۵/۵ - (۱ امتیاز)

شاخص گلیسمی یا نمایه قندی پیش بینی کننده سطح قند خون است

شاخص گلیسمی برای رتبه دادن به کربوهیدرات های رژیمی براساس توانایی آنها در افزایش سطح گلوکز خون در مقایسه با یک غذای مرجع تعریف شده است.
مطالعات پیشنهاد می کنند که شاخص گلیسمیک یک رژیم غذایی اثرات قابل پیش بینی بر سطح قند خون دارد و ممکن است در کنترل رژیمی دیابت و چربی خون کاربرد داشته باشد.
اطلاعات مهمی وجود دارد مبنی بر اینکه غذاهای نشاسته ای با جذب آهسته (مانند غذاهایی با شاخص گلیسمی پایین) ممکن است نسبت به غذاهای دارای شاخص گلیسمی بالا، اثرات مفید بر سلامتی داشته باشند.

نمایه گلیسمی یا شاخص گلسیمی یا قندی

نمایه گلیسمی، معیاری برای طبقه بندی غذاهای قندی و نشاسته ای است

به زبان ساده تر نمایه گلیسمی نمایه گلیسمی، معیاری برای طبقه بندی غذاهای دارای قند و نشاسته است. مبنای این طبقه بندی، تغییر سطح گلوکزخون پس از مصرف این غذاها است.
غذاهایی که پس از مصرف آنها سطح گلوکز خون افزایش زیادی می یابد، نمایه گلیسمیک بالایی دارند و برعکس، غذاهایی که پس از مصرف آنها سطح گلوکز خون افزایش کمی می یابد، نمایه گلیسمیک پایینی دارند.
استفاده از مواد غذایی با نمایه گلیسمی پایین موجب می شود تا احساس سیری بیشتر به طول انجامد که این اثر در کاهش وزن هم کاربرد دارد.

طبقه بندی مواد غذایی براساس نمایه گلیسمی

نمایه گلیسمی زیاد شامل:

نان سفید، نان لواش، اکثر شیرینی ها، خربزه، گلوکز، شکر، عسل، آناناس، کشمش ها، هندوانه، سیب زمینی کبابی، پوره سیب زمینی، هویج پخته، غلات پف داده شده، بیسکویت های گندمی، شیرینی های کره ای، خرمای خشک، کیک برنجی، پیتزا، کدو تنبل

نمایه گلیسمی متوسط شامل:

انواع برنج ایرانی، هندی و خارجی، موز، نان تافتون، نان عربی (پیتا)، فرنی، بیسکویت های حاوی جو، رشته فرنگی ها، ذرت بوداده پف فیل)، تمام نان های دانه کامل گندم، نان، چغندر، خرمای تازه، انجیر، بستنی

نمایه گلیسمی کم شامل:

نان های تهیه شده از آرد کامل، بلغور، جو دوسر، سبوس جو دو سر، جو، نان سنگک ماکارونی رژیمی، جو، ذرت، لوبیا، نخود فرنگی، حبوبات وعدس، هویج، مرکبات، سبزیجات غیرنشاسته ای، پاستای گندم کامل، دانه کامل گندم سبوس دار، زردآلو، هلو، گیلاس، آلو، پرتقال، گلابی، اسفناج، فلفل، پیاز، قارچ، سبزیجات برگ سبز، تره فرنگی، لوبیاسبز، کلم بروکلی، گل کلم، گوجه فرنگی، ماست، شیر، مغزها، قارچ

از هر گروه به چه میزان بر اساس شاخص گلیسمی باید مصرف کرد؟

انستیتو پزشکی (IOM) در توصیه های شاخص گلیسمی سال ۲۰۰۲، از تعیین حد بالا (UL) برای شاخص گلیسمی خودداری کرده است، دلایل جالب توجه آن بود که اطلاعات بدست آمده از افراد سالم کافی نبوده و به سختی می توان اثرات سایر عوامل موثر بر سطح گلوکز خون را از اثر شاخص گلایسمیک جدا کرد. اما چیزی که مسلم است برای هر شخص بخصوص در رژیم افراد دیابتی باید با توجه میزان کل کالری و کربوهیدرات شخص، محاسبه شود.

اثر مفید فیبر رژیمی بر سطوح قند خون از طریق کاهش شاخص گلیسمی

اثرات مفید فیبر رژیمی بر سطوح گلوکز خون بخوبی ثابت شده است. مطمئناً فیبر بعنوان عامل کاهش شاخص گلیسمی شناخته شده است، با این وجود همانطور که در پارگراف قبل ذکر شد، میانه دریافت اگر مردم تنها نصف توصیه ها برای افراد سالم است.

سوال این است که آیا یک رژیم با شاخص گلیسمی پایین اثری بر افراد سالمی که مقادیر کافی فیبر رژیمی دریافت می کنند دارد یا نه؟

اطلاعات منتشر شده در مورد شاخص های گلیسمی غذاهای خاصی با استفاده از نان سفید و گلوکز بعنوان غذاهای مرجع برای آسایش مصرف کنندگان ایجاد شده است. استفاده از شاخص گلیسمی برای تغییر رژیم های غذایی و پیشگیری و کنترل بیماریهای مزمن تحت بررسی های می باشد.

ژنتیک بر اثر تغذیه بر قند خون اثر گذار است.

ممکن است که برخی افراد، تغییرات ژنتیکی ظریفی داشته باشند که توانایی آنها را در تحمل کربوهیدراتهای رژیمی مختل نماید.

سن براثر تغذیه بر قند خون اثر گذار است.

مشاهدات سومین بررسی ملی آزمایش تغذیه و سلامت (NHANESIII) به وضوح نشان داد که شیوع این وضعیت بصورت سندرم متابولیک در گروههای سنی مختلف مشخص می شود. شیوع این سندرم از کمتر از ۱۰ درصد برای افرادی با سن ۲۰ تا ۲۹ سال تا ۴۵ درصد در گروههای سنی ۶۰ تا ۶۹ ساله افزایش می یابد و اثر متقابل میان روند پیری و اثر تجمعی مصرف قند را نشان می دهد.

بار گلیسمی چیست؟

بار گلایسمی مواد غذایی معادل شاخص گلایسمی کربوهیدرات تقسیم بر ۱۰۰، ضرب در مقدار کربوهیدرات قابل دسترس (منهای فیبر) در ماده غذایی می باشد.
بار گلایسمی و فیبر رژیمی اصطلاحات مهم در افراد دچار سندرم متابولیک می باشد. اطلاعات منتشر شده در مورد شاخص گلایسمیک مواد غذایی با استفاده از نان سفید و گلوکز به عنوان مواد غذایی مرجع در جهت سهولت استفاده تقویت شده است.

جذب گلوکز با قند و مایه گلیسمی یا شاخص گلسیمی یا قندی

جذب گلوکز و نمایه گلیسمی

چگونگی هضم و جذب کربوهیدراتها عامل تعیین میزان شاخص گلیسمی است. کربوهیدراتهای رژیمی در اثر فعالیتهای آلفا- آمیلاز و آنزیمهای گوارشی حاشیه مسواکی در دستگاه گوارش فوقانی به گلوکز، فروکتوز و گالاکتوز تبدیل می شوند.

توانایی هضم کربوهیدراتها توسط این عوامل تغییر می یابد :

١- دسترسی نسبی (یا مقاومت) نشاسته به فعالیتآنزیمی
۲- فعالیت آنزیمهای گوارشی، مخصوصاً لاکتاز در مخاط حاشیه مسواکی
٣- حضور عوامل رژیمی دیگر مانند چربی که تخلیه معده را کاهش می دهد.

الیگوساکاریدهای غیرقابل جذب و فیبرهای رژیمی متنوع مانند پکتین ها، بتا گلوکانها و صمغها غلظت آنزیم را کاهش می دهند. بنابراین رژیمی غنی از غذاهای کامل مانند میوه ها، سبزیجات، حبوبات، مغزها و دانه های فرآیند نشده باعث کاهش سرعت جذب گلوکز می شوند.

جذب گلوکز، گالاکتوز و فروکتوز

پس از هضم، گلوکز بطور فعال از سلولهای روده ای جذب شده و به گردش خون پورت و سپس کبد انتقال می یابد. کبد تقریبا ۵۰٪ گلوکز را برای اکسیداسیون و ذخیره بصورت گلیکوژن برداشت می کند.
گالاکتوز (بصورت فعال جذب می شود) و فروکتوز (بصورت انتشار تسهیل شده جذب می شود) نیز توسط کبد برداشت شده و به مسیرهای متابولیکی گلوکز وارد میشود.
گلوکز کبد را ترک کرده و وارد گردش خون عمومی می شود. تنها در این حالت، گلوکز برای برداشت وابسته به انسولین توسط بافتهای محیطی در دسترس می باشد.

با توجه به مطالب بالا تنظیم کننده های اصلی غلظت گلوکز یا همان قند خون پس از یک وعده غذایی عبارتند از :

۱- مقدار و قابلیت هضم کربوهیدرات خورد شده
۲- جذب و درجه برداشت کبدی
۳- ترشح انسولین و حساسیت بافتهای محیطی به عمل انسولین

این مطلب در دسته دیابت سایت آردایت ادامه دارد چرا که سلسله مطالب مربوط به تغذیه و رژیم درمانی در هر بیماری و شرایط در سایت رژیم آنلاین تخصصی آردایت، فقط یک مقاله برای هر موضوع نمی‌باشد. بلکه هر مبحث در چندین مقاله عنوان شده است، که در زیر می‌توانید مقالات مرتبط دیگری را نیز ببینید:

شاخص گلایسمی چیستنشریه سلامت هاروارد گزاش میدهد که کیکهای برنج در طبقه غذاهایی با شاخصِ گلیسمی GI بالا قرار میگیرد که یعنی شاخصِ گلیسمی آنها ۷۰ به بالاست.

اریتروتول جذب پایینی در روده کوچک دارد، برای همین کالری کمتری جذب بدن میشود. روغن هیدروژنیزه شده، رنگ غذا، مونوسدیم گلوتامات، مالتودکسترین و ترت بوتیل هیدروکینون از موادِ پرخطری است که در این طعمدهندهها استفاده میشود.

بعضی اوقات حتی در موادِ تشکیلدهنده اسمی از شربتِ افرا نیست! شکر یا شربت ذرت با فروکتوز بالا جزو مواد تشکیلدهنده اصلی این سسها است. شاخصِ گلیسمیِ آگاو بسیار پایینی دارد، زیرا فروکتوز مانع از بالا رفتنِ قند خون میشود.

امروز کرههای مارگارینی با چربی ترانس پایین تولید میشوند، بااینحال هنوز طعمدهندههای مصنوعی و مواد شیمیایی در آنها استفاده میشود تا شکل بهتری پیدا کنند. بخشهای زیر در مورد این مزایا و پشتیبانی علم درباره آنها بحث می کنند.

 

{شاخص گلیسمی هندوانه|شاخص گلیسمی برنج|شاخص گلیسمی لبو}

 

ماریو فِروزی، استاد علم غذا در پوردو، میگوید فقدان چربی باعث میشود که فواید میوهها و سبزیجات از دست برود. خواص سایشدهندهی ملایم توتفرنگی به پوست نفوذ میکند و به همین دلیل است که این میوه به عنوان یک اسکراب پای ایدهآل محسوب میشود.

 

{شاخص گلیسمی سوسیس|شاخص گلیسمی کنجد|شاخص گلیسمی نان سنگک}

 

این رژیم در یک تحقیق شامل ورزشکاران کراس فیت تست نشده است، اما به مدت یک هفته در یک تحقیق شامل هشت ورزشکار استقامتی مورد استفاده قرار گرفته است.

{شاخص گلیسمی لبنیات|شاخص گلیسمی به|شاخص گلیسمی البالو}

در هر دو قاشقِ غذاخوری سس کچاپ، ۸ گرم شکر وجو دارد که معمولاً در شکل شربت ذرت با فروکتوز بالا به آن افزوده میشود. گلوتن نه تنها در پاستا بلکه در تمامی محصولات حاوی آرد گندم که شامل نان، کوکیها، کیک، و برخی شیرینیها میشود.

{شاخص گلیسمی میوه ها|شاخص گلیسمی ذرت|شاخص گلیسمی گلابی}

البته میزان کالری تنها حوزهای نیست که تفاوت بین انواع خرماها در آن دیده میشود بلکه مطالعات نشاندهنده تفاوتهایی در میزان قند و مواد معدنی بین انواع خرما نیز هست اما در واقعیت، اگر بیماری زمینهای مانند دیابت ندارید، لازم نیست وسواس چندانی در انتخاب خرما داشته باشید؛ چرا که ما هر روز میزان کمی خرما مصرف میکنیم که این تفاوتهای جزئی نمود چندانی در این میزان مصرف ندارد.

{شاخص گلیسمی انجیر|نمایه گلایسمی|شاخص گلیسمی نارنگی}

در صورت مصرف مرتب این غذاها باعث بالا رفتن خطر پوسیدگی دندان و اضافه وزن میشود.

{شاخص گلیسمی جو دوسر|شاخص گلیسمی باقلا|شاخص گلیسمی مواد غذایی}

در مورد آب آناناس نیز باید توجه داشته باشید از آن جا که آب میوه گیری باعث از بین رفتن فیبر موجود در میوه میشود قند آب میوه نسبت به قند موجود در میوه کامل با سرعت بیشتری وارد جریان خون خواهد شد.

{شاخص گلیسمی خربزه|شاخص گلیسمی انگور|شاخص گلیسمی پسته}

اما به هر حال، حداقل برای یک هفته نیازمند وزن کردن و اندازه گیری مواد غذایی هستید تا بهتر بتوانید با چشم سهمیههای غذایی مورد نیاز را تخمین بزنید.

 

{جدول شاخص گلیسمی مواد غذایی|شاخص گلیسمی بادام زمینی|شاخص گلیسمی کره بادام زمینی}

 

در واقع ، یک مطالعه کوچک روی ۱۲ زن نشان داد که مصرف نخود قبل از غذا در مقایسه با گروه کنترل ، سطح قند خون و مصرف انرژی را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد .

{شاخص گلیسمی دوغ|شاخص گلیسمی پایین|شاخص گلیسمی لیمو شیرین}

بیشتر بدانید: دیابت و قند خون چیست و چطور میتوان آن را کنترل کرد؟ التهاب و درد مفاصل قابل درمان است و از بروز برخی بیماریها مانند آرتریت میتوان پیشگیری کرد.

جو دوسر خام حاوی ۶۶٪ کربوهیدرات است. لارا دِوگان، پزشک عمومی، میگوید از گرانولا (شامل جو پوستکنده، مغز دانهها، عسل یا شیرینکنندههای دیگر مانند شکر قهوهای و گاهی اوقات برنج پوستکنده) استفاده نمیکند، چون این بارها کالری بالایی دارند، اما احساس سیری ایجاد نمیکنند.

افرادی که نمیتوانند لبنیات مصرف کنند میتوانند شیربادام یا جو دو سر اضافه کنند. در مصرف میوه دچار اشتباه می شویم. در صورت تمایل می توانید پرشین طب را با موضوع ۷ اشتباه در مصرف میوه تا انتها همراهی کنید.

{Glycemic Index چیست|شاخص گلیسمی گوجه سبز|شاخص گلیسمی ارده}

در این نوشته می خواهیم در مورد ۷ اشتباه در مصرف میوه صحبت کنیم. خوردن یک وعده این مقدار قبل از ورزش کمک میکند سوخت زیادی به دست بیاورید، چون زمان فراوانی برای هضمش در اختیار دارید.

{شاخص قندی گلیسمی|شاخص گلیسمی نان|شاخص گلیسمی استویا}

علاوه بر این پولنتا دارای خواص زیادی است. یعنی اینکه تأثیر خیلی زیادی روی قند خون نمی گذارد. مطالعات نشان می دهد که آلوئه ورا تولید انسولین را در سلول های لوزالمعده تحریک کرده و با افزایش انسولین خون، به کسانی که سعی در کاهش قند خون دارند، کمک می کند.

 

{شاخص قندی گلایسمیک|شاخص گلیسمی هویج|شاخص گلیسمی برنج سفید}

 

غلات صبحانه در دسته مواد غذاییای هستند که به شدت فراوری میشوند، بنابراین انتظار میرود که سطوحِ بالایی از شکر در آنها وجود داشته باشد.

 

{شاخص های گلایسمیک|شاخص گلیسمی گوشت|منظور از شاخص قندی چیست}

 

دکتر تاز بهاتیا میگوید سوپهایِ خامهای غذایی است که او بیشتر از هر غذای دیگری از آنها پرهیز میکند. بادام زمینی یک ماده غذای عالی برای افراد دیابتی یا جلوگیری از خطر ابتلا به دیابت است.

مصرف بالای فروکتوز میتواند عملکرد کبد را مختل کرده و خطر ابتلا به دیابت نوع دوم، چاقی، بیماری قلبی و سرطان را افزایش دهد.

آلو خشک سرشار از فیبرهای محلول و غیر محلول در آب است که به هضم راحت غذا کمک کرده و یبوست را از بین میبرد.

{شاخص گلیسمی عناب|شاخص گلیسمی غلات|شاخص گلیسمی کینوا}

برخی از شرایط پزشکی وجود دارد که بر روند هضم کربوهیدراتها تأثیر گذاشته و ممکن است آن را قطع کند. پنیر دلمه به دلیل وجود سلنیوم و روی ، تأثیر مثبتی در تولید تستوسترون دارد.

{کربوهیدرات با شاخص گلیسمی پایین|شاخص گلیسمی قارچ|شاخص گلیسمی طالبی}

این مسئله بستگی به سلامت هضم شما دارد و اینکه با آن چه چیزی میخورید. بنابراین زمانی که قندها به کولون می رسند باکتری ها شروع به تغذیه از این کربوهیدرات های هضم نشده می کنند.

{شاخص گلیسمی لیمو ترش|شاخص گلیسمی نان جو|شاخص گلیسمی لواشک}

هضم آمیلوز دشوار است، در حالی که آمیلوپکتین به راحتی هضم می شود. نوشابه رژیمی میتواند منجر به بیماری کلیوی شود.

خطراتِ نوشابه برای سلامتی در طی سالها برای انسانها مشخص شده است. نکتار آگاوا که برخی آن را داروی سرفه میدانند و پیش از این تصور میشد که یک شیرینکننده بیخطر است، درواقع خیلی خطرناک است.

انگور نیز مانند سایر انواع میوه می تواند یک درمان سالم و دارای فیبر بالا برای افراد مبتلا به دیابت باشد.

{گلایسمیک چیست|شاخص گلیسمی شیره انگور|شاخص گلیسمی جو}

بعلاوه، نوشیدنِ کافئین زیاد میتواند فشار خون را بالا ببرد، اضطراب، بیخوابی و اثراتِ منفی دیگر ایجاد کند.

ترکیبات سیر می تواند به کاهش قند خون با بهبود حساسیت و ترشح انسولین کمک کند.

{شاخص گلیسمی کشمش|شاخص گلیسمی توت|شاخص گلیسمی لوبیا سبز}

اگر به هیچوجه نمیتوانید خامههای قهوه را ترک کنید، لااقل به دنبال خامههایی باشید که دارای مواد طبیعی هستند و مراقب میزان شکری که در هر با مصرف قهوه، استفاده میکنید، باشید.

خمیرهای صبحانه مانند اشترودل و انواع تارتها، علاوه بر آنکه به اندازه خامههای تزئینی فاقد ارزش غذایی هستند، دارای آرد غنیشده هستند.

{تعریف شاخص گلیسمی|محاسبه شاخص گلیسمی|شاخص گلیسمی و بار گلیسمی}

جینا پیشنهاد میدهد که خامههای قهوه را به نصف کاهش دهید و نیمی از آن را با شیر جبران کنید.

اگر خودتان در خانه اسمتونی تهیه کنید بسیار عالی است و میتواند در طول روز مواد غذایی لازم برای بدن را تأمین کند.

{شاخص قندی چیست|شاخص گلیسمی مویز|شاخص گلیسمی توت فرنگی}

سیب زمینی شیرین دارای فیبر بالا و شاخص گلیسمی پایین است که این امر بدان معنی است که آن ها به آرامی جذب شده و احساس سیری طولانی مدت را القا می کنند .در نتیجه وعده های غذایی در طول روز تحت کنترل شما خواهد بود.

{شاخص گلیسمی یعنی چه|منظور از شاخص گلیسمی چیست|شاخص گلیسمی چیست}

استفاده از توتفرنگی به عنوان ماسک صورت میتواند چربی بیش از حد پوست را کنترل کند. در انسانها حساسیت به گلوتن زیاد دیده شده است.

مقدار میوه این اسموتیها آنقدر کم است که اصلاً ارزش غذایی ندارد و نمیتواند فیبر لازم را تأمین کند. علت آن است که این محصولات مخلوطی از شکرف نشاسته ذرت و میوه دارند که ارزش تغذیهای آن را نسبت به زمانی که فقط میوه به ماست اضافه میشود، کمتر میکند.

علت این تفاوت تجدید نشاسته سیب زمینی پس از سرد شدن است. دلیل این امر احتمال تولید آکریل آمید در هنگام نگهداری آن در یخچال است. ماکروزومی، وضعیتی است که در آن وزن نوزاد در هنگام تولد بیش از چهار کیلوگرم است.

افزایش وزن به اندازه مناسب در بارداری خیلی مهم است و اگر بیشتر شود، خطر ابتلا به دیابت حاملگی و عوارض بارداری را افزایش می دهد.شکل۳- اهمیت شاخص گلیسمی در بارداریدیابت حاملگی نوعی از دیابت است که فقط در دوران بارداری اتفاق می افتد و بعد از تولد بچه برطرف می شود تا حاملگی بعدی.

افراد با LDL بالا در معرض ابتلا به بیماری قلبی و سکتهی مغزی قرار دارند. بین ۰.۷ تا ۱ درصد مردم جهان بعلت ابتلا به بیماری سلیاک به گلوتن حساسیت دارند.

 

{شاخص گلیسمی انواع نان|شاخص گلیسمی پیتزا|شاخص گلیسمی کاهو}

 

اگر مرتباً از آن استفاده می کنید ، می توانید به سرعت اضافه وزن پیدا کنید.

البته حواستان باشد اگر قصد لاغری دارید نباید نانها یا پاستاهای تهیه شده از آرد کامل را با مربا، سسهای چرب و کلا مواد غذایی پرکالری میل کنید. البته میتوانید به دنبال محصولاتی باشید که واقعاً با آجیلِ خالص درست شده باشند و یکچهارمِ نوتلا کربوهیدارت و ۴ برابر آن فیبر دارند.

اگر واقعا به شیرینکننده احتیاج دارید میتوانید مقداری کمی شکرِ خالص یا عسل با دارچین اضافه کنید. گرین توصیه میکند خودتان به ماستِ معمولی میوه اضافه کنید. در این مرحله به غذا عنوان کیمیا دادهاند.

این درست است، اما فرایند فراوری این محصول آن را به چربی ترانس بالا تدبیل میکند که دقیقا برای سلامتی شما بدتر است.

بهترین توصیه این است که غلاتِ صبحانهای را انتخاب کنید که کمترین میزان شکر و بیشترین میزان فیبر را دارند و مطمئن شوید که پروتئین به اندازه کافی مصرف میکنید.

یا جایگزین سبزیجات نشاستهای با شاخص قندی کم کنید. لازم به ذکر است که مواد غذایی که بیشتر به صورت طبیعی تولید میشوند، نسبت به مواد غذایی فرآوری شده و صنعتی شاخص گلیسمی پایینتری دارند.

{شاخص گلیسمی خرمالو|شاخص گلیسمی جدول|شاخص گلیسمی موز}

اسموتی می تواند راهی سریع و آسان برای وارد کردن مقداری فیبر و پروتئین اضافی به رژیم غذایی شما باشد . در اینجا ما بهترین غذاهای عضله ساز را به ترتیب از کم پروتئین به پر پروتئین رتبه بندی کرده ایم.

{شاخص گلیسمی گردو|شاخص گلیسمی زردالو|شاخص گلایسمی چیست}

در جوامع امروزی متاسفانه این مواد غذایی بازار بسیار پر طرفداری داشته و مصرف بیش از حد آنها باعث چاقی و دیابت خواهد شد.

آنها فعالیت مغز را فعال کرده و عملکرد سیستم عصبی مرکزی را بهینه می کنند. برخی افراد برای متعادل ساختن رژیم غذایی خود سعی میکنند از ایجاد تعادل بین انواع مواد غذایی موجود در بشقاب استفاده کنند.

با کمک آن ، فرآیندهای متابولیکی به طور کامل عمل می کنند و به طور طبیعی پیش می روند. هر غلهای که از زمین میروید به شکل غله کامل میروید و این بشر است که در پروسه تهیه غذا آن را ناقص میکند.

 

{شاخص گلیسمی انجیر خشک|شاخص گلیسمی شکر|شاخص گلایسمیک مواد غذایی}

 

یکی از ارزشمندترین مواد غذاییای که این مواد سفید ندارند، فیبر است. بروکلی یک منبع آنتیاکسیدان است. میان وعده هایی مانند یک سیب با پنیر و یا یک مینی پیتزا پخته شده با آرد گندم، سبزیجات تازه و پنیز موزاریلا گزینه های خوبی هستند.

{شاخص گلیسمی انبه|شاخص گلیسمی سنجد|شاخص گلیسمی فروکتوز}

توت خشک سرشار از فیبر است و از این جهت مصرف آن گزینه بهتری در مقایسه با کشمش است.

جهت خرید هاست کلیک کنید. بهتر است همیشه خودِ میوه را مصرف کنید و کمتر آبمیوه مصرف کنید.

{شاخص گلیسمی خوراکی ها|منظور از شاخص قندی ( گلیسمی ) چیست ؟|شاخص گلیسمی گندم}

بهتر است به جای مصرف این اسموتیها خود میوه را بخورید. هیدروژنیزه شدن فرایندِ تبدیل کردنِ چربی اشباعنشدۀ مایع به چربیِ منجمد با افزودنِ هیدروژن است. چرا که اگر این میزان کالری اضافی دریافتی در طول روز سوزانده نشود به چربی تبدیل شده و چاقی می آورد.

{شاخص گلیسمی گیلاس|شاخص گلیسمی شیر|شاخص گلیسمی عدس}

اول از همه، کربوهیدراتها یا گیاهان و غلات نشاستهای به گلوکز تبدیل شده و عمدتا برای تولید انرژی مصرف میشوند. بستنیهایی که ادعای رژیمی بودن دارند و کمتر از ۴۰۰ کالری در هر وعده به بدن وارد میکنند، بهنظر رویایی هستند.

علت آن است که سوپهای خامهای سرشار از کالریِ تهی هستند که یعنی به ازای هر یک کالری ارزش تغذیهای بسیار پایین دارند.

{شاخص گلیسمی بالا|شاخص گلیسمی خیار|شاخص گلیسمی شلغم}

سعی کنید سیب ها را برش زده و کمی دارچین برای یک میان وعده آسان در حال حرکت به آن اضافه کنید ، یا با مقداری کره بادام زمینی همراه شوید تا میزان پروتئین و چربی های سالم را افزایش دهید.

{شاخص گلیسمی سیب|شاخص گلیسمی مرغ|شاخص گلیسمی پرتقال}

حتی اگر شیری که مصرف می کنید بدون هورمون باشد، باز هم حاوی هورمون های طبیعی بدن گاو است و با مصرف آن ممکن است جوش بزنید (این مسأله احتمالا در مورد پودرهای پروتئینی ساخته شده از آب پنیر هم صدق می کند).

 

{شاخص گلیسمی نارگیل|شاخص گلایسمیک|شاخص گلیسمی گوجه فرنگی}

 

شروع روز با مقدار زیاد شکر شما را قبل از رسیدنِ زمانِ ناهار گرسنه میکند و شما شکر بیشتری مصرف میکنید و به این ترتیب چرخه مصرفِ شکر شروع میشود.

 

{غذاهای با شاخص گلیسمی پایین|شاخص گلیسمی خرما|شاخص گلیسمی شلیل}

 

این پنیرها در مقایسه با پنیرهای معمولی سدیم بیشتری هم دارند. اگر دو قاشقِ غذاخوری نوتلا را با دو قاشقِ غذاخوری فندق مقایسه کنید، متوجه میشوید که شکلاتِ نوتلا دو برابر بیشتر چربی و ۷برابر بیشتر کربوهیدرات و نصف فیبر دارد.

شاخص گلیسمی مواد غذایی چقدر است؟

قند موز به سرعت جذب خون شده و بنابراین این میوه شاخص گلیسمی بالایی دارد و مصرف موز رسیده برای بیماران دیابتی مضر است و کسانی که بدنبال کاهش وزن هستند از مصرف موز رسیده اجتناب نمایند.

{شاخص گلیسمی بادام زمینی|شاخص گلیسمی برنج سفید|شاخص گلیسمی سیب زمینی}

بدین جهت است که افراد دیابتی به تزریق انسولین نیاز پیدا می کنند. پسته شاخص گلیسمی پایینی دارد و بنابراین، پس از خوردن آن، قند خون تا حد زیادی افزایش پیدا نمیکند.

شیرموز تری گلیسیرید پایینی داشته و باعث افزایش قند خون افراد نمی شود. خوردن شیرموز در کودکان و نوجوانان قدرت یادگیری و تمرکز آنان را افزایش داده و عملکرد مغز را نیز بهبود می بخشد.

به همین دلیل برای بهبود حافظه و تمرکز مفید است. این ترکیب همچنین برای جلوگیری از نقایص زایمان مفید است. روش تهیه محصول ، ترکیب با سایر مواد غذایی ، دمای فرآوری و موارد دیگر مهم تلقی می شود.

 

{شاخص گلیسمی نارگیل|شاخص گلیسمی جو پرک|شاخص گلیسمی جدول}

 

مواد خوراکی با شاخص گلیسمی متوسط میتوانند انتخاب مناسبی برای پیشگیری از چاقی، دیابت و بیماریهای قلبی محسوب شوند.

{شاخص گلیسمی سمنو|منظور از شاخص گلیسمی چیست|شاخص گلیسمی انجیر خشک}

در صورت داشتن برنامه غذایی درست و اصولی و انجام ورزشهای روزانه متناسب با خصوصیات فردی میتوان به پیشگیری و کنترل این بیماری کمک شایانی انجام داد.

{شاخص گلیسمی خیار|شاخص گلیسمی گوشت|شاخص گلیسمی غذاها}

کتوز نتیجهی داشتن یک رژیم کم کربوهیدرات است و میتواند باعث ایجاد سردرد، ضعف، تهوع، کم آب شدن بدن، سرگیجه و تحریک پذیری به خصوص در کوتاه مدت شود.

{شاخص گلیسمی سنجد|شاخص گلیسمی انبه|شاخص گلیسمی نان سنگک}

بنابراین ، در نظر گرفته شده از رژیم غذایی و گوشت یا ماهی سالم ، داشتن کالری کم ، بر میزان انسولین پس از مصرف تأثیر منفی می گذارد. بهتر است از ماهی تابه نچسب استفاده کنید و در حالت ایده آل پخت کنید.

{شاخص گلیسمی نان جو|شاخص قندی چیست|شاخص گلیسمی مواد غذایی}

این شاخص عددی بین ۱ تا ۱۰۰ است که نشان میدهد که بعد از مصرف یک مادهی غذایی، چه اندازه قند خون شما بالا میرود. تحقیقات نشان داده است برنامه غذایی که در آن میزان فیبر مصرفی بالا باشد باعث کاهش خطر ابتلا به بیماریهای قلبی-عروقی، دیابت نوع دو و برخی از انواع سرطان میشود.

سیب”>}

دیگر شکلهای قند به نوشیدنیها و غذاهایی نظیر شیرینی، شکلات، بیسکویت و نوشابه در طول تهیه آنها و یا هنگام آشپزی و شیرینی پزی در خانه اضافه میشود. تجزیه و تحلیل ۲۱ مطالعه در سال ۲۰۱۵ نشان میدهد که خوردن آجیل میتواند به کاهش چشمگیر فشار خون در افرادی که به دیابت نوع ۲ مبتلا نیستند منجر شود.

این شاخص نشان میدهد غذا با چه سرعتی روی سطح گلوکز در خون تاثیر میگذارد. شکل۲- تاثیر شاخص قندی در سلامترژیم غذایی با شاخصGI پایین در افراد مبتلا به دیابت نوع ۱و ۲ باعث بهبود سطح چربی و گلوکز خون می شود و از آنجایی که اشتها را کنترل می کند وگرسنگی را به تاخیر می اندازد، باعث کاهش وزن می شود.

{شاخص گلیسمی بالا|شاخص گلیسمی سبزیجات|شاخص گلیسمی شلغم}

مقدار چربی و پروتئین موجود در خوراکیها تاثیر چندانی بر افزایش قندخون ندارند. مقدار متعادل از نشاستههای سالم مانند سیب زمینی، سیب زمینی شیرین و غلات کامل مانند برنج و بلغور جو دو سر.

هنگامی که دو بار در هفته ماسک صورت توتفرنگی را استفاده کنید، رنگ پوستتان روشنتر میشود و چند هفته بعد لکهها از بین میروند.

این میزان به صورت تقریبی معادل یک بامیه متوسط یا نصف زولبیاست. به صورت طبیعی در بعضی غذاها شامل میوهها، عسل، آبمیوه، شیر (لاکتوز) و سبزیجات یافت میشود.

{شاخص گلیسمی ذرت|شاخص گلیسمی گندم|شاخص گلیسمی کشک}

بنابراین این قبیل افراد مداوم گرسنه هستند و تمایل به خوردن غذای بیش از حد دارند، از طرفی دیگر با بالارفتن سطح انسولین در خون به چاقی مفرط دچار می شوند.

{شاخص گلیسمی کدو حلوایی|شاخص گلیسمی حبوبات|شاخص گلیسمی لوبیا سبز}

در میان میوه خشک هایی که معمولا همراه با چای مصرف میشوند، توت خشک بالاترین میزان کالری را دارد. تمرین با حداکثر انرژی در حالی که کربوهیدرات ساده مصرف کردید ممکن است باعث شود سریع دچار خستگی شوید.

{شاخص گلیسمی به|شاخص گلیسمی هندوانه|شاخص گلیسمی شلیل}

به سلامتی امروزه افراد مستعد افسردگی هستند ، احساس خوبی ندارند – این به دلیل کمبود ویتامین D است. با رعایت رژیم غذایی شاخص قندی پایین،شما به وزن ایده آل نزدیک می شوید و چربی ها بجای ذخیره، مصرف و سوزانده می شوند.

چگونه مصرف فیبر خود را بالا ببریم؟ اگر برای عصر برنامه دارید تا دومین تمرین را انجام دهید، بعد از اولین ورزشتان کربوهیدرات پیچیده با شاخص گلیسمی بالا خیلی بهتر از کربوهیدرات ساده میتواند برای آمادگی ورزش بعدی کمکتان کند.

 

{شاخص گلیسمی گوجه فرنگی|شاخص گلایسمیک سیب|شاخص گلیسمی لیمو شیرین}

 

در این شرایط یک فرد ۹۰ کیلویی میتواند ۲۰ گرم کربوهیدرات قبل از ورزش مصرف کند.

 

{شاخص گلایسمیک مواد غذایی|شاخص گلایسمیک|شاخص گلیسمی گردو}

 

آلوخشک یک میوه فوق العاده مفید و انتخاب اول افرادی است که دچار یبوست شده اند. سرشار از مواد مغذی است.

مقدار زمان پخت: بسیاری از مواد غذایی نشاستهای مانند سیبزمینی، ماکارونی و برنج سفید هر چقدر بیشتر در فرآیند پخت قرار بگیرند، شاخص گلیسمی آنها رشد بیشتری خواهد داشت.

تمامی مواد غذایی دارای ضریب گلایسمی هستند و هر چه شاخص گلایسمی، عدد بالاتری را نشان دهد، قند خون به سرعت بالا رفته و در نتیجه مدت زمان کوتاهی پس از مصرف، احساس گرسنگی خواهید داشت.

• شاخص گلوکز بالا: مصرف غذاهایی که دارای کربوهیدرات پیچیده هستند، روند هضم را تسریع می بخشد و در فاصله زمانی بسیار کمی قند خون فرد بالا می رود.در نتیجه مقدار زیادی انسولین در بدن آزاد می شود.

{کربوهیدرات با شاخص گلیسمی پایین|شاخص گلیسمی کره بادام زمینی|شاخص گلیسمی البالو}

T

{لیست شاخص گلیسمی|نمایه گلایسمی|شاخص گلایسمیک چیست}

اگر بعد از اولین هفته کاهش وزنی نداشتید، میتوانید مقدار کمتر را امتحان کنید. مطالعات متعددی که توسط استاد دانشگاه سیدنی J. Brand-Meeler انجام شد ، به وی اجازه داد نتیجه گیری کند که براساس آن تولید فعال انسولین نه تنها توسط کربوهیدرات ها ، بلکه همچنین از طریق محصولات پروتئینی ایجاد می شود.

{شاخص گلیسمی میوه ها|شاخص گلیسمی عدس|شاخص گلیسمی ماکارونی}

پختن پاستا برای مدت زمان کمتر نه تنها باعث میشود در زمان صرفه جویی کنید، بلکه کمک میکند سطح قند خونتان نیز کنترل شده بماند.

{شاخص گلیسمی عسل|شاخص گلیسمی برنج قهوه ای|شاخص گلیسمی سیب}

شواهد قابل توجهی وجود دارد که نشان می دهد که تغذیه با محوریت مواد غذایی با شاخص پایین نه تنها ریسک ابتلا به دیابت را پایین می آورد، بلکه می تواند آنرا تحت کنترل درآورده و سطح قند خون را کنترل کند و مقاومت به انسولین را کاهش دهد.

 

{شاخص گلیسمی توت خشک|شاخص گلیسمی باقلا|شاخص گلیسمی انار}

 

توصیه میشود که در روز ۱۸ گرم فیبر به بدن خود برسانید. کربوهیدرات و پروتئین تقریبا در هر گرم به یک اندازه انرژی تولید میکنند.

تقریبا ۸۰% وزن یک توت را آب تشکیل میدهند و با خشک شدن توت و تبخیر آن آب، وزن توت بسیار پایین میآید. چند قطره گلیسیرین و پودر جوی دوسر را به آن اضافه کنید و مواد را خوب با هم مخلوط کنید.

{شاخص گلیسمی کنجد|شاخص قندی مواد غذایی|شاخص گلیسمی موز}

بسیاری از مردم به اندازه کافی فیبر دریافت نمیکنند. در رژیم غذایی کم کربوهیدرات به طور کامل کربوهیدرات حذف نمیشود و سبزیجات کم کربوهیدرات زیادی وجود دارند که قابل مصرف هستند و حتی ممکن است مقدار دریافت سبزیجاتتان بیشتر از قبل شود.

سعی کنید روزانه ۱۸ گرم فیبر دریافت کنید. آلو خشک دارای فیبر زیادی است: در ۱۰۰ گرم آلو خشک ۷ گرم یا به اندازه بلغور جو دو سر فیبر وجود دارد.

{تعریف شاخص گلیسمی|شاخص گلیسمی نان|منظور از شاخص قندی چیست}

اما اگر این شاخص بالا باشد قند خون به سرعت بالا میرود. برای مثال بار گلیسمی ۱۰۰ گرم میوه انبه با مقدار کربوهیدرات ۱۷ گرم و شاخص گلیسمی ۵۱ طبق رابطه بالا ۸.۶۷ به دست میآید.

{شاخص گلیسمی زردالو|شاخص گلیسمی پنیر|شاخص گلیسمی لبو}

برای این منظور مجموع کل کربوهیدرات وعده غذایی را در مقدار کربوهیدرات هر ماده غذایی تقسیم می کنیم. این یک میان وعده عالی برای ورزشکاران است زیرا باعث تولید سروتونین می شود.

{شاخص گلیسمی کینوا|شاخص گلیسمی توت|شاخص گلیسمی شیره انگور}

شاخص قند خون یک سیستم رتبه بندی برای مواد غذایی حاوی این منبع است. دیابت نوع یک که معمولا علائم آن در زمان کودکی تا ۳۰ سالگی نمایان میشود، به دیابت وابسته به انسولین نیز شهرت دارد.

با گذشت زمان ، بافت استخوان و مفاصل ضعیف می شوند ، کمبود ویتامین رخ می دهد.

بنابراین برای حفظ سلامت استخوان ها و کاهش خطر بروز شکستگی و پوکی استخوان مفید است. ماش سرشار از پروتئین، فیبر، آنتیاکسیدانها و مواد مغذی گیاهی است و علاوه بر کاربرد در آشپزی دارای فواید و خواص فراوان برای سلامتی و تندرستی بدن است.

{شاخص گلیسمی دوغ|شاخص گلیسمی گیلاس|شاخص گلیسمی لبنیات}

همانگونه که گفتیم آب توت فرنگی خواص بسیاری برای سلامتی دارد اما زنان باردار برای حفظ سلامت خود و جنین، باید برخی موارد را مد نظر قرار دهند. پیش از هرچیز، نیاز است تا درباره اهمیت شاخص گلایسمی برای سلامتی توضیح دهیم.

محتوای چربی همچنین میزان کالری محصول را تعیین می کند ، این امر به ویژه برای محصولات لبنی بسیار مهم است.

میشود. برای مطالعه کامل خواص توت خشک به وبسایت ما مراجعه کنید. این فیبر بالا علاوه بر فوایدی که برای سیستم گوارش ما دارد، باعث شده بار گلیسمی توت خشک نیز کاهش یابد.

{شاخص گلیسمی مویز|شاخص گلیسمی کاهو|شاخص گلیسمی انگور}

همچنین اگر مرتب غذاهایی که حاوی قند بالا هستند بخورید باعث بالا رفتن وزن میشوند.

توتفرنگی حاوی پکتین است، نوعی فیبر محلول که میزان LDL (کلسترول بد) بدن را کاهش میدهد.

افزایش وزن به اندازه مناسب در بارداری خیلی مهم است و اگر بیشتر شود، خطر ابتلا به دیابت حاملگی و عوارض بارداری را افزایش می دهد.شکل۳- اهمیت شاخص گلیسمی در بارداریدیابت حاملگی نوعی از دیابت است که فقط در دوران بارداری اتفاق می افتد و بعد از تولد بچه برطرف می شود تا حاملگی بعدی.

پسته یکی از انواع خشکبار است که کمترین کالری را دارد. کک و مک روی پوست را به عنوان یکی از علائم پیری میتوانید با استفاده از مخلوط پورهی ۲ توتفرنگی و نصف قاشق چایخوری عسل محو کنید.

{شاخص گلیسمی ارده|شاخص گلیسمی پایین|شاخص گلایسمی چیست}

توت فرنگی یکی از محبوب ترین و سالم ترین میوه های روی زمین است. اگر وزنتان کم شد اما حس کردید فوق العاده خسته و بیحال شدهاید، سعی کنید مقدار مصرف کربوهیدرات خود را افزایش دهید و ببینید که چه حسی دارید و واکنش وزنتان چگونه است.

در افراد دیابتی معمولا مقدار قند خون بسیار بالاتر از این میزان بوده و باید تحت کنترل و نظارت پزشک قرار بگیرند. شاخص گلیسمی در غذاها، سبزیجات ومیوه هایی مانند قارچ، لبنیات،حبوبات، زردآلو، گلابی، پرتقال، سیب، کلم بروکلی، پیاز، گوجه فرنگی، اسفناج، تره کوهی، گل کلم و فلفل بسیار پایین است.همچنین این قبیل غذاها در رنج شاخص گلیسمی کمتر از ۵۵ قرار می گیرند.

کربوهیدراتهای سرشار از فیبر و نشاستهای نسبت به غذاها و نوشیدنیهای حاوی قند، بسیار کندتر قند را وارد جریان خون میکنند. تغذیۀ باکتریهای خوب به آنها کمک میکند تکثیر شوند و باکتریهای مضر را بیرون برانند.

به جای آنها از کربوهیدراتهای سالم مانند غلات کامل، سیب زمینی، سبزیجات، میوهها، حبوبات و لبنیات کم چرب استفاده کنید. برای هر کیلو از بدنتان یک گرم کربوهیدرات در نظر بگیرید، این یعنی برای مثال یک فرد ۹۰ کیلویی باید ۹۰ گرم کربوهیدرات برای یک وعده با فاصله ۳ تا ۴ ساعت مانده به تمرینش در نظر بگیرد.

{شاخص گلیسمی برنج|شاخص گلیسمی پرتقال|شاخص گلیسمی جو دوسر}

اما کربوهیدراتها و مخصوصا کربوهیدراتهای پیچیده، از قسمتهای اصلی یک برنامه غذایی هستند چون بخش عمدهای از انرژی مورد نیاز بدن را تامین میکنند. همچنین علاوه بر اینکه توت خشک برای دیابت مفید است، فواید دیگر برای بدن نیز دارد.

 

{غذاهای با شاخص گلیسمی پایین|شاخص گلیسمی کشمش|شاخص گلیسمی خرمالو}

 

همچنین مصرف مواد با شاخص قندی پایین سطح انسولین و مقاومت به انسولین را کاهش می دهد.

برای دفع کرمهای معده آب آلو بخارا صبح ناشتا بنوشید نصف لیوان به مدت ۴ روز هر روز صبح ناشتا خورده شود. میوه خشک هضم آسان دارد و به سرعت معده را اشباع می کند.

 

{شاخص قندی گلایسمیک|شاخص گلیسمی خرما|شاخص گلیسمی کیوی}

 

خواص سایشدهندهی ملایم توتفرنگی به پوست نفوذ میکند و به همین دلیل است که این میوه به عنوان یک اسکراب پای ایدهآل محسوب میشود. اما شاید بتوان گفت که عادت مشترک بین غالب افراد، همراه کردن یک خوراکی شیرین با چای است.

 

{شاخص های گلایسمیک|شاخص گلیسمی جو|شاخص گلیسمی بادام}

 

نشاستههای مقاوم به عنوان یک نوع فیبر غذایی در نظر گرفته میشوند. از آنجا به بعد، گلوکز به کمک انسولین وارد سلولها میشود.