علت کمردرد پایین سمت راست چیست؟

علت کمردرد پایین سمت راست می تواند احساس آن را تعیین کند. در برخی موارد، افراد ممکن است یک درد مبهم را تجربه کنند که مدت طولانی طول می کشد یا می آید و می رود. در موارد دیگر، ممکن است درد شدید و تیراندازی داشته باشند. درد ممکن است مختص سمت راست باشد یا ممکن است در سایر نواحی پشت و پاها نیز وجود داشته باشد.

در این مقاله، برخی از علل بالقوه کمردرد سمت راست و گزینه‌های درمانی آن‌ها را مورد بحث قرار می‌دهیم.

آنچه در مورد کمردرد سمت راست باید بدانید

رگ به رگ شدن و کشیدگی

بلند کردن اجسام سنگین می تواند منجر به رگ به رگ شدن و کشیدگی شود که از علل شایع کمردرد پایین سمت راست است.

این آسیب ها هستند رایج ترین علت کمردرد رگ به رگ شدن زمانی رخ می دهد که کشش بیش از حد یا پارگی رباط ها در پشت وجود داشته باشد، در حالی که پارگی عضلات یا تاندون های پشت باعث کشیدگی می شود.

بیشتر بخوانید
بدن درد: علل و درمان ها

رگ به رگ شدن و کشیدگی می تواند به دلیل آسیب، حرکت ناگهانی یا بلند کردن یک جسم سنگین رخ دهد. آسیب ناشی از آن می تواند دردناک باشد و حرکت را در این ناحیه از بدن محدود کند. رگ به رگ شدن یا کشیدگی می تواند در سمت راست کمر رخ دهد.

بدن می تواند خود این آسیب ها را درمان کند، اما افراد ممکن است بخواهند برای مدیریت ناراحتی از داروهای ضد التهابی مانند ایبوپروفن استفاده کنند. در برخی موارد، فیزیوتراپی ممکن است به بهبودی کمک کند.

رادیکولوپاتی

رادیکولوپاتی زمانی رخ می دهد که التهاب، فشردگی یا آسیب بر ریشه عصب نخاعی تأثیر می گذارد. این می تواند منجر به کمردرد شود که ممکن است در هر دو طرف ایجاد شود.

علل رادیکولوپاتی متفاوت است. فتق دیسک، که در آن دیسک در ستون فقرات از جای خود خارج می شود، یکی از دلایل بالقوه است.

درمان این بیماری به علت آن بستگی دارد. داروهای ضد التهاب اغلب می توانند به مدیریت علائم کمک کنند. در موارد جدی تر، تزریق استروئید ممکن است برای کنترل التهاب و کاهش درد ضروری باشد.

اگر فردی اضافه وزن دارد، کاهش وزن به کاهش فشار روی ناحیه کمک می کند. فیزیوتراپی نیز می تواند با تقویت عضلات اطراف کمک کند.

تنگی کانال نخاعی

این وضعیت زمانی اتفاق می افتد که فضای اطراف نخاع باریک می شود و به ستون فقرات و اعصاب فشار وارد می کند. این افزایش فشار می تواند منجر به درد و بی حسی در ناحیه کمر و پاها شود. این بیشتر در نتیجه آرتریت است.

بیشتر بخوانید
سیاتیک - تشخیص و درمان

تنگی کانال نخاعی دارای طیف وسیعی از درمان های مختلف است که عبارتند از:

 • داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) یا استامینوفن
 • فیزیوتراپی
 • تزریق استروئید
 • عمل جراحی

دژنراسیون دیسک بین مهره ای

فیزیوتراپی می تواند به درمان دژنراسیون دیسک بین مهره ای کمک کند.

دژنراسیون دیسک بین مهره ای شرایطی است که در آن دیسک‌هایی که استخوان‌ها یا مهره‌ها را در ستون فقرات نگه می‌دارند تحلیل می‌روند.

این انحطاط که اغلب در قسمت پایین کمر رخ می دهد، اصطکاک بین مهره ها را افزایش می دهد. این اصطکاک می تواند منجر به درد در پشت، گردن، بازوها و پاها شود.

دژنراسیون دیسک بین مهره ای اغلب با افزایش سن رخ می دهد. درمان های این بیماری ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • فیزیوتراپی
 • تزریق استروئید
 • ریزوتومی فاست، که شامل تزریق مفاصل برای کاهش درد عصبی است
 • داروهای ضد درد، مانند NSAID ها یا استروئیدها
 • عمل جراحی

عفونت ها

عفونت‌هایی که ممکن است منجر به کمردرد در هر دو طرف شوند، می‌توانند در چندین مکان از بدن رخ دهند.

ممکن است طناب نخاعی، لگن یا دیسک های بین مهره ای عفونی شده و باعث کمردرد شود. رسیدن باکتری ها به کلیه ها و ایجاد عفونت ممکن است. کلیه ها در قسمت پایین کمر قرار دارند، جایی که کمی به سمت راست می نشینند.

بیشتر بخوانید
چه چیزی باعث درد استخوان ترقوه من می شود؟

علت عفونت درمان آن را مشخص خواهد کرد. آنتی بیوتیک ها درمان استاندارد عفونت های باکتریایی هستند.

اندومتریوز

اندومتریوز وضعیتی است که در آن بافتی که معمولاً رحم را می پوشاند در جای دیگری از بدن رشد می کند. ممکن است این بافت در اطراف سمت راست شکم ظاهر شود و باعث ایجاد درد در ناحیه شود.

هیچ درمانی برای آندومتریوز وجود ندارد، اما درمان می تواند علائم را تسکین دهد. گزینه های درمانی عبارتند از:

 • داروهای ضد درد، مانند NSAID ها یا استامینوفن
 • هورمون درمانی
 • عمل جراحی

اندومتریوز می تواند باعث ناباروری شود. به همین دلیل، برخی از زنان مبتلا به این عارضه ممکن است بخواهند لقاح آزمایشگاهی یا روش‌های دیگری که باروری را تقویت می‌کنند انجام دهند.

تومور ستون فقرات

تومور نخاعی می تواند روی نخاع یا ستون فقرات رشد کند.

علت اکثر تومورهای ستون فقرات ناشناخته است. در برخی موارد، تومور می تواند نتیجه تکثیر تهاجمی سلول های سرطانی باشد. تومور می تواند به ستون فقرات و اعصاب اطراف آن فشار وارد کند که می تواند منجر به کمردرد در هر دو طرف شود.

درمان تومور ستون فقرات به علت آن بستگی دارد. برای سرطان ها، می تواند شامل پرتودرمانی یا شیمی درمانی باشد. در برخی موارد، ممکن است جراحی برای برداشتن تومور لازم باشد.

سنگ کلیه

سنگ کلیه بزرگ می تواند مجاری ادراری را مسدود کند.

سنگ های کلیه کوچک و جامد هستند سنگها توده های مواد معدنی هستند که می توانند در یک یا هر دو کلیه ایجاد شوند.

بیشتر بخوانید
درد در قسمت پایین کمر چپ: علل و درمان‌ها

دفع سنگ‌های کلیه کوچک‌تر بدون درد است، اما سنگ‌های کلیوی بزرگ‌تر می‌توانند مشکلات مهمی ایجاد کنند. آنها می توانند گیر کرده و درد زیادی ایجاد کنند. اگر سنگ ها بر کلیه راست اثر بگذارند، این می تواند باعث درد پایین کمر راست شود.

درمان شامل شکستن سنگ به قطعات کوچکتر برای دفع است. در برخی موارد، این نیاز به جراحی دارد.

آپاندیسیت

آپاندیسیت التهاب آپاندیس است که کیسه کوچکی در کنار روده بزرگ است. آپاندیسیت باعث ایجاد درد در شکم می شود که می تواند به سمت راست بدن حرکت کند.

درمان آپاندیسیت معمولاً شامل جراحی برای برداشتن آپاندیس است. برداشتن آپاندیس مضر نیست و بر عملکرد بدن تأثیری نخواهد گذاشت.

چشم انداز

چشم انداز کمردرد سمت راست به علت آن بستگی دارد.

آسیب‌های مکانیکی ستون فقرات یا بافت‌های اطراف اغلب بدون درمان بهبود می‌یابند، اما این ممکن است زمان ببرد. فیزیوتراپی و سایر درمان‌ها ممکن است روند بهبودی را تسریع کنند. برخی از شرایط، مانند دژنراسیون دیسک و اندومتریوز، مادام العمر هستند و افراد برای مدیریت علائم به درمان مداوم نیاز دارند.

Source link

دیدگاهتان را بنویسید