هنگامی که رادیکال های آزاد تجمع می کنند، ممکن است حالتی به نام استرس اکسیداتیو ایجاد کنند. این ممکن است به DNA و سایر ساختارهای مهم در سلول های شما آسیب برساند.

متأسفانه، استرس اکسیداتیو مزمن می تواند خطر ابتلا به بیماری های مزمن مانند بیماری قلبی، دیابت نوع ۲ و سرطان را افزایش دهد ( ۱ ).

خوشبختانه، خوردن یک رژیم غذایی غنی از آنتی اکسیدان ها می تواند به افزایش سطح آنتی اکسیدان خون برای مبارزه با استرس اکسیداتیو و کاهش خطر ابتلا به این بیماری ها کمک کند.

12 Healthy Foods High in Antioxidants

دانشمندان از چندین آزمایش برای اندازه گیری محتوای آنتی اکسیدانی غذاها استفاده می کنند.

یکی از بهترین تست ها آنالیز FRAP (قابلیت کاهش آهن پلاسما) است. محتوای آنتی اکسیدانی غذاها را با میزان خوبی که می توانند یک رادیکال آزاد خاص را خنثی کنند اندازه گیری می کند ( ۲ ).

هر چه مقدار FRAP بالاتر باشد، مواد غذایی حاوی آنتی اکسیدان بیشتری است.

در اینجا ۱۲ غذای سالم که سرشار از آنتی اکسیدان هستند را معرفی می کنیم.

۱. شکلات تلخ

خوش شانس برای دوستداران شکلات، شکلات تلخ مغذی است. نسبت به شکلات معمولی کاکائو بیشتری دارد و همچنین مواد معدنی و آنتی اکسیدان بیشتری دارد.

بر اساس تجزیه و تحلیل FRAP، شکلات تلخ تا ۱۵ میلی مول آنتی اکسیدان در هر ۳.۵ اونس (۱۰۰ گرم) دارد. این حتی بیشتر از زغال اخته و تمشک است که به ترتیب حاوی ۹.۲ و ۲.۳ میلی مول آنتی اکسیدان در همان اندازه مصرف هستند ( ۳ ).

علاوه بر این، آنتی اکسیدان های موجود در کاکائو و شکلات تلخ با فواید سلامت چشمگیر مانند التهاب کمتر و کاهش عوامل خطر بیماری قلبی مرتبط است.

به عنوان مثال، مروری بر ۱۰ مطالعه به ارتباط بین مصرف کاکائو و فشار خون در افراد سالم و افراد مبتلا به فشار خون بالا پرداخت.

مصرف محصولات غنی از کاکائو مانند شکلات تلخ فشار خون سیستولیک (مقدار بالایی) را به طور متوسط ​​۴.۵ میلی متر جیوه و فشار خون دیاستولیک (مقدار پایین) را به طور متوسط ​​۲.۵ میلی متر جیوه کاهش می دهد ( ۴ ).

مطالعه دیگری نشان داد که شکلات تلخ ممکن است خطر بیماری قلبی را با افزایش سطح آنتی اکسیدان خون، افزایش سطح کلسترول HDL “خوب” و جلوگیری از اکسید شدن کلسترول “بد” LDL کاهش دهد ( ۵ ).

کلسترول LDL اکسید شده مضر است زیرا باعث التهاب در رگ های خونی می شود که می تواند منجر به افزایش خطر بیماری قلبی شود ( ۶ ).

خلاصه شکلات تلخ خوشمزه، مغذی و یکی از بهترین منابع آنتی اکسیدان است. به طور کلی، هر چه محتوای کاکائو بیشتر باشد، شکلات حاوی آنتی اکسیدان بیشتری است.

۲. گردو

گردو نوعی آجیل بومی مکزیک و آمریکای جنوبی است. آنها منبع خوبی از چربی های سالم و مواد معدنی هستند، به علاوه حاوی مقدار زیادی آنتی اکسیدان هستند.

بر اساس تجزیه و تحلیل FRAP، گردو حاوی حداکثر ۱۰.۶ میلی مول آنتی اکسیدان در هر ۳.۵ اونس (۱۰۰ گرم) است ( ۳ ).

علاوه بر این، گردو می تواند به افزایش سطح آنتی اکسیدان در خون کمک کند.

به عنوان مثال، یک مطالعه نشان داد که افرادی که ۲۰٪ کالری روزانه خود را از گردو مصرف می کنند، سطوح آنتی اکسیدانی خون را به میزان قابل توجهی افزایش می دهند ( ۷ ).

در مطالعه دیگری، افرادی که گردو مصرف کردند، کاهش ۲۶ تا ۳۳ درصدی در سطوح اکسیده شده LDL خون را طی دو تا هشت ساعت تجربه کردند. سطوح بالای کلسترول LDL اکسید شده در خون یک عامل خطر برای بیماری قلبی است ( ۸ ).

اگرچه گردو منبع خوبی از چربی های سالم است، اما کالری بالایی نیز دارد. بنابراین مهم است که گردو را در حد اعتدال مصرف کنید تا از مصرف بیش از حد کالری اجتناب کنید.

خلاصه گردو آجیل محبوبی است که سرشار از مواد معدنی، چربی های سالم و آنتی اکسیدان است. آنها همچنین ممکن است به
افزایش سطح آنتی اکسیدان خون و کاهش کلسترول بد کمک کنند.

۳. زغال اخته

اگر چه زغال اخته کم کالری است، اما سرشار از مواد مغذی و آنتی اکسیدان است.

بر اساس تجزیه و تحلیل FRAP، زغال اخته تا ۹.۲ میلی مول آنتی اکسیدان در هر ۳.۵ اونس (۱۰۰ گرم) دارد ( ۳ ).

چندین مطالعه حتی نشان می دهد که زغال اخته حاوی بالاترین میزان آنتی اکسیدان در بین تمام میوه ها و سبزیجات معمولی مصرفی است ( ۹ ، ۱۰ ).

علاوه بر این، تحقیقات انجام شده در لوله آزمایش و مطالعات حیوانی نشان داده است که آنتی اکسیدان های موجود در زغال اخته ممکن است کاهش عملکرد مغز را که با افزایش سن اتفاق می افتد، به تاخیر بیندازند ( ۱۱ ).

محققان پیشنهاد کرده اند که آنتی اکسیدان های موجود در زغال اخته ممکن است مسئول این اثر باشند. تصور می شود که آنها این کار را با خنثی کردن رادیکال های آزاد مضر، کاهش التهاب و تغییر بیان ژن های خاص انجام می دهند ( ۱۱ ).

علاوه بر این، آنتی اکسیدان های موجود در زغال اخته، به ویژه نوعی به نام آنتوسیانین، نشان داده شده است که عوامل خطر بیماری قلبی را کاهش می دهد، سطح کلسترول LDL و فشار خون را کاهش می دهد ( ۱۲ ).

خلاصه بلوبری یکی از بهترین منابع آنتی اکسیدان در رژیم غذایی است. آنها سرشار از آنتوسیانین ها و سایر آنتی اکسیدان ها هستند که ممکن است به کاهش خطر بیماری قلبی کمک کند و کاهش عملکرد مغز را که با افزایش سن اتفاق می افتد به تاخیر بیاندازد.

۴. توت فرنگی

توت فرنگی یکی از محبوب ترین انواع توت ها در این سیاره است. آنها شیرین، همه کاره و منبع غنی ویتامین C و آنتی اکسیدان هستند ( ۱۳ ).

بر اساس تجزیه و تحلیل FRAP، توت فرنگی تا ۵.۴ میلی مول آنتی اکسیدان در هر ۳.۵ اونس (۱۰۰ گرم) ارائه می کند ( ۳ ).

علاوه بر این، توت فرنگی حاوی نوعی آنتی اکسیدان به نام آنتوسیانین است که به آن رنگ قرمز می دهد. توت فرنگی هایی که محتوای آنتوسیانین بیشتری دارند، قرمز روشن تر هستند ( ۱۴ ).

تحقیقات نشان داده است که آنتوسیانین ها ممکن است با کاهش سطح کلسترول LDL “بد” و افزایش کلسترول HDL “خوب” به کاهش خطر بیماری قلبی کمک کنند ( ۱۵ ، ۱۶ ).

بررسی ۱۰ مطالعه نشان داد که مصرف مکمل آنتوسیانین به طور قابل توجهی کلسترول LDL را در میان افرادی که بیماری قلبی یا سطوح بالای LDL داشتند کاهش می دهد ( ۱۷ ).

خلاصه مانند سایر انواع توت ها، توت فرنگی سرشار از آنتی اکسیدان هایی به نام آنتوسیانین است که ممکن است به کاهش خطر
بیماری قلبی کمک کند.

۵. کنگر فرنگی

کنگر فرنگی یک سبزی خوشمزه و مغذی است که در رژیم غذایی آمریکای شمالی چندان رایج نیست.

اما آنها سابقه طولانی دارند – مردم در دوران باستان از برگ های خود به عنوان دارویی برای درمان بیماری های کبدی مانند یرقان استفاده می کردند ( ۱۸ ).

کنگر فرنگی همچنین منبع خوبی از فیبر غذایی، مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها است ( ۱۹ ).

بر اساس تجزیه و تحلیل FRAP، کنگر فرنگی حاوی حداکثر ۴.۷ میلی مول آنتی اکسیدان در هر ۳.۵ اونس (۱۰۰ گرم) است ( ۳ ).

کنگر فرنگی به ویژه سرشار از آنتی اکسیدانی است که به نام اسید کلروژنیک شناخته می شود. مطالعات نشان می دهد که مزایای آنتی اکسیدانی و ضد التهابی اسید کلروژنیک ممکن است خطر ابتلا به برخی سرطان ها، دیابت نوع ۲ و بیماری قلبی را کاهش دهد ( ۲۰ ، ۲۱ ).

محتوای آنتی اکسیدانی کنگر فرنگی بسته به نحوه تهیه آن می تواند متفاوت باشد.

جوشاندن کنگر فرنگی ممکن است محتوای آنتی اکسیدانی آن را ۸ برابر و بخارپز کردن آن ممکن است ۱۵ برابر آن را افزایش دهد. از طرف دیگر، سرخ کردن کنگر فرنگی ممکن است محتوای آنتی اکسیدانی آنها را کاهش دهد ( ۲۲ ).

خلاصه کنگر فرنگی سبزیجاتی با برخی از بالاترین سطوح آنتی اکسیدان از جمله اسید کلروژنیک است. محتوای آنتی اکسیدانی آنها می تواند بر اساس نحوه تهیه آنها متفاوت باشد.

۶. گوجی بری

گوجی بری میوه‌های خشک دو گیاه مرتبط، Lycium barbarum و Lycium chinense است.

آنها بخشی از طب سنتی چینی برای بیش از ۲۰۰۰ سال بوده اند.

گوجی بری اغلب به عنوان یک غذای فوق العاده به بازار عرضه می شود زیرا سرشار از ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان است ( ۲۳ ، ۲۴ ).

بر اساس تجزیه و تحلیل FRAP، گوجی بری حاوی ۴.۳ میلی مول آنتی اکسیدان در هر ۳.۵ اونس (۱۰۰ گرم) است ( ۳ ).

علاوه بر این، گوجی بری حاوی آنتی اکسیدان های منحصر به فردی است که به نام پلی ساکارید Lycium barbarum شناخته می شوند . اینها با کاهش خطر بیماری قلبی و سرطان مرتبط هستند و ممکن است به مبارزه با پیری پوست کمک کنند ( ۲۵ ، ۲۶ ).

علاوه بر این، گوجی بری ممکن است در افزایش سطح آنتی اکسیدان خون نیز بسیار موثر باشد.

در یک مطالعه، افراد مسن سالم به مدت ۹۰ روز هر روز یک نوشیدنی گوجی بری مبتنی بر شیر مصرف کردند. در پایان مطالعه، سطح آنتی اکسیدان خون آنها ۵۷ درصد افزایش یافته بود ( ۲۷ ).

در حالی که گوجی بری مغذی است، خوردن آن به طور منظم ممکن است گران باشد.

علاوه بر این، تنها تعداد کمی از مطالعات در مورد اثرات گوجی بری در انسان وجود دارد. اگرچه این ها از مزایای سلامتی آن ها حمایت می کنند، اما تحقیقات بیشتر مبتنی بر انسان مورد نیاز است.

خلاصه گوجی بری منبع غنی از آنتی اکسیدان  ها از جمله نوعی منحصر به فرد به نام پلی ساکارید Lycium
barbarum است.
اینها با کاهش خطر بیماری قلبی و سرطان مرتبط هستند و ممکن است به مبارزه با پیری پوست کمک کنند.

۷. تمشک

تمشک نوعی توت نرم و ترش است که اغلب در دسرها استفاده می شود. آنها منبع عالی فیبر غذایی، ویتامین C، منگنز و آنتی اکسیدان ها هستند ( ۲۸ ).

بر اساس تجزیه و تحلیل FRAP، تمشک در هر ۳.۵ اونس (۱۰۰ گرم) تا ۴ میلی مول آنتی اکسیدان دارد ( ۳ ).

چندین مطالعه، آنتی اکسیدان ها و سایر اجزای موجود در تمشک را با کاهش خطر ابتلا به سرطان و بیماری قلبی مرتبط دانسته اند.

یک مطالعه در لوله آزمایش نشان داد که آنتی اکسیدان ها و سایر اجزای موجود در تمشک ۹۰ درصد از سلول های سرطان معده، روده بزرگ و سینه را در نمونه از بین می برند ( ۲۹ ).

بررسی پنج مطالعه به این نتیجه رسید که خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی تمشک سیاه ممکن است اثرات انواع سرطان ها را کاهش داده و سرکوب کند ( ۳۰ ).

علاوه بر این، آنتی اکسیدان های موجود در تمشک، به ویژه آنتوسیانین ها، ممکن است التهاب و استرس اکسیداتیو را کاهش دهند. این ممکن است خطر بیماری قلبی را کاهش دهد ( ۳۱ ، ۳۲ ، ۳۳ ).

با این حال، بیشتر شواهد در مورد مزایای سلامتی تمشک از مطالعات لوله آزمایش است. قبل از ارائه توصیه ها، تحقیقات بیشتری در مورد انسان مورد نیاز است.

خلاصه تمشک مغذی، خوشمزه و سرشار از آنتی اکسیدان است مانند زغال اخته سرشار از آنتوسیانین است و اثرات ضد التهابی در بدن دارد.

۸. کلم پیچ

کلم پیچ یک سبزی چلیپایی و از گروه سبزیجاتی است که از گونه Brassica oleracea کشت می شود. سایر اعضا عبارتند از کلم بروکلی و گل کلم.

کلم پیچ یکی از مغذی‌ترین سبزیجات روی کره زمین است و سرشار از ویتامین‌های A، K و C است. همچنین سرشار از آنتی‌اکسیدان‌هاست که تا ۲.۷ میلی‌مول در هر ۳.۵ اونس (۱۰۰ گرم) فراهم می‌کند ( ۳ ، ۳۴ ).

با این حال، انواع قرمز کلم پیچ مانند کلم قرمز قرمز و کلم قرمز روسیه ممکن است تقریباً دو برابر بیشتر باشد – تا ۴.۱ میلی مول آنتی اکسیدان در هر ۳.۵ اونس ( ۳ ).

این به این دلیل است که انواع قرمز کلم پیچ حاوی آنتی اکسیدان های آنتوسیانین بیشتر و همچنین چندین آنتی اکسیدان دیگر هستند که به آنها رنگ زنده می بخشد.

کلم پیچ همچنین یک منبع گیاهی عالی از کلسیم است، یک ماده معدنی مهم که به حفظ سلامت استخوان کمک می کند و در سایر عملکردهای سلولی نقش دارد ( ۳۵ ).

خلاصه کلم پیچ یکی از مغذی ترین سبزیجات روی کره زمین است، تا حدی به این دلیل که سرشار از آنتی اکسیدان است. اگرچه کلم پیچ معمولی سرشار از آنتی اکسیدان است، اما انواع قرمز ممکن است نزدیک به دو برابر بیشتر باشد.

۹. کلم قرمز

کلم قرمز دارای مشخصات مغذی قابل توجهی است. همچنین به عنوان کلم بنفش شناخته می شود، غنی از ویتامین های C، K و A است و محتوای آنتی اکسیدانی بالایی دارد ( ۳۶ ).

بر اساس تجزیه و تحلیل FRAP، کلم قرمز تا ۲.۲ میلی مول آنتی اکسیدان در هر ۳.۵ اونس (۱۰۰ گرم) فراهم می کند ( ۳ ).

این مقدار بیش از چهار برابر مقدار آنتی اکسیدان موجود در کلم پخته شده معمولی است ( ۳ ).

این به این دلیل است که کلم قرمز حاوی آنتوسیانین است، گروهی از آنتی اکسیدان ها که به کلم قرمز رنگ می دهد. آنتوسیانین ها نیز در توت فرنگی و تمشک یافت می شوند.

این آنتوسیانین ها با چندین فواید سلامتی مرتبط هستند. آنها ممکن است التهاب را کاهش دهند، در برابر بیماری های قلبی محافظت کنند و خطر برخی سرطان ها را کاهش دهند ( ۳۷ ).

علاوه بر این، کلم قرمز منبع غنی ویتامین C است که به عنوان یک آنتی اکسیدان در بدن عمل می کند. ویتامین C ممکن است به تقویت سیستم ایمنی و محکم نگه داشتن پوست کمک کند ( ۳۸ ، ۳۹ ).

جالب اینجاست که طرز تهیه کلم قرمز نیز می تواند بر میزان آنتی اکسیدان آن تأثیر بگذارد.

جوشاندن و سرخ کردن کلم قرمز ممکن است مشخصات آنتی اکسیدانی آن را افزایش دهد، در حالی که بخارپز کردن کلم قرمز ممکن است محتوای آنتی اکسیدانی آن را تقریباً ۳۵٪ کاهش دهد ( ۴۰ ).

خلاصه کلم قرمز یک راه خوشمزه برای افزایش مصرف آنتی اکسیدان است. رنگ قرمز آن ناشی از محتوای بالای آنتوسیانین است، گروهی از آنتی اکسیدان ها که با برخی از فواید سلامت چشمگیر مرتبط است.

۱۰. لوبیا

لوبیاها گروه متنوعی از حبوبات هستند که ارزان و سالم هستند. آنها همچنین دارای فیبر فوق العاده بالایی هستند که می تواند به منظم نگه داشتن حرکات روده شما کمک کند.

لوبیاها همچنین یکی از بهترین منابع گیاهی آنتی اکسیدان هستند. تجزیه و تحلیل FRAP نشان داد که لوبیا سبز حاوی حداکثر ۲ میلی مول آنتی اکسیدان در هر ۳.۵ اونس (۱۰۰ گرم) است ( ۳ ).

علاوه بر این، برخی از لوبیاها مانند لوبیا چیتی حاوی آنتی اکسیدان خاصی به نام کامفرول هستند. این آنتی اکسیدان با مزایای سلامتی چشمگیر مانند کاهش التهاب مزمن و سرکوب رشد سرطان مرتبط است ( ۴۱ ، ۴۲ ).

به عنوان مثال، چندین مطالعه حیوانی نشان داده است که کامفرول ممکن است رشد سرطان‌ها را در سینه، مثانه، کلیه‌ها و ریه‌ها سرکوب کند ( ۴۳ ، ۴۴ ، ۴۵ ، ۴۶ ).

با این حال، از آنجایی که بیشتر تحقیقاتی که از فواید کامفرول حمایت می‌کنند در حیوانات یا لوله‌های آزمایش بوده‌اند، مطالعات بیشتر مبتنی بر انسان مورد نیاز است.

خلاصه لوبیا یک راه ارزان برای افزایش مصرف آنتی اکسیدان است. آنها همچنین حاوی آنتی اکسیدان کامفرول هستند که در
مطالعات حیوانی و لوله آزمایش با مزایای ضد سرطانی مرتبط است.

۱۱. چغندر

چغندر که به نام چغندر نیز شناخته می شود، ریشه یک سبزی است که با نام علمی بتا ولگاریس شناخته می شود . آنها طعم ملایمی دارند و منبع عالی فیبر، پتاسیم، آهن، فولات و آنتی اکسیدان ها هستند ( ۴۷ ).

بر اساس تجزیه و تحلیل FRAP، چغندر حاوی حداکثر ۱.۷ میلی مول آنتی اکسیدان در هر ۳.۵ اونس (۱۰۰ گرم) است ( ۳ ).

آنها به ویژه غنی از گروهی از آنتی اکسیدان ها به نام بتالین هستند. اینها رنگ قرمز مایل به چغندر را می دهند و با فواید سلامتی مرتبط هستند.

به عنوان مثال، چندین مطالعه در لوله آزمایش، بتالین ها را با خطر کمتر سرطان در روده بزرگ و دستگاه گوارش مرتبط دانسته اند ( ۴۸ ، ۴۹ ).

علاوه بر این، چغندر حاوی ترکیبات دیگری است که ممکن است به سرکوب التهاب کمک کند. به عنوان مثال، یک مطالعه نشان داد که مصرف کپسول های بتالین ساخته شده از عصاره چغندر به طور قابل توجهی درد و التهاب آرتروز را تسکین می دهد ( ۵۰ ).

خلاصه چغندر منبع عالی فیبر، پتاسیم، آهن، فولات و آنتی اکسیدان است. آنها حاوی گروهی از آنتی اکسیدان ها به نام بتالین
هستند که با مزایای سلامتی چشمگیر مرتبط هستند.

۱۲. اسفناج

اسفناج یکی از غلیظ ترین سبزیجات است. سرشار از ویتامین‌ها، مواد معدنی و آنتی‌اکسیدان‌ها است و کالری بسیار کمی دارد ( ۵۱ ).

بر اساس تجزیه و تحلیل FRAP، اسفناج تا ۰.۹ میلی مول آنتی اکسیدان در هر ۳.۵ اونس (۱۰۰ گرم) ارائه می کند ( ۳ ).

اسفناج همچنین منبع عالی لوتئین و زآگزانتین است، دو آنتی اکسیدان که ممکن است به محافظت از چشمان شما در برابر آسیب اشعه ماوراء بنفش و سایر طول موج های نور مضر کمک کند ( ۵۲ ، ۵۳ ، ۵۴ ).

این آنتی اکسیدان ها به مبارزه با آسیب های چشمی که رادیکال های آزاد ممکن است در طول زمان ایجاد کنند، کمک می کند.

خلاصه اسفناج سرشار از مواد مغذی، آنتی اکسیدان بالا و کالری کم است. همچنین یکی از بهترین منابع لوتئین و زآگزانتین است
که از چشم در برابر رادیکال های آزاد محافظت می کند.

خلاصه

آنتی اکسیدان ها ترکیباتی هستند که بدن شما به طور طبیعی می سازد. شما همچنین می توانید آنها را از غذاها دریافت کنید.

آنها از بدن شما در برابر مولکول های بالقوه مضر به نام رادیکال های آزاد محافظت می کنند که می توانند استرس اکسیداتیو را انباشته و تقویت کنند. متاسفانه استرس اکسیداتیو خطر بیماری قلبی، سرطان، دیابت نوع ۲ و بسیاری از بیماری های مزمن دیگر را افزایش می دهد.

خوشبختانه، خوردن یک رژیم غذایی غنی از آنتی اکسیدان ها می تواند به خنثی کردن رادیکال های آزاد و کاهش خطر ابتلا به این بیماری های مزمن کمک کند.

با خوردن غذاهای متنوع در این مقاله، می توانید سطح آنتی اکسیدان های خون خود را افزایش دهید و از فواید سلامتی فراوان آنها بهره مند شوید.