عرق کردن خیلی زیاد یا هایپرهیدروزیس : علائم، علل، تشخیص، درمان و پیشگیری

برخی از افراد هرگز برای هیپرهیدروزیس به پزشک مراجعه نمی کنند زیرا خجالت می کشند و این مایه تاسف است، زیرا درمان های زیادی برای کنترل تعریق بیش از حد در دسترس است. یکی را که انتخاب می کنید به شدت علائم شما بستگی دارد.

ضد تعریق

اولین خط دفاعی خوب، ضد تعریق بدون نسخه است که برای کنترل تعریق بیش از حد طراحی شده است. گزینه های دئودورانت هایپرهیدروزیس عبارتند از Certain Dri و Secret Clinical Strength. (7)

بسته به شدت بیماری شما، محصولات بدون نسخه ممکن است تاثیر کمی بر تعریق داشته باشند. در این مورد، پزشک ممکن است ضد تعریق قوی تری با کلرید آلومینیوم مانند درایزول تجویز کند. به خاطر داشته باشید که ضد تعریق برای تعریق زیاد باید قبل از خواب استفاده شود و صبح شسته شود. (۶)

گزینه های دارویی

Qbrexza (گلیکوپیرونیوم) یک پارچه دارویی آنتی کولینرژیک است که برای تعریق بیش از حد زیر بغل در افراد ۹ سال و بالاتر تایید شده است. روزانه از یک پارچه برای هر دو زیر بغل استفاده کنید. (۱۱)

عوارض جانبی احتمالی پارچه شامل سردرد، گلودرد، خشکی پوست و سوزش یا سوزش است. شستن دست ها با آب و صابون پس از استفاده از پارچه بسیار مهم است. گشاد شدن موقت مردمک چشم یا تاری دید ممکن است در صورت تماس دارو با چشم شما رخ دهد. (۱۱)

گزینه دیگر گلیکوپیرولات خوراکی است که می تواند روزانه برای هیپرهیدروزیس اولیه مصرف شود. متأسفانه، این دارو می تواند عوارض جانبی مانند تپش قلب، خشکی دهان و سردرد ایجاد کند، بنابراین با پزشک خود صحبت کنید تا مشخص شود که آیا برای شما مناسب است یا خیر. (۱۲)

بیشتر بخوانید
آیا خودارضایی باعث آکنه می شود؟

سایر داروهای مورد استفاده برای درمان هایپرهیدروزیس شامل داروهای مسدودکننده عصبی است که فعالیت بیش از حد غدد عرق را متوقف می کند و همچنین داروهای ضد افسردگی. (۶)

بوتاکس

همچنین می توانید با پزشک خود صحبت کنید تا ببینید آیا کاندیدای تزریق بوتاکس (onabotulinumtoxinA) هستید یا خیر. (۶)

بوتاکس برای درمان هایپرهیدروزیس زیر بغل مورد تایید FDA است و نتایج آن می تواند شش ماه تا یک سال باقی بماند. کاترینا گالوس، MD، یک جراح پلاستیک مستقر در سن دیگو. (۶) “از انتشار یک ماده شیمیایی که به غدد عرق شما سیگنال می دهد تا فعال شوند، جلوگیری می کند و گاهی اوقات تحت پوشش بیمه قرار می گیرد.”

اگرچه بوتاکس مفید است، اما عوارض جانبی بالقوه ای دارد. اینها شامل درد در محل تزریق و ضعف عضلانی کوتاه مدت است. (۶)

MiraDry

هنگامی که داروهای بدون نسخه و تجویزی هیپرهیدروزیس مؤثر نیستند، پزشک ممکن است روش‌های دیگری مانند MiraDryدکتر گالوس می گوید که می تواند در مطب پزشک شما انجام شود و راه حلی دائمی برای تعریق زیر بغل ارائه می دهد. او ادامه می دهد: «از انرژی الکترومغناطیسی برای هدف قرار دادن و از بین بردن غدد عرق و بو در ناحیه زیر بغل استفاده می کند. (۸)

سمپاتکتومی آندوسکوپی توراسیک (ETS)

اگرچه ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی آن را آخرین راه حل می دانند، جراحی روش دیگری برای درمان تعریق بیش از حد است که گزینه های پزشکی در کمک به آن ناکام هستند.

بیشتر بخوانید
آیا میکرودرم ابریژن برای جوش موثر است؟

یکی از گزینه های جراحی، سمپاتکتومی آندوسکوپی قفسه سینه (ETS) است که به آن سمپاتکتومی توراکوسکوپیک نیز می گویند، که اعصاب سیستم عصبی سمپاتیک شما را که باعث تعریق موضعی می شود، قطع می کند. در صورت موفقیت آمیز بودن، رفع دائمی است. (۱۳)

اگر هیپرهیدروزیس سرسخت در دست‌ها یا زیر بغل‌ها دارید که سایر درمان‌های خط اول کمکی نکرده‌اند، پزشک ممکن است این روش کم تهاجمی را توصیه کند. (۴)

در این روش، شما تحت بیهوشی عمومی خواهید بود در حالی که جراح دو یا سه برش در زیر بغل در سمتی از بدن شما که در آن مستعد هیپرهیدروزیس هستید ایجاد می کند. یکی از ریه های شما به طور موقت جمع می شود تا از جریان هوا در حین جراحی جلوگیری شود و فضای اضافی برای عمل فراهم شود. (۴)

تیم جراحی یک آندوسکوپ را که یک دوربین کوچک است از طریق یکی از بریدگی ها وارد می کند. این به جراح کمک می کند تا در حین انجام عمل، از طریق مانیتور به داخل قفسه سینه شما نگاه کند. هنگامی که جراح عصب مرتبط با غدد عرق بیش از حد فعال شما را شناسایی می کند، با تخریب، بریدن یا بریدن آن، آن را مختل می کند. در مرحله بعد، ریه تخلیه شده شما دوباره باد می شود و برش ها بخیه می شوند. بسته به مورد هیپرهیدروزیس، جراح ممکن است این روش را در طرف مقابل بدن شما تکرار کند. (۴،۱۳)

بیشتر بخوانید
از ایده تا خلاقیت، با آموزش حرفه‌ای کاشت، طراحی و ژلیش ناخن خلاق باشید!

معمولاً این روش در عرض یک تا سه ساعت کامل می شود. (۱۴)

مزایای این روش شامل اقامت کوتاه مدت در بیمارستان و اغلب بهبودی سریع است. از سوی دیگر، خطرات شامل ایجاد عرق چشایی است که به تعریق در حین غذا خوردن اشاره دارد. تعریق چشایی در ۵ تا ۱۰ درصد افرادی که تحت ETS قرار می گیرند رخ می دهد. (۴)

معمولاً، ممکن است در مناطقی از بدن که قبلاً عرق نمی‌کردید، شروع به تعریق بیش از حد کنید. این نوع تعریق که هیپرهیدروزیس جبرانی نامیده می شود، حدود ۷۰ درصد از افرادی که با این روش درمان می شوند را تحت تاثیر قرار می دهد. (۴)

به ندرت، افرادی که ETS دریافت می کنند ممکن است به سندرم هورنر مبتلا شوند، که می تواند به دلیل آسیب عصبی در طول عمل اتفاق بیفتد. این سندرم ممکن است باعث کوچکتر به نظر رسیدن مردمک چشم، افتادگی پلک یا عدم تعریق کامل در یک طرف صورت شود. با گذشت زمان، این عارضه ممکن است فروکش کند. (۴)

باز هم، ETS دائمی است. هیچ گزارشی مبنی بر برگشت موفقیت آمیز این عملیات وجود ندارد. (۱۳)

درمان های جایگزین و مکمل

یونتوفورزیس یک درمان جایگزین است که ممکن است علائم هیپرهیدروزیس را بهبود بخشد. این تکنیک را می توان در خانه انجام داد و از جریان الکتریکی برای توقف موقت غدد عرق در قسمت های خاصی از بدن استفاده می کند. این یک گزینه برای تعریق بیش از حد در دست یا پا است. (۷)

بیشتر بخوانید
علت ایجاد توده سفت زیر پوست چیست؟

اساسا، دست ها یا پاهای خود را در یک ظرف کم عمق آب قرار می دهید. در حالی که پاها یا دستان شما در آب غوطه ور هستند، دستگاه یک جریان الکتریکی ملایم را از طریق آب عبور می دهد تا غدد عرق شما را مختل کند. (۷)

این درمان موثر است، اما زمان بر است. ممکن است به دو تا سه جلسه در هفته نیاز داشته باشید و هر درمان ممکن است تا ۴۰ دقیقه طول بکشد. نتایج موقتی هستند (۷)

درمان های طبیعی هیپرهیدروزیس شامل مکمل های گیاهی مانند مریم گلی، بابونه و مخمر سنت جان است. قبل از مصرف مکمل های گیاهی با پزشک خود مشورت کنید، به خصوص اگر از داروهای تجویزی استفاده می کنید.

متاسفانه، تحقیقات کمی برای تایید اثربخشی این درمان ها وجود دارد. (۱۵)

طب سوزنی برای هایپرهیدروزیس نیز ممکن است نتایج مثبتی داشته باشد. در یک مطالعه گذشته، سه نفر مبتلا به هیپرهیدروزیس اولیه، ۲۰ تا ۲۵ جلسه طب سوزنی در طول چند ماه دریافت کردند. همه شرکت کنندگان کاهش تعریق را گزارش کردند و هیچ عارضه جانبی از درمان را گزارش نکردند. (۱۶)

Source link

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه