راش ماکولوپاپولار چیست؟

بثورات ماکولوپاپولار ترکیبی از ماکول ها (مناطق بی رنگ صاف پوست) و پاپول ها (برجستگی های برجسته کوچک) است که معمولاً ناحیه بزرگی از پوست را می پوشاند. اگر پوست شما روشن است، ممکن است قرمز یا صورتی به نظر برسد، یا اگر پوست شما تیره باشد، تیره‌تر از رنگ طبیعی شما است.

این نوع بثورات با ویروس‌های دوران کودکی مانند سرخجه و مخملک مرتبط است، اما می‌تواند به دلیل واکنش آلرژیک، بیماری خودایمنی، HIV یا علت دیگری نیز باشد.

اگر خارش داشته باشد، پزشک شما ممکن است کرمی برای کاهش احساس تجویز کند. بسته به علت راش ماکولوپاپولار، ممکن است به درمان های دیگری نیز نیاز داشته باشید.

این مقاله علل مختلف بثورات ماکولوپاپولار، زمان مراجعه به یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی و نحوه کار آنها برای تشخیص و درمان شما را پوشش می دهد.

راش ماکولوپاپولار چیست؟

بثورات ماکولوپاپولار چگونه به نظر می رسد

همانطور که در این تصویر از راش ماکولوپاپولار مشاهده می کنید، این بثورات:

  • قرمز با نواحی صاف و برجسته هستند
  • مناطقی داشته باشید که ممکن است برجستگی های کوچک با هم ادغام شوند
  • ناحیه وسیعی از پوست را بپوشانید

گاهی این بثورات با خشکی و خارش در اطراف ناحیه آسیب دیده همراه است.

هنگامی که ویروس ها یا باکتری ها مقصر هستند، فرد مبتلا به بثورات ماکولوپاپولار علائمی مانند خستگی یا دردهای عضلانی را نیز تجربه می کند.

علل راش ماکولوپاپولار

بثورات ماکولوپاپولار با بسیاری از شرایط پزشکی همراه است. برخی از علل بثورات ماکولوپاپولار عبارتند از:

واکنش های آلرژیک

این نوع بثورات اندکی پس از قرار گرفتن در معرض چیزی که به آن حساسیت دارید ظاهر می شود. از آنجایی که چنین واکنشی ممکن است تهدید کننده زندگی باشد، باید فوراً به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

بیشتر بخوانید
رینوفیما چیست؟

شرایط پوستی

بثورات ماکولوپاپولار یکی از علائم رایج اگزما، پسوریازیس و درماتیت تماسی (واکنش پوستی آلرژیک) است.

واکنش های دارویی

بثورات ماکولوپاپولار که ۴ تا ۱۲ روز پس از شروع یک داروی جدید ایجاد می شود ممکن است یک واکنش دارویی باشد. هنگامی که این اتفاق می افتد، ممکن است علائمی مانند درد عضلانی و تب خفیف نیز داشته باشید.

اگر پس از مصرف یک داروی جدید با این مشکل مواجه شدید، فوراً با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید.

بیماری خودایمنی

لوپوس اریتماتوز جلدی یک بیماری خود ایمنی است که پوست را تحت تاثیر قرار می دهد. یکی از علائم راش ماکولوپاپولار است.

مواجهه های زیست محیطی

چیزهایی که ممکن است در خارج از منزل با آنها روبرو شوید، مانند نیش حشرات و گرمای بیش از حد، می تواند در برخی افراد باعث ایجاد راش های ماکولوپاپولار شود.

بیماری دست، پا و دهان

این عفونت معمولاً خفیف است و بیشتر کودکان ۵ سال و کمتر را مبتلا می کند. بثورات ماکولوپاپولار مرتبط معمولاً در کف دست ها و کف پا ظاهر می شود.

علائم دیگر شامل زخم در دهان، تب، گلودرد و از دست دادن اشتها است.

سرخک

علائم اولیه سرخک شامل تب بالا، سرفه و قرمزی و آبریزش چشم است. بثورات معمولاً سه تا پنج روز پس از ظاهر شدن سایر علائم ظاهر می شوند.

ممکن است به صورت لکه های قرمز صاف روی صورت شروع شود که به بقیه بدن گسترش می یابد. ممکن است برجستگی های کوچکی در بالای برجستگی های مسطح ظاهر شوند و لکه ها ممکن است به نظر برسند که به هم جوش خورده اند.

سرخجه

این ویروس رایج دوران کودکی که به عنوان سرخک آلمانی نیز شناخته می شود، تقریباً دو هفته پس از عفونت باعث ایجاد بثورات ماکولوپاپولار روی صورت می شود. سپس بثورات به پاها گسترش می یابد.

بیشتر بخوانید
چه مدت طول می کشد تا یک خالکوبی به طور کامل بهبود یابد؟

مخملک

این عفونت توسط همان باکتری ایجاد می شود که باعث گلودرد استرپتوکوکی می شود. معمولاً با گلودرد و تب شروع می شود. بثورات ماکولوپاپولار معمولاً یک یا دو روز پس از علائم دیگر ظاهر می شود.

بثورات معمولاً ابتدا روی گردن، کشاله ران یا زیر بغل ظاهر می شوند و سپس به بقیه بدن سرایت می کنند. بثورات مخملک معمولاً دارای برجستگی های بسیار ظریفی است که ممکن است شبیه کاغذ سنباده باشد.

اچ‌آی‌وی

افراد مبتلا به اچ‌آی‌وی، ویروسی که باعث ایدز می‌شود، ممکن است دو تا شش هفته پس از قرار گرفتن در معرض ویروس، در قسمت فوقانی بدنشان راش ماکولوپاپولار ایجاد کند. این بخشی از سندرم رتروویروسی حاد است، علائمی شبیه آنفولانزا که گاهی اوقات افراد تازه آلوده نشان می دهند.

بثورات ممکن است پس از چند هفته برطرف شود.

برای هر جوشی که دارای یکی از ویژگی های زیر است باید به یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مراجعه کنید:

  • ناگهان می آید
  • تمام یا بیشتر بدن شما را می پوشاند
  • همراه با تب است

بثوراتی که تاول‌های آن می‌تواند جدی باشد و باید فوراً توسط یک ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی ارزیابی شود.

تشخیص

اگر بثورات ماکولوپاپولار دارید، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی از شما یک سری سوالات در مورد سابقه پزشکی شما (از جمله وضعیت واکسیناسیون)، آلرژی ها و داروهایی که ممکن است مصرف می کنید بپرسد.

همچنین احتمالاً از شما پرسیده خواهد شد که آیا در معرض فردی مبتلا به بیماری ایجاد کننده بثورات پوستی قرار گرفته اید یا به مکانی سفر کرده اید که ویروس های خاصی در آنجا شایع هستند.

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما همچنین در مورد علائم دیگری که ممکن است تجربه کنید سؤال می کند. بثورات همراه با تب و کاهش انرژی، برای مثال، می تواند نشان دهنده عفونت باشد.

بیشتر بخوانید
چه چیزی می تواند باعث ایجاد برآمدگی روی لب شود؟

همچنین یک معاینه فیزیکی کامل که شامل یک نگاه دقیق به پوست شما می شود، دریافت خواهید کرد. گاهی اوقات ویژگی های راش ماکولوپاپولار می تواند به شناسایی علت کمک کند.

مثلا:

  • بثورات پوستی در سراسر بدن احتمالاً ناشی از عفونت یا قرار گرفتن در معرض چیزی است که مصرف کرده اید، مانند غذا یا دارو. بثورات در یک ناحیه بسیار موضعی بیشتر به دلیل درماتیت تماسی ایجاد می شود.
  • بثورات سرخجه از بثورات سرخک متمایز است زیرا خفیف‌تر است و شامل نقاط کوچکی است که به هم متصل نمی‌شوند. بثورات ناشی از ویروس سرخجه معمولاً حدود سه روز طول می کشد و می تواند پس از حمام/دوش آب گرم یا انجام هر فعالیت دیگری که باعث گرم شدن بیش از حد بدن شود، بدتر ظاهر شود.

آزمایش خون یا ادرار می تواند به تشخیص کمک کند. در برخی موارد، بیوپسی (نمونه کوچک پوستی که برای بررسی زیر میکروسکوپ گرفته می شود) نیز می تواند مفید باشد.

درمان راش ماکولوپاپولار

درمان بثورات ماکولوپاپولار شامل درمان هایی برای کاهش علائم و رفع علت زمینه ای است. اگر نگرانی در مورد آنافیلاکسی وجود داشته باشد، بلافاصله با اپی نفرین درمان خواهید شد.

ممکن است تایلنول (استامینوفن) یا یکی دیگر از داروهای کاهش دهنده تب تجویز شود. اگر به دلیل عفونت دچار کم آبی شده اید، ممکن است مایعات توصیه شود.

گاهی اوقات ممکن است یک لوسیون یا پماد موضعی برای راحتی توصیه یا تجویز شود. بثورات آلرژیک یا بثورات ناشی از یک علت محیطی نیز ممکن است با یک ضد التهاب موضعی یا استروئید موضعی درمان شود. استروئیدهای سیستمیک یا ضد التهاب های غیر استروئیدی (NSAIDs) ممکن است در برخی شرایط توصیه یا تجویز شوند.

بیشتر بخوانید
چه چیزی باعث ایجاد جوش در قسمت داخلی ران می شود؟

اگر عفونت باکتریایی باشد، بثورات ناشی از عفونت ممکن است با آنتی بیوتیک درمان شود. عفونت های ویروسی با آنتی بیوتیک درمان نمی شوند و گاهی اوقات با داروهای ضد ویروسی درمان می شوند.

اگر بثورات شما ناشی از یک دارو، تماس پوستی، آلرژن یا عوامل محیطی باشد، به شما توصیه می شود که از ماده ایجاد کننده آن اجتناب کنید.

خلاصه

بثورات ماکولوپاپولار نوع رایجی از بثورات است که با انواع شرایط مختلف پزشکی، عفونت‌ها و مواجهه‌ها بروز می‌کند. این بثورات می تواند خارش یا ناراحت کننده باشد، اما معمولا قابل درمان است. در برخی موارد، به سادگی خود به خود از بین می رود.

تشخیص اغلب با در نظر گرفتن زمان، قرار گرفتن در معرض، سایر علائم و معاینه فیزیکی انجام می شود. در برخی موارد، آزمایش های تشخیصی نیز مورد نیاز است.

اگر بثورات ماکولوپاپولار ایجاد کردید، با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی تماس بگیرید تا مورد ارزیابی قرار گیرد. اگر نمی توانید یک قرار فوری بگیرید، به یک مرکز مراقبت فوری سفر کنید، زیرا برخی از علل راش های ماکولوپاپولار نیاز به درمان فوری دارند.

پزشکان آموزش می بینند تا بین الگوهای بثورات تمایز قائل شوند، اما اگر مشخص نباشد که کدام وضعیت پزشکی باعث ایجاد بثورات می شود، ممکن است برای شناسایی آن سواب بگیرند، نمونه خون بگیرند تا آنتی بادی علیه ویروس ها یا باکتری ها را جستجو کنند، یا پروب های DNA را انجام دهند.

Source

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه