نفخ شکم که گاهی به آن باد عبوری، عبور گاز می گویند، یک فرآیند بیولوژیکی است که به آزاد شدن گاز از هضم کمک می کند.

در برخی موارد، آن‌ها بی‌صدا و بی‌بو هستند، اما باد شکم وقتی بلند و بدبو باشد، می‌تواند ناراحت‌کننده باشد.

گاز بدبو غیر معمول نیست و اغلب طبیعی تلقی می شود. برخی غذاها یا داروها می توانند باعث ایجاد باد شکم بسیار بدبو شوند.

با این حال، مواردی وجود دارد که باد شکم بدبو می‌توانند نشانه‌ای از عفونت زمینه‌ای، مشکلات گوارشی یا اختلال باشند.

چرا گوزهای من اینقدر بوی بد می دهند؟ گوزهای بدبو توضیح داد

۶ علت باد شکم بد بو

دلایل مختلفی وجود دارد که باد شکم شما ممکن است بوی بدی بدهد. در بیشتر موارد، نفخ بدبو با غذاهایی که می خورید و رژیم غذایی نامتعادل مرتبط است.

با این حال، می تواند دلایل جدی تری برای گازهای بدبو وجود داشته باشد.

۱. غذاهای با فیبر بالا

بسیاری از غذاهای با فیبر بالا می توانند باعث دفع گاز بیشتری شوند. زمان بیشتری طول می کشد تا این غذاها در سیستم گوارش شما تجزیه شوند، بنابراین به مرور زمان تخمیر می شوند.

غذاهای با فیبر بالا نیز گاهی بو می دهند، به این معنی که باد شکم شما نیز ممکن است بو بدهند. این امر به ویژه در مورد سبزیجات با بوی قوی مانند:

 • کلم بروکلی
 • بوک چوی
 • مارچوبه
 • کلم

به دلیل گوگرد موجود در غذاهای غنی از فیبر، گاز شما ممکن است بوی تخم مرغ فاسد بدهد. گوگرد یک ترکیب طبیعی است که بویی شبیه به تخم مرغ فاسد می دهد. بسیاری از سبزیجات بر پایه گوگرد هستند.

اگر این باعث نفخ شکم شما می شود، صرفاً اصلاح رژیم غذایی می تواند برای کاهش آن کافی باشد.

بیشتر بخوانید
اسفنکتر مقعد: عملکرد، آناتومی، عوارض

۲. عدم تحمل غذایی

اگر نسبت به برخی غذاها حساسیت یا واکنش نشان می دهید، گاز شما ممکن است بوی بدی داشته باشد. به عنوان مثال، افراد مبتلا به عدم تحمل لاکتوز نمی توانند قند لاکتوز را تجزیه کنند. در نتیجه توسط باکتری های روده تخمیر می شود.

اختلالات مرتبط با گلوتن، از جمله بیماری سلیاک، نیز می تواند باعث ایجاد باد شکم بدبو شود. بیماری سلیاک یک بیماری خود ایمنی است که در آن یک پاسخ ایمنی به پروتئین گلوتن وجود دارد. این منجر به التهاب و آسیب در روده می شود که منجر به سوء جذب و نفخ می شود.

به غیر از نفخ بدبو، بیماری سلیاک می تواند علائم دیگری نیز ایجاد کند:

 • خستگی
 • نفخ
 • اسهال
 • کاهش وزن

با پزشک خود صحبت کنید تا آزمایشات را انجام دهید و مشخص کنید که آیا آلرژی غذایی یا حساسیتی دارید که ممکن است باعث ایجاد بوی باد شکم شما شود.

۳. دارو

اگرچه غیر معمول است، اما برخی از داروها می توانند باعث ایجاد نفخ بدبو شوند.

آنتی‌بیوتیک‌ها پاتوژن‌های مضر بدن را از بین می‌برند، اما می‌توانند برخی از باکتری‌های «خوب» معده را نیز از بین ببرند، که به هضم غذا کمک می‌کند. بدون این باکتری، گاز شما ممکن است بو کند. همچنین ممکن است نفخ و یبوست را تجربه کنید.

درمان این علت شامل تغییر دارو است که فقط باید تحت نظر یک متخصص مراقبت های بهداشتی انجام دهید.

۴. یبوست

یبوست نشان می دهد که مدفوع یا مدفوع در روده بزرگ انباشته شده است. اگر نتوانید به طور مرتب مدفوع کنید، می تواند باعث ایجاد باکتری و بو شود. نتیجه نهایی گاز بدبو و گاهی دردناک است.

بیشتر بخوانید
آیا می توانید پودر قهوه بخورید؟

مصرف ملین های بدون نسخه می تواند یک درمان خانگی ساده برای یبوست باشد.

۵. تجمع باکتری ها و عفونت های دستگاه گوارش

وقتی بدن شما غذا را هضم می کند، مواد مغذی را استخراج کرده و به جریان خون می فرستد. مواد زائد به روده بزرگ فرستاده می شود. اختلال در فرآیند هضم می تواند باعث رشد بیش از حد باکتری ها شود.

برخی از باکتری ها می توانند باعث عفونت در روده و دستگاه گوارش شوند. این ممکن است باعث افزایش حجم گاز نسبت به حالت عادی و بوی بدی شود. افراد مبتلا به عفونت های دستگاه گوارش نیز اغلب دچار درد شکم و اسهال می شوند.

برای تشخیص عفونت باکتریایی به پزشک مراجعه کنید. اگر این کار را انجام دهید، آنتی بیوتیک ها را برای رفع عفونت و بهبود شما تجویز می کنند.

۶. سرطان روده بزرگ

یکی از علل نادرتر باد شکم بدبو سرطان روده بزرگ است. هنگامی که پولیپ یا تومور در دستگاه گوارش ایجاد می شود، می تواند باعث انسداد جزئی روده شود که منجر به تجمع گاز و نفخ می شود.

اگر شروع به احساس بوی غیر طبیعی گاز و ناراحتی کردید و تغییر رژیم غذایی یا دارو بر علائم شما تأثیری نداشت، برای ارزیابی کامل با پزشک خود تماس بگیرید. آنها می توانند تعیین کنند که آیا کولونوسکوپی ضروری است یا خیر.

درمان سرطان روده بزرگ بر اساس مرحله سرطان متفاوت است. این می تواند شامل جراحی برای برداشتن تومورها و شیمی درمانی برای از بین بردن سلول های سرطانی باشد.

بیشتر بخوانید
چرا هنگام بلع در گوشم احساس درد می کنم؟

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

در بیشتر موارد، داشتن نفخ بد یا بی بو دلیلی برای هشدار نیست.

با این حال، اگر گاز شما با علائم نامنظم همراه باشد، باید فورا به پزشک مراجعه کنید. برخی از علائم نامطلوب که ممکن است همراه با گاز بدبو تجربه کنید عبارتند از:

 • گرفتگی شدید یا درد شکم
 • نفخ
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • اسهال
 • بی اختیاری روده
 • مدفوع خونی
 • کاهش وزن
 • تب
 • درد یا ضعف عضلانی

جلوگیری

نفخ شکم طبیعی و برای دفع مواد زائد و گاز در بدن ضروری است. برخی از کارهایی که می توانید برای کاهش احتمال باد شکم بدبو انجام دهید عبارتند از:

 • خوردن وعده های کوچکتر با سرعت کمتر برای تشویق هضم سالم و کاهش تولید گاز
 • نوشیدن آب بیشتر برای کمک به حرکت موثرتر مواد زائد در بدن
 • از جمله غذاهای پروبیوتیک مانند ماست در رژیم غذایی خود برای کمک به بازگرداندن باکتری های سالم در بدن و بهبود هضم
 • اجتناب از نوشیدنی های گازدار که می توانند گاز تولید کنند، از جمله آبجو، شراب گازدار و نوشابه
 • پرهیز از غذاهایی که باعث بدبو شدن گاز می شوند

سوالات متداول

چرا باد شکم من اینقدر بوی بد می دهند؟

گازهای بدبو معمولاً یک علت ساده دارند، مانند غذاهای با فیبر بالا یا برخی داروها. با این حال، می تواند نشانه ای از مشکلات گوارشی یا حتی سرطان روده بزرگ باشد، بنابراین اگر علائم شما مربوط به شما است، حتما با پزشک تماس بگیرید.

آیا باد شکم بدبو نشانه یک بدن ناسالم است؟

باد شکم بدبو لزوماً به این معنی نیست که بدن شما از سلامت خوبی برخوردار نیست. در واقع، باد شکم اغلب نشانه ای از یک سیستم گوارشی سالم است و بسیاری از افراد نفخ شکم با بوی شدید را تجربه می کنند.

بیشتر بخوانید
قرار گرفتن در معرض بنزین چگونه بر سلامت افراد تأثیر می گذارد؟

با این حال، اگر گاز شما با علائم ناخوشایند دیگر یا درد همراه است که برای شما غیرعادی یا بیش از حد به نظر می رسد، باید با پزشک صحبت کنید.

چرا برخی از باد شکم بوی بدتری نسبت به بقیه دارند؟

فقط ۱ درصد گازی که انسان آزاد می کند در واقع بوی بدی دارد. علت بو باکتری های روده ای است که ترکیبات حاوی گوگرد تولید می کنند. بیشتر باد شکم توسط هوای بلعیده شده یا باکتری های سالم روده ایجاد می شوند که پس از تجزیه غذا گاز آزاد می کنند.

از آنجایی که بیشتر گازهای ما بی بو هستند و گازهای بدبو می توانند در اثر عوامل مختلفی ایجاد شوند، برخی از باد شکم بدتر از بقیه بوی می دهند.

یک فرد سالم هر چند وقت یک بار باید باد شکم بزند؟

یک فرد معمولی که از سلامت خوبی برخوردار است معمولاً گاز دفع می کند ۱۲ تا ۲۵ بار در روز مردم بیشتر در طول خواب باد شکم می زنند زیرا میزان گاز در روده شما در طول روز افزایش می یابد.