آنچه والدین باید در مورد سطح طبیعی قند خون برای کودکان بدانند

سطح قند خون سالم برای کودکان مشابه سطح قند خون بزرگسالان است.

گلوکز یا همان قند خون منبع اصلی انرژی بدن است. اما در افراد مبتلا به دیابت – از جمله کودکان – سطح قند خون ممکن است خارج از محدوده سالم باشد.

سطح قند خون سالم برای کودکان تقریباً مانند بزرگسالان است. با این حال، در مورد مدیریت دیابت در کودکان، تفاوت‌های کلیدی وجود دارد. در اینجا چیزی است که والدین باید بدانند.

قند خون طبیعی برای کودکان

بدن بیشتر گلوکز خود را از طریق متابولیسم کربوهیدرات های موجود در غذا به دست می آورد. انسولین، هورمونی که توسط لوزالمعده تولید می‌شود، به حرکت گلوکز از خون و به داخل سلول‌ها کمک می‌کند و در آنجا برای انرژی استفاده می‌شود. قیصر دائمی. از طریق این فرآیند، انسولین همچنین قند خون را کاهش می دهد. برای افراد مبتلا به دیابت، عملکرد انسولین مختل می شود که منجر به افزایش قند خون می شود.

میزان گلوکز در کودکان و بزرگسالان بسته به مدت زمانی که از آخرین وعده غذایی، نوشیدنی یا میان وعده گذشته است، متفاوت است. مطابق با دانشکده پزشکی ییلقند خون طبیعی برای یک کودک بدون دیابت باید در محدوده زیر باشد:

 • قبل از صبحانه (قند خون ناشتا): ۷۰ تا ۱۲۰ میلی گرم در دسی لیتر
 • یک تا دو ساعت بعد از غذا: کمتر از ۱۴۰ میلی گرم در دسی لیتر
 • قبل از غذا و قبل از خواب: ۷۰ تا ۱۲۰ میلی گرم در دسی لیتر
بیشتر بخوانید
تغذیه کودک 9 ماهه: ایده های غذایی و یک برنامه غذایی نمونه

سطح گلوکز خون را می توان در طول قرار ملاقات منظم کودک با پزشک بررسی کرد. اگر سطح قند خون بالا باشد، پزشک ممکن است آزمایش‌های خون و/یا ادرار اضافی را برای تعیین اینکه آیا فرزند شما دیابت دارد یا خیر تجویز کند.

کودکان و قند خون پایین

سطح قند خون سالم برای کودکان مانند بزرگسالان است. با این حال، «گلوکز کودکان تمایل به کاهش سریعتر از بزرگسالان دارد هایدی کویین، RDN، یک مربی گواهی دیابت در مرکز دیابت جاسلین هاروارد.

سطح قند خون زیر ۷۰ میلی گرم در دسی لیتر پایین در نظر گرفته می شود. علائم قند خون پایین شامل گرسنگی، تحریک پذیری، تعریق، رنگ پریدگی پوست، سرگیجه و/یا مشکل در توجه است. سلامت کودکان استانفورد. از این علائم آگاه باشید، زیرا درمان فوری قند خون پایین مهم است.

رابیشتر بخوانید:چرا قند خون خیلی بالا یا خیلی پایین می تواند خطرناک باشد؟

اگر کودک شما دچار هیپوگلیسمی است، باید فوراً مقدار کمی غذای شیرین (یا نوشیدنی شیرین مانند آب میوه) بخورد. حتماً در مورد درمان های هیپوگلیسمی با پزشک فرزندتان صحبت کنید، زیرا حفظ تعادل ممکن است کمی چالش برانگیز باشد. اگر فرزند شما در تلاش برای بالا بردن قند خون پایین خود قند زیادی مصرف کند، سطح گلوکز خون او می تواند بسیار بالا برود که یکی دیگر از نگرانی های سلامتی است.

نکته

به گزارش بهداشت و درمان کودکان استانفورد، اگر فرزند شما دیابت دارد، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی او در مورد درمان هیپوگلیسمی خود صحبت کنید. در موارد شدید، تزریق افزایش دهنده قند ممکن است ضروری باشد.

بیشتر بخوانید
نوروبلاستوما چیست؟

دو نوع اصلی دیابت نوع ۱ و نوع ۲ وجود دارد. به گفته کوین، آمار دیابت نشان می دهد دیابت نوع ۱ شایع ترین نوع در بین کودکان است. پانکراس کودکان مبتلا به دیابت نوع ۱ انسولین کافی تولید نمی کند. این امر باعث تجمع گلوکز در خون و در نتیجه افزایش قند خون می شود. این نوع دیابت ارثی نامیده می شود، زیرا احتمال ابتلا به دیابت نوع ۱ از طریق خانواده ها منتقل می شود. مرجع خانه ژنتیک. اگرچه ممکن است در هر سنی رخ دهد، نوع ۱ معمولاً در حدود ۹ یا ۱۰ سالگی ظاهر می شود.

دیابت نوع ۲ ارتباط نزدیکی با ژنتیک ندارد، اگرچه سابقه خانوادگی این بیماری یک عامل خطر برای نوع ۲ است. مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری. دیابت نوع ۲ بیشتر در بزرگسالان شایع است و عمدتاً با چاقی و عادات سبک زندگی ناسالم مرتبط است. با این حال، کوین می گوید که در ارتباط با همه گیری چاقی در آمریکا، تعداد کودکان مبتلا به دیابت نوع ۲ افزایش یافته است.

علائم دیابت در کودکان

تشخیص علائم دیابت در کودکان می تواند چالش برانگیز باشد زیرا ممکن است نتوانند علائم خود را به شما منتقل کنند. بر اساس کلینیک مایو، در اینجا چند علامت وجود دارد که باید مراقب آنها بود:

 • افزایش تشنگی
 • تکرر ادرار، به خصوص در مدت زمان کوتاهی
 • گرسنگی شدید همراه با کاهش وزن
 • خستگی
 • تحریک پذیری و/یا تغییرات رفتاری
 • نفس با بوی میوه
 • تاری دید (مالیدن چشم های کودکان می تواند نشانه این باشد)
 • تهوع و استفراغ
بیشتر بخوانید
آبله - علائم، واکسن و تفاوت آن با آبله میمون

کارا شراگر، RDN، مربی دیابت در مرکز دیابت جاسلین هاروارد، به LIVESTRONG.com می گوید، مرطوب کردن تخت یکی دیگر از علائم قرمز دیابت است. دیابت در کودکان معمولاً پس از آموزش به آنها تشخیص داده می‌شود، بنابراین «نرم‌کردن در رختخواب یک هدیه بزرگ است». “اگر کودک دوباره شروع به خیس کردن تخت کرد، مهم است که آن را با پزشک اطفال خود در میان بگذارد.”

هشدار

تهوع و استفراغ از علائم مهمی هستند که باید مراقب آنها باشید زیرا علائم یک عارضه نادر اما تهدید کننده زندگی دیابت به نام کتواسیدوز دیابتی (DKA) هستند.

مدیریت دیابت فرزندتان

کوین می گوید یکی از مهم ترین تفاوت های بین کودکان و بزرگسالان مبتلا به دیابت، مدیریت روزانه است. او می‌گوید: «همانطور که کودکان رشد می‌کنند، هورمون‌ها – به ویژه هورمون رشد انسانی – آنها را نسبت به انسولین مقاوم‌تر می‌کنند. «دوزهای انسولین باید کاملاً منظم تنظیم شوند [to keep blood sugar levels in a healthy range]او می افزاید که برای کودکان مبتلا به دیابت بسیار مهم است که به طور منظم توسط پزشک معاینه شوند تا دوز داروی آنها در مسیر رشدشان حفظ شود.

یابت نوع ۱ معمولاً از طریق تزریق انسولین درمان می شود. نوع ۲ از طریق تغییر سبک زندگی (از جمله تغییرات رژیم غذایی و افزایش ورزش) و احتمالاً دارو (از جمله انسولین) درمان می شود. سلامت کودکان. مهم نیست که کودک شما چه نوع دیابتی دارد، بسیار مهم است که قند خون او را به طور منظم چک کنید تا مطمئن شوید که سطح قند خون او در محدوده هدف قرار دارد.

دیابت کنترل نشده در نهایت می تواند منجر به مشکلات چشمی، آسیب عصبی، بیماری کلیوی، فشار خون بالا و/یا سکته شود. انجمن دیابت آمریکا. این ممکن است ترسناک به نظر برسد، اما خبر خوب این است که می توان با مدیریت صحیح دیابت از این عوارض جلوگیری کرد. بنابراین، اگرچه ممکن است گاهی اوقات چالش برانگیز باشد، اما بسیار مهم است که شما به عنوان والدین به کودک خود کمک کنید تا یاد بگیرد چگونه دیابت خود را مدیریت کند. به هر حال، در برخی مواقع، این مسئولیت فرزند شما خواهد بود که سلامت خود را مدیریت کند.

بیشتر بخوانید
آیا کودکان می توانند زونا بگیرند؟

نکته

شما می توانید با کمک به او در ایجاد عادات سالم برای زندگی به فرزندتان قدرت دهید – عاداتی که شامل چک کردن منظم قند خون، مصرف صحیح داروها، ورزش کردن، خوردن وعده های غذایی مناسب دیابت و برنامه ریزی منظم برای قرار ملاقات با پزشک است.

Source link

۵/۵ - (۱ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

2 دیدگاه دربارهٔ «آنچه والدین باید در مورد سطح طبیعی قند خون برای کودکان بدانند;

 1. سلام فرزند من قندخونش ۱۲۰تا بوده ارث هم نداریم توی فامیل آب زیاد میخوره میخواستم بدونم خدایی نکرده قند نداشته باشه ممنون میشم

  پاسخ

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه