این مقاله در مورد قرص اصل آن که در ایران موجود نیست صحبت می کند و به هیچ وجه منظور داروهای تقلبی در ایران نیست!

کرن بری ها توت های کوچک، ترش و قرمز روشن هستند که به ویژه در فصل تعطیلات یک خوراکی محبوب هستند. آنها سرشار از آنتی اکسیدان هستند و فواید زیادی برای سلامتی دارند. قرص های کرن بری که از پودر زغال اخته خشک شده تهیه می شوند، راهی آسان برای لذت بردن از این فواید بدون نیاز به خوردن هر روز زغال اخته ارائه می دهند. این مقاله رایج ترین موارد استفاده از قرص های کرن بری، فواید بالقوه سلامتی و عوارض جانبی آنها و دوز توصیه شده را بررسی می کند.

قرص کرن بری چیست؟

قرص های کرن بری قرص ها یا کپسول های کوچکی هستند که از پودر زغال اخته خشک شده تهیه می شوند. آنها بسیاری از فواید سلامتی مشابه زغال اخته تازه را دارند. برخی از قرص های زغال اخته حاوی مواد دیگری مانند ویتامین C یا پروبیوتیک ها نیز هستند تا اثر خود را افزایش دهند. مشخصات بسته به برند متفاوت است، اما یک وعده قرص کرن بری معمولاً معادل یک لیوان ۸ اونس (۲۳۷ میلی لیتر) آب کرن بری خالص است. قرص کرن بری بدون نسخه در داروخانه ها موجود است یا می توان آن را به صورت آنلاین خریداری کرد.
قرص های کرن بری از پودر زغال اخته خشک ساخته می شوند و ممکن است حاوی مواد اضافی برای افزایش اثر خود باشند. آنها را می توان بدون پیشخوان خریداری کرد و بسیاری از مزایای مشابه زغال اخته تازه یا آب زغال اخته را ارائه می دهد.

آنها به پیشگیری از عفونت های دستگاه ادراری کمک می کنند

قرص های کرن بری می توانند راهی موثر برای جلوگیری از عفونت های مکرر دستگاه ادراری (UTIs) باشند. زغال اخته حاوی ترکیباتی به نام پروآنتوسیانیدین است که مانع می شود E. coli باکتری های ناشی از چسبیدن به پوشش مجرای ادرار و مثانه (۱، ۲). اگر باکتری ها نتوانند به بافت ها بچسبند، نمی توانند تکثیر شوند و باعث عفونت شوند. چندین مطالعه نشان داده اند که مصرف قرص های کرن بری حاوی ۳۶ میلی گرم پروآنتوسیانیدین هر روز به مدت دو ماه می تواند به طور قابل توجهی بروز عفونت های دستگاه ادراری را به ویژه در زنان کاهش دهد.۳، ۴، ۵، ۶).
بیشتر بخوانید
ایبرانس (palbociclib): عوارض جانبی، دوز
مطالعات دیگر اثرات مفیدی را در جمعیت های مختلف، از جمله افراد مسن ساکن در خانه های سالمندان یا کسانی که دارای اختلالات مثانه هستند، پیدا نکرده اند.۷، ۸، ۹، ۱۰). مشخص نیست که آیا قرص های کرن بری به اندازه آنتی بیوتیک های سنتی در پیشگیری از عفونت های دستگاه ادراری موثر هستند یا خیر، زیرا مطالعات نتایج متناقضی را نشان داده اند.۱۱، ۱۲). این نتایج مختلط ممکن است به دلیل تفاوت در طراحی مطالعه باشد یا به این دلیل که کرن بری ممکن است در پیشگیری از ۲۵ تا ۳۵ درصد عفونت‌های دستگاه ادراری ناشی از قارچ‌ها یا باکتری‌های دیگر مؤثر نباشد (۱۳، ۱۴، ۱۵، ۱۶).
قرص های کرن بری حاوی پروآنتوسیانیدین هستند که مانع از ابتلا به آن می شوند E. coli باکتری ها به دستگاه ادراری متصل می شوند و باعث عفونت های دردناک می شوند.

آنها حاوی آنتی اکسیدان های قوی هستند

کرن بری سرشار از آنتی اکسیدان هایی است که از بدن شما در برابر آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد محافظت می کند. آسیب رادیکال های آزاد با بسیاری از بیماری های مزمن از جمله بیماری قلبی و دیابت مرتبط است (۱۷، ۱۸). جالب اینجاست که کرن بری حاوی آنتی اکسیدان بیشتری نسبت به سایر میوه ها و انواع توت های معمولی است (۱۹). برخی از ترکیبات موجود در زغال اخته حتی از ویتامین E، یکی از مهم ترین آنتی اکسیدان های بدن، در مبارزه با رادیکال های آزاد موثرتر هستند (۲۰، ۲۱). از آنجایی که قرص های کرن بری از پودر زغال اخته خشک شده ساخته می شوند، حاوی غلظت بیشتری از آنتی اکسیدان نسبت به میوه های تازه یا محصولات آماده مانند سس کرن بری یا ژله کرن بری هستند (۲۲). اگرچه قرص های کرن بری از پودر زغال اخته خشک ساخته می شوند، اما محتوای آنتی اکسیدانی آنها همچنان فعال است. در واقع، مصرف مکمل‌های کرن بری هر روز به مدت هشت هفته نشان‌دهنده استرس اکسیداتیو در بدن را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد (۲۳).
قرص های کرن بری و کرن بری حاوی سطوح بسیار بالایی از آنتی اکسیدان ها هستند که از بدن شما در برابر آسیب رادیکال های آزاد مرتبط با بیماری های مزمن مختلف محافظت می کنند.

سایر مزایای بالقوه

در حالی که تحقیقات روی قرص های کرن بری تا حدودی محدود است، مطالعات روی آب زغال اخته و عصاره های زغال اخته نشان می دهد که آنها فواید زیر را دارند:
  • بهبود سلامت قلب: نوشیدن منظم آب زغال اخته ممکن است با افزایش کلسترول HDL “خوب”، کاهش التهاب و جلوگیری از اکسیداسیون کلسترول، خطر بیماری قلبی را کاهش دهد (۲۴، ۲۵، ۲۶، ۲۷).
  • محافظت در برابر زخم معده: برخی از ترکیبات موجود در آب زغال اخته می تواند به حذف کمک کند هلیکوباکتر پیلوری عفونت های باکتریایی در معده، کاهش خطر ابتلا به زخم معده (۲۸، ۲۹، ۳۰، ۳۱).
  • کنترل بهتر قند خون: چندین مطالعه نشان داده اند که آب زغال اخته می تواند به طور قابل توجهی سطح قند خون را در افراد مبتلا به دیابت کاهش دهد (۳۲، ۳۳، ۳۴).
  • محافظت از سرطان: مطالعات آزمایشگاهی و حیوانی نشان می دهد که ترکیبات موجود در زغال اخته ممکن است از سرطان محافظت کند و رشد تومورها را کند کند (۳۵، ۳۶، ۳۷، ۳۸).
  • دندان ها و لثه های سالم تر: همان ترکیبات زغال اخته که از چسبیدن باکتری ها به دستگاه ادراری جلوگیری می کند، از رشد بیش از حد باکتری ها در دهان نیز جلوگیری می کند و در نتیجه باعث کاهش حفره ها و بیماری لثه می شود (۳۹).
  • افزایش ایمنی: چندین مطالعه کوچک نشان داده اند که ترکیبات موجود در آب زغال اخته می تواند ایمنی را تقویت کرده و علائم آنفولانزا را کاهش دهد (۴۰، ۴۱، ۴۲).
بیشتر بخوانید
عوارض قرص لاغری فلوردو
مطالعات بیشتری برای تعیین اینکه آیا قرص های کرن بری فواید مشابهی خواهند داشت یا خیر، مورد نیاز است، اما مطالعات روی سایر محصولات زغال اخته امیدوارکننده است.
آب و عصاره زغال اخته می تواند ایمنی را تقویت کند، قند خون را در افراد مبتلا به دیابت کاهش دهد و از سرطان، بیماری قلبی، زخم معده، پوسیدگی دندان و بیماری لثه محافظت کند. قرص های کرن بری ممکن است اثرات مشابهی داشته باشند، اما تحقیقات بیشتری لازم است.

قرص های کرن بری قند اضافه ای ندارند

از آنجایی که زغال اخته بسیار ترش است، بسیاری از دستور العمل ها و محصولات با زغال اخته سرشار از قند هستند. انجمن قلب آمریکا توصیه می کند که زنان و مردان به ترتیب بیش از ۲۵ و ۳۷.۵ گرم شکر اضافه شده در روز مصرف نکنند (۴۳).
بیشتر بخوانید
اثر مکمل کلاژن بر پوست
فقط یک چهارم فنجان سس کرن بری کنسرو شده یا یک فنجان شیک آب زغال اخته حاوی بیش از ۱۰ گرم شکر اضافه شده است که رعایت این دستورالعمل ها را دشوار می کند. خوردن مقادیر زیاد شکر اضافه شده با ایجاد بیماری قلبی و دیابت مرتبط است، بنابراین عاقلانه است که مصرف خود را کنترل کنید (۴۴، ۴۵، ۴۶). قرص های زغال اخته می توانند راهی عالی برای لذت بردن از فواید زغال اخته برای سلامتی بدون اثرات منفی قند اضافه شوند.
بسیاری از محصولات زغال اخته حاوی مقدار زیادی شکر هستند تا طعم ترش طبیعی زغال اخته را بپوشانند، اما خوردن شکر اضافه شده بیش از حد برای سلامتی مضر است. قرص های کرن بری راهی برای تجربه فواید زغال اخته برای سلامتی بدون مصرف شکر اضافه می کنند.

عوارض جانبی و تداخلات

قرص های کرن بری نسبتا خوب تحمل می شوند، اما تعداد انگشت شماری از مردم ناراحتی معده، درد شکم یا افزایش ادرار را پس از مصرف قرص ها گزارش می کنند.۹، ۱۱، ۲۳، ۴۷). زغال اخته همچنین سرشار از اسید سالیسیلیک است که یک ترکیب طبیعی ضد التهابی است.۴۸، ۴۹). هر کسی که به سالیسیلات‌ها، از جمله آسپرین حساسیت یا حساسیت دارد، ممکن است بخواهد از قرص‌های کرن بری اجتناب کند، زیرا از نظر تئوری ممکن است یک واکنش نامطلوب وجود داشته باشد.۵۰). علاوه بر این، کسانی که سابقه سنگ کلیه دارند باید قبل از مصرف مکمل های کرن بری با پزشک خود مشورت کنند. برخی تحقیقات نشان می دهد که آنها ممکن است خطر ایجاد سنگ های اگزالات کلسیمی را افزایش دهند.۵۱، ۵۲، ۵۳). همچنین چند مورد گزارش شده از مکمل های کرن بری که اثرات داروی رقیق کننده خون وارفارین را افزایش می دهد، بنابراین مهم است که قبل از شروع هر مکمل جدید با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.۵۴، ۵۵).
قرص های کرن بری نسبتا بی خطر هستند، اما ممکن است در برخی افراد باعث ناراحتی معده شوند. هر کسی که به سالیسیلات ها حساسیت یا آلرژی دارد، سابقه سنگ کلیه دارد یا کسانی که وارفارین رقیق کننده خون مصرف می کنند، ممکن است بخواهند از مکمل های کرن بری خودداری کنند.

دوزهای توصیه شده

هیچ دوز استانداردی برای قرص های کرن بری وجود ندارد و مقدار آن می تواند بین برندها بسیار متفاوت باشد.
بیشتر بخوانید
مهارکننده های مونوآمین اکسیداز یا MAOI چیست؟
به طور کلی، تحقیقات نشان می دهد که مصرف ۵۰۰-۱۵۰۰ میلی گرم پودر زغال اخته خشک در روز از عفونت های دستگاه ادراری جلوگیری می کند. علاوه بر این، ۱۲۰۰ میلی گرم پودر آب زغال اخته خشک ممکن است استرس اکسیداتیو را کاهش دهد.۱۱، ۲۳، ۵۶، ۵۷). تحقیقات جدیدتر بر غلظت پروآنتوسیانیدین ها متمرکز شده است، زیرا آنها یکی از مواد فعال اصلی در قرص های کرن بری هستند. به نظر می رسد محصولات حاوی حداقل ۲۵ درصد پروآنتوسیانیدین یا ۳۶ میلی گرم در هر وعده، در پیشگیری از عفونت های دستگاه ادراری مؤثرتر باشند.۵۸، ۵۹، ۶۰، ۶۱). تحقیقات بیشتری برای تعیین دوز ایده آل برای قرص های کرن بری برای اهداف مختلف مورد نیاز است.
هیچ دوز رسمی توصیه شده برای قرص های کرن بری وجود ندارد، اما به نظر می رسد مصرف حداقل ۵۰۰ میلی گرم پودر کرن بری یا ۳۶ میلی گرم پروآنتوسیانیدین در روز از عفونت های دستگاه ادراری جلوگیری می کند.

خلاصه

قرص های کرن بری گزینه ای عالی برای افرادی است که می خواهند برخی از مزایای سلامتی کرن بری را بدون نیاز به خوردن هر روز آن را تجربه کنند. آنها سرشار از آنتی اکسیدان هستند و ممکن است به کاهش دفعات عفونت ادراری در برخی افراد کمک کنند. همچنین، آنها می توانند سلامت قلب، بهبود کنترل قند خون، تقویت ایمنی و محافظت در برابر سرطان، پوسیدگی دندان و زخم معده را افزایش دهند. دوزهای تا ۱۵۰۰ میلی گرم در روز برای اکثر افراد بی خطر است. قرص های کرن بری ممکن است ارزش امتحان کردن را برای کسانی داشته باشند که مکرر دچار عفونت های مجاری ادراری می شوند یا به حمایت آنتی اکسیدانی بیشتری نیاز دارند.