دانشمندان در حال آزمایش بسیاری از مکمل های مختلف برای تعیین اینکه آیا آنها به کاهش قند خون کمک می کنند یا خیر.

چنین مکمل هایی می تواند برای افراد مبتلا به پیش دیابت یا دیابت – به ویژه نوع ۲ – مفید باشد.

با گذشت زمان، مصرف مکمل در کنار داروهای دیابت ممکن است به پزشک شما کمک کند تا دوز داروی شما را کاهش دهد – اگرچه مکمل ها احتمالاً نمی توانند به طور کامل جایگزین دارو شوند.

در اینجا ۱۰ مکمل وجود دارد که ممکن است به کاهش قند خون کمک کند.

10 Supplements to Help Lower Blood Sugar

۱. دارچین

مکمل های دارچین یا از پودر دارچین کامل یا از عصاره تهیه می شوند. بسیاری از مطالعات نشان می دهند که به کاهش قند خون و بهبود کنترل دیابت کمک می کند ( ۱ ، ۲ ).

هنگامی که افراد مبتلا به پیش دیابت – به معنی قند خون ناشتا ۱۰۰ تا ۱۲۵ میلی گرم در دسی لیتر – ۲۵۰ میلی گرم عصاره دارچین را قبل از صبحانه و شام به مدت سه ماه مصرف کردند، در مقایسه با افرادی که دارونما دریافت کردند، ۸.۴ درصد کاهش قند خون ناشتا را تجربه کردند ( ۳ ). ).

در یک مطالعه سه ماهه دیگر، افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ که ۱۲۰ یا ۳۶۰ میلی گرم عصاره دارچین را قبل از صبحانه مصرف کردند، به ترتیب ۱۱ یا ۱۴ درصد کاهش قند خون ناشتا را نسبت به افرادی که دارونما مصرف کردند، مشاهده کردند ( ۲ ).

علاوه بر این، هموگلوبین A1C آنها – میانگین سه ماهه سطح قند خون – به ترتیب ۰.۶۷٪ یا ۰.۹۲٪ کاهش یافت. همه شرکت کنندگان در طول مطالعه از یک داروی دیابت استفاده کردند ( ۲ ).

چگونه کار می کند: دارچین ممکن است به سلول های بدن شما کمک کند تا به انسولین بهتر پاسخ دهند. به نوبه خود، این اجازه می دهد تا قند وارد سلول های شما شود و قند خون را کاهش دهد ( ۴ ).

مصرف آن: دوز توصیه شده عصاره دارچین ۲۵۰ میلی گرم دو بار در روز قبل از غذا است. برای یک مکمل دارچین معمولی (بدون عصاره)، ۵۰۰ میلی گرم دو بار در روز ممکن است بهترین باشد ( ۲ ، ۵ ).

اقدامات احتیاطی: نوع معمولی دارچین کاسیا حاوی کومارین بیشتری است، ترکیبی که ممکن است در مقادیر زیاد به کبد شما آسیب برساند. از طرف دیگر دارچین سیلان دارای کومارین کمی است ( ۶ ).

خلاصه دارچین ممکن است با پاسخگویی بیشتر سلول‌ها به انسولین به کاهش قند خون کمک کند.

۲. جینسینگ آمریکایی

جینسینگ آمریکایی، گونه‌ای که عمدتاً در آمریکای شمالی رشد می‌کند، نشان داده است که قند خون بعد از غذا را تا حدود ۲۰ درصد در افراد سالم و مبتلایان به دیابت نوع ۲ کاهش می‌دهد ( ۷ ).

علاوه بر این، زمانی که افراد مبتلا به دیابت نوع ۲، ۱ گرم جینسینگ آمریکایی را ۴۰ دقیقه قبل از صبحانه، ناهار و شام به مدت دو ماه در حالی که درمان منظم خود را ادامه می دادند، مصرف کردند، قند خون ناشتا در مقایسه با افرادی که دارونما مصرف می کردند، ۱۰ درصد کاهش یافت ( ۷ ).

چگونه کار می کند: جینسینگ آمریکایی ممکن است پاسخ سلول های شما به انسولین را بهبود بخشد و ترشح انسولین بدن را افزایش دهد ( ۶ ، ۸ ).

مصرف آن: ۱ گرم تا دو ساعت قبل از هر وعده غذایی اصلی مصرف کنید – مصرف زودتر آن ممکن است باعث کاهش بیش از حد قند خون شود. به نظر نمی رسد که دوزهای روزانه بالاتر از ۳ گرم فواید اضافی ارائه دهد ( ۶ ).

اقدامات احتیاطی: جینسینگ می تواند اثربخشی وارفارین، رقیق کننده خون را کاهش دهد، بنابراین از این ترکیب خودداری کنید. همچنین ممکن است سیستم ایمنی شما را تحریک کند، که می تواند با داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی تداخل ایجاد کند ( ۶ ).

خلاصه مصرف روزانه ۳ گرم جینسینگ آمریکایی ممکن است به کاهش قند خون ناشتا و قند خون بعد از غذا کمک کند. توجه داشته باشید که جینسینگ ممکن است با وارفارین و سایر داروها تداخل داشته باشد.

۳. پروبیوتیک ها

آسیب به باکتری های روده شما – مانند مصرف آنتی بیوتیک ها – با افزایش خطر ابتلا به چندین بیماری از جمله دیابت مرتبط است ( ۹ ).

مکمل‌های پروبیوتیک، که حاوی باکتری‌های مفید یا میکروب‌های دیگر هستند، فواید سلامتی متعددی را ارائه می‌دهند و ممکن است عملکرد بدن شما را با کربوهیدرات‌ها بهبود بخشند ( ۱۰ ).

در بررسی هفت مطالعه بر روی افراد مبتلا به دیابت نوع ۲، افرادی که حداقل دو ماه پروبیوتیک مصرف کردند، ۱۶ میلی گرم در دسی لیتر قند خون ناشتا و ۰.۵۳ درصد کاهش در A1C در مقایسه با افرادی که دارونما مصرف کردند، داشتند ( ۱۰ ). .

افرادی که پروبیوتیک های حاوی بیش از یک گونه باکتری مصرف کردند، کاهش حتی بیشتر در قند خون ناشتا ۳۵ میلی گرم در دسی لیتر داشتند ( ۱۰ ).

چگونه کار می کند: مطالعات حیوانی نشان می دهد که پروبیوتیک ها ممکن است قند خون را با کاهش التهاب و جلوگیری از تخریب سلول های پانکراس که انسولین می سازند، کاهش دهند. چندین مکانیسم دیگر نیز ممکن است درگیر باشند ( ۹ ، ۱۰ ).

مصرف آن: یک پروبیوتیک با بیش از یک گونه مفید، مانند ترکیبی از L. acidophilus ، B. bifidum و L. rhamnosus را امتحان کنید. مشخص نیست که آیا ترکیب ایده آلی از میکروب ها برای دیابت وجود دارد یا خیر ( ۱۰ ).

اقدامات احتیاطی: پروبیوتیک ها بعید است که آسیبی ایجاد کنند، اما در برخی شرایط نادر می توانند منجر به عفونت های جدی در افرادی با سیستم ایمنی بدنشان شود ( ۱۱ ).

خلاصه مکمل های پروبیوتیک – به ویژه آنهایی که حاوی بیش از یک گونه باکتری مفید هستند – ممکن است به کاهش قند خون ناشتا و A1C کمک کنند.

۴. آلوئه ورا

آلوئه ورا همچنین ممکن است به افرادی که سعی در کاهش قند خون خود دارند کمک کند.

مکمل ها یا آب ساخته شده از برگ های این گیاه شبیه کاکتوس می تواند به کاهش قند خون ناشتا و A1C در افراد مبتلا به پیش دیابت یا دیابت نوع ۲ کمک کند ( ۶ ).

در بررسی ۹ مطالعه بر روی افراد مبتلا به دیابت نوع ۲، مصرف مکمل آلوئه به مدت ۴ تا ۱۴ هفته، قند خون ناشتا را ۴۶.۶ میلی گرم در دسی لیتر و A1C را ۱.۰۵ درصد کاهش داد ( ۱۲ ).

افرادی که قبل از مصرف آلوئه قند خون ناشتا بالای ۲۰۰ میلی گرم در دسی لیتر داشتند، مزایای قوی تری را نیز تجربه کردند ( ۱۲ ).

چگونه کار می کند: مطالعات موش نشان می دهد که آلوئه ممکن است تولید انسولین را در سلول های پانکراس تحریک کند، اما این مورد تایید نشده است. چندین مکانیسم دیگر ممکن است درگیر باشند ( ۶ و ۱۳ ).

مصرف آن: بهترین دوز و شکل آن ناشناخته است. دوزهای معمول آزمایش شده در مطالعات شامل ۱۰۰۰ میلی گرم در روز در کپسول یا ۲ قاشق غذاخوری (۳۰ میلی لیتر) روزانه آب آلوئه در دوزهای تقسیم شده است ( ۱۳ ، ۱۴ ).

موارد احتیاط: آلوئه می تواند با چندین دارو تداخل داشته باشد، بنابراین قبل از استفاده با پزشک خود مشورت کنید. هرگز نباید با داروی قلبی دیگوکسین مصرف شود ( ۱۵ ).

خلاصه کپسول یا آب تهیه شده از برگ آلوئه ممکن است به کاهش قند خون ناشتا و A1C در افراد مبتلا به پیش دیابت یا دیابت نوع ۲ کمک کند. با این حال، آلوئه ممکن است با چندین دارو، به ویژه دیگوکسین، تداخل داشته باشد.

۵. بربرین

بربرین یک گیاه خاص نیست، بلکه یک ترکیب تلخ مزه است که از ریشه و ساقه برخی گیاهان، از جمله گلدن سیل و فلودندرون گرفته شده است ( ۱۶ ).

مروری بر ۲۷ مطالعه در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ مشاهده کرد که مصرف بربرین در ترکیب با رژیم غذایی و تغییرات سبک زندگی، قند خون ناشتا را ۱۵.۵ میلی گرم در دسی لیتر و A1C را ۰.۷۱ درصد در مقایسه با تغییر رژیم غذایی و سبک زندگی به تنهایی یا دارونما کاهش می دهد ( ۱۶ ).

این بررسی همچنین اشاره کرد که مکمل‌های بربرین که در کنار داروهای دیابت مصرف می‌شوند، بیشتر از دارو به تنهایی به کاهش قند خون کمک می‌کنند ( ۱۶ ).

چگونه کار می کند: بربرین ممکن است حساسیت به انسولین را بهبود بخشد و جذب قند از خون شما به عضلات را افزایش دهد، که به کاهش قند خون کمک می کند ( ۱۷ ).

مصرف آن: دوز معمولی ۳۰۰-۵۰۰ میلی گرم ۲-۳ بار در روز همراه با وعده های غذایی اصلی است ( ۱۷ ).

اقدامات احتیاطی: بربرین ممکن است باعث اختلالات گوارشی، مانند یبوست، اسهال یا گاز شود که ممکن است با دوز کمتر (۳۰۰ میلی گرم) بهبود یابد. بربرین ممکن است با چندین دارو تداخل داشته باشد، بنابراین قبل از مصرف این مکمل با پزشک خود مشورت کنید ( ۱۷ ، ۱۸ ).

شما می توانید بربرین را به صورت آنلاین پیدا کنید.

خلاصه بربرین که از ریشه و ساقه برخی گیاهان تهیه می شود، ممکن است به کاهش قند خون ناشتا و A1C کمک کند. عوارض جانبی شامل ناراحتی گوارشی است که ممکن است با دوز کمتر بهبود یابد.

۶. ویتامین D

کمبود ویتامین D یک عامل خطر بالقوه برای دیابت نوع ۲ در نظر گرفته می شود ( ۱۹ ).

در یک مطالعه، ۷۲ درصد از شرکت کنندگان مبتلا به دیابت نوع ۲ در شروع مطالعه دچار کمبود ویتامین D بودند ( ۲۰ ).

پس از دو ماه مصرف روزانه مکمل ۴۵۰۰ IU ویتامین D، هم قند خون ناشتا و هم A1C بهبود یافت. در واقع، ۴۸٪ از شرکت کنندگان دارای A1C بودند که کنترل قند خون خوبی را نشان داد، در حالی که قبل از مطالعه فقط ۳۲٪ بود ( ۲۰ ).

چگونه کار می کند: ویتامین D ممکن است عملکرد سلول های پانکراس را که انسولین می سازند بهبود بخشد و پاسخ بدن شما به انسولین را افزایش دهد ( ۲۱ ، ۲۲ ).

مصرف آن: از پزشک خود بخواهید آزمایش خون ویتامین D را انجام دهد تا بهترین دوز را برای شما تعیین کند. شکل فعال D3 یا کوله کلسیفرول است، بنابراین به دنبال این نام در بطری های مکمل باشید ( ۲۳ ).

اقدامات احتیاطی: ویتامین D ممکن است باعث واکنش های خفیف تا متوسط ​​با چندین نوع دارو شود، بنابراین از پزشک یا داروساز خود راهنمایی بخواهید ( ۲۳ ).

خلاصه کمبود ویتامین D در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ شایع است. مکمل ویتامین D ممکن است کنترل کلی قند خون را بهبود بخشد، همانطور که توسط A1C منعکس می شود. توجه داشته باشید که ویتامین D ممکن است با برخی داروها تداخل داشته باشد.

۷. ژیمنما

Gymnema sylvestre گیاهی است که به عنوان درمان دیابت در سنت آیورودا هند استفاده می شود. نام هندی این گیاه – gurmar – به معنای “نابودکننده قند” است ( ۶ ).

در یک مطالعه، افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ که روزانه ۴۰۰ میلی گرم عصاره برگ ژیمنما را به مدت ۱۸ تا ۲۰ ماه مصرف می کردند، ۲۹ درصد کاهش قند خون ناشتا را تجربه کردند. A1C از ۱۱.۹% در شروع مطالعه به ۸.۴۸% کاهش یافت ( ۲۴ ).

تحقیقات بیشتر نشان می دهد که این گیاه ممکن است به کاهش قند خون ناشتا و A1C در دیابت نوع ۱ (وابسته به انسولین) کمک کند و با سرکوب احساس طعم شیرین در دهان میل به شیرینی را کاهش دهد ( ۲۵ ، ۲۶ ).

چگونه کار می کند: Gymnema sylvestre ممکن است جذب قند را در روده شما کاهش دهد و باعث جذب قند از خون شما توسط سلول ها شود. به دلیل تأثیر آن بر دیابت نوع ۱، گمان می رود که Gymnema sylvestre به نوعی به سلول های تولید کننده انسولین در پانکراس شما کمک کند ( ۶ ، ۲۶ ).

مصرف آن: دوز پیشنهادی ۲۰۰ میلی گرم عصاره برگ Gymnema sylvestre دو بار در روز همراه با غذا است ( ۲۴ ).

موارد احتیاط: Gymnema sylvestre می تواند اثرات قند خون انسولین را افزایش دهد، بنابراین در صورت تزریق انسولین، فقط با راهنمایی پزشک از آن استفاده کنید. همچنین ممکن است بر سطوح خونی برخی داروها تأثیر بگذارد و یک مورد آسیب کبدی گزارش شده است ( ۲۷ ).

می توانید مکمل های Gymnema sylvestre را به صورت آنلاین پیدا کنید.

خلاصه Gymnema sylvestre ممکن است قند خون ناشتا و A1C را در دیابت نوع ۱ و ۲ کاهش دهد، اگرچه تحقیقات بیشتری مورد نیاز است. اگر نیاز به تزریق انسولین دارید، لازم است قبل از استفاده از این مکمل با پزشک خود مشورت کنید.

۸. منیزیم

سطوح پایین منیزیم خون در ۲۵ تا ۳۸ درصد از افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ مشاهده شده است و در افرادی که قند خون خود را به خوبی کنترل نمی کنند، شایع تر است ( ۲۸ ).

در یک بررسی سیستماتیک، هشت مطالعه از ۱۲ مطالعه نشان داد که دادن مکمل‌های منیزیم به مدت ۶ تا ۲۴ هفته به افراد سالم یا مبتلایان به دیابت نوع ۲ یا پیش دیابت به کاهش سطح قند خون ناشتا در مقایسه با دارونما کمک کرد.

علاوه بر این، هر ۵۰ میلی گرم افزایش در مصرف منیزیم باعث کاهش ۳ درصدی قند خون ناشتا در افرادی شد که با سطوح پایین منیزیم خون وارد مطالعه شدند ( ۲۹ ).

چگونه کار می کند: منیزیم در ترشح طبیعی انسولین و عملکرد انسولین در بافت های بدن شما نقش دارد ( ۲۹ )

مصرف آن: دوزهای ارائه شده به افراد مبتلا به دیابت معمولاً ۲۵۰ تا ۳۵۰ میلی گرم در روز است. برای بهبود جذب حتما منیزیم را همراه غذا مصرف کنید ( ۲۹ ، ۳۰ ).

اقدامات احتیاطی: از اکسید منیزیم که می تواند خطر ابتلا به اسهال را افزایش دهد، خودداری کنید. مکمل های منیزیم ممکن است با چندین دارو، مانند برخی از دیورتیک ها و آنتی بیوتیک ها تداخل داشته باشند، بنابراین قبل از مصرف با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید ( ۳۱ ).

مکمل های منیزیم به صورت آنلاین در دسترس هستند.

خلاصه کمبود منیزیم در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ شایع است. مطالعات نشان می دهد که مکمل های منیزیم ممکن است به کاهش قند خون ناشتا کمک کند.

۹. آلفا لیپوئیک اسید

اسید آلفا لیپوئیک یا ALA یک ترکیب ویتامین مانند و آنتی اکسیدان قوی است که در کبد شما تولید می شود و در برخی غذاها مانند اسفناج، کلم بروکلی و گوشت قرمز یافت می شود ( ۳۲ ).

هنگامی که افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ ۳۰۰، ۶۰۰، ۹۰۰ یا ۱۲۰۰ میلی گرم ALA را در کنار درمان معمول دیابت خود به مدت شش ماه مصرف کردند، با افزایش دوز، قند خون ناشتا و A1C بیشتر کاهش یافت ( ۳۲ ).

چگونه کار می کند: ALA ممکن است حساسیت به انسولین و جذب قند سلول های شما از خون را بهبود بخشد، اگرچه ممکن است چند ماه طول بکشد تا این اثرات را تجربه کنید. همچنین ممکن است از آسیب اکسیداتیو ناشی از قند خون بالا محافظت کند ( ۳۲ ).

مصرف آن: دوزها معمولاً ۶۰۰ تا ۱۲۰۰ میلی گرم در روز است که در دوزهای منقسم قبل از غذا مصرف می شود ( ۳۲ ).

اقدامات احتیاطی: ALA ممکن است با درمان های پرکاری تیروئید یا کم کاری تیروئید تداخل داشته باشد. اگر کمبود ویتامین B1 (تیامین) دارید یا با اعتیاد به الکل مبارزه می کنید، از مصرف دوزهای بسیار زیاد ALA خودداری کنید ( ۳۳ ، ۳۴ ).

شما می توانید ALA را به صورت آنلاین خریداری کنید.

خلاصه ALA ممکن است به تدریج به کاهش قند خون ناشتا و A1C کمک کند، با اثرات بیشتر در دوزهای روزانه تا ۱۲۰۰ میلی گرم. همچنین دارای اثرات آنتی اکسیدانی است که ممکن است آسیب ناشی از قند خون بالا را کاهش دهد. با این حال، ممکن است با درمان بیماری های تیروئید تداخل داشته باشد.

۱۰. کروم

کمبود کروم توانایی بدن شما را برای استفاده از کربوهیدرات – تبدیل شده به قند – برای انرژی کاهش می دهد و نیاز شما به انسولین را افزایش می دهد ( ۳۵ ).

در بررسی ۲۵ مطالعه، مکمل‌های کروم A1C را حدود ۰.۶ درصد در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ کاهش دادند و میانگین کاهش قند خون ناشتا در مقایسه با دارونما حدود ۲۱ میلی‌گرم در دسی لیتر بود ( ۶ و ۳۶ ).

مقدار کمی از شواهد نشان می دهد که کروم ممکن است به کاهش قند خون در افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ نیز کمک کند ( ۳۷ ).

چگونه کار می کند: کروم ممکن است اثرات انسولین را تقویت کند یا از فعالیت سلول های پانکراس که انسولین تولید می کنند حمایت کند ( ۶ ).

مصرف آن: دوز معمولی ۲۰۰ میکروگرم در روز است، اما دوزهای تا ۱۰۰۰ میکروگرم در روز در افراد مبتلا به دیابت آزمایش شده است و ممکن است موثرتر باشد. فرم پیکولینات کروم احتمالاً بهترین جذب را دارد ( ۶ ، ۳۶ ، ۳۸ ).

اقدامات احتیاطی: برخی داروها – مانند آنتی اسیدها و سایر داروهای تجویز شده برای سوزش سر دل – می توانند جذب کروم را کاهش دهند ( ۳۵ ).

مکمل های کروم را به صورت آنلاین پیدا کنید.

خلاصه کروم
ممکن است عملکرد انسولین را در بدن شما بهبود بخشد و قند خون را در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ – و احتمالاً افراد مبتلا به نوع ۱ – کاهش دهد، اما این بیماری را درمان نمی کند.

خلاصه

بسیاری از مکمل ها – از جمله دارچین، جینسینگ، گیاهان دیگر، ویتامین D، منیزیم، پروبیوتیک ها و ترکیبات گیاهی مانند بربرین – ممکن است به کاهش قند خون کمک کنند.

به خاطر داشته باشید که ممکن است نتایج متفاوتی نسبت به آنچه مطالعات نشان داده است، بر اساس عواملی مانند مدت زمان، کیفیت مکمل و وضعیت دیابت فردی خود تجربه کنید.

مکمل ها را با پزشک خود در میان بگذارید، به خصوص اگر برای دیابت دارو یا انسولین مصرف می کنید، زیرا برخی از مکمل های فوق ممکن است با داروها تداخل داشته باشند و خطر افت بیش از حد قند خون را افزایش دهند.

در برخی موارد، پزشک ممکن است نیاز به کاهش دوز داروهای دیابت شما داشته باشد.

هر بار فقط یک مکمل جدید را امتحان کنید و قند خون خود را به طور منظم چک کنید تا تغییرات را در طی چند ماه دنبال کنید. انجام این کار به شما و پزشکتان کمک می کند تا تاثیر را تعیین کنید.