سطح پایین MPV خون

آزمایش خون میانگین حجم پلاکت (MPV) اندازه سلول های خونی به نام پلاکت را نشان می دهد که باعث لخته شدن خون و توقف خونریزی می شود. آزمایش MPV در شمارش کامل خون (CBC) گنجانده شده است. نتایج MPV را می توان همراه با شمارش پلاکت (تعداد پلاکت شما) و سایر اقدامات برای کمک به تشخیص خونریزی خاص یا شرایط مغز استخوان استفاده کرد.

علل پایین بودن تعداد MPV می تواند شامل نارسایی مغز استخوان، عفونت، بیماری کلیوی و سایر شرایط باشد. این مقاله در مورد آنچه که باید با آزمایش خون MPV انتظار داشت بحث می کند. همچنین شرایط مرتبط با نتایج خاص را پوشش می دهد.

بیشتر بخوانید
نوتروپنی یا تعداد کم نوتروفیل ها (گلبول های سفید خون) چیست

خیلی ول / لورا پورتر

درک نتایج کم MPV

آزمایش خون MPV

هنگامی که آزمایش MPV خود را انجام می دهید، از ورید بازوی خود خون گرفته می شود. خون در یک لوله قرار می گیرد و به آزمایشگاه فرستاده می شود. دستگاه های ویژه در آزمایشگاه به خون شما نگاه می کنند. سپس، ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما گزارشی با نتایجی دریافت می‌کند که سطوح MPV شما را با جزئیات نشان می‌دهد. نتایج آزمایش خون MPV شما ممکن است در محدوده نرمال، کم یا زیاد باشد.

وقتی آزمایش خون می دهید، MPV شما نشان می دهد که پلاکت های شما چقدر بزرگ است. همچنین می تواند نشان دهد که سلول ها چقدر فعال هستند. اندازه پلاکت های شما می تواند سن آنها را نشان دهد. سلول ها وقتی برای اولین بار از مغز استخوان خارج می شوند بزرگتر می شوند. پلاکت های کوچکتر معمولا مسن تر هستند.

MPV چگونه روی نتایج آزمایشگاه شما نوشته می شود

اندازه پلاکت های شما با اندازه گیری به نام فمتولیتر نوشته می شود. یک MPV معمولی ۸-۱۲ فمتولیتر است.

نتایج تست MPV پایین

اگر MPV شما کمتر از ۸ فمتولیتر باشد، پلاکت شما کوچک است. برخی از شرایط سلامتی می تواند باعث شود پلاکت های شما بزرگتر یا کوچکتر از حد معمول شوند. با این حال، MPV کم به خودی خود به این معنی نیست که شما شرایط خاصی دارید.

برای اینکه بفهمد چه اتفاقی برای پلاکت‌های شما می‌افتد، پزشک به سایر نتایج آزمایش خون شما نیز نگاه می‌کند. به عنوان مثال، آنها خواهند دید که شما چند پلاکت دارید (تعداد پلاکت).

در اینجا برخی دیگر از نتایج آزمایش خون وجود دارد که اگر MPV شما پایین است و هر ترکیبی از نتایج ممکن است به چه معنا باشد، پزشک شما را بررسی خواهد کرد.

MPV کم و تعداد پلاکت پایین

داشتن تعداد کم پلاکت در خون، ترومبوسیتوپنی نامیده می شود. اگر MPV شما کم است و تعداد پلاکت ها کم است، می تواند نشانه ای از کار نکردن بافت داخل استخوان ها (مغز استخوان) باشد. مغز استخوان شما جایی است که سلول ها ساخته می شوند.

در برخی از شرایط سلامتی، مانند کم خونی آپلاستیک، مغز استخوان شما تولید سلول های خونی کافی را متوقف می کند. اگر این اتفاق بیفتد، تعداد MPV و تعداد پلاکت شما هر دو ممکن است پایین باشد.

MPV پایین و تعداد پلاکت بالا

هنگامی که تعداد پلاکت شما بالاتر از حد طبیعی باشد، ترومبوسیتوز نامیده می شود. MPV پایین و تعداد پلاکت بالا می تواند نشانه ای از واکنش بدن شما به چیزی باشد. به عنوان مثال، التهاب، عفونت یا سرطان.

MPV پایین و تعداد پلاکت طبیعی

شما می توانید MPV پایین و تعداد پلاکت طبیعی داشته باشید. در این مورد، بدن شما به اندازه کافی پلاکت می سازد، آنها فقط کوچک هستند.

در صورت داشتن بیماری مانند بیماری مزمن کلیه، ممکن است نتایج این آزمایش را داشته باشید. همچنین در صورت مصرف داروهایی که روی سلول‌های خونی شما تأثیر می‌گذارند، این اتفاق می‌افتد.

خلاصه

حجم متوسط ​​پلاکت (MPV) بخشی از نتایج آزمایش خون شما است. این نشان می دهد که پلاکت های شما چقدر بزرگ هستند. اگر سلول ها کوچکتر از حد معمول هستند، MPV پایینی دارید. شرایط بهداشتی و داروها می توانند بر سلول های خونی شما تأثیر بگذارند. برای اینکه بفهمد چرا MPV شما کم است، پزشک تمام نتایج آزمایش شما را بررسی می کند. به عنوان مثال، آنها تعداد پلاکت های شما را بررسی می کنند.

سخنی از Rdiet

یک MPV پایین به خودی خود نمی تواند به پزشک شما بگوید چه مشکلی دارد. آنها باید به قسمت های دیگر خون شما برای سرنخ نگاه کنند. آنها ممکن است از شما بخواهند آزمایش های دیگری انجام دهید یا از شما سؤالاتی در مورد سلامتی خود بپرسند تا بفهمند که چرا پلاکت های شما کوچک است.

ممکن است متوجه شوید که یک وضعیت سلامتی دارید که می تواند شمارش خون شما را تغییر دهد. یا شاید دارویی که مصرف می کنید روی سلول های خونی شما تأثیر می گذارد. پزشک می تواند به شما کمک کند تا بفهمید که این برای سلامتی شما چه معنایی دارد. ممکن است کارهایی وجود داشته باشد که می توانید انجام دهید تا MPV خود را به یک محدوده نرمال برسانید.

سوالات متداول

 • MPV پایین در آزمایش خون چیست؟

  حجم متوسط ​​پلاکت (MPV) به شما می گوید که پلاکت های خون شما چقدر بزرگ هستند. اگر MPV شما پایین است، به این معنی است که پلاکت های شما کوچکتر از حد طبیعی هستند.

 • چه چیزی باعث سطح پایین MPV می شود؟

  سطوح پایین MPV می تواند به دلایل مختلف ایجاد شود. به عنوان مثال، پلاکت ها در مغز استخوان شما ساخته می شوند. اگر آن بافت مشکلی داشته باشد، می تواند MPV شما را تغییر دهد.

  MPV پایین همچنین می تواند ناشی از التهاب، بیماری های خود ایمنی، عفونت ها یا سرطان باشد. همچنین اگر طحال شما بزرگتر از حد طبیعی باشد (بزرگ شده) ممکن است اتفاق بیفتد.

 • MPV بالا به چه معناست؟

  اگر پلاکت های شما بزرگتر از حد معمول باشد، MPV شما بالا خواهد بود. پزشک شما قسمت های دیگر آزمایش خون شما را بررسی می کند تا بفهمد که چرا پلاکت های شما بزرگ هستند.

  برخی از شرایط بهداشتی که می توانند پلاکت های شما را بزرگتر از حد متوسط ​​کنند عبارتند از:

  • بیماری قلبی
  • دیابت
  • تعداد کم پلاکت (ترومبوسیتوپنی)
  • نوعی سرطان خون به نام بیماری میلوپرولیفراتیو
  • یک عارضه بارداری که باعث فشار خون بالا می شود (پره اکلامپسی)


توسط جولی اسکات، MSN، ANP-BC، AOCNP

جولی یک پرستار بزرگسال با گواهی انکولوژی و یک نویسنده مستقل مراقبت های بهداشتی است که علاقه مند به آموزش بیماران و جامعه مراقبت های بهداشتی است.

Source link

۴.۶/۵ - (۳۲ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه