۴/۵ - (۵۳۸ امتیاز)

کتوراش چیست؟

کتو راش یکی از عوارض جانبی رژیم کتوژنیک است که به آن بثورات کتو هم گفته می شود.

تعریف کتوراش و خارش پوستی در رژیم کتوژنیک

کتو راش یا بثورات کتوئی یک بیماری نادر و التهابی پوست است که با قرمزی و خارش در اطراف تنه و گردن مشخص می‌شود. این عارضه در زنان آسیایی شایع تر است.

کتور اش خارش بثوران کتو در رژیم کتو ژنیک

علائم کتوراش یا بثورات کتو

کتوراش یا بثورات پوستی با علائم زیر و عمدتاً در قسمت فوقانی کمر، قفسه سینه و شکم مشخص می شود:

-خارش
-قرمزی
-لکه های قرمز که پاپول نامیده می شوند
-لکه های قهوه ای تیره

علل بثورات کتو یا کتو راش

محققان هنوز به طور کامل از علت بثورات کتو مطمئن نیستند، اما ارتباط قوی بین این بثورات و کتوز وجود دارد.

البته عوامل خارجی مانند نور خورشید و گرمای بیش از حد، تعریق، اصطکاک، ضربه های پوستی و حسایت زا ها بثورات کتو یا خارش و قرمزی را در رژیم کتو تشدید می‌کنند.

درمان کتو اش و خارش کتوئی

۱- بر گشت به رژیم عادی یعنی اضافه کردن کربوهیدرات به رژیم.

۲- برطرف کردن کمبود مواد مغذی زیر:
ویتامین A ، ویتامین B-12 و ویتامین C
و خوردن انواع میوه ها و سبزیجات رنگارنگ و مجاز در رژیم کتوژنیک

۳- عدم مصرف مواد حساسیت زای غذایی
ممکن است شما به ماده غذایی خاصی مثلاً بادمجان حساسیت داشته باشید که بایستی با آزمون و خطا آن موارد را پیدا کرده و مصرف نکنید.

۴- مصرف مکمل‌های ضد التهاب:

پروبیوتیک ها، پری بیوتیک ها، ویتامین D، امگا ۳ و روغن گل مغربی

۵- مراقبت از پوست
مثلاً استفاده از صابون ها و شوینده های ملایم، یا پرهیز از آفتاب داغ یا باد سرد و…

۶- درمان داروئی
پزشک می‌تواند داروهای مناسب برای خارش و قرمزی تجویز کند.

سایر مقالاتی که تا کنون در این سایت نوشته ام:

آیا رژیم کتوژنیک باعث اسهال میشود

رژیم کتوژنیک برای چه سنی مناسب است

رژیم کتوژنیک برای چه کسانی مناسب است

در رژیم کتوژنیک چه چیزهایی نباید خورد

رژیم کتوژنیک برای چه افرادی مناسب نیست

بی خوابی در رژیم کتوژنیک ؛ اختلالات خواب در کتو

غذاهای کتویی ایرانی ؛ دستور پخت غذاهای کتوژنیکی

لبنیات در رژیم کتوژنیک

کتوراش چیست

رژیم کتوژنیک pdf

رژیم کتوژنیک

رژیم غذایی کتوژنیک در سندرم تخمدان پلی کیستیک یا PCOS

عوارض رژیم کتوژنیک 

علائم ورود به کتوز

میزان کاهش وزن در رژیم کتوژنیک چقدر است؟

چگونه رژیم کتوژنیک را شروع کنیم؟ یک راهنمای ساده برای مبتدیان

رژیم کتوژنیک گیاهی

چرا در رژیم کتو وزن کم نمیکنم

مصرف استویا در رژیم کتوژنیک

ورزش در رژیم کتوژنیک

رژیم کتوژنیک در کبد چرب 

رژیم کتوژنیک در دیابت

رژیم کتوژنیک توسط متخصص تغذیه

رژیم اتکینز

میوه های مجاز در رژیم کتوژنیک

رژیم کتوژنیک در دوران شیردهی

رژیم کتوژنیک از نظر دکتر کرمانی

کله پاچه در رژیم کتوژنیک

بهترین روغن برای رژیم کتوژنیک

کاربرد پودر تارتار در رژیم کتوژنیک

علت کتوراشبا انجام چند راهکار گفته شده میتوانید به درمان کتوراش کمک کنید که در ادامه برای شما آوردهایم. دانشمندان بر این باورند که افزایش مصرف پروتئین و سبزیجات باعث تغییرات هورمون های سیری و گرسنگی شده و گرسنگی کمتری به سراغ شما می آید.

علت کتوراش چیست

در مطلب بهترین کربوهیدرات ها لیستی از کربوهیدرات های مفید آماده شده که انتخاب خوبی برای اضافه کردن به برنامه غذایی هستند.

راه درمان کتوراش

همچنین برخی پژوهشها نشان دادهاند که رژیم کتوژنیک کلاسیک برای بیماران سرطانی هم مفید است و رشد سرطان را محدود میکند.

برای کاهش عوارض جانبی بهتر است که از الکترولیتها بهره ببرید. از الکترولیتها میتوان آب قلم، ترشی و شور را نام برد. با تغییر در سبک زندگی و رژیم غذایی میتوان از بروز کتوراش پیشگیری کرد.

همانطور که میدانید این تغییر سوخت بدن یک شبه رخ نمیدهد. رژیم کتو یک سبک غذایی متفاوت است و مواد خوراکی شما تغییر پیدا میکند.

کتوراش در رژیم کتو

استفاده از دستگاه تحلیل کننده استون در خون یک روش تقریباً دقیق است اما نسبت به آزمایش خون دقت کمتری دارد.

کتوراش نی نی سایت

در فرآیند کتوسیس بدن چربی را به کتون تبدیل میکند و به عنوان سوخت اصلی بدن مورد استفاده قرار میدهد. اگرچه ورزش کردن کتون را بالا میبرد اما به ۱ تا ۴ هفته زمان نیاز داریم تا بدن ما به استفاده از کتون ها و اسیدهای چرب به عنوان سوخت اصلی بدن عادت کند.

کتوراش و درمان

بعد از این که شما برای مدت زمان طولانی از کربوهیدرات به عنوان سوخت اصلی بدن استفاده کردید حالا بدن مجبور است که خود را با شرایط جدید وفق دهد.

این چربیها یا به کتون تبدیل شده یا به عنوان انرژی مورد استفاده قرار میگیرد.

کتوزیس یا کتوسیس به یک معنا هستند اما به این دو صورت در صحبت استفاده میشوند. از کجا بدانیم که در فاز کتوزیس هستیم؟

فستینگ به شما کمک میکند که کار آسان تری برای ورود به فاز کتوسیس داشته باشید.

شما راه حلی ندارید؟ وقتی فردی دچار کتوراش میشه دو تا حالت ممکنه رخ بده: – بهترین سناریو اینه که این راش ها در طی چند هفته از بین برن – بدترین سناریو اینه که شما جز معدود آدم هایی باشین که هر بار بدنتون وارد کتوسیس میشه با این عارضه روبرو بشین .

معمولا در هر سمت بدن یه الگوی متقارن و توزیع یکنواخت داره. برخی سلولها و ارگانهای بدن قادر به استفاده از کتون به عنوان منبع سوخت نیستند به همین خاطر فرآیند نوگلوکززایی صورت میگیرد.

دلایل ایجاد کتوراش: ۱. کتون ها (به عنوان مثال استون) تولید شده توسط بدن شما در طول کتوسیس می تواند باعث التهاب در اطراف رگ های خونی شماو باعث بثورات شود.

به عنوان مثال، رژیم کتوژنیک کلاسیک حدود ۷۵ درصد کالریها را چربی تشکیل میدهد که برای درمان کودکان مبتلا به صرع مورد استفاده قرار میگیرد.

روغن نارگیل ۴ نوع مختلف تری گلیسیرید زنجیره متوسط دارد اما لاریک اسید ۵۰ درصد از این چربیها را تشکیل میدهد.

تحلیل کننده تنفس استون را مورد بررسی قرار میدهد. با آزمایش خون اندازه گیری کننده سطح کتون ها میتوانید متوجه شوید که در کتوسیس قرار گرفتهاید یا خیر. به همین خاطر بعد از گذشت مدتی افراد دنبال کننده رژیم کم کربوهیدرات وضوح و عملکرد ذهنی بهتری را تجربه میکنند.

در واقع بوی بد نفس یکی از شایعترین نشانههای فاز کتوسیس بوده و افراد بسیاری آن را تجربه کردهاند.

قرمز شدن و خارش در اطراف گردن و بالاتنه از نشانههای کتوراش است. از نشانههای قابل توجه رژیم کتو کاهش قند خون و بالا رفتن سطح کتون است. فاز کتوسیس در رژیم کتوژنیک یا همان کتو اتفاق میافتد که یک فرآیند متابولیکی است.

مصرف کافی پروتئین برای فراهم کردن آمینواسیدهای کبد بسیار مهم است تا فرآیند نوگلوکززایی را به درستی انجام دهد. یکی از ویژگیهای فرآیند کتوزیس کاهش اشتهای خودکار است.

کاهش اشتهای خودکار یکی از ویژگیهای رژیم با کربوهیدرات پایین مانند کتوژنیک است. اما هنوز دلیل اصلی کاهش اشتهای خودکار به طور واضح مشخص نیست.

افراد زیادی مقدار پروتئین را برای بالا بردن سطح کتون محدود میکنند اما این کار صحیح نیست. پروبیوتیکها، پریبیوتیکها، ویتامین دی و روغن ماهی به بهبود کتوراش کمک میکنند.

پژوهشهای انجام شده نشان میدهند رژیمهایی مانند کتو شما را وارد فاز کتوسیس میکنند. پژوهشها نشان میدهند که فاز کتوسیس برای فعالیتهای ورزشی مانند تمرینهای استقامتی مفید است.

پژوهشها نشان میدهند که روغن نارگیل روشی فوقالعاده برای بالا بردن سطح کتون در افراد مبتلا به آلزایمر و دیگر اختلالهای عصبی است. گاهی اوقات تشخیص فاز کتوزیس کار سختی است.

همچنین هرچه شما از نظر فیزیکی فعالیت بیشتری داشته باشید کار شما برای ورود به کتوزیس آسان تر خواهد بود. و اگه شدتش زیاد بود چند روز از رژیم خارج شید و زیر نظر دکتر قرص لیورکر مصرف کنید (مصرف سرخود نداشته باشید و حتما طبق نظر پزشک باشه ) .

بعد از گذشت زمان این مشکلات برطرف میشوند و اگر همچنان پابرجا بود باید ببینید که کدام ماده غذایی برای شما مشکل ایجاد میکند.

معمولاً برای ورود به فاز کتوسیس چیزی بین ۷ تا ۳۰ روز زمان نیاز است. درمان کتوراش : اول از همه نیازه که بگم این مسئله برای همه پیش نمیاد و حتی اصلا بهش برنخورید و اگه کتوراش اتفاق افتاد به بدنتون زمان بدین و در عینحال به دنتون نواد لازم رو برسونید تا بتونه از این مرحله عبور کنه .

در بعضی از افراد(نه همه) وقتی رژیم کتوژنیک رو شروع میکنن و بدنشون وارد فاز کتوسیس میشه این عارضه ممکنه اتفاق بیفته.

کتوراش یک نوع التهاب پوستی هست که به ثورت جوش های ریز همراه با خارش روی بدن کسایی که توی رژیم کتوژنیک دارند ظاهر میشه وقتی بدن در رژیم کتوژنیک هست کبد وظیفه متابولیزاسیون کتون هارا بر عهده داره ، از طرفی ممکنه میزان تولید کتون ها زیاد باشه و بدن نتونه از اونها به خوبی استفاده کنه یا خوب دفعشون کنه که این مسئله فشار بیستری به کبد میاره و باعث ازاد سازی التهاب ها توی بدن میشه .

کمبود مواد مغذی که بدلیل عدم مصرف برخی از غذاها در کتو است هم ممکنه منجر به راش شود. با اختلاف زیاد، رژیم با کربوهیدرات بسیار پایین مانند کتوژنیک مهمترین فاکتور برای ورود به فاز کتوسیس است.

دلیل مصرف بسیار محدود کربوهیدرات در ۲ هفته اول رژیم اتکینز هم ورود به فاز کتوزیس است. روغن نارگیل حاوی چربیهای زنجیره تری گلیسیرید متوسط است که ورود به فاز کتوسیس را آسان تر می کند.

♦ با متخصص تغذیه خود مشورت کنید: اگر میخواهید نسبت به گرفتن رژیم کتو اقدام کنید حتما پیش از آن با یک مشاور تغذیه مشورت کنید تا به شما در پیشگیری از بروز عوارض رژیم کتوژنیک و داشتن یک برنامه غذایی ایمن کمک کند.

شاید تا به حال کتوراش به گوش شما نخورده باشد اما ممکن است که با انجام رژیم کتوژنیک دچار آن شوید.

مقدار کربوهیدرات خالص (یعنی مقدار فیبر را کم کنید تا کربوهیدرات خالص را محاسبه کنید) دریافتی برای ورود افراد به فاز کتوزیس متفاوت است.

اگر به مدت چند ساعت غذا نخورید وارد فاز کتوزیس خواهید شد. با خواندن مطلب لاغری با روغن نارگیل متوجه خواهید شد که چگونه این روغن به لاغری کمک میکند.

حالا با هم می بینیم که از کجا می توانیم نشانه های کتوسیس را متوجه شویم. حالا ببینیم که کتوراش چیست و برای جلوگیری چه کاری باید انجام داد. برای اینکه وارد کتوسیس شویم چه کاری باید صورت گیرد؟

دریافت پروتئین برای حفظ توده عضلانی به هنگام کاهش وزن ضروری است. پژوهشها نشان دادهاند که دریافت بالای اسید لاریک به افزایش تولید کتون ها کمک میکند.

و رنگ آن ها تیره تر می شوند – ضایعات رفع شده: راش ها با الگویی منظم و تیره رنگ هستند و مدتی طول می کشد که این لکه ها از بین روند.

چهار حالت کتوراش: – ضایعات اولیه: بصورت لکه های صورتی رنگ هستند – ضایعات توسعه یافته بصورت لکه های قهوه ای رنگ هستند که گاهی آبدار هم هستند.

ضایعات در حال رفع: راش ها بصورت پوسته می شوند. اسیدهای چرب زنجیره متوسط بر خلاف اغلب چربیها به وسیله کبد جذب می شود. با کاهش ذخیره های گلیکوژنی و پایین آمدن سطح انسولین اسیدهای چرب آزاد میشوند.

اگر به دنبال لیست کاملی از بهترین چربی های مفید هستید پس این مطلب را بخوانید. اگر میخواهید که فستینگ و رژیم کتوژنیک را به طور همزمان انجام دهید پس مطلب رژیم فستینگ چیست را بخوانید.

۲. روزه و فستیگ بیش از حد: وقتی سطح قند خون در طی فستینگ کاهش می باید، بدن وارد فاز کتوسیس می شود و می تواند باعث بروز بثورات شود.

یک پژوهش به مقایسه اثرات فستینگ و مصرف مقدار متفاوت چربی بر سطح کتون به مدت ۳ هفته پرداخت. علاوه بر این رژیم کتوژنیک چربی سوزی شما را افزایش میدهد.

♦ مکمل های مولتی ویتامین-مینرال را فراموش نکنید: مصرف روزانه یک عدد قرص مولتی ویتامین-مینرال میتواند به شما در پیشگیری از کمبود غذایی که در رژیم کتو رخ میدهد جلوگیری کند.

با ورود به فاز کتوسیس بدن چربی و کتون را سوخت اصلی بدن قرار میدهد. دقت داشته باشید که رژیم کتو شما حتما باید سرشار از چربی های با کیفیت باشد.

به خاطر داشته باشید که حتما باید فیبر در رژیم شما گنجانده شود. به خاطر داشته باشید که این روغن ها کالری بالایی هم دارند پس اگر هدف شما کاهش وزن است باید به مقدار متعادلی مصرف شوند.

استون یکی از ۳ کتون اصلی موجود در خون برای قرار گرفتن در فاز کتوسیس است. مصرف محدود کربوهیدراتها در ابتدا ممکن است برای شما خستگی در پی داشته باشد.

یکی از بزرگترین چالش ها در شروع رژیم کتو تغییرات ایجاد شده است. گرچه منجر به ایجاد ناراحتی در افراد میشه ولی خوشبختانه خطری ندارن.

برخی افراد باید ۲۰ گرم کربوهیدرات مصرف کنند اما برخی با خوردن ۵۰ گرم کربوهیدرات هم وارد کتوسیس میشوند. با ورزش کردن ذخایر گلیکوژنی تخلیه میشوند و با خوردن مجدد کربوهیدرات این ذخیرهها را پر میکنید.

اگر ورزش سنگین میکنین یه مدت به خودتون استراحت بدین و از فعالیت های که باعث تعرق زیاد میشه پرهیز کنید . در رژیم کم کربوهیدرات ذخایر گلیکوژنی کاهش پیدا میکند و همانطور که میدانید گلیکوژن موثرتری سوخت برای تمرین های با فشار بالاست.

کبد در واکنش به چنین حالتی سطح کتون را بالا میبرد تا سوخت جایگزین عضلات شود. بدن ما گلوکز را در کبد و عضلات به شکل گلیکوژن ذخیره میکند.

در مطلب دفع سریع آب از بدن به شما یاد میدهیم که به سرعت بتوانید سایز کم کنید. در مطلب رژیم کتو به طور کامل به شما یاد میدهیم که چقدر کربوهیدرات بخورید تا بتوانید لاغر شوید.

در ادامه نکاتی به شما خواهیم گفت تا بتوانید این فاز را به وجود آورید. افراد زیادی از شما تا صبحانه چیزی نمیخورند تا بتوانند وارد این فاز شوند.

برای افراد ممکن است چند روز تا چند هفته طول بکشد که بتوانند سازگاری به دست آورند. در پایان مشخص گردید که سطح کتون افراد با ۷۰ یا ۹۰ درصد مصرف چربی یکسان است.

با شروع رژیم کم کربوهیدرات بدن باید برای سوزاندن چربی به جای کربوهیدرات سازگاری پیدا کند.

تا زمانی که بدن شما به سوخت جدید سازگاری پیدا کند شدت تمرین را کاهش دهید. کتون ها سوخت فوقالعادهای برای مغز میباشند.

به طور معمول گلوکز یا قند منبع اصلی سوخت سلولها هستند. با این حال سلولها می توانند منابع سوختی دیگر مانند کتون ها هم داشته باشند. علاوه بر این به دلیل پایین بودن میزان کربوهیدرات، کبد وظیفه ساخت گلوکز از منابع غیر کربوهیدراتی رو هم باید بر عهده بگیره .

کیتوراش پارت ١ کتوراش یک التهاب پوستی هست که اسم علمی اون اینه: prurigo pigmentosa خود من درشروع این رژیم با این عارضه روبرو شدم و از افراد زیادی کمک گرفتم تا درمانش کنم، همچنین منابع لاتین و مقالات زیادی رو خوندم تا مشکلم رو حل کنم و میخوام این تجربیات را با شما به اشتراک بذارم.

اگر دچار چنین وضعیتی شدید حتما با پزشک مشورت کنید تا در صورت نیاز برای شما آنتیبیوتیک تجویز شود. اگر شما به خاطر تغییرات یکباره در رژیم غذایی و پیروی از رژیم کتو دچار کتوراش شدهاید بهتر است که دوباره مقداری کربوهیدرات مصرف کنید.

راه درمان کتوراش

با تغییر در سبک زندگی و رژیم غذایی میتوان از بروز کتوراش پیشگیری کرد. یکی از دلایل التهابهای پوستی کمبود مواد مغذی مورد نیاز پوست است. به عنوان مثال، رژیم کتوژنیک کلاسیک حدود ۷۵ درصد کالریها را چربی تشکیل میدهد که برای درمان کودکان مبتلا به صرع مورد استفاده قرار میگیرد.

اگه مقداری در این فرایند کبد ضعیف عمل کنه و نتونه به خوبی این فرایند رو انجام بده،کتوراش ظاهر میشه. کتوراش یک نوع التهاب پوستی هست که به ثورت جوش های ریز همراه با خارش روی بدن کسایی که توی رژیم کتوژنیک دارند ظاهر میشه وقتی بدن در رژیم کتوژنیک هست کبد وظیفه متابولیزاسیون کتون هارا بر عهده داره ، از طرفی ممکنه میزان تولید کتون ها زیاد باشه و بدن نتونه از اونها به خوبی استفاده کنه یا خوب دفعشون کنه که این مسئله فشار بیستری به کبد میاره و باعث ازاد سازی التهاب ها توی بدن میشه .

کتوراش نی نی سایت

علاوه بر این به دلیل پایین بودن میزان کربوهیدرات، کبد وظیفه ساخت گلوکز از منابع غیر کربوهیدراتی رو هم باید بر عهده بگیره . اسیدهای چرب زنجیره متوسط بر خلاف اغلب چربیها به وسیله کبد جذب می شود.

حالا با هم می بینیم که از کجا می توانیم نشانه های کتوسیس را متوجه شویم. از کجا بدانیم که در فاز کتوزیس هستیم؟

راه درمان کتوراش

کتوزیس یا کتوسیس به یک معنا هستند اما به این دو صورت در صحبت استفاده میشوند. تعدادی از افراد با کاهش شدید کربوهیدرات مشکل بیخوابی یا پریدن از خواب داشتهاند.

کتوراش در رژیم کتو

برای کاهش عوارض جانبی بهتر است که از الکترولیتها بهره ببرید. اگر شما به خاطر تغییرات یکباره در رژیم غذایی و پیروی از رژیم کتو دچار کتوراش شدهاید بهتر است که دوباره مقداری کربوهیدرات مصرف کنید.

شاید تا به حال کتوراش به گوش شما نخورده باشد اما ممکن است که با انجام رژیم کتوژنیک دچار آن شوید. همچنین برخی پژوهشها نشان دادهاند که رژیم کتوژنیک کلاسیک برای بیماران سرطانی هم مفید است و رشد سرطان را محدود میکند.

پژوهشها نشان دادهاند که دریافت بالای اسید لاریک به افزایش تولید کتون ها کمک میکند.

مصرف بالای چربیها لزوما به معنای سطح بالای کتون ها نیست. سطح بالای کتون ها باعث به وجود آمدن بوی بد میشوند. در ادامه نکاتی به شما خواهیم گفت تا بتوانید این فاز را به وجود آورید.

با ورزش کردن ذخایر گلیکوژنی تخلیه میشوند و با خوردن مجدد کربوهیدرات این ذخیرهها را پر میکنید.

 

کتوراش و درمان

 

در رژیم کم کربوهیدرات ذخایر گلیکوژنی کاهش پیدا میکند و همانطور که میدانید گلیکوژن موثرتری سوخت برای تمرین های با فشار بالاست. بدن ما گلوکز را در کبد و عضلات به شکل گلیکوژن ذخیره میکند.

مصرف کافی پروتئین برای فراهم کردن آمینواسیدهای کبد بسیار مهم است تا فرآیند نوگلوکززایی را به درستی انجام دهد. بعد از چند هفته ابتدایی و تخلیه آب اضافی بدن، برای حفظ روند خود باید کالری را محدود نگه دارید.

به خاطر داشته باشید که این روغن ها کالری بالایی هم دارند پس اگر هدف شما کاهش وزن است باید به مقدار متعادلی مصرف شوند.

در طی هفتههای اول و دوم کاهش وزن خیلی سریع اتفاق می افتد. دانشمندان بر این باورند که افزایش مصرف پروتئین و سبزیجات باعث تغییرات هورمون های سیری و گرسنگی شده و گرسنگی کمتری به سراغ شما می آید.

کمبود ویتامین آ، ویتامین ب ۱۲ و ویتامین سی تاثیر مستقیمی بر بیماریهای مزمن پوستی دارند. برخی باور دارند که کاهش وزن به خاطر چربی سوزی است اما دلیل آن کاهش احتباس آب و ذخایر کربوهیدراتی میباشد.

دلیل مصرف بسیار محدود کربوهیدرات در ۲ هفته اول رژیم اتکینز هم ورود به فاز کتوزیس است. همچنین هرچه شما از نظر فیزیکی فعالیت بیشتری داشته باشید کار شما برای ورود به کتوزیس آسان تر خواهد بود.

گاهی اوقات تشخیص فاز کتوزیس کار سختی است. مقدار کربوهیدرات خالص (یعنی مقدار فیبر را کم کنید تا کربوهیدرات خالص را محاسبه کنید) دریافتی برای ورود افراد به فاز کتوزیس متفاوت است.

به خاطر داشته باشید که حتما باید فیبر در رژیم شما گنجانده شود. حالا ببینیم که کتوراش چیست و برای جلوگیری چه کاری باید انجام داد. برای اینکه وارد کتوسیس شویم چه کاری باید صورت گیرد؟

♦ دریافت کربوهیدرات خود را به آهستگی کاهش دهید: به جای اینکه به طور ناگهانی مصرف کربوهیدرات را کاهش دهید، مصرف آن را اندک اندک کم کنید تا به سطح مورد نیاز برای کتوز برسد.

♦ مکمل های مولتی ویتامین-مینرال را فراموش نکنید: مصرف روزانه یک عدد قرص مولتی ویتامین-مینرال میتواند به شما در پیشگیری از کمبود غذایی که در رژیم کتو رخ میدهد جلوگیری کند.

♦ با متخصص تغذیه خود مشورت کنید: اگر میخواهید نسبت به گرفتن رژیم کتو اقدام کنید حتما پیش از آن با یک مشاور تغذیه مشورت کنید تا به شما در پیشگیری از بروز عوارض رژیم کتوژنیک و داشتن یک برنامه غذایی ایمن کمک کند.

با اختلاف زیاد، رژیم با کربوهیدرات بسیار پایین مانند کتوژنیک مهمترین فاکتور برای ورود به فاز کتوسیس است. کاهش اشتهای خودکار یکی از ویژگیهای رژیم با کربوهیدرات پایین مانند کتوژنیک است.

اگر به دنبال کاهش وزن سریع هستید، رژیم های کم کربوهیدرات مانند کتوژنیک بسیار موثر هستند. اگرچه کاهش وزن معمولا باعث از دست رفتن چربی و عضله میشود اما مصرف مقدار کافی از پروتئین در رژیمهای کم کربوهیدرات از ریزش عضله جلوگیری میکند.

با توجه به نوع رژیم کتوژنیک که انتخاب میکنید چیزی بین ۶۰ تا ۸۰ درصد کالریها از چربی تامین میشود.

فاز کتوسیس در رژیم کتوژنیک یا همان کتو اتفاق میافتد که یک فرآیند متابولیکی است. درمان کتوراش : اول از همه نیازه که بگم این مسئله برای همه پیش نمیاد و حتی اصلا بهش برنخورید و اگه کتوراش اتفاق افتاد به بدنتون زمان بدین و در عینحال به دنتون نواد لازم رو برسونید تا بتونه از این مرحله عبور کنه .

و اگه شدتش زیاد بود چند روز از رژیم خارج شید و زیر نظر دکتر قرص لیورکر مصرف کنید (مصرف سرخود نداشته باشید و حتما طبق نظر پزشک باشه ) .

بعد از گذشت زمان این مشکلات برطرف میشوند و اگر همچنان پابرجا بود باید ببینید که کدام ماده غذایی برای شما مشکل ایجاد میکند. با این حال اگر کتون از قبل بالا باشد ورزش کمک چندانی نخواهد کرد.

اگرچه ورزش کردن کتون را بالا میبرد اما به ۱ تا ۴ هفته زمان نیاز داریم تا بدن ما به استفاده از کتون ها و اسیدهای چرب به عنوان سوخت اصلی بدن عادت کند.

با کاهش ذخیره های گلیکوژنی و پایین آمدن سطح انسولین اسیدهای چرب آزاد میشوند. در صورتی که کربوهیدرات در دسترس نباشد ذخایر گلیکوژنی هم خالی میماند.

اگر کربوهیدرات کمی دریافت کنید ذخایر گلیکوژنی کاهش پیدا کرده و سطح هورمون انسولین هم کمتر میشود.

خیلی شبیه اگزما و درماتیت هستند و معمولا در ناحیه گردن، کمر، سینه، شانه، لگن و زیربغل و کمتر در ناحیه صورت و سایر اندام ها رخ میده.

وقتی فردی دچار کتوراش میشه دو تا حالت ممکنه رخ بده: – بهترین سناریو اینه که این راش ها در طی چند هفته از بین برن – بدترین سناریو اینه که شما جز معدود آدم هایی باشین که هر بار بدنتون وارد کتوسیس میشه با این عارضه روبرو بشین .

همانطور که میدانید این تغییر سوخت بدن یک شبه رخ نمیدهد. درست است که این بو خوشایند نیست اما از نشانه های کتوسیس میباشد. معمولا این نشانهها با گذشت چند روز از بین میرود.

اگر به مدت چند ساعت غذا نخورید وارد فاز کتوزیس خواهید شد. یکی از ویژگیهای فرآیند کتوزیس کاهش اشتهای خودکار است. همچنین کتون در مغز برای کاهش اشتها اثر میگذارد.

استون یکی از ۳ کتون اصلی موجود در خون برای قرار گرفتن در فاز کتوسیس است.

به طور معمول گلوکز یا قند منبع اصلی سوخت سلولها هستند. با آزمایش خون اندازه گیری کننده سطح کتون ها میتوانید متوجه شوید که در کتوسیس قرار گرفتهاید یا خیر.

همچنین با استفاده از نوارهای نشانگر میتوانید مقدار کتون در ادرار را اندازه گیری کنید. سبزیجات ، اب به اندازه کافی مصرف امگا ۳ و ب کمپلکس و عرق کاسنی و الکترولیت و توی محلول الکرتولیت ۱ قاشق تخم شربتی و ۱ قاشق غذاخوری خاکشیر اضافه کنید .

همچنین مطمئن شوید که رژیم شما سرشار از سبزیجات کم کربوهیدرات سالم باشد. دقت داشته باشید که رژیم کتو شما حتما باید سرشار از چربی های با کیفیت باشد. رژیم کتوژنیک علاوه بر کربوهیدرات پایین، سرشار از چربیهای سالم است.

یک پژوهش به مقایسه اثرات فستینگ و مصرف مقدار متفاوت چربی بر سطح کتون به مدت ۳ هفته پرداخت. در یک کلام باید بگوییم وقتی که وارد کتوسیس میشوید بدن شما یک ماشین چربی سوز تبدیل میشود.

۲. روزه و فستیگ بیش از حد: وقتی سطح قند خون در طی فستینگ کاهش می باید، بدن وارد فاز کتوسیس می شود و می تواند باعث بروز بثورات شود.

در بعضی از افراد(نه همه) وقتی رژیم کتوژنیک رو شروع میکنن و بدنشون وارد فاز کتوسیس میشه این عارضه ممکنه اتفاق بیفته.

۳. آلرژن ها. واکنش آلرژیک در واکنش به غذاهای مختلف کتویی ممکن است اتفاق بیفتد و منجر به راش شود. گرچه منجر به ایجاد ناراحتی در افراد میشه ولی خوشبختانه خطری ندارن.

در پایان مشخص گردید که سطح کتون افراد با ۷۰ یا ۹۰ درصد مصرف چربی یکسان است.

در یک پژوهش مشخص گردید که در صورت پایین بودن سطح کتون خون میتوانیم با ورزش کردن به افزایش کتون ها کمک کنیم. کتوراش ها با ورزش سخت، در معرض گرما و رطوبت بودن و یا اصطکاک میتونن بدتر بشن.

اگر ورزش سنگین میکنین یه مدت به خودتون استراحت بدین و از فعالیت های که باعث تعرق زیاد میشه پرهیز کنید .

معمولا در هر سمت بدن یه الگوی متقارن و توزیع یکنواخت داره. دلایل ایجاد کتوراش: ۱. کتون ها (به عنوان مثال استون) تولید شده توسط بدن شما در طول کتوسیس می تواند باعث التهاب در اطراف رگ های خونی شماو باعث بثورات شود.

با این حال سلولها می توانند منابع سوختی دیگر مانند کتون ها هم داشته باشند. همچنین میتونین از اسموتی کرفس و جعفری برای کمک به ماک سازی کبد هم استفاده کنید .

فستینگ به شما کمک میکند که کار آسان تری برای ورود به فاز کتوسیس داشته باشید.

افراد زیادی مقدار پروتئین را برای بالا بردن سطح کتون محدود میکنند اما این کار صحیح نیست. کیتوراش پارت ١ کتوراش یک التهاب پوستی هست که اسم علمی اون اینه: prurigo pigmentosa خود من درشروع این رژیم با این عارضه روبرو شدم و از افراد زیادی کمک گرفتم تا درمانش کنم، همچنین منابع لاتین و مقالات زیادی رو خوندم تا مشکلم رو حل کنم و میخوام این تجربیات را با شما به اشتراک بذارم.

علاوه بر تغییرات در برنامه غذایی، مکملهای ضد التهاب هم میتوانند به شما کمک کنند. با گذشت چند هفته وضعیت افراد به حالت نرمال بر میگردد. علاوه بر این رژیم کتوژنیک چربی سوزی شما را افزایش میدهد.

کتوراش چیست

راه درمان کتوراش

درمان کتوراش : اول از همه نیازه که بگم این مسئله برای همه پیش نمیاد و حتی اصلا بهش برنخورید و اگه کتوراش اتفاق افتاد به بدنتون زمان بدین و در عینحال به دنتون نواد لازم رو برسونید تا بتونه از این مرحله عبور کنه .

دلیل مصرف بسیار محدود کربوهیدرات در ۲ هفته اول رژیم اتکینز هم ورود به فاز کتوزیس است. مقدار کربوهیدرات خالص (یعنی مقدار فیبر را کم کنید تا کربوهیدرات خالص را محاسبه کنید) دریافتی برای ورود افراد به فاز کتوزیس متفاوت است.

کتوراش در رژیم کتو

پس با استفاده از مواد مغذی مانند جگر کمبود خود را جبران کنید. اگرچه ورزش کردن کتون را بالا میبرد اما به ۱ تا ۴ هفته زمان نیاز داریم تا بدن ما به استفاده از کتون ها و اسیدهای چرب به عنوان سوخت اصلی بدن عادت کند.

به طور معمول گلوکز یا قند منبع اصلی سوخت سلولها هستند. برخی سلولها و ارگانهای بدن قادر به استفاده از کتون به عنوان منبع سوخت نیستند به همین خاطر فرآیند نوگلوکززایی صورت میگیرد.

علت کتوراش چیست

استفاده از دستگاه تحلیل کننده استون در خون یک روش تقریباً دقیق است اما نسبت به آزمایش خون دقت کمتری دارد. دلایل ایجاد کتوراش: ۱. کتون ها (به عنوان مثال استون) تولید شده توسط بدن شما در طول کتوسیس می تواند باعث التهاب در اطراف رگ های خونی شماو باعث بثورات شود.

کتوراش و درمان

۲. روزه و فستیگ بیش از حد: وقتی سطح قند خون در طی فستینگ کاهش می باید، بدن وارد فاز کتوسیس می شود و می تواند باعث بروز بثورات شود.

کتوراش نی نی سایت

در بعضی از افراد(نه همه) وقتی رژیم کتوژنیک رو شروع میکنن و بدنشون وارد فاز کتوسیس میشه این عارضه ممکنه اتفاق بیفته. افراد بسیار زیادی در شروع رژیم کتوژنیک گزارش دادهاند که احساس آشفتگی ذهنی، خستگی و بیماری داشتهاند.

کیتوراش پارت ١ کتوراش یک التهاب پوستی هست که اسم علمی اون اینه: prurigo pigmentosa خود من درشروع این رژیم با این عارضه روبرو شدم و از افراد زیادی کمک گرفتم تا درمانش کنم، همچنین منابع لاتین و مقالات زیادی رو خوندم تا مشکلم رو حل کنم و میخوام این تجربیات را با شما به اشتراک بذارم.

تا زمانی که بدن شما به سوخت جدید سازگاری پیدا کند شدت تمرین را کاهش دهید.

بعد از این که شما برای مدت زمان طولانی از کربوهیدرات به عنوان سوخت اصلی بدن استفاده کردید حالا بدن مجبور است که خود را با شرایط جدید وفق دهد.

استون یکی از ۳ کتون اصلی موجود در خون برای قرار گرفتن در فاز کتوسیس است. تحلیل کننده تنفس استون را مورد بررسی قرار میدهد.

با مصرف زیاد چربیهای سالم میتوانید سطح کتون را بالا ببرید و وارد فاز کتوسیس شوید.

فاز کتوسیس نیازمند به مصرف کافی پروتئین بوده اما نباید زیادهروی کرد. دانشمندان بر این باورند که افزایش مصرف پروتئین و سبزیجات باعث تغییرات هورمون های سیری و گرسنگی شده و گرسنگی کمتری به سراغ شما می آید.

و رنگ آن ها تیره تر می شوند – ضایعات رفع شده: راش ها با الگویی منظم و تیره رنگ هستند و مدتی طول می کشد که این لکه ها از بین روند.

معمولاً برای ورود به فاز کتوسیس چیزی بین ۷ تا ۳۰ روز زمان نیاز است. ♦ دریافت کربوهیدرات خود را به آهستگی کاهش دهید: به جای اینکه به طور ناگهانی مصرف کربوهیدرات را کاهش دهید، مصرف آن را اندک اندک کم کنید تا به سطح مورد نیاز برای کتوز برسد.

روغن نارگیل ۴ نوع مختلف تری گلیسیرید زنجیره متوسط دارد اما لاریک اسید ۵۰ درصد از این چربیها را تشکیل میدهد.

دانشمندان چنین نشانههایی را آنفولانزای کتوژنیک نامیدهاند زیرا که شباهت زیادی به آنفولانزا دارد. علائم ظاهری: این راش ها بثوراتی دارای خارش هستند که می تواند بسته به مرحله ای که در آن قرار دارد به رنگ قرمز، قهوه ای یا صورتی کمرنگ باشد.

برخی افراد در شروع رژیم دچار مشکل بی خوابی می شوند. مشکلات گوارشی مثل اسهال و یبوست از عوارض شروع رژیم کتوژنیک هستند. بعد از گذشت زمان این مشکلات برطرف میشوند و اگر همچنان پابرجا بود باید ببینید که کدام ماده غذایی برای شما مشکل ایجاد میکند.

پژوهشها نشان میدهند که فاز کتوسیس برای فعالیتهای ورزشی مانند تمرینهای استقامتی مفید است. گاهی اوقات تشخیص فاز کتوزیس کار سختی است.

برای افراد ممکن است چند روز تا چند هفته طول بکشد که بتوانند سازگاری به دست آورند.

در پژوهشهای بسیار زیادی مشخص شده که دنبال کردن رژیم کتو چه برای کوتاه مدت و چه بلند مدت کاهش وزن در پی خواهد داشت.

اگر به مدت چند ساعت غذا نخورید وارد فاز کتوزیس خواهید شد. در ادامه نکاتی به شما خواهیم گفت تا بتوانید این فاز را به وجود آورید.

به عنوان مثال، رژیم کتوژنیک کلاسیک حدود ۷۵ درصد کالریها را چربی تشکیل میدهد که برای درمان کودکان مبتلا به صرع مورد استفاده قرار میگیرد. با انجام چند راهکار گفته شده میتوانید به درمان کتوراش کمک کنید که در ادامه برای شما آوردهایم.

مصرف محدود کربوهیدراتها در ابتدا ممکن است برای شما خستگی در پی داشته باشد. وقتی فردی دچار کتوراش میشه دو تا حالت ممکنه رخ بده: – بهترین سناریو اینه که این راش ها در طی چند هفته از بین برن – بدترین سناریو اینه که شما جز معدود آدم هایی باشین که هر بار بدنتون وارد کتوسیس میشه با این عارضه روبرو بشین .

♦ مکمل های مولتی ویتامین-مینرال را فراموش نکنید: مصرف روزانه یک عدد قرص مولتی ویتامین-مینرال میتواند به شما در پیشگیری از کمبود غذایی که در رژیم کتو رخ میدهد جلوگیری کند.

پژوهشهای انجام شده نشان میدهند رژیمهایی مانند کتو شما را وارد فاز کتوسیس میکنند. ♦ با متخصص تغذیه خود مشورت کنید: اگر میخواهید نسبت به گرفتن رژیم کتو اقدام کنید حتما پیش از آن با یک مشاور تغذیه مشورت کنید تا به شما در پیشگیری از بروز عوارض رژیم کتوژنیک و داشتن یک برنامه غذایی ایمن کمک کند.

علاوه بر تغییرات در برنامه غذایی، مکملهای ضد التهاب هم میتوانند به شما کمک کنند. در مطلب بهترین کربوهیدرات ها لیستی از کربوهیدرات های مفید آماده شده که انتخاب خوبی برای اضافه کردن به برنامه غذایی هستند.

روغن زیتون، روغن آووکادو، روغن نارگیل و دنبه از بهترین چربیها هستند. اگر به دنبال لیست کاملی از بهترین چربی های مفید هستید پس این مطلب را بخوانید. همچنین با استفاده از نوارهای نشانگر میتوانید مقدار کتون در ادرار را اندازه گیری کنید.

کتوزیس یا کتوسیس به یک معنا هستند اما به این دو صورت در صحبت استفاده میشوند. با آزمایش خون اندازه گیری کننده سطح کتون ها میتوانید متوجه شوید که در کتوسیس قرار گرفتهاید یا خیر.

در فرآیند کتوسیس بدن چربی را به کتون تبدیل میکند و به عنوان سوخت اصلی بدن مورد استفاده قرار میدهد.

اما هنوز دلیل اصلی کاهش اشتهای خودکار به طور واضح مشخص نیست. با ورود به فاز کتوسیس بدن چربی و کتون را سوخت اصلی بدن قرار میدهد. روغن نارگیل حاوی چربیهای زنجیره تری گلیسیرید متوسط است که ورود به فاز کتوسیس را آسان تر می کند

ضایعات در حال رفع: راش ها بصورت پوسته می شوند. چهار حالت کتوراش: – ضایعات اولیه: بصورت لکه های صورتی رنگ هستند – ضایعات توسعه یافته بصورت لکه های قهوه ای رنگ هستند که گاهی آبدار هم هستند.

با گذشت چند هفته وضعیت افراد به حالت نرمال بر میگردد. رژیم کتوژنیک علاوه بر کربوهیدرات پایین، سرشار از چربیهای سالم است.

دقت داشته باشید که رژیم کتو شما حتما باید سرشار از چربی های با کیفیت باشد.

همچنین مطمئن شوید که رژیم شما سرشار از سبزیجات کم کربوهیدرات سالم باشد. فستینگ به شما کمک میکند که کار آسان تری برای ورود به فاز کتوسیس داشته باشید.

افراد زیادی مقدار پروتئین را برای بالا بردن سطح کتون محدود میکنند اما این کار صحیح نیست.

بعد از چند هفته ابتدایی و تخلیه آب اضافی بدن، برای حفظ روند خود باید کالری را محدود نگه دارید.

با ورزش کردن ذخایر گلیکوژنی تخلیه میشوند و با خوردن مجدد کربوهیدرات این ذخیرهها را پر میکنید. با توجه به نوع رژیم کتوژنیک که انتخاب میکنید چیزی بین ۶۰ تا ۸۰ درصد کالریها از چربی تامین میشود.

معمولا این نشانهها با گذشت چند روز از بین میرود. خیلی شبیه اگزما و درماتیت هستند و معمولا در ناحیه گردن، کمر، سینه، شانه، لگن و زیربغل و کمتر در ناحیه صورت و سایر اندام ها رخ میده.

همانطور که میدانید این تغییر سوخت بدن یک شبه رخ نمیدهد. بدن ما گلوکز را در کبد و عضلات به شکل گلیکوژن ذخیره میکند.

خستگی و ضعف شاید از عوارض جانبی رژیم کم کربوهیدرات باشد و به همین دلیل برخی افراد قید رژیم را میزنند. کاهش اشتهای خودکار یکی از ویژگیهای رژیم با کربوهیدرات پایین مانند کتوژنیک است.

یکی از ویژگیهای فرآیند کتوزیس کاهش اشتهای خودکار است. یکی از دلایل التهابهای پوستی کمبود مواد مغذی مورد نیاز پوست است.

کمبود مواد مغذی که بدلیل عدم مصرف برخی از غذاها در کتو است هم ممکنه منجر به راش شود. ۴. کمبود مواد مغذی.

رژیم کتو یک سبک غذایی متفاوت است و مواد خوراکی شما تغییر پیدا میکند. یک پژوهش به مقایسه اثرات فستینگ و مصرف مقدار متفاوت چربی بر سطح کتون به مدت ۳ هفته پرداخت.

اگر ورزش سنگین میکنین یه مدت به خودتون استراحت بدین و از فعالیت های که باعث تعرق زیاد میشه پرهیز کنید .

اگه مقداری در این فرایند کبد ضعیف عمل کنه و نتونه به خوبی این فرایند رو انجام بده،کتوراش ظاهر میشه.

این راش ها بیشتر در خانم های نوجوان و جوان ظاهر میشه. گرچه منجر به ایجاد ناراحتی در افراد میشه ولی خوشبختانه خطری ندارن. افراد زیادی از شما تا صبحانه چیزی نمیخورند تا بتوانند وارد این فاز شوند.

اگر دچار چنین وضعیتی شدید حتما با پزشک مشورت کنید تا در صورت نیاز برای شما آنتیبیوتیک تجویز شود.

حالا ببینیم که کتوراش چیست و برای جلوگیری چه کاری باید انجام داد. برای اینکه وارد کتوسیس شویم چه کاری باید صورت گیرد؟

با اختلاف زیاد، رژیم با کرب