اگرچه گزینه های درمانی زیادی برای افراد مبتلا به پسوریازیس وجود دارد، اما هیچ درمان شناخته شده ای وجود ندارد.

علاوه بر درمان های مرسوم که توسط متخصصان پوست و ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی توصیه می شود، برخی از آنها جایگزین های طبیعی را برای بهبود علائم پسوریازیس انتخاب کرده اند.

یکی از داروهای جایگزین محبوب، سرکه سیب است – که به عنوان درمانی برای بسیاری از مشکلات سلامتی معرفی شده است. این ممکن است شما را متعجب کند که آیا سرکه سیب می تواند به پسوریازیس شما کمک کند.

آیا سرکه سیب می تواند به پسوریازیس کمک کند؟

این مقاله به شما می گوید که آیا سیب به پسوریازیس کمک می کند و همچنین گزینه های درمانی دیگری که ممکن است با آنها روبرو شوید.

سرکه سیب چیست؟

سرکه سیب (ACV) سرکه ای است که از آب سیب تخمیر شده تهیه می شود. شاید دیده باشید که از آن برای طعم دادن به سس ها و سس های سالاد استفاده می شود.

هزاران سال است که از آن به عنوان یک درمان طبیعی استفاده می شود. در واقع، بقراط که به عنوان پدر پزشکی شناخته می شود، برای درمان بیماری های مختلف، سرکه سیب را با عسل مخلوط می کرد. در طول جنگ داخلی آمریکا برای درمان زخم های سربازان استفاده شد (۲).

در سال‌های اخیر، سرکه سیب به عنوان یک درمان طبیعی برای بسیاری از مشکلات مختلف سلامتی محبوبیت پیدا کرده است. به عنوان مثال، گفته می شود که باعث کاهش وزن، هدف قرار دادن چربی شکم، تنظیم قند خون، سرکوب اشتها و تقویت سیستم ایمنی بدن شما می شود.

بیشتر بخوانید
هر آنچه باید در مورد پسوریازیس بدانید

اگرچه سرکه سیب حاوی مقادیر کمی از ویتامین‌ها، مواد معدنی و آنتی‌اکسیدان‌ها است، اما بیشتر ادعاهای سلامتی آن توسط علم پشتیبانی نمی‌شوند یا تا حد زیادی اغراق‌آمیز هستند.

خلاصه

سرکه سیب نوعی سرکه است که از آب سیب تخمیر شده تهیه می شود. اگرچه اعتقاد بر این است که تعدادی از مشکلات سلامتی را کاهش می دهد، تحقیقات کمی برای حمایت از استفاده از آن وجود دارد.

آیا سرکه سیب می تواند به درمان پسوریازیس کمک کند؟

سرکه سیب (ACV) به دلیل خواص ضد عفونی کننده طبیعی می تواند به تسکین خارش یا تحریک ناشی از پسوریازیس کمک کند. همچنین تصور می شود که pH پوست را مجدداً متعادل می کند تا سد محافظ طبیعی پوست شما را بهبود بخشد (۳).

در واقع، بنیاد ملی پسوریازیس سرکه سیب را به عنوان یک درمان طبیعی برای علائم پسوریازیس فهرست می کند (۴).

علاوه بر این، گزارش های حکایتی زیادی از بیماران پسوریازیس به صورت آنلاین وجود دارد که به اثربخشی شستشوی پوست خود با سرکه سیب چندین بار در هفته سوگند یاد می کنند (۵).

با این حال، بیشتر مطالعات مزایای استفاده از سرکه سیب برای درمان بیماری‌های پوستی از جمله پسوریازیس را پیدا نکرده‌اند.

در یک مطالعه کوچک روی ۲۲ بیمار مبتلا به درماتیت آتوپیک، محققان هیچ بهبودی در یکپارچگی سد پوستی پس از استفاده از خیساندن سرکه سیب رقیق شده به مدت ۱۰ دقیقه در روز به مدت ۱۴ روز پیدا نکردند. در واقع، ۷۳ درصد از شرکت‌کنندگان، سوزش خفیفی را تجربه کردند که پس از قطع استفاده از سرکه سیب برطرف شد (۶).

بیشتر بخوانید
داروی جدید FDA داروی Sotyktu را برای درمان پسوریازیس پلاکی تایید کرده است

مطالعه دیگری در بیماران مبتلا به درماتیت آتوپیک هیچ تغییری در میکروبیوم باکتریایی پوست پس از استفاده از سرکه سیب به مدت ۲ هفته نشان نداد (۷).

تا به امروز، هیچ مطالعه ای به طور خاص در مورد سرکه سیب و پسوریازیس وجود ندارد. بیشتر ادعاها در مورد سرکه سیب و پسوریازیس بر اساس تجربه شخصی است تا تحقیقات علمی.

اگر تصمیم دارید از سرکه سیب برای تسکین علائم پسوریازیس استفاده کنید، مطمئن شوید که از آن رقیق شده با آب (نسبت ۱:۱) استفاده می کنید. سرکه سیب را مستقیماً روی پوست قرار ندهید زیرا می تواند باعث سوختگی پوست شود (۳، ۸).

همچنین، از اعمال سرکه سیب روی زخم های باز یا پوست شکسته خودداری کنید، زیرا می تواند منجر به افزایش سوزش و درد شود (۳، ۸).

مثل همیشه، بهترین گزینه این است که قبل از مراجعه به درمان با متخصص پوست یا سایر ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی صحبت کنید.

خلاصه

علیرغم بسیاری از گزارشات حکایتی، بیشتر مطالعات نشان می دهد که سرکه سیب علائم پسوریازیس یا درماتیت را بهبود نمی بخشد. استفاده بیشتر از سرکه سیب رقیق نشده مستقیماً روی پوست ممکن است باعث سوختگی پوست شود.

سایر گزینه های درمان پسوریازیس

اگرچه هیچ درمان شناخته شده ای برای پسوریازیس وجود ندارد، اما درمان های زیادی وجود دارد که ممکن است توسط ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما توصیه شود.

درمان های مرسوم

بهترین درمان های مطالعه شده برای پسوریازیس عبارتند از (۹):

  • کرم های موضعی- کورتیکواستروئیدها، آنالوگ های ویتامین D، رتینوئیدها، مهارکننده های کلسینورین
  • فتوتراپی یا نور درمانی
  • داروهای خوراکی یا تزریقی – استروئیدها، سیکلوسپورین، متوترکسات، بیولوژیک ها، رتینوئیدهای خوراکی
  • سایر محصولات موضعی – آنترالین، اسید سالیسیلیک، کرم ها، مرطوب کننده ها
بیشتر بخوانید
اسید سالیسیلیک برای پسوریازیس

همکاری نزدیک با متخصص پوست یا سایر ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی به شما اطمینان می دهد که درمان مناسب را برای شرایط خود دریافت خواهید کرد.

درمان های جایگزین

علاوه بر درمان مرسوم، درمان‌های جایگزین وجود دارد که می‌تواند به تسکین خارش یا تحریک ناشی از پسوریازیس کمک کند (۱۰، ۱۱، ۱۲، ۱۳، ۱۴، ۱۵):

  • آلوئه ورا. آلوئه ورا یک ماده مراقبت از پوست محبوب است که برای تسکین سوختگی، بریدگی و تحریکات پوستی استفاده می شود. این می تواند به کاهش سوزش کمک کند و تسکین دهنده ای را ارائه دهد.
  • نمک اپسوم یا نمک دریای مرده. حمام نمک می تواند به تسکین خارش و ناراحتی کمک کند. با این حال، برای جلوگیری از خشکی پوست، مرطوب کردن پس از حمام ضروری است.
  • تکه های جو دوسر جو دوسر به دلیل خاصیت تسکین دهندگی، یک عنصر محبوب در محصولات مراقبت از پوست است. شما اغلب آنها را در کرم های پوست و مرطوب کننده ها یا حتی در محصولات حمام پیدا خواهید کرد.
  • کرم انگور اورگان (۱۰% ماهاگونی). ماده اصلی فعال، بربرین، به دلیل خواص ضد التهابی خود شناخته شده است و در برخی مطالعات کوچک نشان داده شده است که به طور قابل توجهی علائم پسوریازیس را بهبود می بخشد.
  • نیل طبیعی. Indigo naturalis یک داروی سنتی چینی است که ممکن است دارای خواص ضد التهابی باشد که به تسکین علائم پسوریازیس کمک می کند.
  • افزودنی های مواد غذایی. مکمل هایی مانند روغن ماهی، زردچوبه، زنجبیل، ویتامین D، سلنیوم و ویتامین B12 با بهبود جزئی در علائم پسوریازیس مرتبط هستند. با این حال، تحقیقات با کیفیت بیشتری مورد نیاز است.
بیشتر بخوانید
8 نوع پسوریازیس: عکس ها، علائم

متأسفانه، اکثر داروهای جایگزین دارای پشتوانه علمی کمی هستند یا بر شواهد حکایتی تکیه می کنند. بنابراین، داده های کافی برای حمایت از این درمان های طبیعی به عنوان درمان های مستقل موثر وجود ندارد.

به همین دلیل، بهتر است از درمان های معمولی که توسط متخصص پوست یا سایر ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی توصیه می شود، استفاده کنید.

خلاصه

بسیاری از داروهای معمولی و جایگزین برای کمک به بهبود علائم پسوریازیس وجود دارد. با این حال، بهتر است از نزدیک با یک متخصص پوست کار کنید تا بهترین کار را برای شما پیدا کنید.

خلاصه

سرکه سیب به عنوان درمانی برای انواع بیماری ها، از جمله پسوریازیس، محبوبیت زیادی پیدا کرده است.

علیرغم بسیاری از گزارشات حکایتی که نشان می دهد این دارو علائم پسوریازیس را درمان می کند، تحقیقات کمی از این ادعاها پشتیبانی می کند. در واقع می تواند علائم پسوریازیس را بدتر کند.

اگر تصمیم دارید سرکه سیب را امتحان کنید، حتما آن را به نسبت ۱:۱ با آب رقیق کنید تا از سوختگی شیمیایی جلوگیری کنید. مثل همیشه، قبل از انجام درمان های DIY، باید با متخصص پوست خود صحبت کنید.