آیا می توان از ماست برای سلامت واژن استفاده کرد؟

پروبیوتیک های موجود در ماست ممکن است برای سلامت واژن مفید باشد.

اگر واژن خارش دار دارید، داشتن یک روز خوب سخت است. اگر عفونت یا سوزش واژن دارید، ماست – با باکتری های خوب که به عنوان پروبیوتیک در بدن شما عمل می کنند – ممکن است برای بازگرداندن تعادل مفید باشد تا بتوانید چرخه ناراحتی و خاراندن را متوقف کنید و به روز خود ادامه دهید.

انواع عفونت واژن

به عفونت های واژن واژینیت نیز گفته می شود. کلینیک مایو سه نوع رایج را فهرست می کند:

  • واژینوز باکتریال:ناشی از تغییر یا رشد بیش از حد باکتری ها
  • عفونت های مخمری:ناشی از کاندیدا آلبیکنس، یک قارچ طبیعی است
  • تریکومونیازیس:ناشی از یک انگل است که در طول فعالیت جنسی منتقل می شود

واژینیت همیشه به دلیل عفونت ایجاد نمی شود. همچنین می‌تواند ناشی از التهاب ناشی از محرک‌های موجود در دوش‌ها، محصولات اسپرم‌کش، مواد شوینده و صابون یا سطوح پایین‌تر استروژن پس از یائسگی باشد.

بیشتر بخوانید
احساسات PMS: نوسانات خلقی در زنان در طول

پروبیوتیک ها برای سلامت واژن

ماست ممکن است برای سلامت واژن مفید باشد، اما خود ماست چیزی نیست که می تواند به شما کمک کند به مسیر درست برگردید – بلکه پروبیوتیک های موجود در آن است.

جودی هورتون، MD، متخصص زنان و زایمان و مشاور ارشد سلامت می گوید: اگرچه تحقیقات در مورد فواید خاص ماست برای سلامت واژن محدود است، “تحقیق در مورد پروبیوتیک ها و فواید آنها برای سلامت واژن بسیار امیدوار کننده است.” Love Wellness در واشنگتن دی سی، او می گوید که چندین مطالعه نشان داده اند که لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس می تواند به پیشگیری و درمان عدم تعادل واژن، مانند عفونت های قارچی و واژینوز باکتریایی کمک کند.

بررسی تحقیقاتی ژانویه ۲۰۱۴ در مجله بیماری تناسلی دستگاه تحتانی دریافتند که هم محصولات پروبیوتیک خوراکی و هم از طریق واژینال ممکن است برای پیشگیری و درمان واژینوز باکتریایی فوایدی داشته باشند و نویسندگان بر دریافت روزانه پروبیوتیک ها برای سلامتی بهتر تاکید دارند.

بیشتر بخوانید
چه کنیم که به زگیل تناسلی مبتلا نشویم

وقتی صحبت از عفونت های قارچی می شود، تحقیقات زیادی در مورد انسان انجام نشده است. مطالعه جولای ۲۰۱۶ درمیکروبیولوژی کاربردی و بیوتکنولوژی دریافتند که در یک محیط آزمایشگاهی، L. acidophilus رشد و تشکیل قارچی را که باعث عفونت قارچی می‌شود، کند کرد. انجمن اورولوژی آمریکا اشاره می کند که خوردن ماست ممکن است برای عفونت های مخمری و به طور کلی دستگاه تناسلی مفید باشد، اما همچنین ممکن است در صورت تداوم عفونت ها، کرم ها، شیاف ها یا قرص های ضد قارچ برای درمان مورد نیاز باشد.

که تریکومونیازیس را ترک می کند. اگر به تریکومونیازیس مشکوک هستید، طبق گفته کلینیک مایو، احتمالاً به آنتی بیوتیک نیاز خواهید داشت تا علائم شما را کاملاً از بین ببرد و از انتشار آن جلوگیری کند.

بیشتر بخوانید
مصرف دانه چیا برای بارداری + رفع مشکل گرسنگی مداوم

چگونه ماست ممکن است به pH واژن کمک کند؟

واژن شما زمانی سالم تر است که کمی اسیدی باشد. بر اساس کالج آمریکایی زنان و زایمان (ACOG)، باکتری های لاکتوباسیل موجود در واژن به حفظ سطح اسیدی pH کمک می کنند.

“لاکتوباسیل ها  نقش مهمی در محافظت از دستگاه تناسلی زنان دارد. آنها اسید لاکتیک تولید می کنند که pH واژن را تا محدوده سالم کاهش می دهد که از رشد بیش از حد باکتری ها و مخمرها جلوگیری می کند.

هنگامی که PH واژن از حد معمول خارج می شود، احتمال بروز عفونت بیشتر می شود. ماست یونانی دارای پروبیوتیک هایی مانند L. acidophilus و L. casei است که به حفظ pH طبیعی واژن و جلوگیری از عفونت کمک می کند. مطالعات نشان می دهد که خوردن ماست حداقل ۳ بار در هفته می تواند دکتر هورتون می‌گوید که به شما کمک می‌کند تا به مزایایی برسید.

بیشتر بخوانید
چگونه سرماخوردگی یا آنفولانزا را در دوران بارداری درمان کنیم؟

نحوه استفاده از ماست برای سلامت واژن

اگر می‌خواهید ماست را به رژیم بهبودی واژینیت خود اضافه کنید، میان‌وعده آن استفاده کنید. ماست یونانی را با کشت های زنده و فعال به دست آورید، به این معنی که دارای پروبیوتیک های خاصی است که به حفظ pH ایده آل واژن شما کمک می کند.

link

۵/۵ - (۱ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه