سیگار کشیدن ممکن است شیر ​​مادر شیرده را کاهش دهد. عبور نیکوتین و سایر سموم از طریق شیر مادر نیز با افزایش بروز گیجی، حالت تهوع و بی قراری در نوزادان همراه است.

شیردهی مزایای بسیاری برای نوزاد تازه وارد دارد، از جمله تقویت سیستم ایمنی. سازمان‌هایی مانند سازمان بهداشت جهانی تغذیه با شیر مادر را به عنوان سالم‌ترین منبع تغذیه‌ای برای نوزاد در چند ماه اول زندگی و بعد از آن توصیه می‌کنند.

اگر یک مادر جدید به سیگار کشیدن ادامه دهد و شیردهی را انتخاب کند، باید چندین عامل را در نظر گرفت.

چه مقدار نیکوتین از طریق شیر مادر منتقل می شود؟

در حالی که برخی از مواد شیمیایی از طریق شیر مادر منتقل نمی شوند، برخی دیگر منتقل می شوند. به عنوان مثال، نیکوتین، یکی از مواد فعال در سیگار است.

بیشتر بخوانید
نمودار اندازه تومور سرطان پستان: عوامل و بیشتر

مقدار نیکوتین منتقل شده به شیر مادر است دو برابر آن نیکوتینی که از طریق جفت در دوران بارداری منتقل می شود. اما هنوز تصور می شود که مزایای شیردهی بر خطرات قرار گرفتن در معرض نیکوتین در دوران شیردهی بیشتر است.

اثرات سیگار بر مادر و نوزاد

سیگار کشیدن نه تنها مواد شیمیایی مضر را از طریق شیر مادر به کودک منتقل می کند، بلکه می تواند بر شیر مادر تازه وارد نیز تأثیر بگذارد. این ممکن است باعث شود که او شیر کمتری تولید کند.

زنانی که سیگار می کشند بیش از ۱۰ نخ سیگار تجربه یک روز کاهش عرضه شیر و تغییر در ترکیب شیر.

سایر اثرات مرتبط با سیگار کشیدن و تامین شیر عبارتند از:

 • نوزادان زنان سیگاری به احتمال زیاد تغییر الگوی خواب را تجربه می کنند.
 • نوزادانی که از طریق شیردهی در معرض دود قرار می گیرند، بیشتر مستعد ابتلا به سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) و ابتلا به بیماری های مرتبط با آلرژی مانند آسم هستند.
 • نیکوتین موجود در شیر مادر می‌تواند منجر به تغییرات رفتاری در نوزاد مانند گریه کردن بیش از حد معمول شود.
بیشتر بخوانید
13 غذایی که باید در دوران بارداری بخورید

تعدادی از مواد شیمیایی مضر در سیگار شناسایی شده است، از جمله:

 • آرسنیک
 • سیانید
 • رهبری
 • فرمالدئید

متأسفانه اطلاعات کمی در مورد نحوه انتقال یا عدم انتقال آنها به نوزاد از طریق شیردهی وجود دارد.

سیگارهای الکترونیکی

سیگارهای الکترونیکی در بازار جدید هستند، بنابراین تحقیقات طولانی مدت در مورد ایمنی آنها انجام نشده است. اما سیگارهای الکترونیکی همچنان حاوی نیکوتین هستند، به این معنی که هنوز هم ممکن است خطری برای مادر و کودک داشته باشند.

توصیه هایی برای مادرانی که سیگار می کشند

شیر مادر بهترین منبع تغذیه برای نوزاد تازه متولد شده است. اما ایمن ترین شیر مادر مواد شیمیایی مضر سیگار یا سیگارهای الکترونیکی ندارد.

اگر مادری کمتر از ۲۰ نخ سیگار در روز، خطرات ناشی از قرار گرفتن در معرض نیکوتین چندان قابل توجه نیست. اما اگر مادری بیش از ۲۰ تا ۳۰ نخ سیگار در روز می کشد، خطر ابتلای نوزاد به موارد زیر را افزایش می دهد:

 • تحریک پذیری
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • اسهال
بیشتر بخوانید
خودارضایی و بارداری: آیا بی خطر است؟ مزایا و خطرات

اگر به سیگار کشیدن ادامه می دهید، حداقل یک ساعت پس از پایان سیگار کشیدن صبر کنید تا به کودک خود شیر دهید. این امر خطر قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی را کاهش می دهد.

چگونه ترک کنیم

برای ترک سیگار آماده اید؟ چسب‌های نیکوتینی را امتحان کنید، که در برابر هوس نیکوتین دفاع می‌کنند.

چسب‌های نیکوتینی گزینه‌ای برای مادرانی است که می‌خواهند این عادت را ترک کنند و به نوزادشان شیر بدهند. مطابق با لیگ بین المللی لا لچه، تکه های نیکوتینی به آدامس نیکوتینی ترجیح داده می شوند.

این به این دلیل است که تکه های نیکوتین مقدار ثابت و با دوز کم نیکوتین تولید می کنند. آدامس نیکوتین می تواند نوسانات بیشتری در سطح نیکوتین ایجاد کند.

دود دست دوم

حتی اگر یک مادر شیرده بتواند در حین تغذیه فرزندش سیگار را ترک کند، برای او مهم است که تا حد امکان از دود سیگار خودداری کند.

بیشتر بخوانید
وقتی یک زن تستوسترون پایینی دارد چه اتفاقی می افتد؟

دود سیگار خطر ابتلای نوزاد به عفونت هایی مانند ذات الریه را افزایش می دهد. همچنین خطر ابتلا به سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) را افزایش می دهد.

 خلاصه

تغذیه با شیر مادر برای نوزاد سالم تر است، حتی زمانی که مادرش سیگار می کشد، نسبت به شیر خشک.

اگر تازه مادر هستید و به نوزاد خود شیر می دهید، سیگار کشیدن تا حد امکان و سیگار کشیدن بعد از شیردهی می تواند به کاهش قرار گرفتن در معرض نیکوتین برای کودک شما کمک کند.

شیر مادر یک انتخاب غذایی عالی برای کودک شما است. تغذیه آنها و همچنین حذف سیگار می تواند به سلامت شما و کودکتان کمک کند.