آنها در اکثر نوزادان مشکلی ایجاد نمی کنند. با این حال، برخی از همانژیوم ها ممکن است باز شوند و خونریزی یا زخم ایجاد کنند. این ممکن است دردناک باشد. بسته به اندازه و مکان آنها، ممکن است تغییر شکل دهند. علاوه بر این، آنها ممکن است با سایر ناهنجاری های سیستم عصبی مرکزی یا ستون فقرات رخ دهند.

این رشد ممکن است با سایر همانژیوم های داخلی نیز رخ دهد. اینها بر اندام های داخلی مانند:

 • کبد
 • سایر قسمت های دستگاه گوارش
 • مغز
 • اندام های دستگاه تنفسی

همانژیوم هایی که بر اندام ها تأثیر می گذارند معمولاً مشکلی ایجاد نمی کنند.

همانژیوم چگونه ایجاد می شود؟

روی پوست

همانژیوم پوست زمانی ایجاد می شود که تکثیر غیر طبیعی رگ های خونی در یک ناحیه از بدن وجود داشته باشد.

همانژیوم

متخصصان مطمئن نیستند که چرا رگ‌های خونی به این شکل در کنار هم قرار می‌گیرند، اما معتقدند که این امر توسط پروتئین‌های خاصی که در طول بارداری در جفت تولید می‌شود (زمانی که شما در رحم هستید) ایجاد می‌شود.

همانژیوم پوست می تواند در لایه بالایی پوست یا در لایه چربی زیرین که لایه زیر جلدی نامیده می شود ایجاد شود. در ابتدا، همانژیوم ممکن است به عنوان یک علامت مادرزادی قرمز رنگ روی پوست به نظر برسد. به آرامی شروع به بیرون زدن از پوست به سمت بالا می کند. با این حال، همانژیوم معمولا در بدو تولد وجود ندارد.

بیشتر بخوانید
نوع سرطان سینه راهنمای انتخاب ماستکتومی نیست

روی کبد

همانژیوم کبد (همانژیوم کبدی) در سطح کبد و روی آن ایجاد می شود. اینها می توانند مربوط به همانژیوم نوزادی باشند یا ممکن است نامرتبط باشند. تصور می شود همانژیوم های غیر نوزادی کبد به استروژن حساس هستند.

در طول یائسگی، برای بسیاری از زنان استروژن جایگزین تجویز می شود تا علائم ناشی از کاهش سطح طبیعی استروژن را به حداقل برسانند.

این استروژن اضافی می تواند رشد همانژیوم کبد را تحریک کند. به طور مشابه، بارداری و گاهی اوقات قرص های ضد بارداری خوراکی می توانند اندازه همانژیوم را افزایش دهند.

جایی که رخ می دهند

علاوه بر پوست و کبد، همانژیوم می‌تواند روی نواحی دیگر بدن رشد کند یا آنها را تحت فشار قرار دهد، مانند:

 • کلیه ها
 • ریه ها
 • روده بزرگ
 • مغز

علائم و نشانه های همانژیوم

بسته به محل و اندازه، همانژیوم معمولاً علائمی را در طول یا بعد از تشکیل خود ایجاد نمی کند. با این حال، اگر بزرگ شوند یا در یک ناحیه حساس رشد کنند یا همانژیوم های متعدد وجود داشته باشند، ممکن است علائمی ایجاد کنند.

بیشتر بخوانید
سرطان روده بزرگ در افراد زیر 45 سال

همانژیوم پوست معمولاً به صورت خراش های کوچک قرمز رنگ یا برآمدگی ظاهر می شود. همانطور که رشد می کنند، شبیه خال های مادرزادی شرابی به نظر می رسند. همانژیوم های پوستی به دلیل ظاهر قرمز تیره خود گاهی اوقات همانژیوم توت فرنگی نامیده می شوند.

در اندام های داخلی

همانژیوم در داخل بدن با علائمی خاص مربوط به اندامی است که تحت تأثیر قرار گرفته است. به عنوان مثال، همانژیوم که بر دستگاه گوارش یا کبد تأثیر می گذارد ممکن است با علائمی مانند:

 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • ناراحتی شکمی
 • از دست دادن اشتها
 • احساس پری در شکم

نحوه تشخیص آنها

تشخیص معمولاً با بازرسی بصری در معاینه فیزیکی توسط یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی است. پزشک شما می تواند در طول معاینه فیزیکی تشخیص بصری بدهد.

همانژیوم روی اندام ها تنها در طول آزمایش تصویربرداری قابل مشاهده است، مانند:

 • یک سونوگرافی
 • ام آر آی
 • سی تی اسکن

در برخی شرایط، آنها معمولاً به طور تصادفی شناسایی می شوند.

گزینه های درمانی

همانژیوم منفرد و کوچک معمولاً نیازی به درمان ندارد. احتمالاً خود به خود از بین می رود. با این حال، برخی موارد ممکن است نیاز به درمان داشته باشند، مانند همانژیوم های پوستی که دچار زخم یا زخم می شوند یا در نواحی خاصی روی صورت مانند لب هستند.

بیشتر بخوانید
علائم و نشانه های رایج سرطان

گزینه های درمانی عبارتند از:

مسدود کننده های بتا

 • پروپرانولول خوراکی: پروپرانولول خوراکی اولین خط دفاعی برای همانژیوم است که نیاز به درمان سیستمیک دارد. سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) همانژول (پروپانولول هیدروکلراید خوراکی) را در سال ۲۰۱۴ تایید کرد.
 • موضوعی مسدود کننده های بتامانند ژل تیمولول: این بتابلوکرها را می توان برای همانژیوم های کوچک و سطحی استفاده کرد. آنها همچنین ممکن است در درمان همانژیوم زخمی کوچکتر نقش داشته باشند. این دارو به طور کلی زمانی ایمن در نظر گرفته می شود که تحت مراقبت یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی به درستی استفاده شود.

داروی کورتیکواستروئید

کورتیکواستروئیدها ممکن است به همانژیوم تزریق شوند تا رشد آن را کاهش دهند و التهاب را متوقف کنند.

استروئیدهای سیستمیک، مانند پردنیزون و پردنیزولون، به طور معمول دیگر استفاده نمی شوند. اگرچه، ممکن است برای کسانی که نمی توانند از داروهای دیگری مانند مسدودکننده های بتا که معمولاً استفاده می شوند، نقش داشته باشند.

لیزر درمانی

لیزر درمانی را می توان برای از بین بردن همانژیوم در لایه های بالایی پوست استفاده کرد. در برخی موارد، جراح ممکن است از لیزر درمانی برای کاهش قرمزی و بهبود ظاهر استفاده کند.

ژل دارویی

ژل دارویی به نام بکاپلمین (Regranex) گران است و در برخی از مطالعات به عنوان درمانی برای همانژیوم زخم مزمن استفاده شده است. خطر ابتلا به سرطان در افرادی که به طور مکرر آن را دریافت می کنند، دارد. با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد خطرات صحبت کنید.

بیشتر بخوانید
سرطان آندومتر (علل، علائم، مراحل و درمان)

عمل جراحی

اگر همانژیوم به اندازه کافی کوچک باشد که بتوان آن را با جراحی برداشت، پزشک ممکن است جراحی را یک گزینه در نظر بگیرد.

برای همانژیوم روی اندام ها

همانژیوم در بدن اگر بیش از حد بزرگ شود یا درد ایجاد کند ممکن است نیاز به درمان داشته باشد.

گزینه های درمانی برای این همانژیوم عبارتند از:

 • برداشتن همانژیوم با جراحی
 • برداشتن اندام آسیب دیده یا ناحیه آسیب دیده با جراحی
 • در همانژیوم کبد، بستن منبع خون اصلی به همانژیوم ممکن است یک گزینه باشد

چشم انداز

در اغلب موارد، همانژیوم بیشتر یک نگرانی زیبایی است تا پزشکی. با این حال، اگر نگرانی دارید یا می خواهید در مورد حذف صحبت کنید، باید با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی صحبت کنید.