بثورات، اگزما یا کهیر باسن: علل، تشخیص و درمان

بثورات بدون توجه به جایی که ایجاد می شوند ناراحت کننده هستند. اما در مورد کشف بثورات جدید باسن می تواند چیزی بسیار ناراحت کننده باشد.

به تعویق انداختن درمان بثورات که در قسمت پایین بدن شما به دلیل خجالت ظاهر می شود، معمول است. خوشبختانه، دلایل رایج و درمان های ساده زیادی برای بثورات پوستی که روی باسن ظاهر می شوند وجود دارد.

تحریک یا عفونت پوست می تواند منجر به بثورات خارش دار شود و خاراندن خارش می تواند باعث تشدید سوزش شود. با این حال، شما می توانید با خیال راحت بسیاری از بثورات باسن را در خانه با داروهای بدون نسخه (OTC) یا درمان های خانگی درمان کنید. و اگر نیاز دارید که به ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود مراجعه کنید، سعی کنید نگران نباشید. آنها همه را قبلا دیده اند.

در این مقاله دلایل، تشخیص و درمان جوش های باسن توضیح داده شده است.

Butt Rashes: Causes, Diagnosis, and Treatment

علل شایع

شایع ترین دلایل بثورات باسن معمولاً شامل تحریک پوست است. گاهی اوقات یک بریدگی کوچک، مواد شوینده جدید، رطوبت، نشستن یا تعریق می تواند پوست را تحریک کند. از آنجا، خاراندن می تواند منجر به قرمزی و خارش بیشتر شود.

درماتیت تماسی

درماتیت تماسی زمانی رخ می دهد که پوست شما با ماده ای تماس پیدا می کند که آن را تحریک می کند و علائمی مانند قرمزی، خارش یا سوزش ایجاد می کند. موادی که می توانند باعث ایجاد جوش در باسن شما شوند عبارتند از:

 • صابون ها
 • ژل های دوش
 • لوسیون
 • پودر لباس شویی
 • لباس زیر جدید

درماتیت تماسی نیز ممکن است در صورت حساسیت به یک ماده رخ دهد.  این نوع تحریک پوست درماتیت تماسی آلرژیک نامیده می شود.

درماتیت تماسی معمولاً باعث خارش شدید، بثورات قرمز و خشکی پوست می شود. همچنین ممکن است سوزش، سوزش، کهیر یا تاول را تجربه کنید. خاراندن اغلب علائم را شدیدتر می کند. بهترین راه برای درمان بثورات ناشی از درماتیت تماسی این است که مشخص کنید کدام ماده پوست شما را تحریک می کند و آن را از روتین خود حذف کنید. در این بین، تمام تلاش خود را برای جلوگیری از خراشیدگی انجام دهید.

درمان‌های خانگی، مانند کمپرس خنک یا حمام بلغور جو دوسر، ممکن است پوست شما را آرام کند و قرمزی و خارش را آرام کند. یک کرم هیدروکورتیزون OTC نیز می تواند تسکین بسیار مورد نیاز را ارائه دهد.

اگزما (درماتیت آتوپیک) 

کارشناسان معتقدند عوامل ژنتیکی و محیطی باعث ایجاد اگزما می شوند. پزشکان معمولا آن را با مرطوب کننده ها یا استروئیدهای موضعی درمان می کنند.  اگزما مسری نیست. اگر تمایل به تجربه تب یونجه یا آسم دارید، ممکن است بیشتر در معرض خطر ایجاد بثورات اگزما روی پوست خود باشید.

درمان اگزما مشابه درمان درماتیت تماسی است. با کمپرس خنک و کرم هیدروکورتیزون از هرگونه محرک اجتناب کنید و درد و خارش را کاهش دهید.

اگر بعد از استفاده از داروهای خانگی هیچ بهبودی مشاهده نکردید، به متخصص پوست یا ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مراجعه کنید. 

عفونت مخمر

عفونت قارچی زمانی رخ می دهد که کاندیدا با سرعت خارج از کنترل رشد کند و باعث عفونت شود. این مخمر معمولا روی پوست و بدن زندگی می کند بدون اینکه مشکلی ایجاد کند. با این حال، هنگامی که شروع به رشد بیش از حد می کند، می تواند منجر به عفونت خارش دار و ناراحت کننده شود.

مخمر در مکان های گرم و مرطوب مانند چین های پوستی رشد می کند. بنابراین غیر معمول نیست که عفونت مخمری را در نزدیکی یا اطراف مقعد تجربه کنید. علاوه بر این، گرما و رطوبتی که می تواند در اطراف مقعد ایجاد شود، آن را به محیطی ایده آل برای رشد بیش از حد مخمر تبدیل می کند.

تخمین زده می شود که ۴۰ درصد از موارد خارش مقعد را می توان به عفونت قارچی نسبت داد. 

علائم شایع عفونت قارچی شامل قرمزی و خارش است. این عفونت نیاز به درمان با داروهای ضد قارچ دارد.

بیشتر بخوانید
آیا سولفات موجود در شامپو خطرناک است؟

اگر فکر می کنید که عفونت قارچی در باسن خود ایجاد کرده اید، به پزشک خود مراجعه کنید. پزشک شما می تواند وضعیت شما را تشخیص دهد و درمان ضد قارچی مناسب را تجویز کند.

فولیکولیت (آکنه باسن)

فولیکولیت یک عفونت شایع پوستی است که به صورت زخم های جوش مانند روی پوست ظاهر می شود. اگر متوجه آکنه ای روی باسن خود شده اید که خارش ندارد، ممکن است فولیکولیت باشد.

فولیکولیت به عفونت فولیکول های مو اشاره دارد. هنگامی که چربی یا کثیفی وارد فولیکول می شود، یک جوش آکنه مانند رخ می دهد.

فولیکولیت حاد معمولاً پس از آسیب دیدن فولیکول های مو به سرعت بروز می کند. اگر پوست مرطوب و داغ باشد، مانند پوست اطراف مقعد، ممکن است عفونت ایجاد شود. علل احتمالی عبارتند از:

 • اصلاح
 • مالش پوست
 • پوشیدن لباس تنگ
 • چین های پوستی به هم مالش می کنند

اگر اخیراً آکنه روی باسن خود ایجاد کرده اید، به فعالیت هایی که قبل از بروز آن انجام داده اید فکر کنید. به عنوان مثال، گذراندن وقت در وان آب گرم یا دوچرخه سواری در یک روز گرم می تواند به فولیکول های مو آسیب برساند و رشد باکتری ها را تشویق کند. در نتیجه، فولیکولیت ممکن است خارش دار و کمی دردناک باشد. 

خوشبختانه، بیشتر موارد فولیکولیت زمانی که سیستم ایمنی سالمی داشته باشید، خود به خود از بین می روند. حتی با این وجود، استفاده از کمپرس گرم چند بار در روز می تواند به تسکین بخشی کمک کند و به فولیکول های مو اجازه دهد تا نرم شوند. هنگامی که فولیکولیت روی باسن برطرف شد، حداقل یک ماه از اصلاح آن ناحیه خودداری کنید.

برای کمک به جلوگیری از فولیکولیت روی باسن، از پوشیدن لباس‌های زیر و لباس‌های تنگ بخصوص زمانی که هوا گرم و مرطوب است اجتناب کنید. اگر می خواهید آن ناحیه را بتراشید، از یک کرم موبر مرطوب کننده با کیفیت استفاده کنید و با دانه ها اصلاح کنید تا به فولیکول های مو آسیب نرسانید.

درماتوفیتوز 

یکی دیگر از عفونت های قارچی که می تواند باعث بثورات باسن شود، کچلی کچلی است که به عنوان کرم حلقوی نیز شناخته می شود. خارش جوک یک عفونت شایع است که توسط کرم حلقوی ایجاد می شود. از آنجایی که این قارچ در محیط های گرم و مرطوب رشد می کند، ناحیه کشاله ران محل شایع عفونت است.

عفونت قارچی در اطراف مقعد می تواند باعث خارش و درد شود. بثورات معمولا قرمز بوده و به شکل دایره یا حلقه برجسته می شوند.

در هوای گرم زمانی که عرق و رطوبت بیشتر در چین‌های پوست به دام می‌افتند، بیشتر رایج است. اغلب می توانید کرم های حلقوی را در خانه با کرم های ضد قارچ OTC درمان کنید.

اگر بعد از استفاده از کرم طبق دستور هیچ تسکینی مشاهده نکردید، برای آزمایش و درمان به پزشک خود مراجعه کنید. 

راش گرمایی

اگر راش باسن شما پس از گذراندن روز در خارج از منزل در گرما و رطوبت ظاهر شد، ممکن است به میلیاریا (بثورات گرمایی) مبتلا باشید. بثورات حرارتی در ناحیه کشاله ران از جمله باسن شایع است. به نظر می رسد مجموعه ای از جوش های قرمز روشن یا تاول های کوچک است. بثورات حرارتی در نواحی از بدن ایجاد می شود که می تواند گرما و رطوبت را به دام بیندازد.

نکاتی برای درمان جوش حرارتی عبارتند از:

 • جابجایی در داخل خانه یا مکان خنک تر
 • تعویض لباس عرق کرده
 • تمیز و خشک نگه داشتن سایت
 • استفاده از مقدار کمی پودر برای کمک به خارش
 • از هرگونه لوسیون یا پماد دوری کنید

بثورات حرارتی معمولاً خود به خود برطرف می شود. با این حال، اگر شروع به تجربه سایر علائم گرمازدگی مانند گرفتگی عضلات، خستگی، حالت تهوع یا سرگیجه کردید، فوراً به یک منطقه خنک‌تر بروید تا استراحت کنید و آب بدن خود را دوباره تامین کنید.

تب خال ناحیه تناسلی

تبخال تناسلی یک عفونت مقاربتی است که توسط ویروس هرپس سیمپلکس ایجاد می شود. بسیاری از افراد مبتلا به تبخال هیچ علامتی ندارند، در حالی که برخی دیگر شیوع آن را با زخم های باز تجربه می کنند.

بیشتر بخوانید
علت سیاهی زیر چشم چیست؟

ضایعات تبخال معمولاً به صورت تاول در قسمت تحتانی کمر یا باسن و اطراف مقعد ظاهر می شوند. همچنین ممکن است تاول در اطراف دهان یا اندام تناسلی ایجاد شود. وقتی تاول ها می شکند، زخم های باز و دردناکی باقی می گذارند.

تبخال مسری است، به خصوص زمانی که فردی تاول های باز داشته باشد. فقط یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی می تواند تبخال را تشخیص دهد. در حالی که هیچ درمانی وجود ندارد، این وضعیت قابل کنترل است.

هموروئید

گاهی اوقات مردم بواسیر را به عنوان بثورات روی باسن اشتباه می گیرند. با این حال، این وضعیت رایج یک بثورات پوستی نیست، بلکه وریدهای متورم، شبیه به وریدهای واریسی است.

هموروئیدهای داخلی در داخل راست روده قرار دارند و شما نمی توانید آنها را از خارج از بدن ببینید. از طرف دیگر، بواسیر خارجی در اطراف مقعد ظاهر می شود و ممکن است مانند یک جوش باشد.

هموروئید می تواند باعث خارش و درد شدید، ناراحتی و خونریزی شود. آنها اغلب نتیجه زور زدن برای اجابت مزاج هستند.

پیشگیری از یبوست می تواند احتمال ابتلا به هموروئید را کاهش دهد. راهبردهای پیشگیری عبارتند از:

 • نوشیدن آب فراوان
 • دریافت فیبر کافی در رژیم غذایی
 • داشتن فعالیت بدنی زیاد

کرم سوزنی

Pinworm یک عفونت انگلی است که توسط کرم گرد Enterobius vermicularis ایجاد می شود. در حالی که می تواند هر کسی را تحت تاثیر قرار دهد، کرم سنجاق در کودکان خردسال، افرادی که در مراکز آموزشی زندگی می کنند و هر کسی که با فردی مبتلا به عفونت کرم سنجاق زندگی می کند، شایع تر است.

کرم سنجاق باعث خارش خفیف در داخل و اطراف مقعد می شود و برخی از افراد اصلاً علائمی ندارند. با این حال، زمانی که کرم در پوست تخم می گذارد، باعث خارش می شود.

به همان اندازه که صدای کرم سوزنی وحشتناک به نظر می رسد، درمان آن نسبتاً آسان است. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما معمولا مبندازول، پیرانتل پاموات یا آلبندازول را برای از بین بردن کرم سوزنی و جلوگیری از عفونت های بعدی تجویز می کند.

برای تشخیص کرم سوزنی، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما به احتمال زیاد از یک تکه نوار شفاف برای نمونه برداری از اطراف مقعد استفاده می کند. آنها سپس نوار را برای شواهدی از تخم های کرم سنجاق زیر میکروسکوپ بررسی می کنند.

پسوریازیس

پسوریازیس یک بیماری خودایمنی مزمن است که زمانی رخ می‌دهد که بدن سلول‌های جدید پوست را خیلی سریع بسازد. سلول‌های قدیمی پوست به جای اینکه مانند نرمال از بین بروند، جمع می‌شوند و لکه‌های خشک و خارش‌دار روی پوست ایجاد می‌شوند. ممکن است لکه های پسوریازیس را در ناحیه باسن یا کشاله ران تجربه کنید.

شایع ترین نوع پسوریازیس، پسوریازیس پلاکی، به صورت تکه های ضخیم و برجسته پوست خشک ظاهر می شود. لکه ها معمولاً خارش دارند و با خاراندن بدتر می شوند.

اگر مشکوک هستید که پسوریازیس را تجربه می کنید، به یک متخصص پوست یا ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مراجعه کنید. آنها به تعیین تشخیص صحیح و تجویز درمان کمک می کنند. خط اول درمان معمولاً شامل پماد استروئیدی است که در صورت نیاز گزینه‌های قوی‌تری در دسترس است.

خلاصه

بسیاری از چیزها می توانند باعث راش باسن شوند، از جمله آلرژی، حساسیت، عفونت های قارچی و انگلی، آکنه، گرما، تبخال و هموروئید. شما می توانید برخی از این بیماری ها را در خانه درمان کنید، اما برخی دیگر نیاز به مراجعه به پزشک برای تشخیص و درمان مناسب دارند.

علل کمتر رایج

در حالی که اکثر موارد بثورات باسن شایع هستند و به راحتی قابل درمان هستند، سایر موارد کمی پیچیده تر هستند. علل کمتر رایج نیاز به مراجعه به یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی و درمان با نسخه دارند.

به pilaris کراتوز

کراتوز پیلاریس ، که گاهی به آن “پوست مرغ” نیز گفته می شود، یک بیماری پوستی خوش خیم است که باعث ایجاد برجستگی های ریز و قرمز روی پوست می شود. این برجستگی های کوچک، شاخه های سلول های مرده پوست هستند و معمولا خشک و خارش دار هستند. کراتوز پیلاریس بی ضرر است و معمولاً خود به خود برطرف می شود.

بیشتر بخوانید
آنچه در مورد پوسچول باید بدانید

برای درمان کراتوز پیلاریس، زیر دوش به آرامی پوست خود را لایه برداری کنید و سپس به طور مرتب از یک مرطوب کننده با کیفیت استفاده کنید تا از خشکی پوست جلوگیری کنید. اگر خودمراقبتی در خانه نتیجه ای نداشت، به یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی یا متخصص پوست مراجعه کنید.

اینترتریگو

اینترتریگو درماتیت ناشی از مالش پوست به خود است که منجر به رطوبت و اصطکاک می شود. علائم شامل التهاب، قرمزی و پوسته پوسته شدن است.

این وضعیت ممکن است در نزدیکی مقعد یا بین باسن و پشت ران رخ دهد. هنگامی که پوست تحریک می شود، عفونت باکتریایی یا قارچی ممکن است رخ دهد.

اگر نگران این هستید که ممکن است دچار اینترتریگو شوید، به ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود مراجعه کنید. درمان بستگی به میزان تحریک پوست و نوع عفونت دارد.

زونا

ویروس هرپس زوستر باعث ایجاد زونا می شود. منجر به بثورات دردناک در یک طرف بدن یا صورت می شود. اکثر افراد مبتلا به زونا ابتدا قبل از ظهور بثورات متوجه درد، بی حسی و گزگز می شوند.

بثورات زونا باعث ایجاد تاول هایی می شود که معمولاً در عرض ۷ تا ۱۰ روز پوسته پوسته می شوند و در عرض چهار هفته از بین می روند. سایر علائم زونا عبارتند از:

 • تب
 • سردرد
 • لرز
 • ناراحتی معده

برای تعیین اینکه آیا زونا دارید یا خیر، به پزشک خود مراجعه کنید و درمان را شروع کنید. برای تسکین راش، موارد زیر را امتحان کنید:

 • داروهای ضد درد OTC
 • کمپرس سرد
 • حمام بلغور جو دوسر
 • لوسیون کالامین

یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی همچنین ممکن است یک داروی ضد ویروسی برای کوتاه کردن مدت آن تجویز کند.

گلسنگ اسکلروزوس

لیکن اسکلروزوس یک بیماری مزمن است که بیشتر در افراد یائسه رخ می دهد. این بیماری نادر باعث ایجاد لکه های نازک و سفید پوست در اطراف دستگاه تناسلی و مقعد می شود. سایر علائم شامل قرمزی، خارش و درد است. این تکه های پوستی ممکن است پاره یا خونریزی کنند.

لیکن اسکلروزوس همچنین می تواند منجر به رابطه جنسی دردناک، احتباس ادرار و یبوست شود. اگر نگران این هستید که ممکن است لیکن اسکلروزوس را تجربه کنید، فوراً به یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مراجعه کنید. آنها احتمالاً درمان با کورتیکواستروئید را شروع کرده و وضعیت شما را از نزدیک زیر نظر خواهند گرفت.

لنفوم سلول T جلدی

لنفوم سلول T پوستی نوع نادری از سرطان خون است که ابتدا به صورت بثورات در نواحی بدن که نور خورشید زیادی دریافت نمی‌کنند ظاهر می‌شود. تشخیص آن می تواند مشکل باشد زیرا راش ها شبیه اگزما هستند.

بثورات قرمز معمولا در ابتدا خارش دارند. با گذشت زمان، فرد دچار لکه های صافی از پوست خشک می شود و به دنبال آن لکه های قرمز، برجسته و خارش دار ایجاد می شود. با گسترش سرطان، تکه های پوست ممکن است به پلاک ها و تومورهای برجسته تبدیل شوند که باز می شوند و شبیه زخم می شوند.

اگر بثورات پوستی شبیه اگزما را درمان می‌کنید که بهبود نمی‌یابد، به متخصص پوست یا ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی خود مراجعه کنید.

خلاصه

علل کمتر شایع راش باسن شامل کراتوز پیلاریس، اصطکاک، عفونت های ویروسی، سرطان و لیکن اسکلروزوس است. اگر به هر یک از این شرایط مشکوک هستید، بهتر است برای تشخیص با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی تماس بگیرید.

درمانهای خانگی

اولین قدم در درمان بثورات در خانه نیز سخت ترین است: خاراندن را متوقف کنید. گفتن آسان‌تر از انجام دادن، نادیده گرفته می‌شود، اما خاراندن پوست را بیشتر تحریک می‌کند و باعث می‌شود که راش‌ها شدیدتر شوند.

بیشتر بخوانید
هیپرهیدروزیس - علائم و علل

داروهای خانگی را انتخاب کنید که به تسکین خارش کمک می کنند، از جمله:

علاوه بر این:

 • ناحیه را تمیز و خشک نگه دارید
 • از یک دستمال توالت نرم استفاده کنید
 • از مالش خیلی شدید یا مالش دادن زیر دوش خودداری کنید
 • بعد از حمام، بثورات را به آرامی خشک کنید
 • لباس زیر نخی گشاد بپوشید

اگر نگران هموروئید هستید، غلات کامل، میوه ها و سبزیجات بیشتری را در رژیم غذایی خود بگنجانید. همچنین ممکن است مکمل فیبر برای جلوگیری از یبوست و زور زدن در نظر بگیرید.

برای کمک به جلوگیری از تحریک پوست:

 • از صابون ها و لوسیون های ملایم استفاده کنید
 • از رنگ های مصنوعی یا رایحه ها خودداری کنید
 • قبل از پوشیدن لباس های نو و لباس زیر آنها را بشویید
 • یک شوینده ملایم برای پوست های حساس انتخاب کنید

چه زمانی باید به یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مراجعه کرد

شما می توانید بسیاری از بثورات باسن را در خانه درمان کنید. با این حال، اگر داروهای خانگی پس از چند هفته بهبود نیافتند یا اگر دچار خونریزی رکتوم شدید، با پزشک تماس بگیرید.

مراقب این علائم دیگر باشید که نشان می دهد زمان مراجعه فوری به یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی فرا رسیده است:

 • بثورات ناگهانی ظاهر می شوند و به سرعت پخش می شوند.
 • بثورات شروع به تاول زدن می کند و زخم های باز می گذارد.
 • بثورات دردناک می شود.
 • بثورات دارای علائم عفونت مانند چرک زرد یا سبز، التهاب، پوسته پوسته شدن یا درد است.

تشخیص

یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی با گرفتن یک تاریخچه گسترده از شما شروع می کند. برای پاسخ دادن به سوالات مربوط به موارد زیر آماده باشید:

 • وقتی جوش شروع شد
 • چه حسی دارد
 • چه چیزی آن را بدتر یا بهتر می کند
 • چه درمان هایی را قبلا امتحان کرده اید

سپس یک پزشک بثورات را بررسی می کند. اگر نتوانند تشخیص دهند، ممکن است شما را به یک متخصص پوست ارجاع دهند.

تشخیص ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تاریخچه پزشکی و معاینه
 • کشت بثورات برای جستجوی عفونت قارچی
 • نمونه پوست با استفاده از یک تکه نوار شفاف برای جستجوی تخم‌های کرم سوزنی

درمان

درمان راش باسن به علت آن بستگی دارد. یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی ممکن است شروع با کرم استروئیدی را برای کمک به کاهش التهاب و خارش توصیه کند. بثورات ناشی از مخمر یا کرم حلقوی نیاز به داروهای ضد قارچ دارد.

اگر ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما استروئیدی مانند پردنیزون را تجویز می کند، حتماً آن را دقیقاً طبق دستور مصرف کنید. معمول است که بخواهید پس از برطرف شدن بثورات، دارو را کاهش دهید، اما انجام این کار می تواند منجر به راش برگشتی شود. این نوع بثورات زمانی اتفاق می‌افتد که فردی یک استروئید را به طور ناگهانی قطع می‌کند و راش شدیدتر از قبل عود می‌کند.

خلاصه

بثورات باسن می تواند ناشی از شرایط رایجی مانند عفونت های قارچی و انگلی، بواسیر، آلرژی ها و حساسیت های پوستی، گرما و آکنه باشد. کمتر رایج است، آنها ممکن است توسط عفونت های ویروسی، سرطان و لیکن اسکلروزوس ایجاد شوند.

بثورات باسن دردی است، خوب می دانید. خوشبختانه، شما می توانید به سرعت و به راحتی اکثر موارد راش باسن را در خانه درمان کنید. ابتدا محل را تمیز و خشک نگه دارید تا از تحریک جلوگیری شود. سپس خارش را با لوسیون کالامین یا حمام بلغور جو دوسر تسکین دهید.

اگر درمان های خانگی کمکی نکردند، به پزشک خود مراجعه کنید. آنها به شما کمک می کنند تا علت بثورات و همچنین درمان موثر را تعیین کنید. اگر بثورات شما دردناک شد یا عفونی به نظر می رسید، فوراً به متخصص پوست یا ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مراجعه کنید.

پیوند منبع

۴/۵ - (۳ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

1 دیدگاه دربارهٔ «بثورات، اگزما یا کهیر باسن: علل، تشخیص و درمان;

 1. سلام. وقت بخیر
  خاستم بپرسم من پایین باسنم ی حالت تاول یا برامدگی ابدار هست که بعضی موقع بندرت خونی هست، یمدت ازبین میره صاف میشه ولی دوباره دراومده ولی روش تازگی رنگ کبودی هست. میخاستم بدونم چیه این

  پاسخ

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه