کالری شماری در رژیم کتوژنیک

آیا در رژیم کتوژنیک باید کالری بشمارید؟

یکی از دلایل محبوبیت رژیم کتوژنیک این است که طبق گفته ها، شمارش کالری ضروری نیست.

در عوض، به افرادی که رژیم‌های کتوژنیک دارند گفته می‌شود که میزان مصرف کربوهیدرات خود را بشمارند و  کربوهیدرات خالص  (معیار کربوهیدرات کل منهای فیبر و الکل قند) را به ۵ تا ۱۰ درصد از کالری دریافتی روزانه خود محدود کنند. به طور کلی، این به معنای ۲۰ تا ۵۰ گرم کربوهیدرات خالص در روز است.

اما آیا کالری واقعاً در رژیم کتوژنیک مهم نیست؟

دکتر Amy Goss، متخصص تغذیه و استادیار علوم تغذیه در دانشگاه آلاباما در بیرمنگام می‌گوید: اگر در تلاش برای کاهش وزن هستید، همچنان باید مطمئن شوید که انرژی بیشتری نسبت به مصرف روزانه خود می سوزانید.

استیک ماهی سالمون بوداده کم کربوهیدرات با کلم بروکلی در بشقاب برای رژیم کتو

چگونه کتوز بر متابولیسم تأثیر می گذارد

پس دقیقا چقدر انرژی مورد نیاز است؟ این میزان از فردی به فرد دیگر بر اساس سطح فعالیت بدنی، سن، قد، وزن و متابولیسم متفاوت است. و متابولیسم می تواند تحت تأثیر چیزهای زیادی از جمله رژیم غذایی فرد قرار گیرد.

برخی تحقیقات نشان می دهد که رژیم کتوژنیک می تواند میزان کالری سوزی شما را افزایش دهد، اما یک اتفاق نظر علمی وجود ندارد.

گاس می‌گوید: «این که آیا میزان متابولیسم شما در رژیم کتوژنیک در مقایسه با هر نوع رژیم غذایی دیگری بالاتر است یا خیر، هنوز مشخص نیست. “برخی از مطالعات نشان داده اند که افراد  در زمان کتوزیس  حدود ۲۵۰ کالری بیشتر در روز می سوزانند ، در حالی که برخی دیگر می گویند تفاوت زیادی وجود ندارد .”

او توصیه می کند که شمارش کالری روزانه را در یک محدوده طبیعی و سالم هدف قرار دهید.

طبق  دستورالعمل های غذایی ایالات متحده آمریکا، مردان با تحرک متوسط ​​باید بین ۲۲۰۰ تا ۲۸۰۰ کالری در روز مصرف کنند تا تعادل کالری را حفظ کنند (به عبارت دیگر، وزن اضافه یا کم نکنند)، در حالی که زنان با فعالیت متوسط ​​باید بین ۱۸۰۰ تا ۲۲۰۰ کالری مصرف کنند. مردان و زنان کم تحرک باید کالری کمتری دریافت کنند، در حالی که افراد بسیار فعال می توانند بیشتر مصرف کنند.

اگر می خواهید وزن کم کنید، باید کمتر از آنچه قبلاً می خورید مصرف کنید.

آیا باید کالری بشمارید؟

رژیم‌های کتوژنیک معمولاً قوانینی برای کالری ارائه نمی‌دهند، اگرچه ممکن است پیشنهاداتی ارائه دهند. به عنوان مثال،  رژیم اتکینز ۲۰  (یکی از شناخته شده ترین رژیم های کتوژنیک) توصیه می کند که زنان ۱۵۰۰ تا ۱۸۰۰ کالری در روز داشته باشند، در حالی که مردان ۱۸۰۰ تا ۲۲۰۰ کالری را هدف قرار دهند.

Franziska Spritzler، RD ، نویسنده کتاب راهنمای رژیم غذایی کم کربوهیدرات برای سلامت و زیبایی، می‌گوید یک چیز خوب در مورد رژیم کتوژنیک  این است که اکثر افراد در حین برنامه به طور طبیعی در این محدوده کالری باقی می‌مانند. 

او می‌گوید: «شما سبزیجاتی می‌خورید که سرشار از فیبر هستند و می‌توانند شما را با کالری بسیار کم، سیر کنند. همچنین چیزهایی مانند مغزها و گوشت و پنیر و روغن می خورید – که، بله، کالری بالایی دارند، اما همچنین بسیار سیر کننده هستند.”

همانطور که گفته شد، اگر متوجه شدید که در رژیم کتوژنیک وزن کم نمی کنید و تمایل به پرخوری دارید یا غذاهای پرکالری زیاد مصرف می کنید، عاقلانه است که شروع به محاسبه کالری کنید.

گاس می گوید به مصرف کالری روزانه خود توجه کنید. همچنین مهم است که به خاطر داشته باشید که کتو مجوزی برای خوردن مقادیر نامحدود غذاهای کم کربوهیدرات یا فراموش کردن کامل کالری نیست.

کالری شماری ابزاری عالی برای افراد است تا از آن استفاده کنند تا تصوری کلی از میزان کالری دریافتی داشته باشند، و همچنین راهی برای شناسایی اشتباهاتی که ممکن است در صورت برخورد با استپ وزن مرتکب شده باشند.

ممکن است این سوال را ایجاد کند که “چه مقدار کالری باید با کتو بخورم؟” خب بستگی داره…

کالری شماری در رژیم کتوژنیک

شاید به شما گفته شده باشد که شمارش کالری در رژیم کتوژنیک مورد نیاز نیست زیرا این رژیم باعث کاهش وزن بیشتری  نسبت به سایر رژیم ها می شود. این دقیقاً درست نیست. آیا کالری بیشتری نسبت به رژیم کم چرب می سوزانید؟ به احتمال زیاد، اما این به دلیل مصرف پروتئین شماست .

کربوهیدرات بالا در مقابل کربوهیدرات کم چطور؟ حقیقت این است که هیچ مطالعه ای وجود ندارد که به درستی مزیت کاهش چربی را بین رژیم های کم کربوهیدرات و پر کربوهیدرات نشان دهد.

بیشتر بخوانید
شیر پرچرب در رژیم کتوژنیک: آنچه باید بدانید

بیش از ۲۰ مطالعه بلندمدت در ۵۰ سال گذشته انجام شده است که در تلاش برای ارائه یک نتیجه قطعی در این مورد بوده است، اما همه نتایج یکسان بوده است: هیچ تفاوت قابل توجهی در کاهش وزن در طولانی مدت بین رژیم کم کربوهیدرات و پر کربوهیدرات وجود ندارد.


کالری کتو: رژیم کتوژنیک و چگونگی ارتباط آن

نکته ای که در مورد  رژیم کتوژنیک  وجود دارد این است که اگر به مردم بگویید هر چقدر که می خواهند غذا بخورند، نسبت به سایر رژیم ها کمی کمتر غذا می خورند. البته به طور طبیعی، اگر غذایی می خورید که راحت تر شما را سیر کند، کمتر می خورید.

با سبزیجات سیری بیشتری خواهید داشت،  از پروتئین سیری بیشتری خواهید داشت، برای مدت طولانی تری  از چربی  احساس  سیری می کنید و سطوح بالاتری از گرمازایی  ناشی از غذاهای فرآوری نشده را تحمل خواهید کرد.

پس این همه به چه معناست؟  به طور خلاصه، به این معنی است که شما غذای کمتر و در نتیجه کالری کمتری خواهید خورد. بدن شما می تواند به ذخایر چربی شما نفوذ کند، زیرا شما به طور طبیعی کالری را محدود می کنید و  وزن کم می کنید .

با رژیم های پر کربوهیدرات، معمولاً با مقدار مناسبی از غذاهای فرآوری شده، شاهد نوسانات در گلوکز خون خواهید بود  .

این باعث می‌شود افراد به راحتی تسلیم هوس‌های غذایی شوند و تسلیم «اعتیاد به کربوهیدرات» شوند که از  سروتونین و دوپامین ایجاد می‌شود . هیچ مزیت متابولیکی جادویی برای رژیم کتوژنیک وجود ندارد. اما، مزایای کوچکی که این کار را برای ما آسان‌تر می‌کند، دلیل کارکرد آن نیز است.

 • کاهش وزن  در رژیم غذایی با کربوهیدرات بالا:  کالری  کاهش چربی را تعیین می کند.
 • کاهش وزن  در یک رژیم کربوهیدرات معمولی:  کالری  کاهش چربی را تعیین می کند.
 • کاهش وزن  در رژیم کتوژنیک:  کالری  کاهش چربی را تعیین می کند.
 • افزایش وزن  در رژیم غذایی پر کربوهیدرات:  کالری تعیین کننده  افزایش چربی است.
 • افزایش وزن  در یک رژیم کربوهیدرات معمولی:  کالری  افزایش چربی را تعیین می کند.
 • افزایش وزن  در رژیم کتوژنیک:  هیچ داده علمی وجود ندارد .

اگر فقط نوعی الگو در اینجا وجود داشت. ممکن است کتو  جادو باشد، اما تا آنجا که من می دانم هیچ مطالعه ای وجود ندارد که این ایده را تایید کند. اجماع علمی این است که خوردن بیش از حد شما را چاق می کند.


کالری ورودی در مقابل کالری خروجی: یک مرور کلی

به خاطر داشته باشید که فرمول اولیه کالری ورودی/کالری خروجی دقیقاً همین است – پایه. اگر با یک دیدگاه واقع بینانه صحبت می کنید، فرمول درست باقی می ماند، اما باید میزان مصرف کالری را برای میزان متابولیسم، سطح فعالیت، اثربخشی سیستم غدد درون ریز و غیره تنظیم کنید. فرمول اصلی این است:

انرژی ذخیره شده = انرژی ورودی – انرژی خارج می شود

فرض کنید بدن شما به ۱۸۰۰کالری نیاز دارد و شما فقط ۱۳۰۰ کالری می خورید. کاهش وزن به این دلیل رخ می دهد که بدن شما تقریباً ۵۰۰ کالری از چربی بدن را برای پوشش ۵۰۰ کالری از دست رفته از رژیم غذایی خود استفاده می کند:

انرژی ذخیره شده = انرژی ورودی – انرژی خروجی
-۵۰۰ = ۱۳۰۰ – ۱۸۰۰

این منجر به کاهش وزن نظری نیم کیلوئی در هفته (۳۵۰۰ کیلو کالری در هر نیم کیلو چربی) می شود. اگر ۱۳۰۰ کالری با کتو خوردید و در یک هفته ۱ کیلو وزن کم کردید، باید ۱۰۰۰ کالری از ذخایر چربی مصرف کنید. این بدان معناست که ۱۰۰۰ کالری انرژی مصرف شده خارج از رژیم غذایی شما به مدت ۷ روز است. اگر اینطور نیست، فرمول کار نمی کند.

انرژی ذخیره شده = انرژی ورودی – انرژی خروجی
-۱۰۰۰؟ = ۱۳۰۰ – ۱۸۰۰

این   در ریاضیات پایه شکست می خورد .

این فقط در ریاضی کار نمی کند، و همچنین در فیزیک کار نمی کند. بنابراین برای اینکه کتو یا هر رژیم دیگری منجر به کاهش وزن بیشتر شود – باید انرژی بیشتری از کالری مصرف کنید تا درست باشد. این به معنای افزایش متابولیسم، افزایش سطح فعالیت و غیره است.

انرژی ذخیره شده = انرژی ورودی – انرژی خروجی
-۱۰۰۰ = ۱۸۰۰ – ۲۸۰۰

بنابراین، واقعاً چقدر کالری باید بخورید؟ خب بدیهی است که بر اساس وزن فعلی و وضعیت فعلی سیستم غدد درون ریز از فردی به فرد دیگر متفاوت خواهد بود. به طور خلاصه، شما هرگز نمی خواهید دچار کسری کالری شوید که کمتر از میزان ذخیره چربی شما باشد.

بیشتر بخوانید
لیمو و لیموترش در رژیم کتوژنیک

چه مقدار کالری توسط ذخایر چربی شما پوشش داده می شود؟ شما می توانید حدود  ۳۱.۴ کالری به ازای نیم کیلو چربی  در روز دریافت کنید.


مطالعات خودگزارش‌دهی رد شده است

تعدادی از مطالعات خود گزارش شده وجود دارد که افراد از آنها برای “رد کردن” کل بحث کالری ورودی در مقابل کالری مصرفی استفاده کرده اند.
مشکل اینها این است که معمولاً سوء تعبیر می شوند و اطلاعات نادرستی ارائه می دهند.

ما ممکن است نگاهی به مطالعه Volke بیندازیم  ، که زندگی آزاد و خود گزارش شده است. این یک مطالعه کوتاه‌مدت است که تنها اجازه می‌دهد ۲۱ روز در کل شمارش شود، که در آن زمان القای کتوز نیمی از زمان انجام مطالعه را پوشش می‌دهد.

جیمز کریگر همچنین  متاآنالیز  کاهش کربوهیدرات و کاهش وزن را منتشر کرد که از آن زمان ادعا کرد قابل اعتماد نیست و به احتمال زیاد اشتباه است. با پیشرفت دانش و علم، دیدگاه ما در حال تغییر است.


این استدلال که کالری ها ضعیف هستند

برخی ممکن است استدلال کنند که کالری یک واحد انرژی ناقص است که در بین کربوهیدرات ها، چربی ها و پروتئین ها نیز نقص دارد.

این به سادگی اینطور نیست. ما درک می کنیم که  تنفس سلولی چگونه  کار می کند، و مطالعات متعددی در مورد نحوه عملکرد آن وجود دارد.

بیایید نگاهی بیندازیم که چگونه این مقادیر را پیدا کردیم:

 • فیبر قابل هضم  2 کالری در هر گرم است
 • کربوهیدرات ها  4 کالری در هر گرم هستند
 • پروتئین  4 کالری در هر گرم (با ۲۰ درصد اثر حرارتی) است.
 • چربی ها  9 کالری در هر گرم هستند

نشان داده است که شمارش کالری دقیق است. یک پایگاه داده بزرگ در مورد مصرف انرژی وجود دارد. این  مطالعه  نشان می دهد که هزینه انرژی در واقع مشابه توصیه های FAO و WHO است.

این توصیه‌ها به این دلیل پذیرفته شده‌اند که مطالعات روی این واحدها انجام شده است و  تأیید می‌کند  که اینها مقادیر تقریبی خوبی برای هضم و استفاده انسان هستند.


این استدلال که ما مواد مغذی اضافی دفع می کنیم

برخی افراد می گویند که اگر از مواد مغذی اضافی استفاده کنیم – از نظر پروتئین و چربی – دفع می کنیم. یک مطالعه  نشان می دهد که زمانی که روزانه ۲۸۰۰ کالری مصرف کنیم (۵۰ درصد از چربی ها) تنها حدود ۳ گرم چربی دفع می کنیم.

مطالعه دیگری   نشان می‌دهد که طی یک دوره ۱۴ روزه و رژیم‌های غذایی متعدد (پرچرب، کم‌چرب، گرسنگی، تغذیه بیش از حد و غیره) مقدار مواد مغذی از دست رفته از دفع تنها حدود ۴ درصد از رژیم غذایی است.

ما فقط مواد مغذی را که می خوریم دفع نمی کنیم. انرژی که می خوریم جذب و مصرف می شود یا در بدن ذخیره می شود.

گری تابز در مورد کالری

بیایید نگاهی به صحبت های گری تابز بیندازیم، زیرا می دانم که مردم با خواندن این مقاله به او فکر خواهند کرد.


تئوری انسولین

اگرچه Taubes فکر می کند که کالری مهم است، او و همچنین سایر طرفداران کم کربوهیدرات مانند دکتر Lustig و دکتر Fung معتقدند که چیز دیگری نقش برجسته تری در ایجاد چاقی ایفا می کند. این «چیز دیگر» معمولاً به عنوان نظریه انسولین چاقی نامیده می شود.

تئوری انسولین چاقی به طور خلاصه بیان می کند که علت اصلی چاقی رژیم های غذایی با کربوهیدرات بیشتر است زیرا این رژیم ها ترشح انسولین را بیش از هر رژیم دیگری افزایش می دهند. وقتی سطح انسولین بالا باشد، ذخیره چربی به میزان قابل توجهی افزایش می یابد و عضلات و اندام های انرژی «گرسنه» می شوند. این باعث افزایش گرسنگی و پرخوری می شود که منجر به چاقی می شود.

بر اساس این تئوری، دلیل کارآمدی رژیم‌های کم کربوهیدرات این است که سطوح پایین انسولین (ناشی از محدود کردن کربوهیدرات‌ها) به بدن اجازه می‌دهد تا سوخت و ساز چربی را آغاز کند و مصرف انرژی را افزایش دهد. برخی از طرفداران این نظریه فکر می کنند که دلیل محدود کردن کربوهیدرات ها به دلیل “مزیت متابولیک” است (به عنوان مثال، فردی که رژیم غذایی کم کربوهیدرات دارد کالری بیشتری نسبت به فردی که رژیم غذایی پر کربوهیدرات مصرف می کند می سوزاند).

بیشتر بخوانید
آیا کلم بروکلی در رژیم کتوژنیک مجاز است؟ کربوهیدرات، کالری و بیشتر

بهترین بخش در مورد تئوری انسولین چاقی این است که ما می‌توانیم آزمایش‌هایی انجام دهیم که فراتر از یک شک منطقی می‌توانیم بفهمیم که آیا این نظریه دارای ارزشی است یا خیر. تنها چیزی که ما نیاز داریم این است که یک نفر به نتایج حاصل از تمام مطالعاتی که رژیم‌های کم کربوهیدرات را با رژیم‌های کم‌چرب با کالری و پروتئین همسان مقایسه می‌کنند، نگاه کند.


نگاهی عینی به کربوهیدرات کم در مقابل کربوهیدرات زیاد و کالری در مقابل . تئوری انسولین چاقی

در سال ۲۰۱۷، دکتر کوین هال و جوئن گوئو اولین متاآنالیز مطالعات تغذیه کنترل شده را منتشر کردند که رژیم های غذایی با کالری و پروتئین برابر اما در محتوای کربوهیدرات و چربی متفاوت بودند. آنها مطمئن شدند که فقط مطالعاتی را شامل می شوند که در آن تمام غذا توسط محققان ارائه شده است.

با این معیارها، دکتر. کوین هال و جوئن گوو توانستند اطمینان حاصل کنند که متغیرهای مخدوش کننده مانند اثر حرارتی پروتئین و افرادی که میزان کالری دریافتی خود را گزارش می‌کنند، یافته‌ها را مخدوش نکنند.

پس از بررسی داده‌ها، تنها ۸ مطالعه از ۲۸ مطالعه در متاآنالیز گزارش کردند که رژیم‌های غذایی با کربوهیدرات کمتر منجر به مصرف انرژی بیشتر نسبت به رژیم‌های با کربوهیدرات بالاتر می‌شود و در بین آن ۸ مورد، نتایج تنها در چهار مورد از نظر آماری معنی‌دار بود.

در رابطه با رژیم های غذایی با کربوهیدرات بالاتر، ۲۰ مطالعه مصرف انرژی بالاتری را گزارش کردند و این افزایش در مصرف انرژی از نظر آماری در ۱۴ مورد از آن مطالعات معنی دار بود. به طور کلی، شواهد نشان می دهد که محتوای کربوهیدرات و چربی رژیم غذایی تأثیر کمی بر مصرف انرژی دارد. به عبارت دیگر، رژیم‌های کم کربوهیدرات مانند بسیاری از طرفداران نظریه انسولین، مزیت متابولیکی قابل توجهی ندارند.

اما در مورد چربی بدن چطور؟ هال و گوو ۲۰ مطالعه تغذیه کنترل شده را بررسی کردند که تغییرات چربی بدن را در رژیم های غذایی با کالری مساوی گزارش کردند که در محتوای چربی و کربوهیدرات متفاوت بود.

آنها دریافتند که هر رژیم تأثیرات مشابهی بر چاقی بدن دارد، که وقتی این یافته را در نظر بگیرید که هیچ یک از رژیم‌های غذایی مزیت متابولیکی قابل توجهی ندارند، منطقی است. (با این حال به نظر می رسد رژیم های غذایی با کربوهیدرات بیشتر باعث از دست دادن اندکی بیشتر چربی بدن در هر کالری می شود – ۱۶ گرم در روز تفاوت.)

با توجه به این متاآنالیز جدید، می توان با اطمینان گفت که رژیم های کم کربوهیدرات و پر کربوهیدرات با پروتئین همسان اثرات مشابهی بر مصرف انرژی و چربی بدن دارند.

با این حال، این بدان معنا نیست که تئوری انسولین چاقی کاملاً اشتباه است – این نتایج به سادگی نشان می دهد که این نظریه اهمیت بسیار کمتری نسبت به کالری دریافتی به طور کلی دارد.


زنده کردن تحقیقات: این برای اهداف کاهش وزن شما چه معنایی دارد

به طور کلی، تحفقیقات کنونی نشان می‌دهد که تغییر نسبت کربوهیدرات به چربی در رژیم غذایی شما روی سرعت متابولیسم و ​​کاهش چربی شما تاثیری ندارد. در عوض، بهتر است از رژیمی پیروی کنید که کالری دریافتی شما را به طور موثر و پایدار کنترل کند.

یکی از بهترین راه ها برای انجام این کار این است که تمام غذاهای فرآوری شده را که هم کربوهیدرات و هم چربی بالایی دارند از رژیم غذایی خود حذف کنید (به دلیل اینکه زیاده روی در آنها آسان است). آن غذاها را با غذاهای کامل غنی از پروتئین و فیبر جایگزین کنید، و کالری دریافتی شما به طور قابل توجهی کاهش می یابد.

اگر در مورد آن فکر کنید، یکی از رژیم‌هایی که این رژیم را بیشتر تشویق می‌کند،  رژیم کم کربوهیدرات و کتوژنیک است. این رژیم بر روی غذاهای بسیار سیرکننده مانند گوشت و سبزیجات کم کربوهیدرات تمرکز می‌کند و در عین حال تمام غذاهای فرآوری شده، کربوهیدرات‌دار و پرهزینه را حذف می‌کند.

با پیروی از این روش،  بسیاری از مردم مقادیر زیادی از دست دادن چربی را تجربه می کنند  – نه به این دلیل که سطح انسولین آنها کاهش یافته است، نه به این دلیل که بدن آنها از سوزاندن چربی مزیت متابولیک دریافت می کند، بلکه به این دلیل که  افرادی که رژیم کتو  دارند تمایل دارند کالری کمتری نسبت به قبل دریافت کنند بدون اینکه متوجه شوند.

بیشتر بخوانید
پاپ کورن در رژیم کتوژنیک است؟

اگرچه این در اصل ساده است، اما ممکن است در ابتدا آسان نباشد. به همین دلیل است که ما اغلب توصیه می کنیم از کالری شماری استفاده کنید تا در مسیر درست قرار بگیرید، نه به عنوان کاری که باید به طور نامحدود انجام دهید.


پیشنهاد عملی: چگونه از کالری شماری به عنوان ابزاری برای موفقیت کتو استفاده کنیم

پس از دیدن علم در پشت تعادل انرژی و  درشت مغذی ها ، ممکن است نگران شوید و فکر کنید که باید همه چیزهایی را که می خورید تا آخر عمر دنبال کنید. با این حال، در واقعیت، این رویکرد سفت و سخت برای کاهش وزن اغلب احتمال بازگشت وزن را افزایش می‌دهد.

در عوض، یک استراتژی ردیابی پایدارتر این است که از آن به عنوان یک ابزار کوتاه مدت برای تنظیم مجدد آنچه در بشقاب خود می گذارید استفاده کنید. به عبارت دیگر، اگر به نتایج دلخواهتان نمی رسید، سعی کنید کالری ها و ماکروهای خود را به مدت ۲ تا ۳ هفته بشمارید.

این آزمایش کوتاه مدت به شما کمک می کند تا آگاهی بیشتری نسبت به میزان چربی، پروتئین و کربوهیدراتی که می خورید ایجاد کنید. با انجام این کار، می توانید شهود خود را بر اساس آنچه بدنتان در هر وعده غذایی نیاز دارد تنظیم کنید.


پس افرادی که ادعا می کنند بدون محاسبه کالری وزن کم کرده اند چه؟

شما هیچگاه نمی توانید بررسی درستی از تمام افرادی که بدون شمارش کالری وزن کم کرده اند داشته باشید. ممکن است در ۱۰۰۰ نفر ۱۰ نفر جواب بگیرند و طبیعتا شما بیشتر آن ۱۰ نفر را خواهید دید که تبلیغ رژیم کتوژنیک بدون محاسبه کالری می کنند.

نکته بعدی این است که از آن عده معمولا آنهایی خوب جواب میگیرید که از اول خیلی پرخور بوده و وزنشون خیلی هم بالا بوده است. با شروع رژیم مقدار زیادیآب بدن دفع می شود. در طرفی فقط حذف مقادیر زیاد نان و برنج و نوشابه و… کالری دریافتشان را از قبل کم می‌کند.

در نهایت با ادامه رژیم، با توجه به مصرف بیشتر مواد غذایی سیر کننده و چون این رژیم خودبه خود باعث کاهش اشتها می شود به مرور کالری دریافتی هم کم و کمتر می شود.

بنابراین درست است که این افراد کالری را محاسبه نکرده اند اما بطور ناخودآگاه اینکار ا انجام داده اند که به نتیجه رسیده اند!

 همه چیز را کنار هم بگذارید – کالری شماری، کتو، و کاهش وزن

اگرچه کلید کاهش وزن حفظ کمبود کالری است، اما این بدان معنا نیست

که همیشه باید آنچه می خورید را برای  کاهش وزن بهینه پیگیری کنید .

در واقع، یکی از موفق ترین استراتژی ها برای  نتایج پایدار  ، خوردن غذاهای بسیار سیر کننده است که با کاهش وزن شما را راضی نگه می دارد.

آیا این بدان معنی است که شما می توانید هر چقدر که می خواهید بخورید و هرگز در  رژیم کتوژنیک وزن اضافه نکنید؟ البته که نه. حتی در یک رژیم بدون کربوهیدرات، پرخوری کالری باعث افزایش وزن شما می شود.

اگر کاهش کربوهیدرات ها آن طور که انتظار می رود کار نمی کند، مصرف کلی  کالری شما  ممکن است دلیل آن باشد. این زمانی است که ردیابی آنچه می خورید برای ۲-۳ هفته تا ۱ماه می تواند یک ابزار مفید باشد.

📢این مطلب توسط دکتر روشن ضمیر متخصص تغذیه و رژیم کتوژنیک تهیه شده است. در صورتی که تمایل به دریافت رژیم کتوژنیک تخصصی که مشخصات زیر را دارد:

 • رژیم متناسب با شرایط شما
 • شامل بیش از ۱۵ صفحه رژیم به شکل pdf
 • توضیحات کامل و مفصل صوتی
 • پشتیبانی و ارتباط مستقیم با خود دکتر (شماره دکتر را خواهید داشت و هر سوال یا مشکلی داشتید میتوانید بپرسید)
 • گزارش هفتگی و درصورت لزوم تغییر رژیم جدید بطور رایگان

۵/۵ - (۱ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه