خلط آور چیست؟ سرفه می تواند کار و خواب شما را تحت تاثیر قرار دهد و همچنین می تواند باعث ناراحتی اطرافیان شما شود.

خلط آور چیزی است که به شل شدن مخاط کمک می کند تا بتوانید آن را سرفه کنید. این کار را با افزایش محتوای آب مخاط، رقیق کردن آن و ایجاد سرفه بیشتر انجام می دهد.

یک خلط آور عفونتی را که باعث علائم شما می شود درمان نمی کند، اما به شما کمک می کند خواب خوبی داشته باشید و در حالی که سیستم ایمنی بدن شما کار خود را انجام می دهد کمی احساس بهتری داشته باشید.

خلط آورهای بدون نسخه همیشه موثر نیستند، بنابراین بسیاری از مردم به درمان های طبیعی روی می آورند. نسل های زیادی از مادربزرگ ها به داروهای طبیعی سرفه خود سوگند یاد کرده اند، اما چقدر موثر هستند؟

5 خلط آور طبیعی برای از بین بردن سرفه

۱. رطوبت

یک راه ساده و کاملا طبیعی برای از بین بردن احتقان قفسه سینه، گرفتن دوش آب گرم و بخار است. هوای گرم و مرطوب می تواند با شل شدن مخاط در راه هوایی به تسکین سرفه های سخت کمک کند. همچنین می توانید از یک مرطوب کننده برای افزایش رطوبت هوای تنفسی خود استفاده کنید.

بیشتر بخوانید
تنفس از بینی: فواید، نحوه انجام، تمرینات

۲. آبرسانی

هیدراته نگه داشتن بدن به عملکرد بهتر آن کمک می کند. هنگام سرفه یا سرماخوردگی مصرف مایعات خود را افزایش دهید. آب آشامیدنی یا چای گیاهی یک راه عالی برای دریافت مایعات بیشتر است.

سعی کنید هنگام سرفه از نوشیدن کافئین و الکل خودداری کنید. در عوض، آب یا آبمیوه را انتخاب کنید. مصرف متوسط ​​کافئین در زمانی که سالم هستید مشکلی ایجاد نمی کند، به شرط اینکه آب کافی بنوشید.

۳. عسل

عسل خوشمزه، طبیعی و تسکین دهنده است. حتی ممکن است گنک قفسه سینه شما را شل کند.

با این حال، مطالعات کمی برای آزمایش اثربخشی این محصول شیرین زنبور عسل در درمان سرفه انجام شده است. یکی مطالعه در کودکان مبتلا به عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی دریافتند که عسل سرفه را تسکین می دهد و خواب کودکان را بهبود می بخشد. با این حال، این مطالعه داده‌هایی را از پرسشنامه‌هایی که توسط والدین گرفته شده بود، جمع‌آوری کرد که گاهی اوقات می‌تواند جانبدارانه یا نادرست باشد.

بیشتر بخوانید
سرفه سیگاری: درمان، مدت زمان

سعی کنید یک قاشق چایخوری از آن را مخلوط کنید عسل با یک فنجان شیر گرم یا چای یا فقط یک قاشق چایخوری از آن را قبل از خواب. به دلیل خطر بوتولیسم نباید به کودکان زیر یک سال عسل داده شود.

۴. نعناع فلفلی

نعناع تند (منتا پیپریتا) اغلب به عنوان طعم دهنده برای آدامس، خمیر دندان و چای استفاده می شود، اما همچنین می تواند همان چیزی باشد که برای درمان سرفه خود به دنبال آن بوده اید. نعناع فلفلی حاوی ترکیبی به نام منتول است. منتول ممکن است به رقیق شدن مخاط و شل شدن خلط کمک کند.

چای نعناع به طور گسترده در فروشگاه ها یا برخط و ایمن تلقی می شود. همچنین می توانید به سادگی چند برگ نعناع تازه را به آب داغ اضافه کنید تا چای خود را درست کنید. هیچ عوارض جانبی ندارد و هیچ خطری ندارد مگر اینکه حساسیت داشته باشید. به گفته یک مطالعه، واکنش های آلرژیک به نعناع غیر معمول نیست .

بیشتر بخوانید
مروری بر آمفیزم زیر جلدی

منتول خالص سمی تلقی می شود و هرگز نباید مصرف شود. منتول یا روغن نعناع اعمال بر روی پوست می تواند باعث ایجاد بثورات در برخی افراد شود. اگر تصمیم دارید روغن رقیق شده را روی پوست خود بمالید، ابتدا یک ناحیه کوچک را آزمایش کنید و ۲۴ تا ۴۸ ساعت صبر کنید تا ببینید آیا واکنشی وجود دارد یا خیر.

۵. برگ پیچک

برگ گیاه همیشه سبز پیچک بالا رونده (پیچک مارپیچ) نشان داده شده است که یک خلط آور موثر است. پزشکان معتقدند که ساپونین های موجود در برگ پیچک به کاهش ضخامت مخاط کمک می کند تا بتوانید آن را سرفه کنید.

یکی مطالعه کوچک دریافت که ترکیبی از گیاهان متشکل از عصاره برگ خشک پیچک، آویشن، انیسون و ریشه گل ختمی علائم سرفه را بهبود می بخشد. با این حال، این مطالعه شامل دارونما نبود و این ترکیب را به اجزای جداگانه آن تقسیم نکرد.

بیشتر بخوانید
خطرات مرگ بر اثر ذات الریه

چند تا دیگه مطالعات نشان داده اند که برگ پیچک در درمان سرفه موثر است. تحقیقات اخیر به درک مکانیسم عمل کمک کرده است.

خلاصه

سرفه های ناشی از عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی مانند سرماخوردگی یکی از بزرگ ترین شکایاتی است که پزشکان به ویژه متخصصان اطفال مشاهده می کنند. اهداف خلط آور این است که مخاط قفسه سینه شما را شل کند و به سرفه مرطوب شما کمک کند. این اثرات به شما کمک می کند تا زمانی که بدنتان با عفونت مبارزه می کند احساس بهتری داشته باشید.

تعداد کمی از مطالعات کنترل شده با دارونما برای اثبات اثربخشی درمان های طبیعی انجام شده است. اگر سرفه شما بیش از دو هفته ادامه داشت، به پزشک مراجعه کنید. آنها می توانند عفونت جدی تر را رد کنند.