علل مدفوع سنگریزه ای و چه باید کرد

بافت مدفوع شما به طور تصادفی تغییر نمی کند. در واقع، می تواند چیزی در مورد سلامت کلی، رژیم غذایی یا سبک زندگی شما به شما بگوید. آنچه مدفوع طبیعی در نظر گرفته می شود می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد، اما اگر مدفوع شما به نظر قوام سنگریزه است، این چیزی نیست که بخواهید نادیده بگیرید – به خصوص اگر این یک اتفاق مکرر باشد.

اجابت مزاج با سنگریزه یا پلت معمولا دلیلی برای نگرانی نیست، اما ممکن است به این معنی باشد که مدفوع با سرعت آهسته در روده شما حرکت می کند. این توده های کوچک و سفت مدفوع می توانند به سختی دفع شوند. آنها همچنین یکی از چندین علامتی هستند که با یبوست رخ می دهد.

به خواندن ادامه دهید تا بیشتر بدانید که چه چیزی باعث مدفوع سنگریزه می شود – در بزرگسالان، کودکان و نوزادان – و چه کارهایی می توانید انجام دهید تا مدفوع خود را به حالت عادی برگردانید.

مدفوع سنگریزه ای چیست؟

مدفوع شما از مواد زائد حاصل از وعده های غذایی و میان وعده هایی که هر روز مصرف می کنید تشکیل شده است. پس از اینکه بدن سوخت و مواد مغذی را دریافت کرد، مدفوع حاصل از دستگاه گوارش تا رسیدن به مقصد نهایی خود یعنی راست روده راه خود را ادامه می دهد.

Causes of Pebble Poop and What to Do About It

مدفوعی که شبیه توپ ها یا گلوله های کوچک است ممکن است به این شکل به نظر برسد زیرا به دلایلی در روده بزرگ راکد مانده است. با گذشت زمان، محتوای آب مدفوع توسط روده بزرگ جذب می شود که آن را خشک و سفت می کند. ممکن است آن را به قطعات کوچکتر نیز تقسیم کند و ظاهری شبیه سنگریزه به آن بدهد.

علائم

وقتی مدفوع سفت و سنگریزه مانند است، دفع آن دشوار است زیرا لبه های سفت و خشک باعث تیز بودن آن می شود. این می تواند حرکات روده شما را دردناک کند. علاوه بر اثبات بصری دفع مدفوع پلت، ممکن است علائم زیر را تجربه کنید:

 • احساس می کنید که هنوز باید بروید، حتی بعد از اینکه مدفوع کردید
 • مدفوع کمتر از سه بار در هفته
 • وقتی می روید زور می زنید، حتی اگر مدفوع خیلی بزرگ نباشد

گاهی اوقات، مدفوع سنگریزه می تواند باعث ایجاد پشتیبان در روده بزرگ شود، بنابراین فقط مدفوع مایع از اطراف آن خارج می شود. این می تواند باعث شود فکر کنید اسهال دارید، در حالی که در واقع هنوز مدفوع سفت در روده خود دارید.

حتی ممکن است خون را در مدفوع پلت خود مشاهده کنید. یک رگه کوچک خون ممکن است به دلیل تحریک در پوشش سطح روده بزرگ شما باشد. خون قابل توجه می تواند چیزی بیشتر را نشان دهد، مانند خونریزی گوارشی.

بیشتر بخوانید
پروکتالژیا فوگاکس: علل، علائم و درمان

اگر متوجه مقدار قابل توجهی خون شدید یا اگر مدفوع شما سیاه است، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

نمودار مدفوع بریستول

مدفوع در اشکال و بافت های مختلف وجود دارد. نمودار مدفوع بریستول، که بر اساس یک مطالعه در سال ۱۹۹۲ بر روی تقریبا ۲۰۰۰ نفر و مدفوع آنها انجام شده است، می تواند به شما کمک کند تا تشخیص دهید مدفوع خود چگونه به نظر می رسد و دقیقاً چه چیزی ممکن است باعث این شکلی شود.

نمودار مدفوع بریستول که قوام مدفوع مختلف و آنچه که معمولا نشان می دهد را نشان می دهد

چه چیزی باعث مدفوع سنگریزه می شود؟

باز هم، همانطور که غذا در سیستم گوارش شما حرکت می کند، روده شما مواد مغذی را در نقاط مختلف جذب می کند. مدفوع در طول مسیر آب را جذب می کند که به حرکت آن در روده ها کمک می کند. مدفوع سالم به طور معمول نرم و تشکیل شده است. نرم بودن باعث می شود مدفوع راحت تر از رکتوم خارج شود.

دفع مدفوع سنگریزه معمولاً زمانی اتفاق می افتد که مدفوع به اندازه کافی سریع از روده عبور نمی کند. در حین شکل گیری، در داخل روده بزرگ که معمولا مقداری آب را جذب می کند، باقی می ماند. این امر مدفوع را کم آب می کند و آن را غلیظ تر و فشرده تر می کند. اگر مدفوع بیش از حد در روده بماند، خشک شده و به سنگریزه یا گلوله های سفت تبدیل می شود.

علل بالقوه زیادی برای مدفوع پلت وجود دارد که بیشتر آنها علل زمینه ای یبوست هستند.

دارو

دارو گاهی اوقات می تواند باعث کاهش سرعت مدفوع از طریق روده بزرگ شود. برخی از آنها با کاهش میزان آب در بدن یا مدفوع باعث حرکات مدفوع سنگریزه می شوند. داروهایی که می توانند باعث دفع مدفوع سنگریزه شوند عبارتند از:

 • آنتی اسیدها، به ویژه آنهایی که دارای آلومینیوم و کلسیم هستند
 • آنتی کولینرژیک ها، که می توانند سرعت دفع مدفوع را کاهش دهند
 • دیورتیک ها، که باعث می شوند بدن شما آب اضافی را از طریق ادرار ترشح کند و مدفوع را خشک کند
 • برخی از مواد افیونی برای درد، که می تواند سرعت دفع مدفوع توسط روده را کاهش دهد

سبک زندگی و رژیم غذایی

کم‌آبی بدن می‌تواند عامل مهمی در اجابت مزاج مدفوع سنگریزه باشد زیرا ممکن است بدن شما آب کافی برای نرم شدن مدفوع نداشته باشد. نوشیدن آب بیشتر یکی از راه های کلیدی برای کاهش یبوست است.

رژیم غذایی با فیبر بیش از حد یا خیلی کم، بسته به نوع فیبر، نیز می تواند یک عامل موثر باشد.

بیشتر بخوانید
هموروئید عفونی: علل، علائم، درمان

عدم تحرک بدنی یا عدم انجام ورزش منظم می تواند منظم بودن حرکات روده را کاهش دهد و باعث سفت شدن مدفوع به قوام سنگریزه مانند شود. حرکت نکردن کافی روده ها یا اجابت مزاج ممکن است منجر به یبوست نیز شود.

شرایط پزشکی

برخی از شرایط پزشکی نیز می توانند به مدفوع سنگریزه کمک کنند. این شرایط شامل اما محدود به موارد زیر نیست:

 • اختلالات مغزی یا ستون فقرات، مانند بیماری پارکینسون، سندرم روده تحریک پذیر یا مولتیپل اسکلروزیس
 • کم کاری تیروئید، که می تواند هورمون هایی را که به تحریک حرکات روده و سایر عملکردهای متابولیک کمک می کنند، کاهش دهد
 • فیبروم‌های رحمی بزرگ که می‌توانند روی رکتوم شما فشار آورده و مدفوع را سخت‌تر دفع کنند
 • دیابت
 • اختلالات کلسیم
 • استفاده بیش از حد از ملین ها
 • شرایط خود ایمنی
 • اختلالات سیستم عصبی محیطی مانند بیماری هیرشپرونگ، نوروفیبروماتوز و نوروپاتی اتونومیک

اگر اغلب مدفوع سنگریزه دارید، یا اگر دیدن مدفوع سنگریزه برایتان تازگی دارد، ممکن است بخواهید برای شناسایی علت زمینه ای به پزشک مراجعه کنید.

اهمیت غربالگری سرطان روده بزرگ

یبوست می تواند نشانه سرطان روده بزرگ به دلیل رشد تومور باشد. با پزشک در مورد غربالگری سرطان روده بزرگ صحبت کنید. ابتلا به سرطان روده بزرگ می تواند نتایج درمان را بهبود بخشد.

گروه ویژه خدمات پیشگیرانه ایالات متحده (USPSTF) و دستورالعمل انجمن سرطان آمریکا (ACS) غربالگری سرطان روده بزرگ را توصیه می‌کنند که از سن ۴۵ سالگی شروع شود، زیرا افراد جوان‌تر به سرطان کولون مبتلا می‌شوند. کالج آمریکایی گوارش توصیه می کند که افراد غربالگری سرطان روده بزرگ را از ۴۰ سالگی شروع کنند.

آیا عوارضی وجود دارد که باید از آنها آگاه بود؟

در صورت عدم درمان، یبوست می تواند منجر به نهفتگی روده شود. این زمانی است که مدفوع در روده شما جمع می شود و اجازه نمی دهد هیچ ماده دیگری وارد روده شود. سایر عوارض احتمالی عبارتند از:

 • شقاق مقعد، که پارگی های کوچک و نازکی در بافت اطراف مقعد شما هستند که می توانند باعث خون و درد در هنگام اجابت مزاج شوند.
 • بواسیر، که ناحیه‌ای از وریدهای متورم مقعدی است که در اثر فشار آوردن برای بیرون راندن حرکات روده تحریک شده است.
 • پرولاپس رکتوم، زمانی است که بخشی از رکتوم به طور غیر طبیعی از دهانه مقعد بیرون زده و ظاهری از داخل به بیرون دارد.

چه زمانی باید به دنبال مراقبت های پزشکی بود

در صورت داشتن علائم زیر علاوه بر یبوست، به پزشک مراجعه کنید، زیرا ممکن است نشانه انسداد جزئی یا کامل روده باشد :

 • درد شدید شکم
 • تورم شکم
 • استفراغ
 • عدم توانایی در عبور گاز
بیشتر بخوانید
چه نوع سرطان خون باعث بزرگ شدن طحال می شود؟

بهترین راه برای درمان مدفوع پلت چیست؟

خوشبختانه، راه‌های مختلفی برای درمان یبوست و مدفوع پلت وجود دارد، از جمله درمان‌های خانگی و نسخه‌های پزشکی.

درمانهای خانگی

تغییر در رژیم غذایی و افزایش فعالیت بدنی ممکن است به شما کمک کند مدفوع معمولی را در کاسه توالت ببینید.

 • غذاهای “P” را انتخاب کنید. یک راه آسان برای به خاطر سپردن برخی از غذاهایی که به مدفوع شما کمک می کند، غذاهایی هستند که با P شروع می شوند: هلو، آلو، گلابی و آلو. گنجاندن اینها در رژیم غذایی می تواند به افزایش مصرف فیبر و بهبود حرکات منظم روده کمک کند.
 • مصرف غذاهای یبوست آور را کاهش دهید. غذاهایی مانند شیر، پنیر و غذاهای فرآوری شده پرچرب می توانند اثر یبوست داشته باشند.
 • آب بیشتری بنوشید. نوشیدن یک لیوان آب اولین چیزی که از خواب بیدار می شوید، راه خوبی برای شروع روز است. می توانید میوه هایی مانند لیمو، توت فرنگی، زغال اخته یا پرتقال را برای افزایش طعم اضافه کنید.
 • ورزش. حرکت و حرکت ناشی از راه رفتن یا رقصیدن می تواند روده های شما را تحریک کند تا در زمان های منظم تری حرکت کنند. افزودن یک جلسه ورزشی ۳۰ دقیقه ای به روز خود یا تقسیم ورزش به جلسات ۱۰ دقیقه ای می تواند کمک کننده باشد.

درمان های پزشکی

اگر درمان‌های خانگی کافی نباشد، پزشک ممکن است موارد زیر را تجویز یا توصیه کند:

 • روان کننده ها برخی از تنقیه های روان کننده، دفع مدفوع سفت را آسان تر می کنند. یک نمونه تنقیه Fleet است که از روغن معدنی ساخته شده است.
 • محرک ها این داروها به تحریک روده ها برای حرکت کمک می کنند و حرکت روده را به جلو می برند. به عنوان مثال می توان به Dulcolax یا Senna اشاره کرد.
 • نرم کننده های مدفوع این داروها به نرم شدن مدفوع سفت و سنگریزه‌ای کمک می‌کنند و راحت‌تر دفع می‌شوند. کولاس یک نمونه است.
 • ملین های حجیم ساز. این محصولات با افزودن فیبر بیشتر به رژیم غذایی شما کار می کنند. به عنوان مثال می توان به متاموسیل یا فیبر لاکس اشاره کرد.
 • ملین های اسمزی. این محصولات آب را به روده بزرگ می کشند و مدفوع را نرم می کنند. MiraLAX یک نمونه است.

برخی از این داروها بدون نسخه در دسترس هستند. قبل از مصرف با یک پزشک صحبت کنید تا مطمئن شوید که با داروهای دیگری که مصرف می کنید تداخل نخواهد داشت.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

در حالی که دفع مدفوع سنگریزه معمولاً یک اورژانس پزشکی نیست، اما ممکن است ناراحت کننده باشد. اگر یبوست در فعالیت های روزانه شما اختلال ایجاد کرد به پزشک مراجعه کنید. پزشک می تواند به شما در شناسایی علت زمینه ای و یافتن تسکین کمک کند.

بیشتر بخوانید
کدام غذاها باعث اسهال می شوند؟

همچنین در صورت مشاهده خون در مدفوع، مدفوع شل در حین احساس یبوست، یا هر گونه نگرانی دیگری در مورد حرکات روده خود با پزشک خود مشورت کنید.

مدفوع سنگریزه در نوزادان و کودکان خردسال

نوزادان و کودکان نیز ممکن است گاهی اوقات مدفوع سنگریزه داشته باشند. اگر در حال تعویض پوشک کودک خود هستید، ممکن است فوراً این قوام را مشاهده کنید. در مورد کودکان بزرگتر، ممکن است تا زمانی که سایر علائم یبوست مانند لغزش یا تصادفات مدفوع را مشاهده نکنید، متوجه نشوید.

علل عبارتند از:

 • آشنایی نوزادان با شیر خشک، غذاهای جامد یا غذاهای جدید
 • عدم تحمل یا حساسیت به غذاها یا نوشیدنی های خاص که منجر به یبوست مزمن می شود
 • سایر موقعیت های غذایی، مانند نوشیدن بیش از حد شیر، کمبود آب (کم آبی) یا مصرف بیش از حد فیبر
 • برخی داروها مانند مکمل های آهن

کودکان همچنین ممکن است با یبوست مواجه شوند اگر برای رفتن به دستشویی خیلی صبر کنند یا مدفوع خود را به دلایل دیگری نگه دارند (مثلاً ترس از استفاده از دستشویی در پیش دبستانی). در این موارد، ممکن است سعی کنید کودک خود را تشویق کنید تا حداقل ۱۰ دقیقه بعد از غذا از حمام استفاده کند تا همه چیز منظم‌تر شود.

اگر یبوست فرزندتان به درمان های خانگی (خوردن غذاهای «P»، نوشیدن آب بیشتر، دستشویی رفتن بیشتر و غیره) پس از ۲ تا ۳ هفته پاسخ نداد، با پزشک اطفال خود تماس بگیرید . پزشک ممکن است داروهای خاصی، شیاف یا تنقیه را پیشنهاد کند. و اگر کوچولوی شما علائم دیگری از حساسیت یا عدم تحمل غذایی مانند گاز، حالت تهوع یا نفخ را نشان داد، حتما با او تماس بگیرید.

خلاصه

مدفوع شما داستانی در مورد سلامتی شما می گوید. اجابت مزاج مدفوع سنگریزه می تواند سیگنالی باشد که مدفوع شما قبل از بیرون آمدن بسیار خشک است و در روده شما متلاشی می شود.

بیشتر درمان‌ها مانند سایر درمان‌ها برای سایر علائم یبوست هستند، از جمله نوشیدن آب بیشتر، افزایش فعالیت بدنی و تغییر مصرف فیبر غذایی.

اگر اینها جواب نداد و مدفوع خشک و سنگریزه مانند ادامه داشت، با پزشک صحبت کنید. آنها ممکن است بخواهند شرایط پزشکی زمینه ای را بررسی کنند.

 منبع

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

3 دیدگاه دربارهٔ «علل مدفوع سنگریزه ای و چه باید کرد;

 1. سلام مدفوع من چندین ساله گلوله ای هستش وگره ای وانگار مونده هستش که بزور بیرون میاد یا با انگشت لوله داخل معقد راکمک میکنم تا بیرون بیارمشون یا با آب شیلنگ میکنم توش بعد یهورها میکنم تا باسرعت آب بیرون بیادولی دراخرحس میکنم باز تو روده مدفوع هست که میخوادبیادبیرون که نیومده…

  پاسخ
 2. سلام.علت.مدفوع.سنگ.ریزه.من.تریاک.میکشم.یک.قرص.متادون.۱۰.روزی.یکی.میخورم.علتش.همین.میشود.که.تریاک.متادون.باعس.شود.مدفوع.سنگ.ریزه.بشود.شرمنده.خلیل.کوچک.شما😢

  پاسخ
 3. سلام.علت.مدفوع.سنگ.ریزه.من.تریاک.میکشم.یک.قرص.متادون.۱۰.روزی.یکی.میخورم.علتش.همین.میشود.که.تریاک.متادون.باعس.شود.تشکر.خلیل.

  پاسخ

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه