پسوریازیس روده ای، علائم، درمان، بهبودی

پسوریازیس روده ای به صورت یک بثورات ناهموار و قرمز ظاهر می شود که می تواند به سرعت بیاید و از بین برود – یا برای ماه ها باقی بماند. ما از متخصصان پوست خواستیم که ما را از طریق این نوع پسوریازیس راهنمایی کنند و توضیح دهند که چگونه پوست را به سرعت شفاف کنیم.

زن در آینه به بثورات روی شکم خود نگاه می کند

هنگامی که درباره پسوریازیس (PsO) فکر میکنید، احتمالاً لکه‌های قرمز یا نقره‌ای، ضخیم و فلس‌دار را تصور می‌کنید پلاک هایی که روی سطح پوست تجمع می کنند. این نوع پسوریازیس، پسوریازیس پلاکی شایع ترین مورد است که ۸۰ درصد از ۸ میلیون نفری که به بیماری مزمن پوستی مبتلا هستند را تحت تاثیر قرار می دهد.

اما انواع دیگری نیز وجود دارد (در مجموع هفت تا!)، از جمله پسوریازیس روده ای، که کاملاً متمایز از پسوریازیس پلاکی به نظر می رسد و می تواند علل یا محرک های کاملاً متفاوتی داشته باشد.

پسوریازیس روده چیست؟

در نوع پسوریازیس ، به جای پلاک ها، لکه هایی ایجاد می شود – لکه های کوچک، قرمز و کمی برآمده به شکل اشک. در واقع، کلمه “gutta” در لاتین به “قطع” ترجمه می شود، جایی که این وضعیت نام خود را گرفته است.

(به حقایق جالب پسوریازیس خود اضافه کنید: پسوریازیس از کلمه یونانی “psora” به معنای “خارش کردن” زاده می شود.)

Karan Lal، متخصص پوست کودکان و بزرگسالان می گوید: “لکه ها معمولاً کوچکتر از یک پاک کن مداد هستند.” آنها به طور ناگهانی، توسط چیزی تحریک می شوند (ما بعداً به آن خواهیم پرداخت)، و معمولاً به مرور زمان کاملاً از بین می روند. بر اساس گزارش بنیاد ملی پسوریازیس، پسوریازیس روده ای تنها ۸ درصد از مبتلایان به پسوریازیس را تحت تاثیر قرار می دهد و اغلب در دوران کودکی و بزرگسالان زیر ۳۰ سال ظاهر می شود.

علائم پسوریازیس روده چیست؟

شعله ور شدن پسوریازیس روده ای ظاهراً از هیچ جا ظاهر می شود، اما همیشه یک محرک وجود دارد، اغلب یک بیماری اخیر.

لکه های شکل اشک می تواند بین دو میلی متر تا ۱۰ میلی متر متفاوت باشد. آنها قرمز هستند اما ممکن است فلس هایی با رنگ نقره ای در مرکز داشته باشند و ممکن است خارش داشته باشند.

دکتر لال می‌گوید: «لکه‌ها می‌توانند در سراسر شکم ظاهر شوند، یا ممکن است فقط تعداد کمی ایجاد شوند». پسوریازیس روده ای بیشتر روی تنه، بازوها و پاها رخ می دهد، اما ممکن است در سایر نواحی بدن مانند پوست سر نیز ظاهر شود.

چه چیزی باعث پسوریازیس روده می شود؟

قبل از اینکه به جزئیات پسوریازیس روده ای بپردازیم، اجازه دهید به طور کلی در مورد پسوریازیس صحبت کنیم. علت اصلی همه انواع پسوریازیس به تولید نامنظم سلول های پوستی برمی گردد.

اگر پسوریازیس دارید، سلول‌های پوست شما خیلی سریع جدید می شوند– ۱۰ برابر سریع‌تر از سرعت طبیعی. در نتیجه، این تجمع پوست روی سطح بدن شما ایجاد می شود که ضخیم، پوسته پوسته، ملتهب و خارش دار می شود. در مورد پسوریازیس روده ای، پوسته ها بیشتر از تکه های ضخیم پسوریازیس پلاک مانند راش به نظر می رسند.

چرا گردش سلولی به اشتباه می افتد؟ کارشناسان معتقدند این ترکیبی از یک سیستم ایمنی بیش از حد غیرتمند است که به بافت های سالم (پوست شما)، ژنتیک و محرک های محیطی مانند عفونت حمله می کند. بیایید کمی عمیق تر به آن ها بپردازیم.

سیستم ایمنی

پسوریازیس ممکن است یک بیماری پوستی باشد، اما از جایی که از سیستم ایمنی بدن سرچشمه می گیرد. هنگامی که گلبول های سفید خون لنفوسیت های T-helper بیش فعال هستند، سیتوکینها را تولید می کنند. (پروتئین هایی که باعث التهاب سیستمیک می شوند.)

التهاب پوست می تواند منجر به تولید بیش از حد سلول ها در لایه بیرونی پوست، قرمزی و خارش شود.

ژنتیک

هیچ مورد مشخصی برای ایجاد پسوریازیس روده ای شناسایی نشده است، اما محققان می دانند که حدود ۱۰ درصد از افراد مبتلا به پسوریازیس روده ای حداقل با یکی از ژن های مرتبط با پسوریازیس متولد می شوند.

به گفته بنیاد ملی پسوریازیس، اگر یکی از والدین به این عارضه پوستی مبتلا باشد، احتمال ابتلا به آن نیز ۱۴ درصد است. اگر هر دو والدین آن را داشته باشند، این عدد به ۵۰ درصد می رسد.

محرک های محیطی

پسوریازیس روده ای به شدت با عفونت باکتریایی مانند عفونت استرپتوکوک و التهاب لوزه مرتبط است. برخی شواهد همچنین نشان می‌دهند که می‌تواند توسط ویروس‌ها از جمله ایجاد شود مثل کووید-۱۹، آبله مرغان و کوکساکی.

این تئوری این است که باکتری ها به عنوان آنتی ژن عمل می کنند و یک پاسخ ایمنی را تحریک می کنند و یک آبشار التهابی ایجاد می کنند که روی سطح پوست ظاهر می شود. سایر محرک ها عبارتند از:

اما اینجاست که کار مشکل می شود. بسیاری از مردم فکر می‌کنند که شما به گلودرد استرپتوکوکی مبتلا می‌شوید و پسوریازیس روده‌ای تکامل می‌یابد.

بیشتر بخوانید
هر آنچه باید در مورد پسوریازیس بدانید

سپس عفونت را درمان می کنید و برای همیشه از بین می رود. اما این درست نیست. محرکی که بیماری را بیدار می کند. او می‌گوید: «من فکر می‌کنم بخش مهم‌تر این است که وقتی چیزی آن را روشن می‌کند، روشن می‌شود. این بدان معناست که پسوریازیس روده ممکن است با عفونت دیگری عود کند. و ممکن است توضیح دهد که چرا ۴۰ درصد از افراد پس از ابتلا به پسوریازیس پلاک مزمن پس از ابتلا به گوتات مبتلا می شوند.

دکتر فریدمن می گوید: «اگر یک بار به پسوریازیس مبتلا شوید، یک عفونت مزمن پوستی دارید.

پسوریازیس روده چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک شما احتمالاً می تواند لکه های قطره اشک را روی پوست شما تشخیص دهد. با این حال، برای تایید تشخیص، پزشک ممکن است بیوپسی از لکه ها، سواب گلو برای بررسی عفونت استرپتوکوک و احتمالاً آزمایش خون برای بررسی علائم عفونت اخیر (اگر دیگر بیمار نیستید یا نداشتید) انجام دهد.

البته می تواند هیچ علامتی نداشته باشد. پسوریازیس روده ای را می توان به صورت زیر طبقه بندی کرد:

 • خفیف (لکه ها حدود ۳ درصد از سطح بدن را می پوشانند)
 • در حد متوسط (۳ تا ۱۰ درصد بدن)
 • شدید (بیش از ۱۰ درصد بدن)

پسوریازیس روده چگونه درمان می شود؟

اگر پسوریازیس روده شما توسط بیماری ایجاد شده باشد، اولین قدم احتمالا آنتی بیوتیکی برای رفع خود عفونت است. اما این فقط به بررسی محرک است: آنتی بیوتیک ها بثورات روده واقعی را پاک نمی کند.

خوشبختانه، عود معمولاً طی چند هفته خود به خود و بدون درمان برطرف می شود. اما در برخی موارد ممکن است ماه ها ادامه داشته باشد. پزشک شما ممکن است یک داروی پسوریازیس را برای مدیریت علائم یا رفع سریع‌تر عود طولانی‌مدت و شدیدتر پیشنهاد کند.

درمان پسوریازیس در گذشته نه چندان دور رشد قابل توجهی داشته است و شامل پمادهای موضعی، داروهای خوراکی و تزریقات بیولوژیکی است که پروتئین‌های ایمنی خاصی را که منجر به شعله‌ور شدن می‌شوند، تقویت کرده و مسدود می‌کنند.

خبر خوب این است که ما این روزها تقریباً درمان‌های مؤثر بسیار زیادی داریم. دکتر فریدمن می گوید: همه آنها واقعا خوب و امن هستند. بنابراین آیا درمانی برای روده وجود دارد؟ او می‌گوید: «در یک دنیای ایده‌آل، درمان بهتری برای درمان پسوریازیس روده‌ای در مقایسه با پسوریازیس پلاکی بهتر است، اما ما هنوز آن را نداریم. ما تمایل داریم که درمان را به جای شرایط، متناسب با فرد انجام دهیم.» اینها برخی از گزینه هایی هستند که می توانید با پزشک خود در میان بگذارید.

درمان های موضعی برای پسوریازیس روده

این پمادها و کرم ها را می توان مستقیماً روی سطح پوست برای نتایج سریع قرار داد. موضوعات عبارتند از:

 • استروئیدها: برای بثورات خفیف، کورتیکواستروئیدها مانند هیدروکورتیزون می توانند به التهاب، قرمزی و خارش کمک کنند.
 • کراتولیتیک ها: اینها کرم های موضعی هستند که پوست های پوسته پوسته را تجزیه می کنند. آنها شامل موادی مانند اسید سالیسیلیک، لاکتات آمونیوم، اسید لاکتیک و اوره هستند.
 • ویتامین A: یک پماد رتینوئیدی موضعی به تنظیم گردش خون گسترده سلولی که در پسوریازیس رخ می دهد کمک می کند.
 • درمان آنالوگ ویتامین D: این کرم ها یا پمادها به گیرنده های ویتامین D در پوست متصل می شوند تا چرخش بیش فعال سلولی را کاهش دهند.
 • قطران زغال سنگ: پمادها و فوم های حاوی این ماده می توانند خارش و سوزش را تسکین دهند.

فتوتراپی برای پسوریازیس

درمان نور ماوراء بنفش باند باریک B (UVB) یک روش رایج برای درمان پسوریازیس روده است. دکتر لال می‌گوید: «وقتی فردی در تمام بدن خود لکه‌هایی ایجاد می‌کند، استفاده از کرم روی نقاط مختلف برای او غیرعملی است.

در عوض، می توانید دو تا سه بار در هفته فتوتراپی UVB داشته باشید. قرار گرفتن در معرض نور کنترل شده که در مطب پزشک انجام می شود، التهاب را فرو می نشاند و تولید بیش فعال سلول های پوست را کند می کند.

دکتر لال می گوید: «این لکه هایی را که دارند درمان می کند و از ظاهر شدن لکه های جدید جلوگیری می کند. یک مطالعه کوچک منتشر شده در عقیم انجام شده بر روی بزرگسالان مبتلا به پسوریازیس روده ای در بیش از ۵ درصد از بدن آنها نشان داد که فتوتراپی درمان موثر بود و به بیماران کمک کرد تا در پیگیری ۱۸ ماهه پوست خود را شفاف نگه دارند.

سرکوب کننده های ایمنی

این داروها، از جمله متوترکسات و سیکلوسپورین، سیستم ایمنی بیش فعال را کاهش می دهند و التهاب پوست را کاهش می دهند.

از آنجایی که آنها می توانند شما را مستعد ابتلا به عفونت و عوارض جانبی شدید کنند، و گزینه های دارویی بیشتری در حال حاضر در دسترس است، سرکوب کننده های ایمنی به طور گسترده ای مانند گذشته برای پسوریازیس مورد استفاده قرار نمی گیرند.

بیشتر بخوانید
پسوریازیس در پا: علائم، علل و درمان

بیولوژیک برای پسوریازیس

این داروهای تزریقی سیستمیک معمولاً برای موارد شدید مورد استفاده قرار می‌گیرند، و از آنجایی که پسوریازیس روده به سرعت از بین می‌رود، معمولاً برای این بیماری مناسب نیستند.

دکتر لال می گوید: «آنها اولین خط دفاعی من برای پسوریازیس روده ای نیستند. سبک زندگی نیز یک عامل است: «بعضی از بیماران نمی‌توانند دو تا سه بار در هفته برای فتوتراپی مراجعه کنند. در این صورت، او ممکن است یک داروی بیولوژیک را پیشنهاد کند. و اگر پسوریازیس روده شما به پسوریازیس پلاکی تبدیل شود، ممکن است از یک بیولوژیک برای شفاف نگه داشتن پوست استفاده شود.

نقش بیولوژیک برای پسوریازیس روده به طور خاص به خوبی مورد مطالعه قرار نگرفته است. با این حال، مطالعات در مورد داروی بیولوژیک اوستکینوماب (Stelara) وعده می دهد، از جمله بهبودی برای شیوع سرسخت تر و طولانی مدت.

برداشتن لوزه

این دقیقاً یک درمان نیست، اما شعله‌ورهای مکرر عفونت استرپتوکوکی را تجربه می‌کنید، پزشک ممکن است لوزه‌های شما را بردارد تا خطر شما را کاهش دهد. با این حال، داده های بالینی برای اثبات برداشتن لوزه یک اقدام موثر بسیار محدود است.

آیا تغییرات سبک زندگی می تواند به پسوریازیس روده کمک کند؟

عبور از شعله ور شدن روده معمولاً به زمان و دارو نیاز دارد، اما شما می توانید چند کار را برای کاهش علائم خود انجام دهید، به جلوگیری از تشدید شیوع بیماری کمک کنید و احتمالاً از ایجاد پسوریازیس پلاکی جلوگیری کنید.

رژیم غذایی خود را تمیز کنید

دکتر فریدمن می‌گوید: «هر چیزی که بلافاصله از خوردن آن احساس گناه می‌کنید، احتمالاً برای پسوریازیس شما مضر است». او در مورد غذاهای شیرین یا فرآوری شده صحبت می کند، که التهاب زا هستند، به این معنی که شرایط التهابی، از جمله پسوریازیس روده ای را بدتر می کنند.

عوامل خطر

دکتر لعل می گوید چاقی یک عامل خطر برای پسوریازیس است، اما جالب اینجاست که نقش مهمی در پسوریازیس روده ای ندارد. با این حال، از آنجایی که تعداد قابل توجهی از افرادی که به روده مبتلا می شوند با پسوریازیس پلاکی مواجه می شوند، حفظ شاخص توده بدنی سالم نقشی پیشگیرانه دارد.

اغلب مرطوب کنید

دکتر فریدمن می گوید که با پسوریازیس، سد پوستی به دلیل التهاب ناکارآمد است. استفاده از مرطوب کننده در حالی که پوست هنوز در اثر حمام یا حمام مرطوب است، نه تنها آبرسانی می کند، بلکه یک سد محافظ بر روی پوست ایجاد می کند.

از مسکن های طبیعی خارش استفاده کنید

برای تسکین لکه‌های خارش‌دار، می‌توانید از روش‌های خانگی مانند حمام بلغور جو دوسر کلوئیدی و شستشو با سرکه سیب (رقیق شده با آب به نسبت یک به یک) استفاده کنید.

این شستشوها مخصوصاً اگر لکه هایی روی پوست سر خود داشته باشید مفید هستند. (اما اگر هر یک از ضایعات را خراشیده اید و زخم باز هستند از سرکه خودداری کنید – باعث گزش می شود.)

خط پایانی: این عارضه پوستی خارش دار، از پسوریازیس پلاک کلاسیک متمایز به نظر می رسد. برای برخی، شیوع یک رویداد است، در حالی که برای برخی دیگر، شروعی برای مبارزه مادام العمر برای مدیریت این بیماری مزمن است. روش‌های درمانی برای همه انواع پسوریازیس یکسان است، بنابراین فقط باید روشی را پیدا کنید که متناسب با شدت بیماری شما و همچنین سبک زندگی شما باشد. هنگامی که با پزشک خود برای انتخاب روش مناسب برای خود کار می کنید، این امکان وجود دارد که به پوستی شفاف دست یافته و آن را حفظ کنید.

تصویر

تصویر پسوریازیس روده ای.

 • پسوریازیس روده ای نوعی پسوریازیس است که به صورت برجستگی های کوچک صورتی مایل به ماهی قزل آلا روی پوست ظاهر می شود. کلمه روده از کلمه لاتین گرفته شده است گوتا، به معنی سقوط. معمولاً در بالای ضایعه کوچک گرد تا بیضی پوسته های ریز وجود دارد.
 • درمان ممکن است شامل آنتی بیوتیک و فتوتراپی باشد.

مانند همه انواع پسوریازیس، پسوریازیس روده ای در افرادی که دارای استعداد ژنتیکی ارثی هستند رخ می دهد و یک بیماری پوستی مسری نیست. اگرچه پسوریازیس روده ای معمولاً در تنه، بازوها یا پاها رخ می دهد، اما غیرعادی نیست که این بیماری هر ناحیه ای از پوست (پوست سر، صورت یا گوش) را درگیر کند.

محرک این عارضه اغلب گلودرد استرپتوکوکی (باکتریایی) است که در عرض دو تا سه هفته با فوران پوستی همراه است. پسوریازیس روده ای ممکن است به طور کامل برطرف شود یا ممکن است به پسوریازیس پلاک مزمن معمولی تبدیل شود. اگر فرد ناقل استرپتوکوک باشد (همیشه باکتری های استرپتوکوک را در سیستم تنفسی خود حمل می کند) ممکن است بیماری عود کند.

ظهور ناگهانی یک شیوع ممکن است اولین شیوع پسوریازیس برای برخی افراد باشد. از طرف دیگر، فردی که برای مدت طولانی پسوریازیس پلاکی داشته است، ممکن است ناگهان یک دوره پسوریازیس روده ای داشته باشد. انواع پلاک پسوریازیس همچنین می تواند مزمن باشد و می تواند توسط عفونت هایی غیر از عفونت های ناشی از باکتری های استرپتوکوک ایجاد شود. به عنوان مثال، آبله مرغان یا سرماخوردگی می تواند باعث پسوریازیس شود.

بیشتر بخوانید
پیشگیری از پسوریازیس

چه کسانی به پسوریازیس روده مبتلا می شوند؟

شکل روده ای پسوریازیس نسبتاً نادر است. کمتر از ۲ درصد از مبتلایان به پسوریازیس دارای نوع روده هستند. پسوریازیس روده ای در کودکان و بزرگسالان کمتر از ۳۰ سال شایع تر است. پسران و دختران به یک اندازه تحت تأثیر شرایط پزشکی قرار دارند.

علل پسوریازیس روده ای؟

تصور می شود که شیوع پسوریازیس روده ای توسط یک عفونت استرپتوکوک قبلی یا نوعی عفونت دیگر ایجاد شود. مکانیسم دقیقی که به موجب آن عفونت‌های استرپتوکوکی باعث القای پسوریازیس می‌شود، در انتظار تحقیقات بیشتری است.

از آنجایی که پسوریازیس ممکن است ارثی باشد، افرادی که سابقه خانوادگی پسوریازیس دارند، شانس بیشتری برای ابتلا به فرم روده ای این بیماری دارند. برخی از افراد حامل ژن هایی هستند که احتمال ابتلا به پسوریازیس را در آنها افزایش می دهد. نحوه دقیق تعامل این ژن ها با مولکول های تولید شده توسط باکتری های استرپتوکوک یا سایر میکروارگانیسم ها که منجر به پسوریازیس روده می شود، در حال حاضر به طور کامل شناخته نشده است.

عوامل خطر برای پسوریازیس روده چیست؟

 • عفونت استرپتوکوکی: حدود ۸۰ درصد از افراد مبتلا به پسوریازیس روده ای قبل از شیوع عفونت استرپتوکوکی، معمولاً به شکل لوزه فارنژیت (گلودرد استرپتوکوکی) دارند. اگرچه ارتباط بین این عفونت ها و شیوع بیش از ۵۰ سال است که شناخته شده است، مکانیسم دقیقی که توسط آن عفونت باعث ایجاد ضایعات می شود ناشناخته است.
 • عفونت های ویروسی مانند آبله مرغان، سرخجه و روزئولا نیز ممکن است باعث شیوع بیماری در کودکان شود.

پرسش

علائم و نشانه های پسوریازیس روده چیست؟

 • پاپول های کوچک و صورتی (یا قرمز) (یا قرمز) معمولاً دو تا سه هفته پس از عفونت گلو استرپتوکوکی یا التهاب لوزه به طور ناگهانی روی پوست ظاهر می شوند.
 • ضایعات قطره مانند ممکن است علائمی مانند خارش ایجاد کند.
 • شیوع معمولاً از تنه، بازوها یا پاها شروع می‌شود و گاهی به صورت، گوش‌ها یا پوست سر سرایت می‌کند. کف دست و پایین پاها معمولاً تحت تأثیر قرار نمی گیرند.
 • تغییرات ناخن، مانند حفره ها و برجستگی ها، که مشخصه پسوریازیس مزمن است، ممکن است وجود نداشته باشد.

چه روش‌ها و آزمایش‌هایی پسوریازیس روده را تشخیص می‌دهند؟

پسوریازیس روده ای یک وضعیت پزشکی است که معمولاً پس از معاینه فیزیکی پوست توسط پزشک یا متخصص مراقبت های بهداشتی تشخیص داده می شود. متخصص پوست (پزشک پوست) به طور کلی فقط با قضاوت بالینی بر اساس ظاهر ضایعات پوستی می تواند تشخیص دهد که آیا پسوریازیس است یا خیر.

بیوپسی پوست گاهی اوقات برای تایید تشخیص ضایعات پسوریاتیک ضروری است.

آزمایش خون برای رد سایر بیماری های قابل درمان ممکن است ضروری باشد. در کودکان خردسال، فوران‌های دارویی خاص و گهگاه راش‌های ویروسی (آزمایش‌ها) را می‌توان با پسوریازیس روده اشتباه گرفت.

یافته های آزمایش خون ممکن است تایید کند که بیمار اخیراً عفونت استرپتوکوک داشته است. افزایش سطح آنتی بادی های استرپتولیزین-O در بیش از نیمی از بیماران وجود دارد.

آیا درمانهای خانگی برای پسوریازیس روده ای وجود دارد؟ 

این نوع پسوریازیس در اکثر موارد خفیف تا متوسط ​​ممکن است در خانه درمان شود. مرطوب نگه داشتن پوست از تحریک اضافی جلوگیری می کند. مرطوب کننده های غلیظی که بعد از حمام برای حفظ رطوبت و نرمی پوست استفاده می شوند مفید هستند.

اگر تابستان است یا بیمار در بخشی از کشور است که در آن نور خورشید زیاد است، افزایش درجه بندی شده دقیق در قرار گرفتن در معرض آفتاب ممکن است برای کاهش فوران بسیار مفید باشد. برای جلوگیری از آفتاب سوختگی باید مراقب باشید زیرا گاهی اوقات این امر می تواند منجر به تشدید فوران شود.

استروئیدهای موضعی بدون نسخه مانند کرم هیدروکورتیزون ۱ درصد ممکن است به کاهش التهاب و خارش کمک کند.

کدام نوع از پزشکان پسوریازیس روده ای را درمان می کنند؟

افراد در صورت بروز فوران ناگهانی ضایعات کوچک قرمز مانند پسوریازیس روده باید به پزشک یا متخصص مراقبت های بهداشتی مراجعه کنند. متخصصان پوست، پزشکانی که در درمان بیماری های پوستی تخصص دارند، بهترین تجهیزات را برای تشخیص و درمان پسوریازیس روده ای دارند. این شکل از پسوریازیس معمولا برای اکثر افراد یک ناراحتی خفیف است. بیشتر اوقات، ضایعات از چند هفته تا چند ماه طول می کشد. در موارد دیگر، فوران روده می تواند به پسوریازیس پلاک مزمن تبدیل شود. جای زخم مشکلی نیست.

پزشک می تواند درمان هایی را تجویز کند که به تسکین خارش کمک می کند. این نوع پسوریازیس معمولاً “دوران خود را طی می کند” و بدون درمان دارویی در عرض چند هفته از بین می رود.

بیشتر بخوانید
آیا پسوریازیس خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد؟

درمان پسوریازیس روده چیست؟

معمولاً این نوع پسوریازیس در عرض چند هفته بدون درمان از بین می رود. اطمینان‌بخشی ساده و مرطوب‌کننده‌ها برای نرم کردن پوست ممکن است مراقبت کافی باشند. انتخاب درمان به شدت شیوع و ترجیحات فرد بستگی دارد. برای مثال، استفاده از استروئیدهای موضعی، اگرچه موثر است، اما می‌تواند آزاردهنده باشد، زیرا شیوع آن در بخش بزرگی از بدن در بیشتر موارد پسوریازیس روده‌ای رخ می‌دهد.

 • آنتی بیوتیک ها: اگر فردی سابقه پسوریازیس داشته باشد، پزشک به احتمال زیاد زمانی که آن فرد گلودرد داشته باشد، کشت گلو می گیرد. اگر نتایج کشت مثبت باشد (به این معنی که فرد مبتلا به عفونت استرپتوکوکی است)، شروع فوری آنتی بیوتیک برای عفونت بسیار مفید است.
 • فتوتراپی: نور خورشید می تواند به رفع این نوع پسوریازیس کمک کند. اشعه ماوراء بنفش (UV) در نور خورشید به کاهش علائم پسوریازیس در برخی افراد کمک می کند.

پزشک ممکن است یک دوره کوتاه درمان با نور مصنوعی (فوتوتراپی) را تجویز کند. ممکن است از اشعه ماوراء بنفش باند پهن B یا فرابنفش باند باریک B استفاده شود.

احتمالاً توصیه می شود از نورهای فرابنفش ارائه شده در سالن های برنزه اجتناب کنید.

چه داروهایی در درمان پسوریازیس روده ای استفاده می شود؟

زمانی که پسوریازیس روده ای مربوط به عفونت استرپتوکوک باشد، پزشکان ممکن است از آنتی بیوتیک استفاده کنند. آنها ممکن است آنتی بیوتیکی را انتخاب کنند که روی طیف وسیعی از باکتری ها اثر بگذارد. افراد باید همیشه به پزشک خود بگویند که در حال حاضر چه داروهایی مصرف می کنند زیرا احتمال واکنش های دارویی وجود دارد.

از واکنش های آلرژیک احتمالی به هر آنتی بیوتیک استفاده شده به ویژه پنی سیلین آگاه باشید. در صورت مشکوک شدن به واکنش آلرژیک مصرف دارو را قطع کنید. گاهی اوقات، پسوریازیس روده ای مزمن مقاوم به نور درمانی و آنتی بیوتیک ها ممکن است نیاز به درمان با داروهای سیستمیک مورد استفاده برای درمان پسوریازیس کلاسیک نوع پلاک داشته باشد.

پسوریازیس روده چقدر طول می کشد (رفع می شود)؟

 • اگرچه پسوریازیس روده ای معمولاً ظرف چند هفته از بین می رود، اما ممکن است اولین قدم برای پسوریازیس پلاک مزمن باشد، به خصوص اگر بیش از یک سال طول بکشد.
  • شکل حاد روده در حدود ۳۳ درصد افراد به شکل پلاک مزمن پیشرفت می کند.
  • در مطالعه دیگری روی ۱۵ بیمار، احتمال ابتلای یک فرد به پسوریازیس مزمن طی ۱۰ سال پس از یک دوره پسوریازیس حاد روده حدود یک نفر از هر سه پیشنهاد شد. اگرچه مطالعات بیشتری با تعداد بیشتری از بیماران برای تعیین دقیق خطر مورد نیاز است.
 • مانند سایر اشکال پسوریازیس، پسوریازیس روده ای تمایل به بهبود در طول تابستان و بدتر شدن در طول زمستان دارد. هنگامی که شیوع بیماری برطرف شد، بسیاری از بیماران مبتلا به پسوریازیس روده حاد معمولاً شواهد محدودی از پسوریازیس برای دوره های طولانی دارند یا اصلاً وجود ندارد.

آیا جراحی یک درمان توصیه شده برای پسوریازیس روده ای است؟

اگرچه توسط آزمایش‌های بالینی کنترل‌شده بزرگ اثبات نشده است، برداشتن لوزه (روشی برای برداشتن لوزه‌ها) برای بیماران مبتلا به پسوریازیس روده مزمن که نتیجه عفونت‌های استرپتوکوک در لوزه‌ها است، ممکن است مفید باشد.

آیا امکان پیشگیری از پسوریازیس روده وجود دارد؟

پسوریازیس روده ای ممکن است قابل پیشگیری نباشد. با این حال، عوارض یا شعله ور شدن بیشتر ممکن است با اجتناب از هر چیزی که باعث شیوع پسوریازیس می شود کاهش یابد. برای مثال، هر فرد مبتلا به پسوریازیس باید سعی کند تمام انواع آسیب های پوستی، مانند خراشیدن یا مالش شدید را که ممکن است منجر به ضایعات پسوریازیس جدید در مناطقی که قبلاً تحت تأثیر قرار نگرفته است، به حداقل برساند. این پدیده به عنوان پدیده Koebner شناخته می شود.

ارتباط بین عفونت‌های استرپتوکوکی و پسوریازیس روده‌ای را نمی‌توان بیش از حد مورد تاکید قرار داد.

 • تشخیص و درمان زودهنگام چنین عفونت هایی ممکن است از تشدید حاد بیماری پوستی جلوگیری کند. در بیمارانی که مستعد ابتلا به پسوریازیس هستند و گلودرد دارند، باید نمونه گرفته و کشت داده شود.
 • برخی از پزشکان از درمان زودهنگام آنتی بیوتیکی برای هر گونه گلودرد در افراد مستعد حمایت می کنند.

پسوریازیس روده ای چگونه است (تصاویر)؟

فایل رسانه 1: پسوریازیس روده ای. ضایعات قطره مانند قرمز روی پوست دیده می شود.

پسوریازیس روده ای. ضایعات قطره مانند قرمز روی پوست دیده می شود.

فایل رسانه 2: پسوریازیس روده ای.

پسوریازیس روده ای

فایل رسانه 3: نمای نزدیک از پسوریازیس روده ای. به ضایعات قطره ای صورتی-ماهی آزاد (قرمز) توجه کنید. بر روی ضایعات پوسته های ریز دیده می شود. این فلس‌ها بسیار ظریف‌تر از فلس‌های مرتبط با پسوریازیس پلاکی هستند.

نمای نزدیک از پسوریازیس روده ای.

فایل رسانه 4: پسوریازیس پلاکی. توجه داشته باشید که فلس ها به اندازه فلس های مرتبط با پسوریازیس روده خوب نیستند.

منابع

Source link

۵/۵ - (۱ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه