بسیاری از افرادی که رژیم غذایی AIP را دنبال کرده اند، بهبودهایی را در احساس خود و همچنین کاهش علائم رایج اختلالات خودایمنی، مانند خستگی و درد روده یا مفاصل گزارش می دهند. با این حال، در حالی که تحقیقات در مورد این رژیم امیدوار کننده است، آن نیز محدود است.

این مقاله یک مرور کلی از رژیم غذایی AIP، از جمله علم پشت آن، و همچنین آنچه در حال حاضر در مورد توانایی آن در کاهش علائم اختلالات خود ایمنی شناخته شده است، ارائه می دهد.

رژیم پروتکل خودایمنی چیست؟

یک سیستم ایمنی سالم برای تولید آنتی بادی هایی طراحی شده است که به سلول های خارجی یا مضر بدن شما حمله می کنند.

AIP (Autoimmune Protocol) Diet: Overview, Food List, and Guide

با این حال، در افراد مبتلا به اختلالات خود ایمنی، سیستم ایمنی تمایل به تولید آنتی بادی دارد که به جای مبارزه با عفونت، به سلول ها و بافت های سالم حمله می کند.

این می تواند منجر به طیف وسیعی از علائم، از جمله درد مفاصل، خستگی، درد شکم، اسهال، مه مغزی، و آسیب بافتی و عصبی شود.

چند نمونه از اختلالات خود ایمنی عبارتند از آرتریت روماتوئید، لوپوس، IBD، دیابت نوع ۱ و پسوریازیس.

تصور می‌شود که بیماری‌های خودایمنی توسط عوامل مختلفی از جمله تمایل ژنتیکی، عفونت، استرس، التهاب و مصرف دارو ایجاد می‌شوند.

همچنین، برخی تحقیقات نشان می‌دهد که در افراد مستعد، آسیب به سد روده می‌تواند منجر به افزایش نفوذپذیری روده شود که به نام «روده نشت‌کننده» نیز شناخته می‌شود، که ممکن است باعث ایجاد برخی بیماری‌های خودایمنی شود ( ۲ ).

اعتقاد بر این است که برخی غذاها احتمالاً نفوذپذیری روده را افزایش می دهند و در نتیجه احتمال نشت روده را افزایش می دهند.

رژیم AIP بر حذف این غذاها و جایگزینی آنها با مواد غذایی غنی از مواد مغذی و ارتقاء دهنده سلامت تمرکز دارد که تصور می شود به بهبود روده کمک می کند و در نهایت التهاب و علائم بیماری های خود ایمنی را کاهش می دهد ( ۳ ).

همچنین مواد خاصی مانند گلوتن را حذف می کند، که ممکن است باعث پاسخ های ایمنی غیر طبیعی در افراد مستعد شود ( ۴ ، ۵ ).

در حالی که متخصصان بر این باورند که نشت روده ممکن است توضیح قابل قبولی برای التهاب تجربه شده توسط افراد مبتلا به اختلالات خودایمنی باشد، آنها هشدار می دهند که تحقیقات فعلی تایید رابطه علت و معلولی بین این دو را غیرممکن می کند ( ۲ ).

بنابراین، قبل از نتیجه گیری قوی، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

خلاصه

رژیم غذایی پروتکل خودایمنی (AIP) برای کاهش التهاب، درد و سایر علائمی که افراد مبتلا به اختلالات خودایمنی تجربه می‌کنند، با بهبود روده‌های نشت‌کننده و حذف مواد بالقوه مشکل‌ساز از رژیم غذایی‌شان، کاهش می‌دهد.

چگونه کار می کند؟

رژیم AIP هم در انواع غذاهای مجاز و اجتناب شده و هم در مراحلی که شامل رژیم غذایی سرخپوشان می شود، شبیه رژیم سرخپوشان است. به دلیل شباهت‌هایشان، بسیاری رژیم AIP را بسط رژیم سرخپوشان می‌دانند – اگرچه AIP ممکن است نسخه سخت‌گیرانه‌تری از آن دیده شود.

رژیم غذایی AIP از دو مرحله اصلی تشکیل شده است.

مرحله حذف

مرحله اول یک مرحله حذف است که شامل حذف غذاها و داروهایی است که اعتقاد بر این است که باعث التهاب روده، عدم تعادل بین سطوح باکتری خوب و بد در روده یا پاسخ ایمنی می شود ( ۱ ، ۳ ).

در این مرحله از غذاهایی مانند غلات، حبوبات، آجیل، دانه ها، سبزیجات شب بو، تخم مرغ و لبنیات به طور کامل اجتناب می شود.

از تنباکو، الکل، قهوه، روغن ها، افزودنی های غذایی، قندهای تصفیه شده و فرآوری شده و برخی داروها مانند داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) نیز باید اجتناب شود ( ۱ ).

نمونه هایی از NSAID ها عبارتند از ایبوپروفن، ناپروکسن، دیکلوفناک و آسپرین با دوز بالا.

از سوی دیگر، این مرحله مصرف غذاهای تازه و غنی از مواد مغذی، گوشت با حداقل فرآوری شده، غذاهای تخمیر شده و آبگوشت استخوان را تشویق می کند. همچنین بر بهبود عوامل سبک زندگی مانند استرس، خواب و فعالیت بدنی تأکید دارد ( ۱ ).

طول مرحله حذف رژیم غذایی متفاوت است، زیرا معمولاً تا زمانی که فرد کاهش قابل توجهی در علائم احساس کند حفظ می شود. به طور متوسط، اکثر افراد این مرحله را برای ۳۰ تا ۹۰ روز حفظ می کنند، اما برخی ممکن است در ۳ هفته اول متوجه بهبودی شوند ( ۱ ، ۶ ).

مرحله معرفی مجدد

هنگامی که یک بهبود قابل اندازه گیری در علائم و بهزیستی کلی رخ داد، مرحله معرفی مجدد می تواند آغاز شود. در طی این مرحله، غذاهای پرهیز شده به تدریج و بر اساس میزان تحمل فرد، به تدریج به رژیم غذایی وارد می شوند.

هدف از این مرحله شناسایی غذاهایی است که به علائم فرد کمک می کنند و همه غذاهایی که هیچ علامتی ایجاد نمی کنند را مجدداً معرفی می کند و در عین حال از غذاهایی که این علائم را ایجاد می کنند اجتناب می کند. این اجازه می دهد تا گسترده ترین تنوع غذایی که یک فرد می تواند تحمل کند.

در طول این مرحله، غذاها باید یک به یک مجدداً وارد شوند، به مدت ۵ تا ۷ روز قبل از معرفی مجدد غذای متفاوت. این به فرد فرصت کافی می دهد تا متوجه شود که آیا هر یک از علائم او قبل از ادامه روند معرفی مجدد ظاهر می شود ( ۱ ).

غذاهایی که به خوبی تحمل می شوند را می توان دوباره به رژیم غذایی اضافه کرد، در حالی که باید از مصرف غذاهایی که باعث ایجاد علائم می شوند اجتناب شود. به خاطر داشته باشید که تحمل غذایی شما ممکن است در طول زمان تغییر کند.

به این ترتیب، ممکن است بخواهید هر چند وقت یکبار تست معرفی مجدد را برای غذاهایی که در ابتدا در آزمایش شکست خورده‌اند، تکرار کنید.

پروتکل معرفی مجدد گام به گام

در اینجا یک رویکرد گام به گام برای معرفی مجدد غذاهایی است که در مرحله حذف رژیم AIP از آنها اجتناب شده است.

 • مرحله ۱. یک غذا را برای معرفی مجدد انتخاب کنید. برنامه ریزی کنید که این غذا را چند بار در روز در روز آزمایش مصرف کنید، سپس به مدت ۵ تا ۶ روز به طور کامل از مصرف آن خودداری کنید.
 • مرحله ۲. مقدار کمی از غذا را بخورید، مانند ۱ قاشق چایخوری، و ۱۵ دقیقه صبر کنید تا ببینید آیا واکنشی دارید یا خیر.
 • مرحله ۳. اگر علائمی را تجربه کردید، آزمایش را پایان دهید و از مصرف این غذا اجتناب کنید. اگر هیچ علامتی ندارید، مقدار کمی بزرگتر، مانند ۱/۲ قاشق غذاخوری از همان غذا بخورید و احساس خود را برای ۲ تا ۳ ساعت کنترل کنید.
 • مرحله ۴. اگر در این مدت علائمی را تجربه کردید، آزمایش را پایان دهید و از مصرف این غذا اجتناب کنید. اگر هیچ علامتی مشاهده نشد، یک بخش معمولی از همان غذا را بخورید و به مدت ۵ تا ۶ روز بدون مصرف مجدد هیچ غذای دیگری از مصرف آن اجتناب کنید.
 • مرحله ۵. اگر به مدت ۵ تا ۶ روز هیچ علامتی نداشتید، می توانید غذای آزمایش شده را دوباره در رژیم غذایی خود بگنجانید و این فرآیند ۵ مرحله ای معرفی مجدد را با یک غذای جدید تکرار کنید.

بهتر است در شرایطی که باعث افزایش التهاب می شود و تفسیر نتایج را دشوار می کند، از معرفی مجدد غذاها خودداری کنید. این موارد عبارتند از: در طول عفونت، به دنبال یک خواب ضعیف شبانه، زمانی که احساس استرس غیرمعمول، یا به دنبال یک تمرین شدید.

علاوه بر این، گاهی اوقات توصیه می شود که غذاها را به ترتیب خاصی دوباره معرفی کنید. به عنوان مثال، هنگام معرفی مجدد لبنیات، ابتدا محصولات لبنی با کمترین غلظت لاکتوز را انتخاب کنید، مانند روغن مایع یا لبنیات تخمیر شده.

خلاصه

رژیم AIP ابتدا غذاهایی را که ممکن است علائم را برای چند هفته ایجاد کند حذف می کند. سپس هرکدام به صورت جداگانه معرفی می‌شوند تا فقط آنهایی که علائم را تحریک نمی‌کنند در نهایت به رژیم غذایی اضافه شوند.

غذاهایی که باید بخورید و اجتناب کنید 

رژیم غذایی AIP توصیه های سختگیرانه ای در مورد اینکه کدام غذاها را در مرحله حذف آن باید بخورید یا اجتناب کنید دارد ( ۷ و ۸ ).

غذاهایی که باید اجتناب کنید

 • غلات: برنج، گندم، جو، جو، چاودار و غیره و همچنین غذاهای حاصل از آنها مانند ماکارونی، نان و غلات صبحانه
 • حبوبات: عدس، لوبیا، نخود، بادام زمینی و غیره و همچنین غذاهایی که از آنها به دست می آیند، مانند توفو، تمپه، گوشت های ساختگی یا کره بادام زمینی.
 • سبزیجات شب بو: بادمجان، فلفل، سیب زمینی، گوجه فرنگی، گوجه فرنگی و غیره و همچنین ادویه های به دست آمده از سبزیجات شب بو مانند پاپریکا
 • تخم مرغ: تخم مرغ کامل، سفیده تخم مرغ یا غذاهای حاوی این مواد
 • لبنیات: شیر گاو، بز یا گوسفند، و همچنین غذاهایی که از این شیرها به دست می‌آیند، مانند خامه، پنیر، کره یا قیچی. همچنین باید از مصرف پودرهای پروتئینی لبنیات یا سایر مکمل ها اجتناب شود
 • آجیل و دانه ها: تمام مغزها و دانه ها و غذاهایی که از آنها به دست می آید، مانند آرد، کره یا روغن. همچنین شامل کاکائو و ادویه های مبتنی بر دانه، مانند گشنیز، زیره، انیسون، رازیانه، شنبلیله، خردل و جوز هندی است.
 • نوشیدنی های خاص: الکل و قهوه
 • روغن های گیاهی فرآوری شده: روغن کانولا، کلزا، ذرت، پنبه دانه، هسته خرما، گلرنگ، سویا یا روغن آفتابگردان
 • قندهای تصفیه شده یا فرآوری شده: شکر نیشکر یا چغندر، شربت ذرت، شربت برنج قهوه ای و شربت مالت جو. همچنین شامل شیرینی، نوشابه، آب نبات، دسرهای یخ زده، و شکلات است که ممکن است حاوی این مواد باشد.
 • افزودنی های غذایی و شیرین کننده های مصنوعی: چربی های ترانس، رنگ های خوراکی، امولسیفایرها و غلیظ کننده ها و همچنین شیرین کننده های مصنوعی مانند استویا، مانیتول و زایلیتول

برخی از پروتکل‌های AIP توصیه می‌کنند که از تمام میوه‌ها – چه تازه و چه خشک – در مرحله حذف اجتناب شود. برخی دیگر اجازه می‌دهند ۱۰ تا ۴۰ گرم فروکتوز در روز مصرف کنند که حدود ۱ تا ۲ قسمت میوه در روز است.

اگرچه در همه پروتکل‌های AIP مشخص نشده است، اما برخی نیز توصیه می‌کنند از جلبک‌هایی مانند اسپیرولینا یا کلرلا در مرحله حذف اجتناب کنید، زیرا این نوع سبزیجات دریایی نیز ممکن است پاسخ ایمنی را تحریک کند ( ۹ ).

مواد غذایی برای خوردن

 • سبزیجات: انواع سبزیجات به جز سبزی شب بو و جلبک که باید از مصرف آنها پرهیز کرد
 • میوه تازه: انواع میوه های تازه، در حد اعتدال
 • غده ها: سیب زمینی شیرین، تارو، سیب زمینی، و همچنین کنگر فرنگی اورشلیم یا چینی
 • گوشت حداقل فرآوری شده: شکار وحشی، ماهی، غذاهای دریایی، گوشت اندام و مرغ؛ گوشت ها باید در صورت امکان وحشی، علف خوار یا مرتع پرورش داده شوند
 • غذاهای تخمیر شده و غنی از پروبیوتیک: غذاهای تخمیر شده غیرلبنی مانند کامبوجا، کیمچی، کلم ترش، ترشی و کفیر نارگیل. مکمل های پروبیوتیک نیز ممکن است مصرف شوند
 • روغن های گیاهی حداقل فرآوری شده: روغن زیتون، روغن آووکادو یا روغن نارگیل
 • گیاهان و ادویه جات: تا زمانی که از یک دانه گرفته نشده باشند
 • سرکه ها: بالزامیک ، سیب و سرکه شراب قرمز، به شرطی که فاقد قند اضافه شده باشند.
 • شیرین کننده های طبیعی: شربت افرا و عسل، در حد اعتدال
 • چای های خاص: چای سبز و سیاه با مصرف متوسط ​​حداکثر ۳ تا ۴ فنجان در روز
 • آب قلم، آبگوشت استخوان

با وجود مجاز بودن، برخی پروتکل‌ها توصیه می‌کنند که مصرف نمک، چربی‌های اشباع شده و امگا ۶، قندهای طبیعی مانند عسل یا شربت افرا و همچنین غذاهای حاوی نارگیل را تعدیل کنید.

بسته به پروتکل AIP موجود، ممکن است مقادیر کمی میوه نیز مجاز باشد. این معمولاً به میزان حداکثر مصرف ۱۰ تا ۴۰ گرم فروکتوز در روز یا معادل حدود ۱ تا ۲ قسمت میوه تازه است.

برخی از پروتکل‌ها همچنین پیشنهاد می‌کنند که مصرف میوه‌ها و سبزیجات با گلیسمی بالا، از جمله میوه‌های خشک، سیب‌زمینی شیرین و چنار را تعدیل کنید.

شاخص گلیسمی (GI) سیستمی است که برای رتبه بندی غذاها در مقیاس ۰ تا ۱۰۰ بر اساس میزان افزایش سطح قند خون در مقایسه با نان سفید استفاده می شود. میوه ها و سبزیجات با گلیسمی بالا آنهایی هستند که در مقیاس GI رتبه ۷۰ یا بالاتر دارند ( ۱۰ ).

خلاصه

رژیم غذایی AIP معمولاً از غذاهایی با حداقل فرآوری شده و مواد مغذی تشکیل شده است. لیست های بالا مشخص می کند که در مرحله حذف رژیم AIP از کدام غذاها باید استفاده کرد یا از آنها اجتناب کرد.

آیا رژیم AIP کار می کند؟

اگرچه تحقیقات در مورد رژیم غذایی AIP محدود است، برخی شواهد نشان می دهد که ممکن است التهاب و علائم برخی از بیماری های خود ایمنی را کاهش دهد.

ممکن است به بهبود روده نشتی کمک کند

افراد مبتلا به بیماری های خودایمنی اغلب دارای روده نشتی هستند و کارشناسان معتقدند ممکن است بین التهابی که تجربه می کنند و نفوذپذیری روده آنها ارتباطی وجود داشته باشد ( ۲ ، ۳ ، ۱۱ ، ۱۲ ).

یک روده سالم معمولاً نفوذپذیری کمی دارد. این به آن اجازه می دهد تا به عنوان یک مانع خوب عمل کند و از نشت مواد غذایی و مواد زائد به جریان خون جلوگیری کند.

با این حال، یک روده بسیار نفوذپذیر یا نشتی به ذرات خارجی اجازه می دهد تا به جریان خون عبور کنند و به نوبه خود احتمالاً باعث التهاب می شوند.

به موازات آن، شواهد فزاینده ای وجود دارد مبنی بر اینکه غذاهایی که می خورید می توانند بر ایمنی و عملکرد روده شما تأثیر بگذارند، و در برخی موارد، حتی ممکن است میزان التهابی که تجربه می کنید را کاهش دهند ( ۱۳ ، ۱۴ ).

یکی از فرضیه‌هایی که محققان به آن پرداخته‌اند این است که رژیم غذایی AIP با کمک به بهبود روده‌های نشت‌کننده، ممکن است به کاهش درجه التهابی که فرد تجربه می‌کند کمک کند.

اگرچه شواهد علمی در حال حاضر محدود است، تعداد انگشت شماری از مطالعات نشان می دهد که رژیم غذایی AIP ممکن است به کاهش التهاب یا علائم ناشی از آن، حداقل در میان زیرمجموعه ای از افراد مبتلا به اختلالات خودایمنی خاص کمک کند ( ۶ ، ۷ ، ۱۵ ).

با این حال، تحقیقات بیشتری برای درک دقیق راه‌های کمک رژیم AIP و همچنین شرایط دقیقی که تحت آن ممکن است انجام دهد، مورد نیاز است ( ۲ ).

ممکن است التهاب و علائم برخی از اختلالات خود ایمنی را کاهش دهد

تا به امروز، رژیم غذایی AIP در گروه کوچکی از افراد آزمایش شده و نتایج ظاهراً مثبتی را به همراه داشته است.

به عنوان مثال، در یک مطالعه ۱۱ هفته ای اخیر بر روی ۱۵ فرد مبتلا به IBD که رژیم غذایی AIP داشتند، شرکت کنندگان گزارش کردند که علائم مرتبط با IBD به میزان قابل توجهی در پایان مطالعه کمتر شده است. با این حال، هیچ تغییر قابل توجهی در نشانگرهای التهاب مشاهده نشد ( ۱۵ ).

به طور مشابه، در یک مطالعه کوچک افراد مبتلا به IBD به مدت ۱۱ هفته از رژیم غذایی AIP پیروی کردند. شرکت کنندگان بهبودهای قابل توجهی را در دفعات دفع، استرس و توانایی انجام فعالیت های تفریحی یا ورزشی در اوایل ۳ هفته پس از مطالعه گزارش کردند ( ۶ ).

در مطالعه دیگری، ۱۶ زن مبتلا به تیروئیدیت هاشیموتو، یک اختلال خود ایمنی که بر غده تیروئید تأثیر می گذارد، به مدت ۱۰ هفته از رژیم غذایی AIP پیروی کردند. در پایان مطالعه، التهاب و علائم مرتبط با بیماری به ترتیب ۲۹ درصد و ۶۸ درصد کاهش یافت.

شرکت کنندگان همچنین بهبود قابل توجهی در کیفیت زندگی خود گزارش کردند، علیرغم اینکه تفاوت قابل توجهی در معیارهای عملکرد تیروئید آنها وجود نداشت ( ۷ ).

اگرچه امیدوار کننده است، اما مطالعات کوچک و اندک باقی مانده است. همچنین، تا به امروز، آنها تنها بر روی زیر مجموعه کوچکی از افراد مبتلا به اختلالات خودایمنی انجام شده است. بنابراین، قبل از نتیجه گیری قوی، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

خلاصه

رژیم غذایی AIP ممکن است به کاهش نفوذپذیری روده و التهاب در افراد مبتلا به بیماری های خودایمنی کمک کند. مطالعات کوچک اثرات مفیدی را در افراد مبتلا به IBD و تیروئیدیت هاشیموتو گزارش می‌کنند، اما تحقیقات بیشتری برای تایید این مزایا مورد نیاز است.

معایب احتمالی 

رژیم AIP یک رژیم غذایی حذفی در نظر گرفته می شود، که پیروی از آن را برای برخی بسیار محدود و به طور بالقوه سخت می کند، به خصوص در مرحله حذف آن.

مرحله حذف این رژیم همچنین می تواند غذا خوردن را برای افراد در موقعیت های اجتماعی، مانند رستوران یا خانه دوست، دشوار کند و خطر انزوای اجتماعی را افزایش دهد.

همچنین ذکر این نکته مهم است که هیچ تضمینی وجود ندارد که این رژیم التهاب یا علائم مرتبط با بیماری را در همه افراد مبتلا به اختلالات خود ایمنی کاهش دهد.

با این حال، کسانی که با پیروی از این رژیم کاهش علائم را تجربه می‌کنند، ممکن است نسبت به پیشرفت به مرحله معرفی مجدد مکرر باشند، زیرا می‌ترسند که علائم را دوباره بازگرداند.

این می تواند مشکل ساز شود، زیرا باقی ماندن در مرحله حذف می تواند تامین نیاز روزانه شما به مواد مغذی را دشوار کند. بنابراین، ماندن در این مرحله برای مدت طولانی ممکن است خطر ابتلا به کمبود مواد مغذی و همچنین سلامت ضعیف را در طول زمان افزایش دهد.

به همین دلیل است که مرحله معرفی مجدد بسیار مهم است و نباید از آن گذشت.

اگر در شروع مرحله معرفی مجدد با مشکلاتی مواجه هستید، برای راهنمایی شخصی با یک متخصص تغذیه ثبت شده یا سایر متخصصان پزشکی که در مورد رژیم غذایی AIP آگاه هستند تماس بگیرید.

خلاصه

رژیم AIP ممکن است برای همه کارساز نباشد و مرحله حذف آن بسیار محدود کننده است. این می تواند این رژیم را منزوی و پیروی از آن را سخت کند. همچنین اگر از مرحله معرفی مجدد آن برای مدت طولانی اجتناب شود، ممکن است منجر به خطر بالای کمبود مواد مغذی شود.

آیا باید آن را امتحان کنید؟ 

رژیم غذایی AIP برای کمک به کاهش التهاب، درد یا سایر علائم ناشی از بیماری های خودایمنی طراحی شده است. به این ترتیب، ممکن است برای افراد مبتلا به بیماری های خودایمنی مانند لوپوس، IBD، بیماری سلیاک یا آرتریت روماتوئید بهترین کار را انجام دهد.

بیماری های خودایمنی را نمی توان درمان کرد، اما علائم آنها را می توان مدیریت کرد. هدف رژیم AIP این است که با کمک به شناسایی غذاهایی که ممکن است علائم خاص شما را تحریک کنند، به شما در انجام این کار کمک کند.

شواهد در مورد اثربخشی این رژیم در حال حاضر محدود به افراد مبتلا به بیماری IBD و هاشیموتو است.

با این حال، بر اساس نحوه عملکرد این رژیم غذایی، افراد مبتلا به سایر بیماری های خودایمنی نیز ممکن است از آن بهره مند شوند.

در حال حاضر معایب کمی برای امتحان کردن این رژیم وجود دارد، به خصوص زمانی که تحت نظارت یک متخصص تغذیه یا سایر متخصصان پزشکی انجام شود.

جستجوی راهنمایی حرفه ای قبل از امتحان کردن رژیم غذایی AIP به شما کمک می کند تا بهتر متوجه شوید کدام غذاها ممکن است باعث علائم خاص شما شوند و همچنین اطمینان حاصل کنید که در تمام مراحل این رژیم به بهترین شکل ممکن نیازهای غذایی خود را برآورده می کنید.

خلاصه

رژیم غذایی AIP ممکن است شدت علائم مرتبط با بیماری های خودایمنی مختلف را کاهش دهد. با این حال، ممکن است اجرای آن به تنهایی دشوار باشد، به همین دلیل است که راهنمایی از یک متخصص تغذیه یا متخصص پزشکی به شدت توصیه می شود.

خلاصه

رژیم AIP یک رژیم غذایی حذفی است که برای کمک به کاهش التهاب یا سایر علائم ناشی از اختلالات خود ایمنی طراحی شده است.

این شامل دو مرحله است که برای کمک به شناسایی و در نهایت اجتناب از غذاهایی که ممکن است باعث التهاب و علائم خاص بیماری شوند، طراحی شده است. تحقیقات در مورد اثربخشی آن محدود است اما امیدوارکننده به نظر می رسد.

با توجه به معایب محدود آن، افراد مبتلا به اختلالات خودایمنی معمولاً با امتحان کردن آن چیز زیادی برای از دست دادن ندارند. با این حال، احتمالاً بهتر است از یک متخصص بهداشتی واجد شرایط راهنمایی بجویید تا اطمینان حاصل شود که همچنان نیازهای غذایی خود را در تمام مراحل این رژیم تامین می کنید.