان می شود.

محتوای الکل آبجو معمولاً ۴-۶٪ است. با این حال، می تواند از بسیار ضعیف (۰.۵٪) تا فوق العاده قوی (۴۰٪) متغیر باشد.

انواع اصلی آبجو شامل آبجوی کم رنگ، غلیظ، ملایم، آبجو گندم که محبوب ترین آبجو، است. سبک‌های مختلف دم کردن زمانی ساخته می‌شوند که آبجوسازان دانه‌ها، زمان دم‌آوری و طعم‌دهنده‌هایی را که استفاده می‌کنند تغییر دهند.

خلاصه:

آبجو یک نوشیدنی الکلی است که از تخمیر غلات با مخمر تهیه می شود. انواع مختلفی وجود دارد که از نظر قدرت، رنگ و طعم متفاوت هستند.

حقایق تغذیه ( ارزش غذایی) آبجو

ارزش غذایی آبجو می تواند بسته به نوع آن متفاوت باشد. با این حال، مقادیر زیر برای یک وعده ۱۲ اونس (۳۵۵ میلی‌لیتری) آبجو معمولی، با محتوای تقریباً ۴ درصد الکل آورده شده است.۲):

  • کالری: ۱۵۳
  • الکل: ۱۴ گرم
  • کربوهیدرات ها: ۱۳ گرم
  • پروتئین: ۲ گرم
  • چربی: ۰ گرم

آبجو همچنین حاوی مقادیر کمی از ریزمغذی ها از جمله سدیم، پتاسیم و منیزیم است. با این حال، منبع خوبی از این مواد مغذی نیست، زیرا برای برآورده کردن نیازهای روزانه خود باید مقادیر زیادی بنوشید.

توجه به این نکته مهم است که آبجوهایی با محتوای الکل بالاتر نیز حاوی کالری بیشتری هستند. این به این دلیل است که الکل حاوی حدود هفت کالری در هر گرم است.

این بالاتر از کربوهیدرات و پروتئین (۴ کالری در هر گرم) اما کمتر از چربی (۹ کالری در هر گرم) است.

خلاصه:

آبجو سرشار از کربوهیدرات و الکل است اما تقریباً سایر مواد مغذی آن کم است. محتوای کالری آبجو به قدرت آن بستگی دارد – هرچه الکل بیشتری داشته باشد، کالری بیشتری دارد.

۳ طریقی که آبجو باعث افزایش چربی شکم شود

گفته شده است که نوشیدن آبجو ممکن است چربی شکم را از طرق مختلف افزایش دهد.

بیشتر بخوانید
مخمر تغذیه ای: مواد مغذی، فواید سلامتی و استفاده

اینها شامل مصرف بیش از حد کالری، جلوگیری از سوزاندن چربی در بدن و افزایش محتوای فیتواستروژن در رژیم غذایی شما است.

در اینجا سه ​​دلیل اصلی وجود دارد که چرا آبجو ممکن است محرک موثری برای افزایش چربی شکم باشد:

۱. کالری دریافتی شما را افزایش می دهد

گرم به گرم، آبجو به اندازه یک نوشابه کالری دارد، بنابراین این پتانسیل را دارد که کالری زیادی به رژیم غذایی شما اضافه کند.۲، ۳).

برخی از مطالعات همچنین نشان داده‌اند که نوشیدن الکل می‌تواند در کوتاه‌مدت اشتهای شما را افزایش دهد و باعث شود بیشتر از آنچه در غیر این صورت می‌خورید غذا بخورید.۴).

علاوه بر این، نشان داده شده است که مردم همیشه کالری مصرفی خود از الکل را با خوردن کمتر غذاهای دیگر جبران نمی کنند.۵، ۶).

این بدان معناست که نوشیدن آبجو به طور منظم می تواند کالری قابل توجهی در رژیم غذایی شما داشته باشد.

۲. آبجو ممکن است از چربی سوزی جلوگیری کند

نوشیدن الکل می تواند از چربی سوزی بدن جلوگیری کند. این به این دلیل است که بدن شما تجزیه الکل را بر سایر منابع سوخت، از جمله چربی ذخیره شده، در اولویت قرار می دهد.

بنابراین، از نظر تئوری، نوشیدن منظم الکل می تواند به افزایش چربی بدن کمک کند.

با این حال، مطالعاتی که این موضوع را بررسی می‌کنند، نتایج متفاوتی یافته‌اند. در درازمدت، به نظر نمی رسد که نوشیدن آبجو به طور منظم اما متوسط ​​در وعده های کمتر از ۱۷ اونس (۵۰۰ میلی لیتر) در روز منجر به افزایش وزن بدن یا چربی شکم شود.۷، ۸).

با این وجود، نوشیدن بیش از آن به خوبی می تواند منجر به افزایش وزن قابل توجه در طول زمان شود.

۳. حاوی فیتواستروژن است

از گل های گیاه رازک برای طعم دادن به آبجو استفاده می شود.

این گیاه دارای فیتواستروژن بسیار بالایی است، ترکیبات گیاهی که می توانند عملکرد هورمون جنسی زنانه استروژن را در بدن شما تقلید کنند.۹).

به دلیل محتوای فیتواستروژن، پیشنهاد شده است که رازک موجود در آبجو ممکن است باعث تغییرات هورمونی در مردان شود که خطر ذخیره چربی شکم را افزایش می دهد.

با این حال، اگرچه ممکن است مردانی که آبجو می‌نوشند در معرض سطوح بالاتر فیتواستروژن‌ها قرار بگیرند، اما مشخص نیست که چگونه این ترکیبات گیاهی بر وزن یا چربی شکم آنها تأثیر می‌گذارد.۸).

خلاصه:

آبجو ممکن است تعداد کالری مصرفی شما را افزایش دهد و از چربی سوزی بدن جلوگیری کند. اثرات فیتواستروژن ها بر چربی شکم ناشناخته است.

آیا واقعاً آبجو باعث افزایش چربی شکم شما می شود؟

تصور می شود چربی ذخیره شده در اطراف شکم خطرناک ترین نوع چربی برای سلامتی شما باشد.

بیشتر بخوانید
خواص جینسینگ برای سلامتی

دانشمندان این نوع چربی را چربی احشایی می نامند (۱۰).

چربی احشایی از نظر متابولیکی فعال است، به این معنی که می تواند با هورمون های بدن شما تداخل ایجاد کند.

این می تواند نحوه عملکرد بدن شما را تغییر دهد و خطر ابتلا به بیماری هایی مانند سندرم متابولیک، دیابت نوع ۲، بیماری قلبی و سرطان را افزایش دهد.۱۱، ۱۲).

حتی افرادی که وزن طبیعی دارند، در صورت داشتن مقدار زیادی چربی شکم، خطر ابتلا به مشکلات سلامتی را افزایش می دهند.۱۳).

برخی از مطالعات مصرف زیاد الکل از نوشیدنی هایی مانند آبجو را با افزایش خطر افزایش چربی شکم مرتبط دانسته اند.۱۴).

در واقع، یک مطالعه نشان داد که مردانی که بیش از سه نوشیدنی در روز می‌نوشیدند، ۸۰ درصد بیشتر از مردانی که به اندازه کافی مشروبات الکلی نمی‌نوشیدند، چربی شکمی زیادی داشتند.۱۵).

جالب توجه است، مطالعات دیگر نشان داده اند که نوشیدن آبجو در مقادیر متوسط ​​کمتر از ۱۷ اونس (۵۰۰ میلی لیتر) در روز ممکن است این خطر را به همراه نداشته باشد.۷، ۸، ۱۶).

با این حال، عوامل دیگری ممکن است به این تفاوت کمک کنند. به عنوان مثال، افرادی که مقادیر متوسط ​​آبجو می نوشند ممکن است سبک زندگی سالم تری نسبت به افرادی که مقادیر زیاد آبجو مصرف می کنند داشته باشند.۷).

بیشتر مطالعات نشان می دهد که مصرف آبجو با افزایش دور کمر هم مرتبط است و وزن بدن. این نشان می دهد که نوشیدن آبجو به طور خاص بر روی شکم شما وزن نمی آورد. این فقط شما را چاق تر می کند (۱۷).

این خطر افزایش وزن ممکن است در افرادی که قبلاً اضافه وزن دارند در مقایسه با افرادی با وزن طبیعی که آبجو مصرف می کنند بیشتر باشد.۱۸).

به طور کلی، تصور می شود که هرچه بیشتر بنوشید، خطر افزایش وزن و شکم آبجو بیشتر می شود.۸، ۱۹).

خلاصه:

نوشیدن مقادیر زیاد آبجو با افزایش خطر افزایش وزن و چربی شکم مرتبط است.

مردان در معرض خطر بالاتری نسبت به زنان هستند

ارتباط بین افزایش وزن و نوشیدن الکل در مردان قوی تر از زنان است. تصور می‌شود که این به این دلیل است که مردان بیشتر از زنان به نوشیدن مشروبات الکلی تمایل دارند، شاید تا سه برابر بیشتر (۷، ۲۰، ۲۱، ۲۲).

مردان همچنین احتمال بیشتری دارد که توزیع چربی اندرویدی داشته باشند، به این معنی که هنگام افزایش وزن، چربی را در اطراف شکم ذخیره می کنند.۲۳، ۲۴).

بیشتر بخوانید
بهترین غذاها برای کاهش وزن سالم

علاوه بر این، مردان بیشتر از زنان آبجو می نوشند. این می تواند مهم باشد زیرا آبجو حاوی کالری بیشتری نسبت به سایر منابع الکلی است.

به عنوان مثال، ۱.۵ اونس (۴۵ میلی لیتر) الکل حاوی حدود ۹۷ کالری و یک وعده استاندارد ۵ اونس (۱۴۸ میلی لیتر) شراب قرمز حاوی ۱۲۵ کالری است. یک وعده استاندارد ۱۲ اونس (۳۵۵ میلی لیتر) آبجو حاوی بیش از هر دوی آنها با ۱۵۳ کالری است.۲، ۲۵، ۲۶).

دلیل دیگری که ممکن است مردان بیشتر در معرض خطر ابتلا به شکم آبجو باشند، اثر الکل بر روی هورمون جنسی مردانه تستوسترون است. نشان داده شده است که نوشیدن نوشیدنی های الکلی مانند آبجو باعث کاهش سطح تستوسترون می شود.۲۷، ۲۸، ۲۹).

این مهم است که توجه داشته باشید، زیرا سطوح پایین تستوسترون ممکن است خطر افزایش وزن شما را افزایش دهد، به خصوص در اطراف شکم.۳۰، ۳۱، ۳۲، ۳۳).

در واقع، ۵۲ درصد از مردان چاق دارای سطح تستوسترون در انتهای محدوده طبیعی هستند.۳۴).

این تحقیق نشان می دهد که مردان بیشتر در معرض ابتلا به شکم آبجو هستند.

خلاصه:

مردان بیشتر از زنان به نوشیدن مشروبات الکلی تمایل دارند که می تواند منجر به افزایش وزن بیشتر شود. نوشیدن الکل همچنین می تواند سطح هورمون جنسی مردانه تستوسترون را کاهش دهد و خطر چربی شکمی را افزایش دهد.

آیا انواع دیگر الکل باعث چربی شکم می شود؟

محتمل ترین راهی که آبجو به چربی شکم کمک می کند از طریق کالری اضافی است که به رژیم غذایی شما اضافه می کند.

سایر انواع الکل مانند الکل و شراب نسبت به آبجو کالری کمتری در هر نوشیدنی استاندارد دارند. این بدان معنی است که آنها ممکن است کمتر باعث افزایش وزن و چربی شکم شوند.

جالب توجه است، برخی از مطالعات، نوشیدن مقادیر متوسط ​​شراب را با وزن کمتر بدن مرتبط دانسته اند.۳۵).

دلیل این امر نامشخص است، اگرچه پیشنهاد شده است که مصرف کنندگان شراب در مقایسه با مصرف کنندگان آبجو و الکل، رژیم های غذایی سالم تر و متعادل تری دارند.۷، ۳۶).

علاوه بر این، مطالعات نشان داده‌اند که میزان الکلی که مصرف می‌کنید و دفعات مصرف آن در مورد دور کمر شما نیز اهمیت دارد.

در واقع، به نظر می رسد یکی از خطرناک ترین رفتارها برای ایجاد شکم آبجو، نوشیدن زیاده روی می باشد. مطالعات نشان داده اند که نوشیدن بیش از چهار نوشیدنی در یک زمان می تواند خطر ابتلا به چربی شکم را افزایش دهد، صرف نظر از اینکه چه نوشیدنی را انتخاب می کنید.۱۹، ۳۷، ۳۸، ۳۹).

علاوه بر این، یک مطالعه نشان داد افرادی که یک نوشیدنی در روز می‌نوشیدند، کمترین میزان چربی را داشتند. کسانی که به طور کلی کمتر مصرف می‌کردند، اما در روزهای نوشیدن چهار یا بیشتر نوشیدنی می‌نوشیدند، در معرض بیشترین خطر افزایش وزن بودند.۳۷).

خلاصه:

سایر نوشیدنی های الکلی کالری کمتری نسبت به آبجو دارند. با این حال، نوشیدن زیاد هر نوع نوشیدنی الکلی شما را در معرض خطر بیشتری برای افزایش چربی شکم قرار می دهد.

چگونه از شر شکم ناشی از آبجو خلاص شویم

بهترین راه برای خلاص شدن از شر شکم آبجو از طریق رژیم غذایی و ورزش است.

بیشتر بخوانید
موز: فواید، نکات و خطرات سلامتی

اگر زیاد الکل می نوشید، باید به محدود کردن مصرف الکل یا ترک کامل آن نیز فکر کنید.

سعی کنید از مصرف زیاد الکل در طی یک یا دو روز اجتناب کنید.

متاسفانه، یک رژیم غذایی کامل برای کاهش چربی شکم وجود ندارد. با این حال، رژیم‌هایی که حاوی مقادیر کم گوشت‌های فرآوری‌شده، نوشیدنی‌های شیرین و محصولات غلات تصفیه‌شده هستند، با دور کمر کوچک‌تر مرتبط هستند.۴۰، ۴۱).

بنابراین، اگر می‌خواهید وزن خود را کاهش دهید و سلامت خود را بهبود ببخشید، به رژیم غذایی مبتنی بر غذاهای کامل و فرآوری نشده تغییر دهید و قند اضافه شده را کاهش دهید.۴۲، ۴۳، ۴۴).

ورزش همچنین یک روش واقعا موثر برای کاهش چربی شکم هم برای مردان و هم برای زنان است. هر دو ورزش هوازی و با شدت بالا می توانند کمک کنند (۴۵، ۴۶، ۴۷، ۴۸، ۴۹، ۵۰، ۵۱).

علاوه بر این، ورزش علاوه بر کاهش وزن، فواید سلامتی شگفت انگیزی دارد که آن را به یکی از بهترین کارهایی که می توانید برای بهبود سلامت خود انجام دهید تبدیل می کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر، این ۲۰ نکته عالی برای کاهش چربی شکم را بررسی کنید.

خلاصه:

بهترین راه برای خلاص شدن از شر شکم آبجو، کاهش مصرف الکل، ورزش منظم و بهبود رژیم غذایی است.

خلاصه

نوشیدن آبجو می تواند باعث افزایش وزن در هر نوع از جمله چربی شکم شود.

به خاطر داشته باشید که هر چه بیشتر الکل بنوشید، خطر افزایش وزن شما بیشتر می شود.

به نظر می رسد که نوشیدن متوسط ​​یک آبجو در روز (یا کمتر) با ایجاد «شکم آبجو» ارتباطی ندارد.

با این حال، اگر به طور منظم مقدار زیادی آبجو یا نوشیدنی افراطی می نوشید، در معرض خطر بسیار بالایی برای افزایش چربی شکم و همچنین سایر مشکلات جدی سلامتی قرار دارید.

برای به حداقل رساندن خطر افزایش وزن، مطمئن شوید که مصرف الکل خود را در حد توصیه شده نگه دارید و یک سبک زندگی سالم و فعال داشته باشید.