چگونه رژیم کتوژنیک را شروع کنیم؟ یک راهنمای ساده برای مبتدیان

در اینجا، شما یاد خواهید گرفت که چگونه رژیم غذایی کتوژنیک را شروع کنید و اطلاعات مورد نیاز را کسب خواهید کرد.

البته توجه داشته باشید که این رژیم یک رژیم تخصصی و رژیمی علمی و درمانی است و همیشه بایستی پیش از شروع رژیم کتوژنیک با پزشک و متخصص تغذیه خود مشورت کنید.

رژیم کتوژنیک چیست؟

رژیم کتوژنیک یا کتو یک رژیم کم کربوهیدرات، با پروتئین متوسط ​​و چربی بالا است که می تواند به چربی سوزی موثرتر کمک کند. این رژیم مزایای زیادی در کاهش وزن سریع، سلامتی و عملکرد مغزی دارد.

اگر چه تحقیقات در مورد این رژیم در حال انجام است ولی رژیم کتوژنیک می تواند به ویژه در کاهش چربی اضافی بدن و بهبود دیابت نوع ۲ مفید باشد.

چگونه رژیم کتوژنیک را شروع کنیم؟ یک راهنمای ساده برای مبتدیان

رژیم کتوژنیک یک رژیم غذایی بسیار کم کربوهیدرات است بنابراین از بسیاری جهات به سایر رژیم های کم کربوهیدرات شبیه است.اما در رژیم کتوژنیک، کربوهیدرات بسیار کمتری مصرف می شود، مصرف پروتئین در حد متوسط ​​است و دریافت چربی افزایش می یابد.

کاهش مصرف کربوهیدرات، بدن را در وضعیت متابولیکی به نام کتوز قرار می‌دهد، شرایطی که چربی رژیم غذایی و چربی بدن، برای تأمین انرژی سلول‌ها سوزانده می شود.

کتوز در رژیم غذایی کتوژنیک چیست؟

رژیم غذایی کتو یا کتوژنیک به این دلیل نامگذاری شده است که باعث می شود بدن، مولکول های کوچکی به نام “کتون” تولید کند. کتون ها یک منبع سوخت جایگزین قند برای بدن هستند که می توانند هنگام کم شدن قند خون (گلوکز) به جای آن، استفاده شوند.

هنگامی که کربوهیدرات بسیار کمی مصرف می کنید یا کالری بسیار کمی مصرف می کنید مثلا در روزه داری، کبد از چربی ها، کتون تولید می کند.

سپس این کتون ها به عنوان منبع سوخت در بدن، به ویژه مغز مصرف می شود. چرا که مغز عضوی گرسنه است که هر روز انرژی زیادی مصرف می کند و نمی تواند مستقیماً از چربی استفاده کند. مغز فقط از گلوکز یا کتونها می تواند استفاده کند.

وقتی بدن کتون تولید می کند، وارد یک حالت متابولیکی به نام کتوز می شود. سریعترین راه برای رسیدن به کتوز روزه گرفتن است. اما برای حفظ کتوز، هیچ کس نمی تواند برای همیشه روزه بگیرد.

از طرف دیگر، رژیم کتوژنیک منجر به کتوز مداوم، بدون نیاز به روزه داری طولانی مدت می شود.

در رژیم کتوژنیک، وقتی سطح انسولین بسیار کم می شود، چربی سوزی می تواند به طرز چشمگیری افزایش یابد و دسترسی به ذخایر چربی برای سوزاندن آنها آسان تر می شود.

رژیم کتوژنیک در کاهش وزن می تواند فواید دیگری نیز داشته باشد ، مانند گرسنگی کمتر و تأمین انرژی مداوم؛ بدون افت و خیز زیاد قند که هنگام خوردن وعده های غذایی با کربوهیدرات زیاد اتفاق می افتد. این رژیم ممکن است به افزایش هوشیاری و تمرکز نیز کمک کند.چگونه رژیم کتوژنیک را شروع کنیم؟ یک راهنمای ساده برای مبتدیان

چه کسانی نباید رژیم کتوژنیک بگیرند؟

درباره رژیم کتوژنیک اختلاف نظرهای زیادی وجود دارد، اما به نظر می رسد این رژیم برای بسیاری از افراد در کوتاه مدت بی خطر است.

از جمله افرادی که نباید رژیم کتوژنیک  بگیرند شامل افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ و مصرف کنندگان انسولین، فشار خون بالا ، در دوران بارداری و شیردهی است.

در حالی که رژیم کتوژنیک فواید زیادی دارد، اما هنوز بحث برانگیز است. خطر اصلی و بالقوه آن در مورد مصرف داروها است. به عنوان مثال در دیابت نوع ۲، ممکن است نیاز به تعدیل دوز باشد. یا در بعضی شرایط اصلاً نمی توان رژیم کتوژنیک گرفت. بنابراین هر گونه مصرف دارو یا تغییر درمقدار مصرف آن و تغییر سبک زندگی را باید با پزشک خود در میان بگذارید.

در رژیم کتوژنیک چه غذاهایی می توان مصرف کرد؟

غذاهای مجاز در رژیم کتوژنیک

غذاهای رژیمی کتوژنیک شامل: چربی های طبیعی (کره ، روغن زیتون)؛ انواع گوشت ها، ماهی و غذای دریایی، تخم مرغ، پنیر و سبزیجاتی که روی سطح زمین رشد می کنند، هستند.

مهمترین کاری که باید برای رسیدن به کتوز انجام شود چیست؟ از خوردن کربوهیدرات زیاد پرهیز کنید. در واقع باید میزان کربوهیدرات دریافتی را زیر ۵۰ گرم کربوهیدرات خالص در روز و در حالت ایده آل زیر ۲۰ گرم نگه دارید. شمارش کربوهیدرات ها می تواند مفید باشد:

بیشتر بخوانید
رژیم کتوژنیک 28 روزه رایگان

چربی ها، گوشت ها و تخم مرغ کربوهیدرات ندارند.

پنیر در هر واحد ۱ گرم کربوهیدرات

وسبزیجات ۱ تا ۵ گرم کربوهیدرات دارند.

غذاهای غیر مجاز

 در رژیم کتو هرچه کربوهیدرات کمتر باشد، به نظر می رسد برای رسیدن به کتوز، کاهش وزن یا بهبود دیابت نوع ۲ موثرتر است.

بنابراین غذاهای حاوی مقدار زیادی کربوهیدرات، چه از نوع شیرین و چه نشاسته ای در این رژیم ممنوع است. این شامل غذاهای نشاسته ای مانند نان، ماکارونی، برنج و سیب زمینی است.

همچنین بسیاری از میوه ها بجز میوه های چرب مثل زیتون، نارگیل و آووکادو و میوه های کم کربوهیدرات مثل توت ها، دلستر، نوشابه، آب میوه وآب نبات ممنوع است. از مصرف غذاهای کاملاً فرآوری شده خودداری کرده یا آنها را محدود کنید.

باید از مصرف محصولات رژیمی کم چرب خودداری کنید. رژیم کتوژنیک باید دارای پروتئین متوسط و از نظر چربی بالا باشد ، زیرا بدن دیگر انرژی را از کربوهیدرات تأمین نمی کند. محصولات کم چرب معمولاً مقدار زیادی کربوهیدرات و پروتئین دارند در حالی که چربی کافی ندارند.

نوشیدنی های مجاز

نوشیدنی هایی که در رژیم کتوژنیک می توان نوشید شامل آب، قهوه، چای و دمنوش ها و بطور کلی هر مایع بدون کربوهیدرات می شود.

آب عالی است و قهوه یا چای نیز خوب است. در حالت ایده آل، از هیچ شیرین کننده ای استفاده نکنید.

ریختن مقداری شیر یا خامه در قهوه یا چای مشکلی نیست، اما مراقب باشید که اگر در روز چند فنجان بنوشید، کربوهیدرات های شیر می تواند در مجموع زیاد شود و شما را از کتوز خارج کنند. شراب قرمز نیز کربوهیدرات دارد که بایستی در رژیم کتوژنیک به میزان مصرف آن دقت کرد.

چگونه رژیم کتوژنیک را شروع کنیم؟ یک راهنمای ساده برای مبتدیان

رژیم کتوژنیک چقدر کم کربوهیدرات است؟

رژیم کتوژنیک یک رژیم غذایی بسیار کم کربوهیدرات است که حاوی ۲۰ تا حداکثر ۵۰ گرم کربوهیدرات خالص در روز است.

در اینجا سه حالت از رژیم کم کربوهیدرات آورده شده است. توجه داشته باشید که فقط گزینه یک در کتوژنیک قابل اطمینان است:

۱- خیلی کم کربوهیدرات تا ۲۰ گرم کربوهیدرات خالص در روز

۲- کم کربوهیدرات ​​۲۰-۵۰ گرم کربوهیدرات خالص در روز

۳- کربوهیدرات متوسط ۵۰-۱۰۰ گرم کربوهیدرات خالص در روز

مزایای احتمالی رژیم کتوژنیک

گرچه مشخصات رژیم کتوژنیک مشابه رژیم های غذائی کم کربوهیدرات است اما نسبت به آنها مفیدتر است. چرا که در رژیم کتوژنیک هدف رسیدن به حالت کتوز یعنی تغییر سوخت بدن از کربوهیدرات به چربی است که در رژیم های کم کربوهیدرات این امر اتفاق نمی افتد. با این حال، ممکن است خطر عوارض جانبی رژیم کتو نیز بیشتر باشد.

کاهش وزن

تبدیل بدن به دستگاه چربی سوزی می تواند در کاهش وزن مفید باشد. در رژیم کتوژنیک چربی سوزی به طور قابل توجهی افزایش می یابد، در حالی که سطح انسولین که هورمون ذخیره کننده چربی است، بسیار کاهش می یابد. طرفداران این رژیم می گویند از دست دادن چربی بدن، در کتو، بدون گرسنگی، بسیار آسان است.

مطالعات نشان می دهد، در مقایسه با سایر رژیم های غذایی، رژیم های کم کربوهیدرات و کتوژنیک منجر به کاهش وزن سریعتری در کوتاه مدت می شوند.

کنترل اشتها

با رژیم کتوژنیک احتمالاً کنترل بهتری روی اشتهای خود خواهید داشت. این یک تجربه بسیار معمول است که احساس گرسنگی به طور چشمگیری کاهش می یابد و مطالعات آن را نشان داده اند. این امر کاهش وزن را آسان تر کند.

روزه داری متناوب

 در رژیم کتوژنیک با توجه به کاهش اشتها، داشتن روزه داری متناوب و کسب فواید آن در کنار فواید کتو راحت تر خواهد بود. بعضی افراد فقط زمانی که گرسنه شوند و طی دو بار در روز غذا می خورند. که ممکن است به بهبود دیابت نوع ۲ و سرعت بخشیدن به کاهش وزن از رژیم کتوژنیک به تنهایی مفیدترهم باشد.

بعلاوه، شما می توانید در وقت و هزینه خود صرفه جویی کنید و مجبور نباشید همیشه میان وعده بخورید. بسیاری از افراد فقط نیاز به مصرف روزانه دو وعده در روز احساس می کنند و برخی فقط یک وعده در روز غذا می خورند .

بیشتر بخوانید
آیا قارچ در رژیم کتوژنیک مجاز است؟

کاهش اشتها می تواند به طور بالقوه به مشکلاتی مانند اعتیاد به قند یا مواد غذایی کمک کند .

رژیم کتوژنیک و دیابت و کنترل قند خون

مطالعات ثابت می کند که رژیم کتوژنیک برای مدیریت دیابت نوع ۲ کمک کننده است، حتی گاهی منجر به بهبودی بیماری می شود. زیرا کتوژنیک سطح قند خون را کاهش می دهد ، نیاز به داروها را کاهش می دهد و تأثیر منفی سطح بالای انسولین را کاهش می دهد.

از آنجا که رژیم کتوژنیک ممکن است روند پیشرفت دیابت نوع ۲ را معکوس کند، احتمالاً در پیشگیری از آن و همچنین معکوس کردن پره دیابت مرحله ای پیش از دیابت که در آن قند خون ناشتا  ۱۰۰ تا ۱۲۵ است موثرتر خواهد بود.

توجه داشته باشید که اصطلاح برگشت یا معکوس کردن؛ در این زمینه به معنای بهتر شدن بیماری است، یعنی کنترل قند را بهبود می بخشد و نیاز به داروها را کاهش می دهد. در بهترین حالت باید قند خون بدون مصرف دارو، به مدت طولانی به حالت عادی برگردد. برگشت به معنای عدم پیشرفت یا عدم بدتر شدن بیماری است. وگرنه مطالعات در زمینه بهبود کامل هنوز وجود ندارد بعلاوه رژیم کتوژنیک در بلند مدت نیز توصیه نمی شود.

با این حال اگر فردی هنگام ظهور دیابت نوع ۲ بخصوص در مرحله پره دیابت، رژیم غذایی و سبک زندگی خود را اصلاح کند، احتمال بهبود کامل وجود دارد.

رژیم کتوژنیک یا کم کربوهیدرات و شاخص های سلامتی

بسیاری از مطالعات نشان می دهد که رژیم های غذایی کم کربوهیدرات چندین فاکتور مهم خطر بیماری های قلبی، از جمله کلسترول و تری گلیسیریدها را بهبود می بخشد. همچنین سطح قند خون، انسولین و فشار خون بهبود می یابد.

رژیم کتوژنیک و عملکرد مغزی و ذهنی

برخی از افراد از رژیم های کتوژنیک به طور خاص برای افزایش عملکرد ذهنی استفاده می کنند. همچنین، افراد در کتوز معمولاً افزایش انرژی را تجربه می کنند.

کتوز منجر به جریان مداوم سوخت (کتون) به مغز می شود، بنابراین از مشکلات ناشی از نوسانات زیاد قند خون جلوگیری می شود. این امر ممکن است گاهی اوقات منجر به بهبود تمرکز، برطرف شدن مه مغزی و بهبود عملکرد ذهنی شود.

البته بایستی توجه داشت در اوایل رژیم و سازگار شدن بدن یکی از عوارض این رژیم عدم تمرکز و مه مغزی است که ناشی از کم آبی و اختلال الکترولیتهاست که البته موقت است.

رژیم کتوژنیک و سندرم روده تحریک پذیر

رژیم کتوژنیک می تواند منجر به کاهش درد معده و نفخ واغلب منجر به بهبود علائم سندرم روده تحریک پذیر شود.

اگرچه مطالعات در این زمینه کم است اما در برخی از افراد این مهمترین مزیتی بوده است که گزارش کرده اند. تجربه آن فقط یک یا دو روز بعد از شروع رژیم است.

رژیم کتو و صرع

رژیم کتوژنیک یک درمان پزشکی ثابت شده و اغلب موثر برای صرع است که از دهه ۱۹۲۰ میلادی استفاده می شود. این درمان اول برای کودکان استفاده می شد، اما در سال های اخیر بزرگسالان نیز از آن بهره مند می شوند.

رژیم کتوژنیک در صرع می تواند به برخی از افراد کمک کند تا داروهای ضد صرع کمتری مصرف کنند یا به هیچ وجه مصرف نکنند. این امر باعث کاهش عوارض جانبی دارو و افزایش عملکرد ذهنی و در عین حال کاهش تشنج می شود.

دیگر مزایای احتمالی

رژیم کتوژنیک ممکن است به درمان فشار خون بالا، کاهش آکنه، کنترل میگرن، بهبود سندرم تخمدان پلی کیستیک و سوزش معده کمک کند، همچنین باعث کاهش ولع و افزایش سلامت روان می شود. البته مطالعات بیشتری نیاز است.

با مطالب ذکر شده ممکن است به نظر برسد که رژیم کتوژنیک یک معجزه برای هر چیزی است. اما قطعاً اینگونه نیست. در واقع گرچه می تواند مزایای زیادی داشته باشد، اما برای همه مناسب نیست.

بیشتر بخوانید
رژیم کتوژنیک در دوران شیردهی

چگونه رژیم کتوژنیک را شروع کنیم؟ یک راهنمای ساده برای مبتدیان

ایجاد کتوز 

-برای کتوز، باید دریافت کربوهیدرات به ۲۰ گرم در روز کاهش یابد. اغلب، فقط محدود کردن مصرف کربوهیدرات در مقادیر بسیار پایین منجر به کتوز می شود. بنابراین این ممکن است تمام کاری باشد که شما باید انجام دهید. اما رعایت سایر نکات به موفقیت شما کمک می کند.

-رژیم کتو یک رژیم با چربی بالا است در واقع پایه این رژیم چربی است، زیرا چربی؛ انرژی بدن را که دیگر از کربوهیدرات دریافت نمی کند، تأمین می کند. بنابراین باید دریافت چربی افزایش یابد.

-مصرف غذاهای پروتئینی (متعادل نه زیاد)، سبزیجات کم کربوهیدرات و چربی کافی در این رژیم لازم است. اما رژیم کتوژنیک یک رژیم پر پروتئین نیست. ۱.۲ تا ۱.۷ گرم پروتئین به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در روز توصیه می شود.

اگرچه اسیدهای آمینه حاصل از غذاهای پروتئینی در بدن می توانند به گلوکز تبدیل شوند، اما، فقط درصد کمی به قند تبدیل می شوند و  این ممکن است مربوط به عوامل فردی مانند میزان مقاومت به انسولین نیز باشد. با این حال، حتی افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ نیز اگر رژیم های غذایی آنها کم کربوهیدرات باشد، رژیم با پروتئین بالاتر توصیه می شود.

دریافت ناکافی پروتئین در مدت زمان طولانی می تواند منجر به از دست دادن عضله و پوکی استخوان به خصوص با افزایش سن شود. به همین دلیل دستورالعمل های رژیم کتوژنیک با مقدار مناسب پروتئین طراحی شده اند.

-روزه داری متناوب ممکن است مفید باشد. به عنوان مثال، صبحانه را حذف کنید و فقط در ۸ ساعت از روز غذا بخورید و ۱۶ ساعت ناشتا باشید (این حالت رژیم روزه داری متناوب ۱۶: ۸ می گویند). این کار به افزایش سطح کتون و همچنین تسریع در کاهش وزن و بهبود مقاومت به انسولین کمک می کند. همچنین انجام آن با کتوژنیک معمولاً آسان است.

 -ورزش کنید. افزودن هر نوع فعالیت بدنی بخصوص هوازی در شرایط کم کربوهیدرات می تواند سطح کتون را به طور متوسط ​​افزایش دهد. همچنین می تواند به کاهش وزن و بهبود دیابت نوع ۲ کمک کند. البته برای ورود به کتوز، انجام ورزش ضروری نیست، اما ممکن است مفید باشد.

-به اندازه کافی بخوابید و استرس را به حداقل برسانید. کمبود خواب و هورمون های استرس باعث افزایش سطح قند خون، کاهش کتوز و کاهش وزن می شوند. بعلاوه ممکن است رعایت رژیم کتو و مقاومت در برابر وسوسه را دشوارتر کند.

-مکمل های کتو مورد نیاز نیستند. شما به مکمل های گران قیمت مانند کتون های برون زا یا روغن MCT (تری گلیسیرید با زنجیره متوسط) نیازی ندارید. این مکمل ها به احتمال زیاد به شما در کاهش وزن کمک نمی کنند. حداقل هیچ مدرکی برای آن وجود ندارد.

خلاصه: برای ورود به کتوز، دریافت کربوهیدرات را به ترجیحاً زیر ۲۰ گرم در روز محدود کنید و مصرف چربی را افزایش دهید. این یک رژیم کتوژنیک است و مهمترین چیز برای کتوز است. در صورت نیاز به افزایش تأثیر، مراحل بیشتری را از لیست بالا، انجام دهید.

چگونه رژیم کتوژنیک را شروع کنیم؟ یک راهنمای ساده برای مبتدیان

چگونه می توان فهمید که در کتوز قرار دارید

با آزمایش ادرار، خون یا تنفس می توان میزان کتون را اندازه گیری کرد. نوارهای ادراری ساده ترین راه تشخیص کتوز است.

اما علائم ظاهری نیز وجود دارد که در تشخیص کتوز کمک کننده است:

علائم کتوز معمولاً شامل بوی بد دهان، خشکی دهان، تشنگی و تکرر ادرار است.

علائم دیگر که کمتر خاص کتون مثبت است، کاهش گرسنگی می باشد. بسیاری از افراد با رژیم کتوژنیک کاهش گرسنگی را تجربه می کنند. در واقع ، بسیاری از افراد وقتی فقط یک یا دو بار در روز غذا می خورند و ممکن است به طور خودکار نوعی روزه داری متناوب انجام دهند. این باعث صرفه جویی در وقت و هزینه می شود، ضمن اینکه سرعت کاهش وزن را نیز تسریع می کند.

احتمالاً انرژی افزایش می یابد و بعد از چند روز احساس خستگی (آنفولانزای کتو) بسیاری از افراد با افزایش آشکار سطح انرژی، تمرکز و حتی احساس سرخوشی روبرو می شوند.

عوارض

سردرد

احساس خستگی

بیشتر بخوانید
رژیم کربوهیدرات آهسته چیست؟ نتایج، خطرات و برنامه غذایی

حالت تهوع

گرفتگی عضلات

یبوست

بوی بد دهان

تپش قلب

مشکلات ورزشی

ریزش مو

کلسترول بالا

کتوراش

وقتی به طور ناگهانی متابولیسم بدن خود را از سوختن کربوهیدرات (گلوکز) به چربی و کتون تبدیل می کنید، به خصوص در طی روزهای دو تا پنج؛ ممکن است عوارض جانبی داشته باشید زیرا بدن شما به سوخت جدید عادت ندارد.

علائم ممکن است شامل سردرد، خستگی، گرفتگی عضلات و تپش قلب باشد. این عوارض برای اکثر افراد کوتاه مدت است و روشهایی برای به حداقل رساندن یا درمان آنها وجود دارد.

برای کاهش عوارض جانبی احتمالی ، ممکن است تصمیم بگیرید که طی چند هفته به تدریج میزان مصرف کربوهیدرات را کاهش دهید. اما با شروع آهسته تر، به سرعت نیز نتایج رژیم کتو را مشاهده نخواهید کرد. اما اگر به یکباره قند و نشاسته را قطع کنید، طی چند روز اول احتمالاً میزان زیادی وزن از دست خواهید داد. گرچه این کاهش سریع وزن، در واقع وزن آب است، اما برای بسیاری افراد یک روش موثر و انگیزانده برای شروع سفر کتو است.

آنفولانزای کتو

اکثر افرادی که رژیم کتوژنیک را شروع می کنند علائم “آنفولانزای کتو” را تجربه می کنند. این عوارض چند روز پس از شروع رژیم کتو رخ می دهد و شامل موارد زیر است:

سردرد

خستگی

سرگیجه

 حالت تهوع

مشکل در تمرکز (مه مغز)

کمبود انگیزه

تحریک پذیری

این علائم اولیه معمولاً طی یک یا دو هفته ناپدید می شوند، زیرا بدن با افزایش چربی سوزی سازگار می شود.

غذاهای غنی از کربوهیدرات باعث احتباس آب (تورم) در بدن می شود. علت اصلی آنفولانزای کتو این است که با شروع رژیم کم کربوهیدرات مقدار زیادی از مایعات اضافی و همزمان نمک دفع می شود. شما ممکن است متوجه افزایش ادرار شوید.

قبل از سازگاری بدن، این می تواند منجر به کم آبی و کمبود نمک شود. به نظر می رسد این موارد مسئول بیشتر علائم آنفولانزای کتو باشد. برای اطمینان از اینکه آب و نمک کافی دریافت می کنید بایستی میزان زیادی آب و مقادیر مناسبی الکترولیت مصرف کنید.چگونه رژیم کتوژنیک را شروع کنیم؟ یک راهنمای ساده برای مبتدیان

در رژیم کتو چقدر وزن کم می کنم؟

نتایج بسیار متفاوت است. بیشتر افراد طی هفته اول ۱ تا ۲ کیلوگرم وزن کم می کنند. که این میزان عمدتا وزن آب است. پس از آن، معمولاً بهتر است در هفته حدود ۰.۵ کیلوگرم وزن اضافه کم کنید. با این حال، برخی افراد بسیار سریعتر وزن کم می کنند.

وقتی به وزن طبیعی بدن خود نزدیک می شوید ، کاهش وزن کند می شود. فقط بخاطر داشته باشید ، وزن طبیعی انسان به ژنتیک، سبک زندگی و بسیاری متغییر های فردی بستگی دارد و ممکن است با آنچه در رسانه ها و فضای مجازی می بینیم متناسب نباشد. کاهش وزن برای همیشه ادامه نخواهد داشت.

بعد از رسیدن به اهداف سلامتی و وزن با رژیم کتوژنیک چه اتفاقی می افتد؟

هنگامی که به اهداف خود رسیدید می توانید کم کم مقدار کمی کربوهیدرات به رژیم خود اضافه کنید. طبیعتاً ممکن است مقداری از وزن کاهش یافته، دوباره بگردد. طبیعتاً اگر به عادت های قدیمی خود برگردید، به آرامی به وزن و وضعیت سلامتی قبلی خود باز می گردید.

بنابراین بایستی بعد از رژیم کتوژنیک یک رژیم سالم و کنترل شده همراه با فعالیت بدنی مناسب برای حفظ وزن و سلامتی داشته باشید.

کلام آخر در مورد چگونگی شروع رژیم کتوژنیک

در این مقاله سعی شده مطالبی جهت کمک به شما در خصوص اینکه چگونه نمونه رژیم کتوژنیک  را شروع کنید ارائه شود البته طبیعتاً نکات بسیار زیادی هنوز مطرح است. با توجه به وجود مطالب زیاد و غیر علمی در مورد رژیم کتوژنیک در این سایت سعی شده تا مطالب علمی بر اساس آخرین مطالعات صورت گرفته شده در خصوص این رژیم شخصاً توسط متخصص تغذیه ارائه شود و بمرور مقالات جدیدتر هم نگارش خواهند شد.

۵/۵ - (۱۰۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

7 دیدگاه دربارهٔ «چگونه رژیم کتوژنیک را شروع کنیم؟ یک راهنمای ساده برای مبتدیان;

 1. سلام عالی بود خداخیرتون بده من تازه شروع کردم واطلاعات کافی نداشتم خیلی عالی وکامل بود

  پاسخ
 2. سلام. ممنون. البته من یک بار استفاده کردم خیلی خوب و عالی بود ۳۰ کیلو کم کردم بدنم عالی شد اما متأسفانه بعد از اینکه به وزن ایده عالم رسیدم دوباره رعایت نکردم و حدود ۲۰ کیلو وزنم دوباره برگشت البته بعد از یک سال و نیم برگشت. اما دوباره میخوام بگیرم و به بعدش رعایت کنم. انشاالله.

  پاسخ
 3. با عرض سلام
  ممنون از کمک و همراهی شما
  مطمئنم که اینبار با رژیم شما راحت تر وزن کم میکنم و به سلامتی میرسم. سپاسگزارم

  پاسخ
 4. سلام .ضمن عرض خسته نباشید از شما وخدمات بزرگی که به جامعه افرادی که ازبیماری چاقی رنج میبرنددرخواست میکنم که با معرفی بهترین رژیم برای افرادی که رژیم هایت متعدد گرفتن مارا در تصمیماتمان یاری کنید.

  پاسخ

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه