علائم آلرژی به گندم

آلرژی به گندم چیست؟

آلرژی به گندم زمانی رخ می دهد که سیستم ایمنی بدن شما به هر یک از پروتئین های موجود در گندم واکنش غیر طبیعی نشان دهد. وقتی فردی که به گندم آلرژی دارد با گندم تماس پیدا می کند، بدن او گندم را به عنوان یک تهدید درک می کند. بدن برای حمله به آن آنتی بادی می فرستد. این پاسخ ایمنی می تواند علائم زیادی ایجاد کند که برخی از آنها به طور بالقوه تهدید کننده زندگی هستند.

اگرچه آلرژی به گندم معمولاً با بیماری سلیاک اشتباه گرفته می شود، اما این دو شرایط جداگانه ای هستند که به طور متفاوت تشخیص داده می شوند و علائم متفاوتی دارند. بیماری سلیاک باعث پاسخ ایمنی غیرطبیعی به گلوتن می شود که یکی از پروتئین های موجود در گندم است. بیماری سلیاک ممکن است علائم فوری ایجاد نکند، اما باعث آسیب طولانی مدت به روده فرد می شود. بیماری دیگری به نام حساسیت به گلوتن غیر سلیاک باعث مشکلات گوارشی در افرادی می شود که بیماری سلیاک یا آلرژی به گندم ندارند.

با داشتن یک سبک زندگی بدون گندم می توان از علائم آلرژی به گندم کاملاً جلوگیری کرد.

علائم آلرژی به گندم

علائم آلرژی به گندم معمولاً با چند دقیقه تماس با گندم ایجاد می شود. علائم مشابه علائم ناشی از سایر آلرژی های غذایی است و عبارتند از:

علائم آلرژی به گندم
 • کهیر یا راش
 • تحریک دهان و گلو
 • تهوع و استفراغ
 • اسهال
 • گرفتگی بینی
 • سوزش چشم
 • مشکل در تنفس

آلرژی شدید به گندم همچنین می‌تواند باعث آنافیلاکسی شود که می‌تواند گلوی شما را متورم کند و بدن را دچار شوک کند. آنافیلاکسی تهدید کننده زندگی است و نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد.

بیشتر بخوانید
آیا جوهر شما را خواهد کشت؟ خوردن جوهر

چه چیزی باعث آلرژی گندم می شود؟

هر گونه قرار گرفتن در معرض پروتئین های موجود در گندم در صورت حساسیت باعث پاسخ ایمنی در بدن شما می شود. نان، ماکارونی و غلات صبحانه از غذاهای رایجی هستند که گندم دارند. با این حال، پروتئین های گندم در محصولات و غذاهایی که فوراً مشخص نیستند، مانند لوازم آرایشی، سس کچاپ و بستنی نیز یافت می شود.

در زیر برخی از غذاها و محصولاتی که می‌توانند باعث ایجاد واکنش آلرژیک در فرد مبتلا به آلرژی به گندم شوند آورده شده است:

 • نان، پاستا، کیک، کلوچه و کلوچه
 • غلات صبحانه
 • دانه های کوسکوس
 • farina، سمولینا، و املا
 • آبجو
 • من بید هستم
 • پروتئین گیاهی هیدرولیز شده
 • فرآورده های گوشتی فرآوری شده، مانند هات داگ یا برش های سرد
 • پروتئین های نان یا پوسته شده
 • محصولات لبنی مانند بستنی
 • شیرین بیان، لوبیا ژله ای و آب نبات های سفت
 • نشاسته ژلاتینه شده و نشاسته غذایی اصلاح شده
 • آدامس گیاهی

در برخی از افراد مبتلا به آلرژی به گندم، علائم تنها زمانی رخ می دهد که در ساعاتی پس از خوردن محصولات گندم ورزش کنند. علائم اغلب در این موارد شدیدتر است و ممکن است شامل آنافیلاکسی باشد. این وضعیت آنافیلاکسی ناشی از ورزش وابسته به گندم نامیده می شود.

چه کسانی در معرض خطر آلرژی به گندم هستند؟

اگر افراد از خانواده ای باشند که در آن آلرژی به غذا یا مواد دیگر شایع است، احتمال ابتلا به آلرژی به گندم بیشتر است. اگر آلرژی یا بیماری های آلرژیک مانند آسم یا اگزما در خانواده شما وجود داشته باشد، ممکن است بیشتر در معرض خطر ابتلا به آلرژی به گندم یا آلرژی به غذای دیگری باشید.

بیشتر بخوانید
کهیر کولینرژیک

آلرژی به گندم در کودکان شایع تر از بزرگسالان است و حدود ۶۵ درصد از کودکان تا زمان رسیدن به سنین نوجوانی از این آلرژی بیشتر می شوند. با توجه به کالج آمریکایی آسم، آلرژی و ایمونولوژی.

آلرژی به گندم چگونه تشخیص داده می شود؟

تشخیص دقیق آلرژی به گندم بسیار مهم است تا بتوانید از غذاهای مناسب اجتناب کنید و سایر بیماری ها مانند بیماری سلیاک را رد کنید. متخصص آلرژی معمولاً آلرژی به گندم را تشخیص می دهد.

برای تشخیص آلرژی به گندم، متخصص آلرژی از شما سوالاتی در مورد علائم و سابقه خانوادگی شما می پرسد تا مشخص کند که آیا آلرژی در خط خونی شما شایع است یا خیر.

از آنجایی که علائم آلرژی به گندم می‌تواند با علائم بیماری سلیاک و حساسیت به گلوتن غیر سلیاک همپوشانی داشته باشد، پزشک آزمایش‌های تشخیصی خاصی را برای رد این شرایط انجام می‌دهد و تشخیص می‌دهد که شما به گندم حساسیت دارید. آزمایش تشخیصی یا آزمایش پوستی، آزمایش خون یا هر دو خواهد بود.

در آزمایش پوستی، پزشک مقدار کمی پروتئین گندم خالص را در زیر سطح پوست شما، معمولاً در ساعد یا قسمت فوقانی پشت شما تزریق می کند. اگر محل تزریق قرمز یا متورم شود، حساسیت به گندم تایید می شود.

حساسیت به گندم از طریق آزمایش خون نیز قابل تشخیص است. پزشک نمونه کوچکی از خون شما را می گیرد و آنتی بادی های خاصی را که علیه گندم در سیستم ایمنی بدن شما ایجاد شده است، آزمایش می کند. یک آزمایش خون متفاوت وجود دارد که می تواند به طور خاص برای بیماری سلیاک آزمایش کند.

بیشتر بخوانید
تست های پوستی آلرژی

سبک زندگی بدون گندم

اگر به گندم آلرژی دارید، باید از یک رژیم غذایی سخت بدون گندم پیروی کنید تا از بروز علائم بالقوه تهدید کننده زندگی جلوگیری کنید. خوشبختانه، گزینه های غذایی زیادی در فروشگاه های مواد غذایی و رستوران ها برای افرادی که باید از گندم اجتناب کنند، وجود دارد.

میوه های تازه، سبزیجات، لوبیاها و گوشت های بسته بندی نشده همگی غذاهای سالم و بدون گندم هستند. هر محصول غذایی بسته بندی شده با علامت “بدون گلوتن”، طبق تعریف، عاری از گندم است. شما همچنین می توانید محصولات تهیه شده از غلات دیگر مانند:

 • ذرت
 • برنج
 • کوینو
 • جو
 • چاودار
 • جو دو سر

شما می توانید آرد سنتی را با آرد تهیه شده از سویا، برنج، ذرت، سورگوم، تاپیوکا، سیب زمینی یا نارگیل جایگزین کنید.

طبق قانون ایالات متحده آمریکا الزامی است که محصولات غذایی بسته بندی شده حاوی گندم دارای برچسب واضحی باشد که وجود گندم را اعلام می کند. با این حال، این قانون در مورد محصولات غیر خوراکی مانند لوازم آرایشی یا محصولات حمام اعمال نمی شود، بنابراین اگر حساسیت شدید به گندم دارید، باید مراقب باشید که لیست مواد تشکیل دهنده را بخوانید یا در صورت داشتن هر گونه نگرانی با سازنده تماس بگیرید.

مدیریت علائم آلرژی به گندم

آنافیلاکسی جدی ترین علامت آلرژی به گندم است و می تواند تهدید کننده زندگی باشد. فرد مبتلا به آلرژی به گندم می تواند در عرض چند ثانیه تا چند دقیقه پس از مصرف گندم دچار آنافیلاکسی شود. آنافیلاکسی را می توان بلافاصله با تزریق یک استروئید به نام اپی نفرین درمان کرد.

بیشتر بخوانید
آیا می توانید به ماری جوانا حساسیت داشته باشید؟

هنگامی که تشخیص داده شد که آلرژی به گندم دارید، پزشک احتمالاً نسخه ای برای تزریق خودکار اپی نفرین به شما می دهد. این به این دلیل است که شما یا اطرافیانتان می توانید در صورت مصرف تصادفی گندم و ایجاد آنافیلاکسی یک واکسن اپی نفرین تزریق کنید. پس از تجویز اپی نفرین به فردی که آنافیلاکسی را تجربه می کند، باید فوراً با اورژانس تماس بگیرید. پزشک شما نحوه استفاده از انژکتور خودکار و نحوه مراقبت از فردی که گندم مصرف کرده تا رسیدن آمبولانس توضیح می دهد.

داروهای رایج آلرژی، مانند آنتی هیستامین ها و کورتیکواستروئیدها، می توانند برای درمان سایر علائم آلرژی به گندم استفاده شوند.

علائم آلرژی به گندم می‌تواند ناخوشایند باشد، اما شما یا فرزندتان به سرعت یاد می‌گیرید که چگونه با سبک زندگی بدون گندم سازگار شوید تا از این علائم اجتناب کنید. آمادگی برای درمان آنافیلاکسی، در صورت بروز، به شما این امکان را می دهد که آرام باشید و یک زندگی عادی بدون گندم داشته باشید.

Source link

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه