تفاوت آلت تناسلی ختنه شده و ختنه نشده : ظاهر، فواید و مشکلات

ختنه یک روش جراحی است که پوست ختنه گاه آلت تناسلی را از بین می برد. در آلت تناسلی ختنه نشده، پوست ختنه گاه باقی می ماند. تفاوت های اصلی شامل ظاهر و شیوه های بهداشتی است.

افراد ممکن است به دلایل مختلف ختنه شوند، از جمله:

 • دلایل مذهبی، مانند افراد یهودی یا مسلمان
 • دلایل فرهنگی
 • سابقه خانوادگی ختنه، بنابراین ممکن است فرد تصمیم بگیرد که این سنت را ادامه دهد
 • اولویت شخصی
 • به دلایل سلامتی، مانند اینکه فرد مستعد ابتلا به عفونت های مکرر پوست ختنه گاه باشد
 • آمار

یکی مطالعه ۲۰۱۶ تخمین زده می شود که ۳۷ تا ۳۹ درصد از مردان در سراسر جهان ختنه می کنند. محققان تخمین زدند که ۷۱.۲ درصد از مردان در ایالات متحده ختنه شده اند.

بر اساس انجمن اورولوژی آمریکا مناطقی از جهان که بیشترین میزان ختنه را دارند عبارتند از:

 • خاورمیانه
 • کره جنوبی
 • ایالات متحده آمریکا

کمترین میزان ختنه در اروپا، آمریکای لاتین و بیشتر آسیا است.

با توجه به مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، در ایالات متحده، نرخ ختنه در میان پسران تازه متولد شده حدوداً کاهش یافته است.

آلت
تفاوت ظاهری

ظاهر

آلت تناسلی ختنه نشده، پوست ختنه گاه را که سر آلت تناسلی غیرنعوظ را می پوشاند، حفظ می کند. هنگامی که آلت تناسلی در حالت نعوظ قرار می گیرد، پوست ختنه گاه به سمت عقب کشیده می شود تا غده نمایان شود.

آلت تناسلی ختنه شده فاقد پوست ختنه گاه است و زمانی که آلت تناسلی در حالت نعوظ و غیر نعوظ قرار دارد، گلدان نمایان می شود.

بیشتر بخوانید
آیا می توان اختلال نعوظ را درمان کرد؟

تاثیرات روی رابطه جنسی

مطالعات در مورد حساسیت آلت تناسلی در مردان ختنه نشده و ختنه شده بی نتیجه بوده است.

مطالعات علمی گزارش های متناقضی در مورد تأثیر ختنه بر جنسیت ارائه کرده است.

مثلا یکی مطالعه ۲۰۱۳ احساسات جنسی ۱۰۵۹ مرد ختنه نشده و ۳۱۰ مرد ختنه شده را بررسی کرد. گروهی از مردان ختنه شده نسبت به مردان ختنه نشده، میزان حساسیت کمتری را در سر چشم گزارش کردند.

بررسی ۲۰۱۳ به مطالعاتی در مورد تأثیر ختنه مردان بر عملکرد و لذت جنسی نگاه کرد. این بررسی نشان داد که در دقیق ترین مطالعات، ختنه هیچ تاثیر منفی بر عملکرد جنسی، حساسیت، درد یا لذت در طول رابطه جنسی نداشت.

با این حال، مطالعه ۲۰۱۲ دریافتند که شواهد علمی کافی در برخی از تحقیقات قبلی وجود ندارد که نشان دهد ختنه بر عملکرد جنسی تأثیر می گذارد. این مطالعه به این نتیجه رسید که ختنه هیچ تاثیر منفی طولانی مدتی بر عملکرد جنسی ندارد.

مطالعه ۲۰۱۶ حساسیت آلت تناسلی ۳۰ مرد ختنه شده را با ۳۲ مرد ۱۸ تا ۳۷ ساله ختنه نشده مقایسه کرد. این مطالعه نشان داد که بین حساسیت آلت تناسلی در مردان ختنه نشده و ختنه شده تفاوت حداقلی وجود دارد.

بهداشت

تمیز نگه داشتن پوست ختنه گاه برای افراد بدون ختنه مهم است.

برای مردان نوجوان و بالغ، عقب کشیدن و شستن زیر پوست ختنه گاه با آب و صابون ملایم، شستشوی خوب و سپس چرخاندن پوست ختنه گاه می تواند به حفظ بهداشت کمک کند.

بیشتر بخوانید
آنچه در مورد افتادگی بیضه ها باید بدانید

بهداشت خوب پوست ختنه گاه می تواند به کاهش خطر عفونت کمک کند. بدون تمیز کردن منظم، باکتری ها، کثیفی ها و مایعات بدن می توانند در زیر پوست ختنه گاه جمع شوند و اسمگما را تشکیل دهند که زرد مایل به سفید به نظر می رسد.

بهداشت ضعیف دستگاه تناسلی می تواند باعث عفونت غده یا پوست ختنه گاه شود، مانند:

 • فیموزیس، که در آن پوست ختنه گاه در اطراف سر آلت تناسلی بیش از حد سفت می شود و نمی تواند عقب بکشد
 • بالانیت، عفونت غده و پوست ختنه گاه
 • پستتیت، عفونت قارچی پوست ختنه گاه

در پسران جوان، پوست ختنه گاه ممکن است به راحتی جمع نشود. توجه به این نکته ضروری است که آنها نباید سعی در پس زدن آن داشته باشند.

آلت تناسلی ختنه شده به هیچ مراقبت بهداشتی اضافی نیاز ندارد، بنابراین افراد می توانند آلت تناسلی خود را با آب و صابون ملایم به عنوان بخشی از روال معمول حمام کردن خود بشویید.

عفونت های مقاربتی

ختنه ممکن است خطر ابتلا به HIV یا سایر بیماری های مقاربتی را در اثر مقاربت دگرجنس گرا کاهش دهد.

بر اساس یک بیانیه سیاست در سال ۲۰۱۲ از آکادمی اطفال آمریکا (AAP)ختنه می تواند خطر ابتلا به اچ آی وی در اثر مقاربت دگرجنس گرا را کاهش دهد و خطر سایر عفونت های مقاربتی (STIs) را کاهش دهد.

پژوهش از سه کارآزمایی بالینی تصادفی شده نشان داد که ختنه مردان بالغ خطر ابتلا به عفونت HIV را در طول زمان ۵۰ تا ۶۰ درصد کاهش می دهد.

بیشتر بخوانید
یوهمبین Yohimbe: مزایا، موارد استفاده و عوارض جانبی

این کارآزمایی‌ها همچنین نشان داد که مردانی که در بزرگسالی ختنه می‌شوند، ۳۰ درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به انواع خاصی از تبخال و ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) هستند.

همچنین، یک مطالعه ۲۰۱۷ دریافتند که زنانی که شرکای جنسی ختنه شده داشتند کمتر به بیماری های مقاربتی مانند کلامیدیا، سیفلیس و یکی از انواع تبخال مبتلا می شوند.

این مطالعه همچنین نشان داد که زنانی که شریک جنسی ختنه شده دارند ممکن است دارای خطر کمتر سرطان دهانه رحم باشند.

ختنه در مردان با شریک جنسی مرد ممکن است خطر ابتلا به اچ آی وی را کاهش دهد ، اما این نیاز به تحقیقات بیشتری دارد.

هم مردان ختنه شده و هم ختنه نشده باید تا حد امکان در حین رابطه جنسی از کاندوم استفاده کنند تا خطر انتقال یا انقباض STI کاهش یابد.

باروری

هیچ مدرک علمی وجود ندارد که نشان دهد وجود یا عدم وجود پوست ختنه گاه بر باروری تأثیر می گذارد.

علل ناباروری مردان مربوط به تولید اسپرم است که در بیضه ها اتفاق می افتد.

برخی از دلایل اصلی ناباروری مردان عبارتند از:

 • تعداد کم اسپرم
 • بدون تولید اسپرم
 • تولید اسپرم هایی که شکل غیرعادی دارند یا حرکت غیر طبیعی دارند
 • مشکلات انزال
 • ساختار کروموزوم
 • مصرف داروهای خاص

عفونت های مکرر می تواند باعث انسداد در دستگاه تناسلی مردان شود. اگر اسپرم در طول انزال نتواند بیضه ها را به طور طبیعی ترک کند، می تواند بر باروری تأثیر بگذارد.

رعایت بهداشت آلت تناسلی و همچنین مراجعه به پزشک در صورت وجود علائم غیرعادی یا ناراحت کننده در اطراف آلت تناسلی یا ناحیه تناسلی می تواند به کاهش خطر عفونت کمک کند.

بیشتر بخوانید
آیا باید نگران پاپول های آلت تناسلی مرواریدی باشم؟

خلاصه

مردان ممکن است به دلایل فرهنگی، مذهبی یا شخصی ختنه شوند. در برخی موارد، مردان بالغ که دچار عفونت های مکرر پوست ختنه گاه می شوند، ممکن است به دلایل سلامتی ختنه را انتخاب کنند.

شواهد علمی اخیر اثرات منفی بسیار کمی در ارتباط با ختنه بر عملکرد و رضایت جنسی پیدا کرده است.

AAP می گویند که مزایای ختنه در نوزادان پسر بیشتر از خطرات آن است، اما هر گونه فواید ختنه برای سلامتی کافی نیست تا آن را به عنوان یک روش معمول برای همه نوزادان پسر توصیه کنیم.

ختنه در مردان مسن می تواند خطر بیشتری برای عوارض جراحی داشته باشد.

برای مردان ختنه شده و ختنه نشده رعایت بهداشت تناسلی ضروری است و برای مردانی که ختنه نشده اند به طور منظم و آرام ناحیه زیر پوست ختنه گاه را بشویید تا از عفونت احتمالی جلوگیری شود.

استفاده از کاندوم تا حد امکان در حین رابطه جنسی می تواند به کاهش خطر ابتلا به بیماری های مقاربتی برای مردان ختنه شده و ختنه نشده کمک کند.

Source link

کلمات مرتبط

 • الت تناسلی بدون ختنه برای دخول چه موردی دارد
دیدگاهتان را بنویسید

6 دیدگاه دربارهٔ «تفاوت آلت تناسلی ختنه شده و ختنه نشده : ظاهر، فواید و مشکلات;

 1. درود
  بدیهیست کاستن از پوست آلت باعث می شود تا آلت نتواند در طی سالیان رشد به افزایش طول مستعد خود برسد، مشابه این اقدام را در قبایل بدوی بصورت درازتر کردن گردن یا تغییر فرم جمجمه داریم
  البته امکان تحقیق علمی در اینمورد نیست، چون نمیتوانیم در یک انسان هر دو حالت را داشته باشیم تا متوجه بشیم، تفاوت طول آلتش در حالت ختنه شده و نشده چقدر است
  نظر شما چیست؟

  پاسخ
 2. متاسفانه بدلیال ترس از مذهب جرات نکردید معایب ختنه رو بگید از جمله اینکه کلاهک پنیس دچار چین و چروک و خشکی میشود و یکی دیگه اینکه مردان ختنه شده به زودانزالی دچار شده اند و اینکه ویروس HIV هیچ ربطی به ختنه شده و نشده ندارد. و اینکه مردان ختنه شده لذت کمتری نسبت به ختنه شده میبرند و خیلی معایب دیگه متاسفم که بخاطر ترس از مذهب جرات بیان خیلی از حقایقو ندارید

  پاسخ
  • اتفاقا این مقاله ترجمه کلمه کلمه از مقاله ای خارجی در سایت معتبر medicalnewstoday است

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه