فواید دوش آب سرد و آب گرم چیست؟

قرن هاست که مردم در سراسر جهان از آب درمانی استفاده می کنند. دمای آبی که استفاده می کنند ممکن است فواید متفاوتی برای سلامتی داشته باشد.

اکثر مطالعات در مورد مزایای سلامتی آب سرد و گرم از درمان غوطه وری در آب استفاده کرده اند. در طی درمان غوطه وری در آب، فرد بدن خود یا بخشی از بدن خود را برای مدت زمان مشخصی در یک خمره آب غوطه ور می کند.

این مقاله به تشریح نتایج چنین مطالعاتی، از جمله فواید و خطرات بالقوه دوش آب سرد و گرم برای سلامتی می‌پردازد.

اینفوگرافیک اثرات احتمالی دوش آب سرد و دوش آب گرم را بر بدن نشان می دهد

فواید دوش آب سرد

اگرچه گرفتن دوش آب سرد ممکن است تجربه خوشایندی نباشد، اما می تواند فواید خاصی برای سلامتی داشته باشد. یکی بررسی ۲۰۱۴به عنوان مثال، نشان می دهد که آب سرد می تواند:

 • کاهش التهاب و تورم
 • کاهش اسپاسم عضلانی
 • اثرات تسکین دهنده درد دارند

یک مطالعه قدیمی، این بار از ۲۰۰۰، اثرات دماهای مختلف آب بر واکنش های بدن را بررسی کرد. در شرایط آب سرد، محققان شرکت کنندگان را به مدت ۱ ساعت در آب ۵۷.۲ درجه فارنهایت (۱۴ درجه سانتیگراد) غوطه ور کردند. شرکت کنندگان اثرات زیر را تجربه کردند (که برخی از آنها ممکن است لزوما برای سلامتی مفید نباشند):

 • افزایش متابولیسم
 • افزایش ضربان قلب و فشار خون
 • افزایش سطح مواد شیمیایی عصبی دوپامین و نوراپی نفرین
 • سطوح پایین تر کورتیزول،فشار هورمون”

برخی از اثرات مفید غوطه وری در آب سرد عبارتند از:

گردش خون بهبود یافته است

قرار گرفتن در معرض آب سرد باعث انقباض عروق خونی سطح پوست می شود. این جریان خون را از سطح پوست منحرف می کند. در واقع یک مطالعه کوچک ۲۰۱۹ دریافتند که گرفتن دوش آب سرد بعد از ورزش ممکن است با خنک کردن بدن، هیدراتاسیون عمومی را بهبود بخشد.

همانطور که خون از پوست دور می شود، رگ های خونی در بافت های عمیق تر بدن منبسط می شوند. این باعث بهبود گردش خون در بافت های عمیق تر می شود.

بیشتر بخوانید
نوروپاتی اتونومیک

سطوح کورتیزول را کاهش دهید

کورتیزول هورمون “جنگ یا گریز” است که بدن در پاسخ به استرس ترشح می کند.

بنابراین کاهش سطح کورتیزول در خون ممکن است به کاهش سطح استرس کمک کند. محققین توجه داشته باشید که وقتی افراد خود را در حمام آب سرد غوطه ور می کنند، سطح کورتیزول آنها کاهش می یابد.

کاهش درد

با توجه به  بررسی ۲۰۱۴قرار گرفتن در معرض آب سرد باعث ایجاد پاسخ خودکار درد به نام بی دردی ناشی از استرس (SIA) می شود.

SIA یک پاسخ درد کاهش یافته در طول یا پس از قرار گرفتن در معرض یک محرک استرس زا، مانند غوطه وری در آب سرد است.

کاهش درد و خستگی عضلانی مرتبط با ورزش

یکی بزرگتر مطالعه از سال ۲۰۰۹ اثرات غوطه وری در آب سرد بر عملکرد بدنی ورزشکاران را آزمایش کرد. پس از ورزش، برخی از ورزشکاران غوطه ور شدن در آب سرد و برخی دیگر در آب ولرم غوطه ور شدند.

محققان هیچ تفاوتی در عملکرد بدنی بعدی بین دو گروه پیدا نکردند، همچنین تفاوتی در میزان آسیب عضلانی یا التهابی که شرکت کنندگان تجربه کردند پیدا نکردند.

با این حال، درک درد عضلانی و خستگی عمومی در گروهی که غوطه وری در آب سرد دریافت کردند، به طور قابل توجهی کمتر بود. این اثر روانی می تواند در طول ورزش های رقابتی مفید باشد.

فواید دوش آب گرم

دوش آب گرم نیز ممکن است اثرات مفیدی برای سلامتی داشته باشد. چند نمونه از مزایای بالقوه سلامتی عبارتند از:

بهبود سلامت قلب و عروق

به عنوان یکی بررسی ۲۰۱۴ از یادداشت های آب درمانی، به نظر می رسد حمام کردن با آب گرم جریان خون را در افراد مبتلا به نارسایی مزمن قلبی بهبود می بخشد. این به دلیل گشاد شدن طبیعی عروق خونی هنگام قرار گرفتن در معرض دمای بالا است.

بیشتر بخوانید
میاستنی گراویس چیست؟ علائم، علل، تشخیص، درمان و پیشگیری

مطالعه ۲۰۱۲ اثرات غوطه ور شدن آب گرم بر سفتی شریان را بررسی کرد، که زمانی رخ می دهد که شریان های درون بدن انعطاف پذیری کمتری داشته باشند. سفتی شریان نقش مهمی در بیماری قلبی عروقی آترواسکلروز دارد که می تواند منجر به فشار خون بالا شود.

این مطالعه نشان داد که شرکت کنندگانی که پاها و ساق پاهای خود را به مدت ۳۰ دقیقه در آب گرم فرو بردند، سفتی شریان را کاهش دادند. شرکت کنندگانی که غوطه وری در آب گرم دریافت نکردند این اثر را نشان ندادند.

بهبود سلامت عضلات و مفاصل

همانطور که در بالا ذکر شد، دوش آب گرم می تواند جریان خون را افزایش داده و به تسکین مفاصل سفت و ماهیچه های خسته کمک کند. در همین حال، دوش آب سرد می تواند التهاب را کاهش دهد و به بی حسی درد کمک کند.

یکی مطالعه ۲۰۱۷ بررسی اثر درمان سرد و گرم بر آرتروز زانو. محققان ۹۶ شرکت کننده را به سه گروه تقسیم کردند. یک گروه کنترل فقط درمان استاندارد آرتروز را دریافت کرد. دو گروه دیگر درمان استاندارد آرتروز را همراه با گرما درمانی یا سرما درمانی دریافت کردند.

گروه گرما درمانی دو بار در روز به مدت ۳ هفته گرما را روی زانوی آسیب دیده اعمال کردند، در حالی که گروه سرما درمانی دو بار در روز به مدت ۳ هفته از سرما بر روی زانوی آسیب دیده استفاده کردند.

در پایان مطالعه، هر دو گروه کاهش خفیف درد و بهبود خفیف در عملکرد زانو را نشان دادند. با این حال، این اثرات به طور قابل توجهی قوی تر از آنهایی که گروه کنترل تجربه کردند نبود.

بهبود سلامت مغز

یکی مطالعه ۲۰۱۸ اثرات غوطه وری در آب داغ بر فاکتور نوروتروفیک مشتق از مغز (BDNF) را بررسی کرد. BDNF پروتئینی است که چندین عملکرد مهم در مغز و نخاع دارد، از جمله:

 • تقویت بقای سلول های عصبی
 • تقویت رشد، بلوغ و نگهداری سلول های عصبی
 • تقویت یادگیری و حافظه
بیشتر بخوانید
الکترومیوگرافی (EMG) یا تست نوار عصب و عضله

این مطالعه کوچک بود و فقط هشت مرد را شامل می شد. یک گروه به مدت ۲۰ دقیقه در آب داغ با دمای ۱۰۷.۶ درجه فارنهایت (۴۲ درجه سانتیگراد) حمام کردند. گروه دیگر ۲۰ دقیقه در آب گرم با دمای ۹۵ درجه فارنهایت (۳۵ درجه سانتیگراد) حمام کردند.

شرکت کنندگانی که حمام آب گرم مصرف کردند، سطح BDNF به طور قابل توجهی بالاتر بود. محققان به این نتیجه رسیدند که هایپرترمی ناشی از حمام آب گرم تولید BDNF را افزایش می دهد.

بهبود خواب

سازمان هایی مانند موسسه ملی قلب، ریه و خون دوش آب گرم یا حمام آب گرم قبل از خواب را به عنوان راهی برای بهبود خواب توصیه کنید.

یک دوش آب گرم ممکن است کیفیت خواب را به دلیل ترکیبی از نحوه آرامش بدن هنگام حمام کردن و کاهش دمای بدن پس از آن بهبود بخشد.

چه زمانی دوش آب گرم یا سرد بگیرید

پزشکان گاهی اوقات گرما یا سرما درمانی را برای افرادی که آسیب های عضلانی یا استخوانی دارند توصیه می کنند. با این حال، هنوز مشخص نیست که آیا دوش آب سرد یا آب گرم مزایای استفاده از یخ یا پد گرم کننده را دارد یا خیر.

برخی از افراد مبتلا به آرتریت از دوش آب گرم در صبح لذت می برند زیرا به آنها کمک می کند تا احساس تحرک داشته باشند. با این حال، دوش آب سرد برای صدمات همراه با التهاب مفید است.

برای گرفتن دوش آب گرم برای بهبود خواب، یک مطالعه در سال ۲۰۱۹ نشان داد که بهترین زمان برای دوش گرفتن یا حمام کردن ۱-۲ ساعت قبل از خوابیدن.

افراد مبتلا به اگزما و سایر بثورات باید از دوش آب گرم به طور کلی اجتناب کنند، زیرا این دوش می تواند باعث خشکی بیشتر پوست شود.

بیشتر بخوانید
آتاکسی: تعریف، انواع، علل، تشخیص، درمان.

خطرات احتمالی

حمام های طولانی مدت یا دوش های خیلی سرد یا خیلی گرم می تواند دمای بدن فرد را به شدت کاهش دهد یا افزایش دهد.

اگر دمای بدن یک فرد کمتر شود ۸۹.۹۶ درجه فارنهایت (۳۲.۲ درجه سانتی گراد)، یک فرد ممکن است تجربه کند:

 • کاهش سرعت تنفس
 • افت فشار خون
 • بی نظمی ضربان قلب
 • کاهش هوشیاری

اگر آب خیلی داغ باشد، افراد در معرض خطر سوختگی و گرمازدگی هستند.

تا زمانی که فرد از دماهای شدید اجتناب کند، دوش آب سرد و گرم می تواند فواید خاصی برای سلامتی داشته باشد. آب درمانی به طور کلی یک بی خطر استراتژی است و وابستگی یا عوارض جانبی قابل توجهی ایجاد نمی کند.

مطالعات بیشتر برای بررسی و تایید اثرات طولانی مدت گرفتن دوش آب سرد و گرم ضروری خواهد بود.

خلاصه

بیشتر تحقیقات در مورد اثرات سلامتی آب سرد و گرم شامل درمان غوطه وری بوده است. به نظر می رسد مطالعات نشان می دهد که دمای سرد و گرم هر دو می توانند اثرات مفید، اما متفاوتی بر بدن داشته باشند.

مشخص نیست که آیا دوش گرفتن اثراتی مشابه با غوطه وری درمانی دارد یا خیر. در این صورت، فرد باید قبل از تصمیم گیری در مورد دوش آب سرد یا آب گرم، نوع اثراتی را که می خواهد به دست آورد، در نظر بگیرد.

همانند درمان‌های غوطه‌وری در آب، گرفتن دوش آب سرد یا گرم احتمالاً بی‌خطر است. با این حال، مردم باید از دوش گرفتن بسیار سرد یا بسیار داغ اجتناب کنند، زیرا انجام این کار می تواند برای سلامتی مضر باشد.

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

2 دیدگاه دربارهٔ «فواید دوش آب سرد و آب گرم چیست؟;

 1. سلام اگر ممکن است عکس و مطالبی که در سایت می گذارید از لحاظ انسانی و اسلامی رعایت شده باشد مثلاً حجاب و عفاف
  ممنون از شما به عنوان یک مسئول واقعی و با همت.

  پاسخ
 2. درود
  اطلاعاتتان بسیار مفید بود.
  همانطور که در این مقاله گفته شد, دوش آب سرد میتونه بسیار مفید باشه،اگر از روی اصول و در طول بلند مدت باشه، در این راستا مرد یخی یا wim hof هلندی که دارای ۸ رکورد جهانی در زمینه های سیستم ایمنی بالای بدن ، کنترل دمای مرکزی بدن ، کنترل خشم و قوی بودن اعصاب مرکزی، بدست آوردن نیروی طبیعی بالاتر ، قدرت های عضلانی بیشتر ، قدرت تنفسی فوق‌العاده زیاد ، متابولیسم قویتر ، عدم احتیاج به نوشیدن آب در گرمای سوزان و عدم بودن در کنار آتش در سرمای کوهستان و بسیاری دیگر … در آخرین کتاب خود در مورد روش هایی صحبت میکند که می‌تواند در عرض کمتر از بیست روز چندین توانایی پنهان بدن را به ما نشان دهد.
  این کتاب به فارسی ترجمه شده است .
  نام کتاب : روش های ویم هوف ، مرد یخی
  تعداد صفحه: ۳۰۳
  برای دریافت کتاب به صورت الکترونیکی با این شماره ها در تماس باشید.
  شماره تلگرام و واتساپ ؛ ۰۹۰۵۱۵۷۵۰۷۱

  پاسخ

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه