قرص های ضد بارداری به سه روش عمل می کنند:

  • اول، هورمون‌ها از آزادسازی تخمک بالغ در طول تخمک‌گذاری جلوگیری می‌کنند. بدون تخمک، اسپرم نمی تواند لقاح را کامل کند.
  • تولید مخاط در قسمت بیرونی دهانه رحم نیز افزایش می یابد که می تواند از ورود اسپرم به رحم جلوگیری کند.
  • پوشش داخلی رحم نیز نازک شده است که می تواند از چسبیدن تخمک بارور شده جلوگیری کند.

عوارض قرص های ضد بارداری

بسیاری از زنانی که از قرص‌های ضدبارداری استفاده می‌کنند، در هفته‌ها و ماه‌های اول پس از شروع، عوارض جانبی کمی را تجربه می‌کنند. اگر عوارض جانبی شما پس از سه یا چهار ماه مصرف قرص برطرف نشد، با پزشک خود تماس بگیرید. ممکن است شما و پزشکتان نیاز به ارزیابی مجدد دارویی داشته باشید که مصرف می کنید.

شایع ترین عوارض جانبی عبارتند از سردرد، حالت تهوع، خونریزی ناگهانی و حساسیت سینه.

سردرد

تغییرات در سطوح هورمونی یکی از دلایل شایع سردرد است. ممکن است در حالی که بدنتان به سطح جدیدی از هورمون ها عادت می کند، گاهی سردرد را تجربه کنید.

بیشتر بخوانید
آیا نفخ بعد از زایمان طبیعی است؟

حالت تهوع

برای برخی از زنان، دوز هورمون ها ممکن است بیش از حد باشد، به خصوص با معده خالی. مصرف قرص بعد از غذا یا قبل از خواب ممکن است به کاهش حالت تهوع و ناراحتی معده کمک کند.

خونریزی رخنه

خونریزی در طول روزهای مصرف قرص‌های فعال به جای خون‌ریزی در روزهای مصرف قرص دارونما، یکی از عوارض جانبی رایج قرص‌های ضدبارداری در ماه‌های اول مصرف قرص است. بسیاری از زنان در حین کنترل بارداری خونریزی های برنامه ریزی نشده را تجربه می کنند.

اگر این مشکل طی سه تا چهار ماه خود به خود حل نشد، با پزشک خود در مورد تعویض قرص خود صحبت کنید.

حساسیت سینه

افزایش هورمون ها می تواند سینه های شما را حساس تر و حساس تر کند. هنگامی که بدن شما به هورمون های قرص شما عادت کرد، حساسیت باید برطرف شود.

علل عوارض جانبی

قرص های ضد بارداری سطح هورمون های خاصی را افزایش می دهند. برای برخی از زنان، بدن آنها می تواند این تغییر در هورمون ها را بدون هیچ گونه عوارض جانبی ناخواسته جذب کند. اما این مورد برای هر زن نیست.

عوارض جانبی پیشگیری از بارداری به ندرت شدید است. در بیشتر موارد، عوارض جانبی زمانی برطرف می‌شوند که بدن چند چرخه برای تطبیق با سطوح بالاتر هورمون‌ها داشته باشد. این معمولاً حدود سه تا چهار ماه طول می کشد.

اگر بعد از سه یا چهار ماه همچنان عوارض جانبی را تجربه می کنید یا اگر عوارض جانبی شما شدیدتر می شود، با پزشک خود قرار ملاقات بگذارید.

بیشتر بخوانید
هزینه عمل لابیاپلاستی در سال 1403 چقدر است

اکثر خانم ها می توانند قرص های ضد بارداری را پیدا کنند که مشکلی ایجاد نکند و مصرف آن برایشان آسان باشد. اگر اولین قرصی که امتحان کردید برای شما خوب عمل نکرد تسلیم نشوید.

هنگام تعویض چه مواردی را باید در نظر گرفت

وقتی شما و پزشکتان تصمیم می گیرید زمان تعویض قرص فرا رسیده است، چند نکته وجود دارد که باید به خاطر داشته باشید. مطمئن شوید که هر یک از این موضوعات را قبل از تکمیل نسخه با پزشک خود در میان بگذارید.

نحوه انتقال

هنگام جابه‌جایی بین قرص‌ها، اکثر پزشکان توصیه می‌کنند که مستقیماً از یک نوع قرص به نوع دیگر بروید، بدون هیچ فاصله‌ای یا قرص‌های دارونما. به این ترتیب سطح هورمون های شما فرصتی برای کاهش پیدا نمی کند و تخمک گذاری نمی تواند اتفاق بیفتد.

طرح پشتیبان

اگر مستقیماً از یک قرص به قرص دیگر بدون توقف می روید، ممکن است نیازی به استفاده از یک طرح پشتیبان یا سایر اشکال محافظتی نداشته باشید. با این حال، برای ایمن بودن، پزشک ممکن است به شما توصیه کند که از یک روش مانع یا سایر روش‌های حفاظتی تا هفت روز استفاده کنید.

برخی از ارائه دهندگان توصیه می کنند قبل از داشتن رابطه جنسی محافظت نشده یک ماه کامل صبر کنید. از پزشک خود بپرسید که چه چیزی برای شما بهتر است.

با هم تداخل دارند

اگر از روش دیگری از کنترل بارداری به قرص تغییر می‌کنید، باید با پزشک خود در مورد تداخل دو نوع کنترل بارداری خود صحبت کنید. برای هر زنی لازم نیست.

بیشتر بخوانید
آنچه در مورد تهوع ضد بارداری باید بدانید

برای محافظت از خود، باید در مورد چگونگی پایان دادن به روش اصلی کنترل بارداری و شروع روش جدید صحبت کنید.

نحوه تعویض صحیح

برای بسیاری از زنان، این ضرب المثل “بهتر است ایمن باشید تا متاسف باشید” در هنگام تغییر بین انواع قرص های ضد بارداری صدق می کند.

اگر احساس راحتی بیشتری به شما می‌دهد، از یک روش حفاظتی پشتیبان مانند کاندوم استفاده کنید تا زمانی که در روش جدید کنترل بارداری خود سیکل کامل داشته باشید. دانستن اینکه این محافظت اضافی را دارید ممکن است به کاهش هر گونه اضطراب کمک کند. کاندوم از بیماری های مقاربتی نیز محافظت می کند.

زمان مصرف قرص ها

مهم است که مصرف قرص خود را هر روز در همان زمان ادامه دهید. از دست دادن یک دوز برای چند ساعت احتمال شروع تخمک گذاری را افزایش می دهد. این خطر بارداری ناخواسته را افزایش می دهد.

بسیاری از گوشی های هوشمند مجهز به تقویمی هستند که می تواند به شما یادآوری کند. برخی از برنامه های گوشی های هوشمند نیز برای کمک به شما در یادآوری مصرف دارو و ارائه یادآوری طراحی شده اند.

اهمیت قرص های دارونما

اگر از قرص‌های ضدبارداری استفاده کردید که قرص‌های دارونما را ارائه می‌دهد، حتماً بعد از اتمام قرص‌ها آن را مصرف کنید. اگرچه آنها حاوی هیچ هورمون فعالی نیستند، مصرف آنها به شما کمک می کند تا عادت به مصرف هر روز یک قرص را حفظ کنید.

این همچنین می‌تواند این احتمال را کاهش دهد که فراموش کنید بسته بعدی خود را به موقع شروع کنید.

بیشتر بخوانید
عدم تقارن سینه

از دست دادن یا حذف یک دوز

اگر یک روز به طور تصادفی یک نوبت را فراموش کردید، روز بعد دو نوبت را مصرف کنید. اکثر پزشکان به شما توصیه می کنند که دوز فراموش شده را در اسرع وقت مصرف کنید و سپس به زمان برنامه ریزی شده خود بازگردید.

با این حال، بسته به تعداد دوزهایی که نادیده گرفته اید، ممکن است پزشک پیشنهاد دیگری داشته باشد. این ممکن است شامل پیشگیری از بارداری اضطراری یا روش های مانع پیشگیری از بارداری باشد.

 خلاصه

جابجایی بین قرص های ضد بارداری نسبتا آسان و کم خطر است. ایجاد یک برنامه با پزشکتان می تواند به آرام شدن این انتقال تا حد امکان کمک کند.

هنگامی که شما و پزشکتان تصمیم به تغییر قرص های ضد بارداری خود گرفتید، مطمئن شوید که در مورد نحوه تغییر در حین جلوگیری از بارداری صحبت کرده اید.

قرص های ضدبارداری می توانند به شما در جلوگیری از بارداری ناخواسته کمک کنند، اما از عفونت های مقاربتی (STIs) از جمله HIV جلوگیری نمی کنند.

اگر در یک رابطه تک همسری نیستید یا اگر آزمایش شما و همسرتان در سال گذشته برای بیماری های مقاربتی منفی نبوده اید، همچنان باید یک روش مانع را در نظر بگیرید.

Source link