خونریزی پس از مقاربت: چه چیزی باعث خونریزی بعد از رابطه جنسی می شود

خونریزی بعد از رابطه جنسی، معروف به پس از ازدواج خونریزی، ممکن است نشانه ای از یک مشکل جزئی مانند خشکی واژن یا یک وضعیت جدی تر باشد که باید با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید.

خونریزی پس از مقاربت با چرخه قاعدگی شما ارتباطی ندارد. در عوض، خون از پوشش واژن یا دهانه رحم جریان می یابد. بسته به علت، خون ممکن است قرمز روشن یا تیره تر باشد، و ممکن است مقدار کمی یا یک گودال سنگین و ورقه ای خیس شده باشد.

این مقاله به بررسی علل خونریزی پس از مقاربت می پردازد. شما خواهید آموخت که کدام شرایط می تواند خونریزی پس از مقاربت را به عنوان علامت داشته باشد و زمانی که خونریزی بعد از رابطه جنسی نیاز به درمان پزشکی دارد.

علائم خونریزی پس از مقاربت

خونریزی پس از مقاربت پس از رابطه جنسی رخ می دهد که شامل دخول واژینال می شود – به عنوان مثال، با آلت تناسلی، دیلدو یا انگشت شریک زندگی.

خونریزی پس از مقاربت معمولاً درد ندارد. فقط حدود ۱۵ درصد از افرادی که خونریزی بعد از رابطه جنسی را تجربه می کنند نیز احساس درد در رابطه جنسی دارند.دیسپارونی).

اگر بعد از رابطه جنسی خونریزی دارید، ممکن است خونریزی غیرطبیعی رحمی نیز داشته باشید که به رابطه جنسی مرتبط نیست. حدود ۳۰ درصد از افراد مبتلا به خونریزی پس از مقاربت نیز دارای دوره‌هایی از خونریزی هستند که خارج از دوره منظم ماهانه آنها رخ می‌دهد.

اگر خونریزی پس از مقاربت دارید، مهم است که به پزشک خود اطلاع دهید – به خصوص اگر در هنگام رابطه جنسی یا بعد از رابطه جنسی نیز درد دارید.

علل خونریزی واژینال بعد از رابطه جنسی

خونریزی واژینال بعد از رابطه جنسی معمولاً در اثر ضربه مستقیم به دیواره واژن شما ایجاد می شود. به این می گویند a پارگی واژن.

واژن معمولاً با مقاربت پاره نمی شود، اما اگر واژن از قبل به خوبی چه با ترشحات طبیعی یا یک روان کننده خریداری شده، لیز و نرم نشده باشد، ممکن است اتفاق بیفتد.- 

برای مثال، با افزایش سن، بافت واژن نازک‌تر و حساس‌تر می‌شود (واژینیت آتروفیک) که می تواند باعث افزایش احتمال پارگی در حین مقاربت شود.

بیشتر بخوانید
آیا هنگام ابتلا به عفونت ادراری می توانید رابطه جنسی داشته باشید؟

دیواره واژن نیز ممکن است پاره شود اگر:

 • سطح استروژن شما پایین است (به عنوان مثال، در دوران شیردهی و یائسگی)
 • شما به طور غیرمعمول رابطه جنسی خشن داشته اید
 • یک جسم خارجی برای نفوذ واژن استفاده شد (به عنوان مثال، سوراخ کردن ناحیه تناسلی یا ایمپلنت)

پارگی واژن نیز ممکن است در هنگام زایمان اتفاق بیفتد. در هر صورت، واژن بهبود می یابد – اما زمان می برد.

در این نوع خونریزی پس از مقاربت، خون معمولاً قرمز روشن و سنگین است. یک پارگی جزئی واژن ممکن است فقط برای مدت کوتاهی خونریزی کند و سپس متوقف شود، اگرچه درد می تواند تا دو هفته ادامه یابد. در موارد شدیدتر، ممکن است نیاز به بخیه باشد. پس از حدود شش هفته، پارگی باید به طور کامل بهبود یابد.

پارگی واژن که نیازی به بخیه ندارد در حدود دو هفته بهبود می یابد. پارگی که نیاز به بخیه دارد باید در حدود شش هفته بهبود یابد.

علل خونریزی دهانه رحم بعد از رابطه جنسی

بر خلاف خونریزی از واژن، خونریزی از دهانه رحم بعد از رابطه جنسی معمولاً فقط مقدار کمی خون است. در واقع، ممکن است آنقدر کم باشد که تنها پس از پاک کردن خود در طول استراحت در حمام متوجه آن شوید.

چهار دلیل وجود دارد که چرا دهانه رحم ممکن است بعد از رابطه جنسی خونریزی کند.

اکتروپیون دهانه رحم

دهانه رحم گذرگاه بین واژن و رحم است. قسمت بیرونی دهانه رحم دارای همان نوع سلول های واژن است، اما داخل (کانال) دهانه رحم دارای نوع متفاوتی از سلول است.

سلول های پوشاننده دهانه رحم به عنوان یک مانع عمل می کنند. آنها در برابر محیط واژن، که شامل اصطکاک مقاربتی است، مقاوم هستند. با این حال، سلول هایی که کانال دهانه رحم را می پوشانند بسیار شکننده تر هستند.

بیشتر بخوانید
آیا خودارضایی باعث آکنه می شود؟

اکتروپیون دهانه رحم وضعیتی است که در آن کانال دهانه رحم به سمت بیرون چرخیده و سلول های شکننده تر را در معرض دید قرار می دهد. بارداری و استفاده از قرص های ضد بارداری می تواند با این تغییرات همراه باشد.

این سلول ها هنگام لمس کردن، حتی اندک، بسیار راحت خونریزی می کنند. اگر اکتروپیون دهانه رحم دارید، احتمال خونریزی پس از مقاربت بیشتر است.

پولیپ دهانه رحم

سلول هایی که کانال دهانه رحم را می پوشانند می توانند رشدی به نام پولیپ ایجاد کنند. پولیپ اندوسرویکال معمولا جدی نیستند (خوش خیم). با این حال، آنها منبع خون غنی دارند و می توانند به راحتی خونریزی کنند.

پولیپ ها در کانال دهانه رحم شما تشکیل می شوند. همانطور که رشد می کنند، از انتهای دهانه رحم بیرون می آیند، جایی که ممکن است در حین رابطه جنسی تحریک شوند و خونریزی کنند.

دهانه رحم

التهاب دهانه رحم همچنین می تواند باعث خونریزی بعد از رابطه جنسی شود. کلامیدیا عفونت مقاربتی (STI) شایع ترین علت سرویکسیت حاد است.

در مراحل اولیه، عفونت کلامیدیا هیچ علامتی ندارد. با این حال، این یک عفونت جدی است که می تواند باروری را تحت تاثیر قرار دهد. تا زمانی که تشخیص داده شود، کلامیدیا با آنتی بیوتیک قابل درمان است.

سرطان دهانه رحم

سرطان دهانه رحم جدی ترین علت خونریزی پس از مقاربت است. با این حال، این نیز یک دلیل بسیار غیر معمول برای خونریزی بعد از رابطه جنسی است.

اگر به طور منظم برای غربالگری سرطان دهانه رحم به طور منظم به پزشک مراجعه کنید، سرطان دهانه رحم حتی کمتر ممکن است دلیل خونریزی پس از مقاربت باشد.

اگر دلایل خونریزی بعد از رابطه جنسی را در اینترنت جستجو می کنید و می بینید که سرطان دهانه رحم یک احتمال است، نترسید. علل دیگری برای خونریزی پس از مقاربت وجود دارد که احتمال بیشتری دارد. با این حال، برای اینکه مطمئن شوید و خیال خود را راحت کنید، بهتر است در صورت خونریزی بعد از رابطه جنسی به پزشک مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید
فرمون ها چیست و آیا انسان آنها را دارد؟

سایر علل خونریزی بعد از رابطه جنسی

همچنین علل دیگری برای خونریزی پس از مقاربت وجود دارد که می تواند واژن، دهانه رحم یا هر دو را درگیر کند. به عنوان مثال، عفونت های مقاربتی (STIs) و بیماری التهابی لگن (PID) هر دو می توانند باعث خونریزی بعد از رابطه جنسی شوند.

خونریزی پس از مقاربت ممکن است در صورتی اتفاق بیفتد که فردی به بیماری تناسلی دیگری مانند افتادگی رحم یا سرطان های تولید مثلی مانند سرطان آندومتر (رحم) یا واژن مبتلا باشد.

همچنین ممکن است در صورت پریود شدن فرد بعد از رابطه جنسی خونریزی کند. با این حال، خونریزی مربوط به چرخه قاعدگی طبیعی آنها است یا به جای خونریزی واقعی پس از مقاربت، لکه بینی است.

تشخیص خونریزی پس از مقاربت

برای اینکه بفهمید چه چیزی باعث خونریزی بعد از رابطه جنسی می شود، ممکن است پزشک از شما سوالات زیر را بپرسد:

 • آیا شریک جنسی جدیدی دارید؟
 • خونریزی کی شروع شد؟
 • آیا سکس ایمن انجام می دهید؟
 • آیا در حین رابطه جنسی از اسباب بازی های جنسی یا اشیاء خارجی دیگر استفاده می کنید؟
 • آیا با رابطه جنسی درد دارید؟
 • آیا همیشه بعد از رابطه جنسی یا فقط در زمان های خاصی از ماه یا در موقعیت های خاصی خونریزی می کنید؟
 • آیا خونریزی خارج از دوره معمولی خود دارید که به رابطه جنسی ربطی ندارد؟

اگر از صحبت کردن در مورد رابطه جنسی با ارائه دهنده خود احساس ناخوشایندی یا ناراحتی می کنید، به یاد داشته باشید که آنها برای کمک به شما هستند. اکثر ارائه دهندگان این موضوعات را به طور منظم با بیماران در میان می گذارند و قضاوت نمی کنند.

خلاصه

خونریزی بعد از رابطه جنسی از یکی از دو مکان ایجاد می شود: واژن یا دهانه رحم. مقدار خون می تواند متفاوت باشد – از مقدار زیادی خون واژن تا مقدار کمی از دهانه رحم.

بیشتر بخوانید
دگرجنس گرایی چیست؟

شرایطی مانند اکتروپیون دهانه رحم، پولیپ، دهانه رحم یا سرطان دهانه رحم می تواند باعث خونریزی پس از مقاربت شود. پارگی در بافت های ظریف واژن نیز می تواند باعث خونریزی بعد از رابطه جنسی شود.

اگر خونریزی پس از مقاربت دارید، نترسید. با ارائه دهنده خود قرار ملاقات بگذارید تا علت آن را بدانید.

سوالات متداول

  • خونریزی پس از مقاربت چقدر طول می کشد؟

   خونریزی بعد از رابطه جنسی می تواند آنقدر کوتاه باشد که به سختی متوجه آن شوید یا ممکن است چند روز طول بکشد.

  • آیا می توان از تامپون برای خونریزی بعد از رابطه جنسی استفاده کرد؟

   خونریزی بعد از رابطه جنسی نباید آنقدر زیاد باشد که نیاز به تامپون داشته باشد. اگر خونریزی شدید دارید، ممکن است یکی از این دو مورد باشد: ممکن است پریود شما شروع شده باشد یا ممکن است آسیبی داشته باشید که نیاز به مراقبت پزشکی دارد.

  • چگونه خونریزی بعد از رابطه جنسی را متوقف کنید؟

   خونریزی پس از مقاربت معمولاً خود به خود متوقف می شود، مگر اینکه از آسیبی باشد که نیاز به بخیه زدن داشته باشد. گفتنی است، اگر خونریزی بعد از رابطه جنسی دارید، باید با ارائه دهنده خود صحبت کنید، زیرا آنها می توانند به شما اطلاع دهند که آیا این خونریزی نیاز به درمان دارد.

  • آیا کاری وجود دارد که می توان در خانه برای کاهش ناراحتی پارگی واژن انجام داد؟

   در صورت نیاز یک مسکن بدون نسخه (OTC) مصرف کنید، حداقل یک بار در روز حمام نشسته بگیرید و از لمس ناحیه پاره شده در حین بهبودی خودداری کنید.

Source link

۴.۵/۵ - (۲ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

1 دیدگاه دربارهٔ «خونریزی پس از مقاربت: چه چیزی باعث خونریزی بعد از رابطه جنسی می شود;

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه