دیابت و اسهال

دیابت می تواند هر بخشی از دستگاه گوارش را تحت تاثیر قرار دهد. در برخی افراد، این ممکن است به معنی اسهال مکرر و مشکل در کنترل حرکات روده باشد. یبوست نیز ممکن است رخ دهد.

معلوم نیست چرا این اتفاق می افتد. آسیب عصبی، دارو و سایر عوامل ممکن است در این امر نقش داشته باشند.

در باره ۲۰% افراد مبتلا به دیابت اسهال را تجربه می کنند. کسانی که دیابت دارند بیشتر از افراد بدون دیابت در معرض اسهال هستند.

دیابت زمانی رخ می دهد که بدن شما نتواند هورمون انسولین را به طور موثر تولید یا استفاده کند. پانکراس شما هنگام غذا خوردن انسولین ترشح می کند. این به سلول های شما اجازه می دهد تا قند را از غذا جذب کنند تا انرژی بسازند. اگر بدن شما نتواند از این قند استفاده کند یا آن را جذب کند، در خون انباشته می شود که منجر به افزایش سطح قند خون می شود.

آیا اسهال از علائم دیابت است؟

با گذشت زمان، سطوح بالای قند خون مداوم می تواند منجر به آسیب در سراسر بدن شود و در نتیجه طیف وسیعی از علائم ایجاد شود. برای برخی افراد، مشکلات روده می تواند نشانه دیابت باشد.

اسهال ممکن است مداوم باشد، یا ممکن است با دوره های اجابت مزاج منظم متناوب شود. همچنین ممکن است با یبوست متناوب شود.

چه چیزی باعث اسهال در افراد دیابتی می شود؟

ارتباط بین دیابت و اسهال مشخص نیست. پژوهش نشان می دهد که عوامل زیر ممکن است نقش داشته باشند:

 • بیماری سلیاک و کولیت میکروسکوپی: به نظر می رسد افراد مبتلا به دیابت در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به این شرایط هستند. تنها علامت ممکن است اسهال باشد.
 • شیرین کننده های بدون قند و سایر مواد: مصرف این محصولات ممکن است خطر ابتلا به اسهال را افزایش دهد. به عنوان مثال سوربیتول، مانیتول و زایلیتول، می تواند داشته باشد یک اثر ملین
 • نوروپاتی: سطح بالای قند خون می تواند منجر به آسیب عصبی شود. اگر این روی اعصاب روده کوچک تأثیر بگذارد، آن را تحت تأثیر قرار می دهد می تواند منجر به اسهال، به خصوص در شب. نوروپاتی همچنین می تواند بر عملکرد آنورکتال تأثیر بگذارد و بی اختیاری مدفوع را بیشتر محتمل می کند.
 • عملکرد پانکراس: دیابت بر نحوه عملکرد پانکراس تأثیر می گذارد. این می تواند منجر به اختلالات گوارشی شود. افراد مبتلا به دیابت هستند دو تا چهار بار به عنوان مثال، احتمال ابتلا به پانکراتیت بیشتر از افراد بدون دیابت است. اسهال یکی از علائم پانکراتیت است.
 • آنتروپاتی دیابتی: این شرطی است که تاثیر می گذارد روده بزرگ می تواند باعث اسهال، یبوست و بی اختیاری مدفوع شود. احتمال بروز این بیماری در افراد مبتلا به دیابت بیشتر از افراد بدون دیابت است.
 • داروی دیابت: متفورمین، استاتین ها و سایر داروهایی که ممکن است برای دیابت و بیماری های مرتبط مصرف کنید، می توانند بر عملکرد روده شما تأثیر بگذارند. تحقیقات نشان می دهد ۱۵% تا ۲۴% افرادی که متفورمین مصرف می کنند ممکن است اسهال داشته باشند.
 • رشد بیش از حد باکتری ها: این زمانی اتفاق می افتد که انواع خاصی از باکتری ها در روده بیش از حد فراوان شوند. این می تواند با آنتروپاتی دیابتی رخ دهد.
بیشتر بخوانید
دیابت نوع 2: علائم، علل، تشخیص، رژیم غذایی

افراد مبتلا به دیابت نیز می توانند همان علل اسهال را داشته باشند که افراد بدون دیابت، مانند:

 • آلرژی و عدم تحمل غذایی، مانند لبنیات و فروکتوز
 • استفاده طولانی مدت از آنتی بیوتیک ها، که می تواند بر ساختار میکروبیوتای روده تأثیر بگذارد
 • داروها، مانند آنتی اسیدهای حاوی منیزیم و برخی از درمان های سرطان
بیشتر بخوانید
شاخص گلیسمی یا نمایه قندی چیست؟ و اثر جذب گلوکز بر آن

عوامل خطر باید در نظر گرفته شود

اسهال است احتمال بیشتری دارد ممکن است به دلیل قرار گرفتن طولانی مدت در معرض سطوح بالای قند خون باشد.

دیابتی که کنترل آن دشوار است نیز ممکن است خطر بیشتری برای اسهال داشته باشد. سطوح بالای گلوکز به طور مداوم خطر آسیب عصبی و سایر عوارض دیابت را افزایش می دهد.

افراد مبتلا به دیابت که دارای عوارض و اختلالات مرتبط هستند – مانند نوروپاتی، چاقی، و مشکلات پانکراس – در معرض خطر بیشتری برای تجربه اسهال هستند.

افراد مسن مبتلا به دیابت ممکن است اسهال مکرر را بیشتر تجربه کنند. این به این دلیل است که احتمال اسهال در افرادی که سابقه طولانی دیابت دارند افزایش می یابد.

چه زمانی با پزشک خود تماس بگیرید

اگر اسهال مکرر را تجربه می کنید با پزشک تماس بگیرید. آنها مشخصات سلامتی شما را بررسی می کنند و سطح قند خون شما را ارزیابی می کنند. آنها همچنین ممکن است یک معاینه فیزیکی مختصر برای کمک به رد هر گونه شرایط پزشکی دیگر انجام دهند.

بیشتر بخوانید
10 مکمل برای کمک به کاهش قند خون

قبل از اینکه داروی جدید یا رژیم درمانی دیگری را شروع کنید، پزشک می‌خواهد مطمئن شود که هیچ مشکل گوارشی دیگری را تجربه نمی‌کنید.

اسهال چگونه درمان می شود؟

درمان می تواند متفاوت باشد. مهمترین عامل کنترل سطح قند خون است. داروها و سایر روش ها می توانند به کاهش علائم و احتمال اسهال ناشی از عوامل دیگر کمک کنند.

برای مدیریت اسهال، پزشک ممکن است موارد زیر را توصیه کند:

 • مصرف کمتر از شیرین کننده سوربیتول
 • مصرف لوپرامید (ایمودیوم) قبل از غذا برای مدیریت علائم
 • مصرف کلونیدین (Kapvay) برای تنظیم حرکات روده و کاهش اسپاسم
 • مصرف آمی تریپتیلین برای کاهش گرفتگی و کندی هضم
 • تمرین کف لگن و احتمالاً گرفتن کولوستومی برای افراد مبتلا به بی اختیاری مدفوع

بسته به ارزیابی آنها، پزشک ممکن است شما را برای بررسی بیشتر به یک متخصص روده به نام متخصص گوارش ارجاع دهد.

سوالات متداول

چگونه اسهال دیابتی را برطرف کنیم؟

ممکن است پیشگیری از اسهال با دیابت امکان پذیر نباشد، اما مدیریت سطح قند خون می تواند در دراز مدت به کاهش این خطر کمک کند.

محدود کردن یا اجتناب از شیرین کننده های مصنوعی، مانند سوربیتول، ممکن است کمک کند. پزشک همچنین می تواند داروهایی مانند لوپرامید (Imodium) را برای کمک به مدیریت علائم تجویز کند.

اسهال دیابتی چقدر طول می کشد؟

افراد مبتلا به دیابت در معرض خطر بیشتری برای اسهال مزمن یا مداوم هستند. ممکن است از چندین هفته تا چند ماه، اما درمان می تواند به مدیریت آن کمک کند.

بیشتر بخوانید
اگر دیابت دارید می توانید وزن اضافه کنید؟

در صورت ابتلا به اسهال دیابتی چه بخورید؟

اگر مبتلا به اسهال با دیابت هستید، از شیرین کننده های مصنوعی مانند سوربیتول اجتناب کنید تا ببینید که آیا کمک می کند یا خیر. نوشیدن مایعات زیاد، به ویژه آب، می تواند از کم آبی بدن در اثر اسهال جلوگیری کند.

مقداری پژوهش پروبیوتیک ها را پیشنهاد می کند لاکتوباسیلوس و بیفیدوباکتریوم ممکن است کمک کند، اما مطالعات بیشتری برای تأیید این مورد نیاز است.

قبل از ایجاد هر گونه تغییر اساسی در رژیم غذایی از یک پزشک سوال کنید. آنها می توانند اطمینان حاصل کنند که انجام این کار با سایر درمان ها تداخل نخواهد داشت یا علائم دیگر را بدتر نمی کند.

خلاصه

مشکلات گوارشی، از جمله اسهال مداوم، در دیابت بسیار شایع است.

کارشناسان دقیقاً نمی دانند چرا این اتفاق می افتد، اما ممکن است به دلیل آسیب ناشی از سطح بالای قند خون باشد. استفاده از برخی داروها مانند متفورمین نیز ممکن است در این امر موثر باشد.

اگر اسهال همراه دیابت دارید با پزشک مشورت کنید. آنها می توانند به شما در یافتن راه هایی برای مدیریت علائم کمک کنند. آنها ممکن است توصیه کنند از شیرین کننده های مصنوعی اجتناب کنید و از لوپرامید برای منظم تر کردن عبور غذا استفاده کنید.
healthline