ریزش مو در مردان و زنان، آلوپسی آندروژنتیک نامیده می شود و با افزایش سن در همه افراد شایع است. این توسط هورمون تستوسترون و تبدیل آن به مولکولی به نام DHT ایجاد می شود. این تغییر باعث کوچک شدن فولیکول های مو و در نتیجه ریزش مو می شود. مردان نسبت به زنان تستوسترون بیشتری دارند، بنابراین طاسی در مردان شایع تر است.

مردان معمولاً یک الگوی M شکل از موهای نازک را تجربه می کنند که به عنوان طاسی با الگوی مردانه شناخته می شود. نازک شدن معمولا در سرتاسر پوست سر در زنان اتفاق می افتد و به ندرت منجر به طاسی کامل می شود. از آنجایی که ریزش مو بسیار رایج است، جای تعجب نیست که مردم به داروهای گیاهی روی بیاورند. نخل اره ای یکی از محبوب ترین هاست که مردم از آن برای کاهش ریزش مو یا رشد مجدد مو استفاده می کنند.

اره نخل و ریزش مو

درمان های زیادی برای ریزش مو وجود دارد. در سال های اخیر، تکه های مو و اکستنشن مو محبوبیت پیدا کرده اند. داروهای موضعی و داروهای خوراکی از دیگر روش‌های رایجی هستند که مردم برای درمان موهای نازک استفاده می‌کنند. روش های جراحی مانند پلاگ های مو نیز به خوبی کار می کنند. اما داروها می توانند عوارض جانبی داشته باشند و جراحی می تواند گران باشد.

اره نخل برای ریزش مو: افسانه یا معجزه؟

نخل اره ای یک درمان جایگزین است که برای درمان ریزش مو استفاده می شود. این گیاهی است با توت های کوچک که صدها سال است توسط بومیان آمریکا به عنوان دارو و غذا استفاده می شود. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد این داروی گیاهی ممکن است بزرگی پروستات را درمان کند. همچنین برای درمان موارد زیر استفاده شده است:

  • ریزش مو
  • عفونت های مثانه
  • سرطان پروستات
  • کاهش میل جنسی
بیشتر بخوانید
کهیر کولینرژیک

تحقیقات در مورد اینکه آیا نخل اره ای برای درمان ریزش مو موثر است یا خیر، محدود اما امیدوارکننده است. عصاره توت های نخل اره ممکن است ۵-آلفا ردوکتاز، آنزیمی که تستوسترون را به DHT تبدیل می کند، مسدود کند. DHT مولکول مسئول ریزش مو است و همچنین در بزرگ شدن پروستات نقش دارد.

بیشتر بخوانید
بهترین روش کاشت مو چیست و چقدر هزینه دارد ؟

یک مطالعه توانایی نخل اره ای در درمان بزرگی پروستات را نویدبخش نشان داد. محققان امیدوارند که این روش بتواند ریزش مو را نیز کند یا متوقف کند. در واقع، اجزای نخل اره ای که آنزیم را مسدود می کنند، به روشی مشابه مواد مصنوعی در داروهای تجویزی برای ریزش مو عمل می کنند.

اما تحقیقات در مورد اثربخشی نخل اره در درمان ریزش مو محدود است. با این حال، یکی مطالعه نتایج مثبتی را برای مردان تحت درمان با نخل اره ای موضعی و کمپلکس گیاهی ۱۰ درصد تریکوژن نشان داد. تقریبا نیمی از ۲۵ شرکت کننده پس از چهار ماه درمان، تعداد موهای خود را ۱۱.۹ درصد افزایش دادند.

اشکال مختلف نخل اره

نخل اره ای به اشکال مختلفی وجود دارد، از جمله:

  • توت خشک کامل
  • قرص ها
  • عصاره های مایع
  • کپسول های پودری

قرص‌ها و کپسول‌ها ساده‌ترین روش‌ها هستند و تنها اشکالی هستند که توسط محققان مورد بررسی قرار گرفته‌اند. چای تهیه شده از توت های خشک نخل اره ای بعید است موثر باشد زیرا ترکیبات فعال در آب محلول نیستند.

بیشتر بخوانید
پینه پلانتار: آنچه باید بدانید

قبل از مصرف هر مکمل جدید، مهم است که با پزشک خود در مورد مقادیر دوز مطمئن مشورت کنید. متخصصان مصرف ۱۶۰ میلی گرم دو بار در روز را برای درمان بزرگی پروستات توصیه می کنند.

عوارض جانبی و تداخلات

نخل اره ای به طور کلی بی خطر در نظر گرفته می شود، اما برای کودکان، زنان باردار و شیرده توصیه نمی شود. عوارض جانبی نادر شامل سردرد خفیف و معده درد است. با مصرف عصاره با غذا می توان از تحریک معده جلوگیری کرد.

نخل اره ممکن است خون شما را رقیق کند و باعث خونریزی بیش از حد در طول جراحی شود. همیشه قبل از شروع هر نوع درمان جدید و قبل از جراحی، تمام مکمل هایی را که مصرف می کنید به پزشک خود بگویید.

ممکن است تداخلاتی بین نخل اره ای و برخی داروها رخ دهد. از آنجایی که نشان داده شده است که خون را رقیق می کند، نخل اره هرگز نباید به طور همزمان با سایر رقیق کننده های خون مصرف شود. به ویژه، نباید با آسپرین و نسخه هایی مانند وارفارین مصرف شود.

بیشتر بخوانید
سروما: علل، درمان و موارد دیگر

نخل اره ای به روشی مشابه داروی فیناستراید عمل می کند که برای درمان ریزش مو و بزرگی پروستات استفاده می شود. شما نباید آنها را با هم مصرف کنید، مگر اینکه پزشکتان دستور دهد. نخل اره ای ممکن است اثربخشی داروهای ضد بارداری خوراکی را کاهش دهد زیرا با هورمون ها تعامل دارد.

چشم انداز

علیرغم تحقیقات محدود، نخل اره ای سالهاست که برای درمان بسیاری از موارد از جمله ریزش مو استفاده می شود. این دارو به روشی مشابه برخی از داروهای پیشگیری از ریزش مو عمل می کند. مانند تمام مکمل ها، قبل از مصرف هر کدام، حتما با پزشک خود مشورت کنید. همچنین در صورت مشاهده عوارض جانبی شدید، مصرف آنها را قطع کنید.