خشکی پوست: هفت درمان خانگی

چه به دلیل افزایش سن، یک بیماری زمینه ای پوست یا عوامل محیطی باشد، داشتن پوست خشک می تواند ناراحت کننده و خارش باشد. طیف وسیعی از درمان‌ها برای درمان خشکی پوست در خانه وجود دارد – اما کدامیک مؤثرتر هستند؟

پوست خشک که خشکی پوست نیز نامیده می شود، پوستی است که در لایه بیرونی خود رطوبت ندارد. در صورت عدم درمان، پوست خشک می تواند ترک خورده و عفونی شود. مرطوب نگه داشتن پوست خشک مهم است، اما برخی از درمان های خریداری شده در فروشگاه می توانند گران یا بی اثر باشند.

این مقاله به بررسی درمان های خانگی برای پوست خشک می پردازد و به شواهد علمی پشت این ادعاها نگاه می کند.

درمان های خانگی برای پوست خشک

روغن آفتابگردانمطالعات نشان می دهد که روغن دانه آفتابگردان ممکن است به عنوان یک مرطوب کننده استفاده شود.

درمان های خانگی مختلفی وجود دارد که افراد می توانند برای از بین بردن خشکی پوست از آنها استفاده کنند. بسیاری از درمان های زیر را می توان به عنوان مرطوب کننده استفاده کرد مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد. بهترین راه برای استفاده از مرطوب کننده این است که بعد از حمام آن را به مقدار زیاد روی پوست مرطوب بمالید و بگذارید خیس بخورد.

خشکی پوست: هفت درمان خانگی

۱. روغن تخمه آفتابگردان

مطالعه ۲۰۱۳ دریافت که روغن تخمه آفتابگردان هنگامی که به عنوان مرطوب کننده روی بازوهای شرکت کننده استفاده می شود، هیدراتاسیون را بهبود می بخشد.

بیشتر بخوانید
پوک مارک: درمان ها و درمان های خانگی

همان مطالعه نشان داد که روغن زیتون در واقع به سد پوست آسیب می رساند و نشان می دهد که همه روغن های طبیعی برای استفاده به عنوان مرطوب کننده مناسب نیستند.

۲. روغن نارگیل

روغن طبیعی دیگری که برای درمان خشکی پوست به خوبی عمل می کند، روغن نارگیل است. آ مطالعه ۲۰۱۴ دریافتند که روغن نارگیل به اندازه ژل نفتی برای درمان پوست خشک ایمن و موثر است. مشخص شد که به طور قابل توجهی آبرسانی پوست را بهبود می بخشد و تعداد لیپیدها (چربی ها) روی سطح پوست را افزایش می دهد.

مانند تحقیق ۲۰۱۶ توضیح می دهد، روغن نارگیل حاوی اسیدهای چرب اشباع شده است که خاصیت نرم کنندگی دارند. نرم کننده چربی یا روغنی است که با پر کردن شکاف های موجود در پوست خشک به عنوان مرطوب کننده عمل می کند و آن را صاف می کند.

۳. حمام بلغور جو دوسر

بلغور جو دوسر یکی دیگر از مواد طبیعی است که می تواند به درمان خشکی پوست کمک کند. افزودن پودر بلغور جو دوسر به حمام یا استفاده از کرم های حاوی جو دوسر ممکن است به رفع خشکی پوست کمک کند.

مطالعه ۲۰۱۵ دریافت که عصاره بلغور جو دوسر دارای خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی است که نشان می دهد می تواند به درمان خشکی پوست کمک کند.

بیشتر بخوانید
خارش لب؟ این چیزی است که بدن شما سعی دارد به شما بگوید

۴. نوشیدن شیر

شیر همچنین می تواند خشکی پوست را تسکین دهد، اما نه زمانی که روی پوست استفاده شود. تحقیق در سال ۲۰۱۵ نشان می دهد که رژیم غذایی حاوی شیر می تواند خشکی پوست را بهبود بخشد.

این مطالعه نشان داد که چربی موجود در شیر به نام فسفولیپید، وقتی به رژیم غذایی موش اضافه شود، سد پوستی را در موش ها بهبود می بخشد. تحقیقات بیشتری مورد نیاز است تا ببینیم آیا نوشیدن شیر همان تأثیر را روی پوست انسان دارد یا خیر.

۵. عسل

بررسی ۲۰۱۲ تحقیقات اشاره می کند که برخی از مطالعات نشان داده اند که عسل برای بسیاری از انواع بیماری های پوستی مفید است.

استفاده از عسل روی پوست برخی از مطالعات نشان می دهد که عسل ممکن است به عنوان یک درمان خانگی برای از بین بردن خشکی پوست استفاده شود.

مطالعات مختلف نشان داده اند که عسل عبارت است از:

 • مرطوب کننده
 • التیام‌بخش
 • ضد التهاب

همه اینها ویژگی هایی است که نشان می دهد عسل یک درمان خانگی ایده آل برای از بین بردن خشکی پوست است. کاملا طبیعی است و می توان آن را مستقیماً روی پوست قرار داد.

۶. ژله نفتی

ژله پترولیوم که به روغن معدنی معروف است، سال‌ها به عنوان مرطوب‌کننده استفاده می‌شود.

در سال ۲۰۱۷، محققان دریافتند که سد پوستی در افراد مسن پس از استفاده از ژل نفتی بهبود یافت. این یافته از استفاده از ژل نفتی برای درمان خشکی پوست، به ویژه زمانی که ناشی از افزایش سن باشد، حمایت می کند.

بیشتر بخوانید
چگونه سوراخ ناف عفونی را درمان می کنید؟

۷. آلوئه ورا

ژل آلوئه ورا ممکن است به تسکین پوست خشک کمک کند مطالعه ۲۰۰۳.

افرادی که پوست خشکی روی دست ها یا پاهای خود دارند می توانند از ژل آلوئه ورا استفاده کنند و ناحیه آسیب دیده را با جوراب یا دستکش بپوشانند. افراد ممکن است ترجیح دهند این کار را قبل از رفتن به رختخواب انجام دهند و ژل را تمام شب روی پوست بگذارند.

اگر پوست خشک در ناحیه دیگری از بدن است، استفاده از ژل آلوئه ورا به طور آزادانه و اجازه دادن به آن برای خیساندن ممکن است اثر مشابهی داشته باشد.

جلوگیری

مرطوب کردن منظم پس از شستشو ممکن است به جلوگیری از خشکی پوست کمک کند.

استفاده منظم از نرم کننده ها و مرطوب کننده ها بعد از حمام به جلوگیری از خشکی پوست کمک می کند. افراد همچنین می توانند با اجتناب از مواردی که ممکن است باعث خشکی یا تحریک شوند از خشکی پوست جلوگیری کنند، از جمله:

 • خاراندن پوستشان
 • تهویه مطبوع بیش از حد
 • اصلاح با تیغ بلانت یا بدون ژل اصلاح
 • حمام کردن یا دوش گرفتن زیاد
 • مالش بیش از حد پوست هنگام خشک کردن حوله
 • حمام کردن یا دوش گرفتن در آبی که خیلی گرم است
 • استفاده از لوسیون های حاوی الکل
 • پوشیدن لباس هایی که پوست را می سایند
 • تماس مکرر با مواد شوینده
 • نشستن زیر حرارت مستقیم بخاری یا آتش
 • بیرون ماندن در شرایط باد بدون پوشاندن پوست
بیشتر بخوانید
دلایل زردی پا

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

اگر عوامل محیطی یا پیری دلیل خشکی پوست نباشد، ممکن است فرد به بیماری پوستی زمینه ای مبتلا باشد. اگر فردی مشکوک به این موضوع باشد، باید با پزشک صحبت کند.

اگر داروهای خانگی و مرطوب‌کننده‌های خریداری‌شده در فروشگاه علائم خشکی پوست را کاهش نمی‌دهند، ممکن است فرد بخواهد در مورد درمان‌های بدون نسخه با یک داروساز صحبت کند.

مرطوب نگه داشتن پوست و درمان خشکی پوست در اسرع وقت بسیار مهم است. در صورت عدم درمان، خشکی پوست می تواند منجر به موارد زیر شود:

 • تکه های قرمز
 • خون ریزی
 • عفونت باکتریایی

قرمزی، تورم یا چرک ممکن است نشان دهنده عفونت باکتریایی باشد. اگر فردی مشکوک به عفونت پوست خود باشد، باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کند.

Source link

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه