آلوئه ورا هزاران سال است که در طب سنتی مورد استفاده قرار گرفته است و مطالعات آن را با فواید مختلف سلامتی مرتبط دانسته اند. به عنوان مثال، این گیاه برای درمان آفتاب سوختگی، مبارزه با پلاک دندان و کاهش سطح قند خون استفاده می شود.

علاوه بر این، آلوئه ورا سرشار از مواد مغذی با بیش از ۷۵ ترکیب فعال بالقوه از جمله ویتامین ها، مواد معدنی، آنزیم ها، اسیدهای آمینه، اسیدهای چرب و پلی ساکاریدها است (۱).

با این حال، ممکن است تعجب کنید که آیا این گیاه برای مصرف بی خطر است یا خیر.

آیا می توانید آلوئه ورا بخورید؟

این مقاله به شما می گوید که آیا می توانید آلوئه ورا بخورید یا خیر.

برگ های آلوئه ورا به طور کلی برای خوردن بی خطر هستند

برگ های آلوئه ورا از سه قسمت پوست، ژل و لاتکس تشکیل شده است. آنها بیشتر به خاطر ژلشان شناخته می شوند که مسئول بیشتر فواید سلامتی آن است (۱).

در حالی که بیشتر افراد ژل را روی پوست خود می‌مالند، اما مصرف آن در صورت تهیه مناسب نیز بی‌خطر است.

ژل آلوئه ورا طعمی تمیز و با طراوت دارد و می توان آن را به انواع دستور العمل ها از جمله اسموتی و سالسا اضافه کرد.

برای تهیه ژل، لبه های تیز را از بالا و در امتداد برگ های آلوئه ورا ببرید. سپس پوست را از سمت صاف ببرید، ژل شفاف را بردارید و آن را به مکعب های کوچک برش دهید.

بیشتر بخوانید
سبزی قاصدک - فواید و عوارض جانبی برای سلامتی

اطمینان حاصل کنید که مکعب های ژل را به طور کامل بشویید تا همه آثار کثیفی، زباله و باقی مانده از بین برود. باقی مانده لاتکس می تواند طعم تلخ ناخوشایندی به ژل بدهد.

لاتکس یک لایه نازک از مایع زرد رنگ بین پوست و ژل برگ است. حاوی ترکیباتی با خواص ملین قوی مانند آلوئین (۲).

خوردن بیش از حد لاتکس می تواند عوارض جانبی جدی و بالقوه کشنده داشته باشد (۳).

در مقابل، پوست آلوئه ورا به طور کلی برای خوردن بی خطر است. طعم ملایم و بافتی ترد دارد که برای تنوع بخشیدن به سالادهای تابستانی شما مناسب است. از طرف دیگر، می توانید با فرو بردن آن در سالسا یا هوموس از پوست لذت ببرید.

برای آماده سازی پوست، لبه های تیز را از بالا و در امتداد گیاه کوتاه کنید و پوست را از سمت صاف ببرید. مطمئن شوید که پوست را به طور کامل بشویید تا همه آلودگی ها، زباله ها و لاتکس از بین برود.

اگر جویدن آن برایتان سخت است، می‌توانید آن را ۱۰ تا ۲۰ دقیقه قبل از غذا در آب خیس کنید.

بسیار مهم است که برگ‌های گیاه آلوئه‌ورا را انتخاب کنید نه از سایر انواع آلوئه، زیرا ممکن است سمی باشند و بنابراین برای مصرف انسان مناسب نیستند.

خلاصه

به طور کلی خوردن ژل موجود در برگ های آلوئه ورا و همچنین پوست بی خطر است. پوست یا ژل را به طور کامل بشویید تا آثار لاتکس از بین برود، که می تواند عوارض جانبی ناخوشایند و بالقوه مضر داشته باشد.

از خوردن ژل های مراقبت از پوست آلوئه ورا خودداری کنید

ژل آلوئه ورا و محصولات مراقبت از پوست قرار نیست خورده شوند.

بیشتر بخوانید
۱۰ تا از مهمترین خواص قیسی برای سلامت بدن

در عوض، آنها برای کمک به تسکین آفتاب سوختگی، کاهش التهاب، مرطوب کردن، تسکین خارش و درمان انواع دیگر مشکلات پوستی ساخته شده اند.

بسیاری از ژل های تجاری آلوئه ورا حاوی مواد نگهدارنده برای افزایش عمر مفید و همچنین مواد دیگری برای بهبود بو، بافت و رنگ هستند. بسیاری از این مواد برای مصرف در نظر گرفته نشده اند (۴).

علاوه بر این، روش های فرآوری می توانند مواد فعال ژل آلوئه ورا را که در غیر این صورت مسئول مزایای سلامتی ناشی از مصرف ژل هستند، حذف کنند (۴).

خلاصه

بسیاری از محصولات مراقبت از پوست آلوئه ورا حاوی مواد نگهدارنده و سایر موادی هستند که قرار نیست بلعیده شوند. به جای محصولات مراقبت از پوست تجاری، گیاه آلوئه ورا را بخورید.

فواید بالقوه مصرف آلوئه ورا

مصرف ژل برگ آلوئه ورا با مزایای بالقوه سلامتی مرتبط است. سایر قسمت های گیاه نیز با فواید همراه است.

در اینجا برخی از مزایای بالقوه مصرف آلوئه ورا آورده شده است:

  • ممکن است سطح قند خون را کاهش دهد: در مطالعات انسانی و حیوانی، ژل آلوئه ورا با افزایش حساسیت به انسولین به کاهش سطح قند خون کمک می کند (۵، ۶، ۷).
  • ممکن است سیگنال های التهابی را سرکوب کند: در مطالعات حیوانی و لوله آزمایش، عصاره آلوئه ورا سیگنال های التهابی مانند TNFα، IL-1 و IL-6 را سرکوب می کند (۸، ۹).
  • کاهش پلاک دندان: هنگامی که به عنوان دهانشویه استفاده می شود، آب آلوئه ورا می تواند به اندازه دهانشویه معمولی در کاهش تجمع پلاک موثر باشد (۱۰، ۱۱).
  • ممکن است حافظه را تقویت کند: در یک مطالعه حیوانی، مصرف ژل آلوئه ورا به بهبود یادگیری و حافظه کمک کرد و در عین حال علائم افسردگی را کاهش داد (۱۲).
  • سرشار از آنتی اکسیدان: مصرف منظم ژل آلوئه ورا می تواند سطح آنتی اکسیدان خون را افزایش دهد. آنتی اکسیدان ها به مبارزه با آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد، که ترکیباتی هستند که با بسیاری از بیماری های مزمن مرتبط هستند، کمک می کند (۱۳).

خلاصه

آلوئه ورا با مزایای بالقوه سلامتی مانند کاهش سطح قند خون، التهاب و پلاک دندان، و همچنین بهبود حافظه و محافظت آنتی اکسیدانی مرتبط است.

خطرات احتمالی مصرف آلوئه ورا

خوردن لاتکس آلوئه ورا، یک ماده زرد رنگ که در داخل برگ ها یافت می شود، خطرات بالقوه ای دارد.

بیشتر بخوانید
فواید ثابت شده اژدها یا دراگون فروت چیست؟

در دوزهای کم، خوردن لاتکس می تواند با افزایش انقباضات به درمان یبوست کمک کند. با این حال، در سال ۲۰۰۲، FDA ایالات متحده فروش محصولات بدون نسخه حاوی لاتکس آلوئه ورا را به دلیل نگرانی های ایمنی ممنوع کرد (۱۴).

مصرف طولانی مدت لاتکس آلوئه ورا با عوارض جانبی از جمله گرفتگی معده، مشکلات کلیوی، ریتم نامنظم قلب و ضعف عضلانی همراه بوده است (۳).

در دوزهای بالای ۱ گرم در روز، استفاده طولانی مدت حتی می تواند کشنده باشد (۳).

زنان باردار باید از خوردن لاتکس اجتناب کنند زیرا می تواند انقباضات رحمی را تحریک کند که می تواند باعث سقط جنین شود (۱۵).

بیشتر بخوانید
لوبیا چیتی - لوبیا برای سلامت روده و گوارش

علاوه بر این، افراد مبتلا به اختلالات گوارشی، مانند بیماری التهابی روده (IBD) یا بیماری کرون، باید از مصرف لاتکس آلوئه ورا خودداری کنند، زیرا ممکن است وضعیت آنها را بدتر کند (۱۵).

علاوه بر لاتکس، مصرف ژل آلوئه ورا برای افرادی که داروهای دیابت، قلب یا کلیه مصرف می کنند توصیه نمی شود، زیرا ممکن است عوارض جانبی احتمالی داروها را بدتر کند (۱).

از خوردن ژل های مراقبت از پوست آلوئه ورا خودداری کنید زیرا فوایدی مشابه ژل موجود در برگ ها ندارند. ژل های مراقبت از پوست نیز ممکن است حاوی موادی باشند که قرار نیست مصرف شوند.

خلاصه

لاتکس آلوئه ورا می تواند مضر باشد، به ویژه برای زنان باردار، افراد مبتلا به اختلالات گوارشی و افرادی که از داروهای خاص استفاده می کنند. همچنین اگر از داروهای دیابت، قلب یا کلیه استفاده می کنید، باید از ژل آلوئه ورا خودداری کنید.

 خلاصه

ژل آلوئه ورا و پوست آن قابل خوردن است. به طور خاص، ژل ممکن است چندین فواید سلامتی را ارائه دهد.

حتماً ژل یا پوست را به خوبی بشویید تا تمام آثار لاتکس که طعم تلخی ناخوشایندی دارد و می تواند عوارض مضری ایجاد کند، از بین برود.

هرگز محصولات مراقبت از پوست را با آلوئه ورا نخورید. آنها فوایدی مشابه برگها ندارند و قرار نیست بلعیده شوند.