گابا یا گاما آمینوبوتیریک اسید چیست؟

گاما آمینوبوتیریک اسید (GABA) یک ماده شیمیایی ساخته شده در مغز است. GABA به عنوان یک انتقال دهنده عصبی بازدارنده، توانایی سلول عصبی را برای ارسال و دریافت پیام های شیمیایی در سراسر سیستم عصبی مرکزی کاهش می دهد.

سطوح نوسان گابا با شرایط پزشکی از جمله اضطراب، اوتیسم و ​​بیماری پارکینسون مرتبط است.

چندین دارو گیرنده های GABA را هدف قرار می دهند. و اگرچه مکمل‌های گابا برای کاهش استرس و اضطراب و مبارزه با بی‌خوابی استفاده می‌شوند، شواهدی مبنی بر این فواید محدود است.

این مقاله گابا را توضیح می دهد، چگونه کار می کند، و اگر فعالیت گابا کافی در بدن نباشد چه اتفاقی می افتد. همچنین نحوه تنظیم فعالیت GABA را با دارو و مکمل ها پوشش می دهد.

GABA چیست؟

GABA چیست؟

گابا نوعی انتقال دهنده عصبی است. انتقال دهنده های عصبی پیام رسان های شیمیایی در سیستم عصبی هستند.

پیام‌ها از طریق نورون‌هایی که سیگنال‌ها را به یکدیگر ارسال می‌کنند، در طول سیستم عصبی حرکت می‌کنند. برای مثال، ممکن است پیامی را از مغز به دست شما برای دور شدن از خطر، یا ممکن است پیامی را از دست به مغز انتقال دهند که می گوید گلدان داغ است – یا ممکن است پیام هایی را بین سلول های عصبی در سیستم عصبی مخابره کنند.

GABA به عنوان یک انتقال دهنده عصبی بازدارنده، انتقال عصبی خاصی را مسدود یا مهار می کند. تحریک نورون ها را کاهش می دهد. این بدان معنی است که نورونی که در طول مسیر پیامی را دریافت می کند، بر روی آن عمل نمی کند، بنابراین پیام به نورون های دیگر ارسال نمی شود.

این کندی در انتقال پیام ممکن است در تعدیل خلق و خو و اضطراب مفید باشد. به عبارت دیگر، گابا سیستم عصبی شما را آرام می‌کند و به شما کمک می‌کند بیش از حد مضطرب یا نترسید.

به نظر می رسد مشکلات مربوط به سیگنال دهی GABA در اختلالاتی که بر سلامت روان یا سیستم عصبی شما تأثیر می گذارد، نقش دارد. اینها به عنوان شرایط روانپزشکی و عصبی شناخته می شوند.

انواع انتقال دهنده های عصبی

انتقال دهنده های عصبی مهاری مانند GABA سیگنال های مغزی خاصی را مسدود می کند و فعالیت سیستم عصبی را کاهش می دهد. یکی دیگر از انتقال دهنده های عصبی بازدارنده، سروتونین، به تنظیم خلق و خو و اضطراب کمک می کند.

انتقال دهنده های عصبی تحریکی اثر معکوس دارند: سیگنال های مغزی خاصی را ترویج می کنند و فعالیت سیستم عصبی را افزایش می دهند. نمونه ای از یک انتقال دهنده عصبی تحریکی نوراپی نفرین است.

کارکرد

وقتی پیام‌هایی که «پتانسیل‌های عمل» نامیده می‌شوند توسط یک نورون دریافت می‌شوند، پیام از طریق یک سری مراحل به نورون دیگری منتقل می‌شود.

با این حال، حدود ۳۰٪ تا ۴۰٪ از نورون ها حاوی GABA هستند. اینها نامیده می شوند GABAergic نورون ها هنگامی که نورون‌های GABAergic پیامی را دریافت می‌کنند، گابا را به سیناپس‌هایی رها می‌کنند که قرار است پیام در آنجا منتقل شود. انتشار GABA واکنشی را آغاز می کند که احتمال انتقال پتانسیل عمل به سایر نورون ها را کاهش می دهد.

فعالیت GABA تنها میلی ثانیه طول می کشد، اما پیامدهای قابل توجهی دارد. در مغز، اثر آرام بخش دارد. در نخاع، این فرآیند اجازه می دهد ادغام اطلاعات حسی، به این معنی که به سیستم عصبی شما اجازه می دهد تا اطلاعات دریافتی از حواس را پردازش و سازماندهی کند.

بیشتر بخوانید
تست های بیماری آلزایمر

گابا و فواید آن در بدن

گابا یک اسید آمینه است که به تنظیم خلق و خو کمک می کند. توسط نورون های خاصی که پیام ها را در طول سیستم عصبی حمل می کنند، آزاد می شود. GABA برای جلوگیری از انتقال پیام ها عمل می کند. به طور خاص، بر نحوه واکنش بدن به احساسات اضطراب، ترس و استرس تأثیر می گذارد و به سیستم عصبی اجازه می دهد اطلاعات را بهتر پردازش کند.

GABA و سلامت روان

اگر اختلالی در عملکرد نورون‌های GABAergic وجود داشته باشد، می‌تواند بر سلامت روان تأثیر بگذارد و به انواع اختلالات روان‌پزشکی و عصبی (اختلالات مغز و سیستم عصبی) کمک کند. فقدان فعالیت مناسب GABA ممکن است در آن نقش داشته باشد روان‌گسیختگیاوتیسم، سندرم تورت و سایر اختلالات.

اختلالات اضطرابی

فعالیت GABA به شما کمک می‌کند تا با جلوگیری از ارسال پیام‌هایی که بدن را “شعله‌ور می‌کنند” نورون‌ها، پاسخی سالم به استرس داشته باشید.

بسیاری از چیزها می توانند بر سطوح GABA تأثیر بگذارند، که می تواند به اضطراب کمک کند. به عنوان مثال، تحقیقات نشان می دهد که عوامل استرس زای خارجی و استرس های اولیه زندگی می توانند به طور مستقیم بر نحوه عملکرد GABA در بدن تأثیر بگذارند و عدم تعادل ایجاد کنند.

روان‌گسیختگی

کمبود GABA با مشکلاتی در انجام عملکردهای شناختی طبیعی همراه است. این برای افرادی که اسکیزوفرنی دارند، یک اختلال روانپزشکی که باعث مشکلات قابل توجهی در افکار، احساسات و رفتار می شود، بسیار مهم است.

مشکلات مربوط به عناصر خاصی از سیستم عصبی، گیرنده های GABA-A، با ویژگی های اسکیزوفرنی، از جمله توهم و اختلال شناختی مرتبط است.

اختلال طیف اوتیسم

در حالی که علت دقیق اختلال طیف اوتیسم (ASD) هنوز نامشخص است، مطالعات حیوانی و انسانی ارتباطی بین ناهنجاری‌های فعالیت GABA و علائم ASD پیدا کرده‌اند. به نظر می رسد بین GABA و اینکه چگونه یک فرد مبتلا به اوتیسم علایق محدودی دارد یا در تعامل اجتماعی مشکل دارد، رابطه وجود دارد.

به نظر می رسد مطالعات مربوط به اوتیسم نشان می دهد که GABA به تنهایی کار نمی کند. عدم تعادل در این انتقال دهنده عصبی ممکن است بر سایر انتقال دهنده های عصبی و گیرنده ها تأثیر بگذارد یا GABA ممکن است تحت تأثیر آنها قرار گیرد.

بیشتر بخوانید
چرا افسردگی فقط در ذهن شما نیست؟

افسردگی شدید

سطوح پایین گابا در بدن نیز با اختلال افسردگی اساسی (MDD) مرتبط است. این احتمالاً به این دلیل است که GABA با سایر انتقال دهنده های عصبی مانند سروتونین که در اختلالات خلقی نیز نقش دارد، کار می کند.

تحقیقات همچنین نشان داد که عملکرد نامناسب GABA ممکن است عاملی باشد که به خودکشی کمک می کند.

GABA و سلامت جسمانی

فعالیت GABA نقش مهمی در چندین بیماری، از جمله اختلالات نورودژنراتیو که در آن سلول های عصبی بدن شکسته می شوند یا می میرند، ایفا می کند.

از جمله این اختلالات عبارتند از:

 • بیماری هانتینگتون: کاهش سطح GABA در افراد مبتلا به بیماری هانتینگتون ممکن است به اختلال در عملکرد ناحیه ای از مغز که حرکات ارادی را تنظیم می کند، کمک کند.
 • صرع: کمبود فعالیت GABA به فعالیت بیش از حد سیستم عصبی در هنگام تشنج مربوط می شود.
 • بیماری پارکینسون: به جای فعالیت بسیار کم GABA، فعالیت بیش از حد ممکن است در بیماری پارکینسون وجود داشته باشد. این کار پیام ها را در مراکز حرکتی مغز مسدود می کند.

سایر اختلالات مرتبط با فعالیت GABA شامل موارد زیر است:

 • پیریدوکسین کمبود یک بیماری نادر است که در آن پیریدوکسین (ویتامین B6) برای سنتز یا تشکیل GABA در دسترس نیست. کمبود پیریدوکسین ممکن است باعث تشنج در دوران نوزادی شود.
 • آنسفالوپاتی کبدی اختلالی است که در آن بیماری کبد بر عملکرد مغز تأثیر می گذارد. این با سطوح بالای آمونیاک در بدن مرتبط است. این آمونیاک ممکن است به گیرنده های GABA متصل شود و از عملکرد صحیح آنها جلوگیری کند.
 • دیستونی یک اختلال حرکتی است که شامل اسپاسم عضلانی غیرارادی است که اعتقاد بر این است که با کمبود فعالیت GABA مرتبط است.

GABA و سلامت روان

استرس و سایر عوامل می توانند بر رشد سیستم عصبی و فعالیت GABA تأثیر بگذارند. این می تواند به GABA بسیار کم منجر شود، که ممکن است در اختلالات مربوط به عملکرد مغز و خلق و خو، از جمله اسکیزوفرنی، اوتیسم، افسردگی و اضطراب نقش داشته باشد. فعالیت GABA (خیلی کم یا زیاد) نیز با بیماری های عصبی مرتبط است.

درمان

گابا به طور طبیعی در بدن وجود دارد. در مواردی که به نظر می رسد مشکلی در فعالیت GABA وجود دارد، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است دارو تجویز کند. همچنین گاهی اوقات از مکمل ها برای تنظیم عملکردهای کنترل شده توسط GABA استفاده می شود.

چگونه می توانم GABA را به طور طبیعی دریافت کنم؟

تحقیقات غذاهایی را که منابع غذایی گابا هستند شناسایی می کند. آنها شامل کلم بروکلی و سایر سبزیجات چلیپایی، نخود و لوبیا خاص و جو، گندم و جو هستند. آنها همچنین شامل برنج، گوجه فرنگی، سیب زمینی شیرین و اسفناج هستند.

بیشتر بخوانید
آیا ماساژ می تواند به علائم ام اس کمک کند؟

داروها

داروهایی که برای تنظیم سیگنالینگ GABA استفاده می شوند عبارتند از:

 • بنزودیازپین ها: به گیرنده GABA-A متصل شده و در نتیجه اثر آرام بخشی دارد
 • باربیتورات ها: داروهای آرام بخش که مدت زمان اتصال GABA به گیرنده GABA-A را افزایش می دهند
 • ویگاباترین: برای جلوگیری از تجزیه GABA استفاده می شود و به درمان انواع خاصی از صرع کمک می کند
 • پروپوفول: آرامبخشی که معمولاً در بیهوشی عمومی استفاده می شود و از عملکرد GABA پشتیبانی می کند
 • فلومازنیل: به گیرنده GABA-A متصل می شود، برای معکوس کردن اثرات بنزودیازپین ها و بهبود وضعیت روانی در افراد مبتلا به انسفالوپاتی کبدی استفاده می شود.
 • باکلوفن: شل کننده عضلانی که اتصال GABA-B را تقویت می کند
 • والپروئیک اسید: جذب GABA را مهار می کند. به عنوان یک تثبیت کننده خلق و خو و درمان ضد صرع عمل می کند
 • زولپیدم: روی گیرنده GABA-A برای اثر آرام بخش- خواب آور کار می کند
 • گاباپنتین: عملکرد GABA را افزایش می دهد. معمولا برای درمان درد نوروپاتیک تجویز می شود

مکمل های گابا

GABA به صورت مکمل بدون نسخه در دسترس است. تولیدکنندگان گابا طبیعی را در قرص‌ها و کپسول‌ها با قیمت‌های متفاوتی می‌فروشند و ادعا می‌کنند که محصولاتشان می‌تواند به کاهش استرس کمک کند و به شما کمک کند تا احساس آرامش و آرامش کنید. می توان آن را به تنهایی فروخت یا با مواد دیگری مانند ملاتونین که خواب را تقویت می کند مخلوط شود.

این سؤال وجود دارد که چه مقدار از این مکمل ها واقعاً از سد خونی مغزی عبور می کنند و در نهایت در دسترس مغز هستند.

آیا مکمل های گابا بی خطر هستند؟

مانند بسیاری از مکمل‌های گیاهی دیگر، زنان باردار و شیرده باید از مصرف مکمل‌های GABA اجتناب کنند زیرا تحقیقات قوی مبنی بر بی‌خطر بودن آن وجود ندارد. اگر به مصرف مکمل های GABA فکر می کنید، ابتدا با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید.

خطرات افزایش سطوح GABA

فعالیت و/یا تولید GABA می تواند تحت تأثیر الکل و سایر داروها قرار گیرد. افرادی که سعی در خوددرمانی دارند می توانند از این مواد سوء استفاده کنند.

به عنوان مثال، الکل فعالیت گیرنده GABA را تقویت می کند. این می تواند یک احساس موقتی از آرامش و آرامش ایجاد کند. اما اثر مصنوعی و مخاطره آمیز است. با گذشت زمان اثر مشابهی نخواهید داشت. افراد ممکن است تحملی ایجاد کنند، که باعث می شود بدن برای رسیدن به همان احساس به مقدار بیشتری از این ماده نیاز داشته باشد.

مصرف بیش از حد یا مصرف چندین داروی تعدیل کننده گابا و الکل می تواند منجر به افسردگی تنفسی (تنفس آهسته) به دلیل افزایش سیگنال گابا در ساقه مغز شود.

چه زمانی به دنبال کمک باشیم

در حالی که تولید طبیعی گابا در بدن شما فواید زیادی دارد، ابزارهای مصنوعی برای تغییر فعالیت گابا به طور بالقوه می تواند منجر به مشکلات جدی شود. سوء استفاده از مواد خاصی که بر GABA تأثیر می گذارد ممکن است منجر به اختلالات و سمیت استفاده شود.

بیشتر بخوانید
ارتینگ چیست؟ مزایای سلامتی و شواهد پشت ارتینگ

اگر از داروها یا مکمل های گابا و سایر داروهای مؤثر بر گابا مانند الکل و بنزودیازپین ها استفاده می کنید، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سوء مصرف مواد به:

خلاصه

هنوز چیزهای زیادی در مورد نورون های GABAergic و فعالیت GABA درک نشده است. با این حال، واضح است که خلق و خو و سلامت روان تحت تأثیر این اسید آمینه قرار می گیرد. همچنین در بیماری های عصبی و سایر اختلالات نقش دارد.

ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی ممکن است بتوانند داروهایی را برای کمک به تنظیم فعالیت GABA و درمان این مشکلات تجویز کنند. این داروها باید به درستی تجویز شوند تا از وابستگی یا سوء استفاده جلوگیری شود.

تحقیقات کمی برای حمایت از مزایای مکمل های بدون نسخه وجود دارد. آنها ممکن است کمکی ارائه دهند، اما اگر از آن مکمل ها همراه با الکل یا برخی داروها استفاده کنید، سلامت شما را نیز تهدید می کنند.

داروهای تعدیل کننده گابا می توانند اثرات قدرتمندی داشته باشند و می توانند به افرادی که در تلاش برای آرامش، آرامش و خواب هستند کمک کنند. با این حال، بسیاری از آنها خطر سوء استفاده را دارند که می تواند مشکلات بیشتری را ایجاد کند. اختلالات خلقی و اضطراب پیچیده هستند و نیاز به درمان دارند که توسط یک متخصص انجام شود، بنابراین قبل از مصرف دارو یا مکمل ها به تنهایی با یک پزشک متخصص مشورت کنید.

سوالات متداول

  • چند انتقال دهنده عصبی وجود دارد؟

   اگرچه برآوردها متفاوت است، اما تاکنون دانشمندان بیش از ۶۰ انتقال دهنده عصبی مجزا را شناسایی کرده اند. اینها را می توان بر اساس عملکردشان به سه گروه تقسیم کرد: انتقال دهنده های عصبی تحریکی، انتقال دهنده های عصبی بازدارنده و انتقال دهنده های عصبی تعدیلی.

  • آیا می توانید گابا را هر روز مصرف کنید؟

   یک مطالعه نشان داد که مصرف ۱۲۰ میلی گرم مکمل گابا در روز به مدت ۱۲ هفته هیچ واکنش جانبی جدی ایجاد نمی کند. ممکن است بی خطر باشد اگرچه مزایای آن نامشخص است. همچنین مشخص نشده است که آیا استفاده از آن در دوران بارداری بی خطر است یا خیر. حتماً در مورد استفاده از آن با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید.

Source link

۳.۸/۵ - (۵ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

1 دیدگاه دربارهٔ «گابا یا گاما آمینوبوتیریک اسید چیست؟;

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه